Világítási tanács

Indította petike199600, 2013. április 15., 16:34:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pkajos

Jogos, nem csak neked vannak fenntartásaid.
Ez a téma nem egyedüli azok sorában amelyek a "nem megoldott" kategóriába kerül.

A lámpatestcsere nélküli, belső átalakítással történő megoldás bár igen egyszerű, szinte "adja magát" és tömeges elterjedése miatt ez eléggé nagy nyomást jelent egy felkészült felülvizsgálóra, de nem igazán lehet "önálló" véleménye a szakembernek.

A retrofitizálás különféle megoldásával találkozhatunk.  A "csereszabatos LED -fénycső" fogalmával is csínján kell bánni.
Úgy tudom, hogy vannak LED fénycsövek, amelyek -a gyártó szerint is- belső átalakítás nélkül is a működés szempontjából - csereszabatos. Biztonsági szempontból (áramütés elleni védelem, tűzvédelmi jellegű kockázatok) akár megfelelő, elfogadható is lehet.

A világítástechnikai szempontból persze lehetnek problémák, aggályok különösen ahol jogszabályokkal megtámogatott szabványelvárásokat kell teljesíteni, de az általában nem szigorúan VBF, TvMI stb. kérdés

Sok esetben - létesítmény, helyiség- az elvárások nem túl "szigorúak" pl. megvilágítás erőssége, egyenletesség, káprázás, színvisszaadás, sugárzási karakterisztika stb. kérdésekben. A biztonsági kérdések tisztázása után ilyen megoldásoknak van/lehet létjogosultsága.

nyaki

Egy biztos, hogy mivel a VB-MuBi állásfoglalás hivatalos állásfoglalásnak tekinthető, így aszerint fogok eljárni az időszakos VBF felülvizsgálatkor. ...hogy más mit fog tenni, az meg legyen az ő keresztje.  8)
Ezzel én le is zártam ezt a kérdést. ::)

pkajos

... tehát akkor pontosan hogyan is?

nyaki

Ha villamos szempontból nem történik a lámpatestben átalakítás és csak a csöveket/gyújtókat cserélik ki a csereszabatos kialakítású LED-es eszközökre, akkor VBF szempontjából az első felülvizsgálatkor megbukik (hacsak nem a 23/2016.(VII.7.) NGM rendelet szerinti dokumentek megvannak), időszakosnál pedig átmegy. ...ennyi. :)
Ha kiszúrom, hogy a lámpatestben nem a gyárilag betervezett fényforrások vannak, akkor mindenképpen szétszedem és megnézem a belsejét, mert vannak olyan LED-es csövek, ahol teljesen át kell alakítani a belső huzalozást is.

S/K

Nálam az időszakosnál sem megy át.  ;) :)

nyaki


pkajos

...jogszabály, szabvány olvasgatás és értelmezés addig is..