Dugalj szám meghatározása helyiségekben

Indította unakit, 2011. december 14., 10:03:35 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Szelei

Nem vagyok MÁGUS. Csak egy mezei villanyszerelõ mestervizsga nélkül és remélem kókány mentes. :)

1.   Nem csak a sütõ, hanem a felette elhelyezett elektromos fõzõlap is ugyanezen a körön van. Nem csak holnapra készítem szereléseimet 20-30 év múlva is azt szeretem látni, hogy még mindig minden hibamentesen mûködik.

2.   Téglafal esetén csak a lusták szerelnek álmennyezetben, mivel nem gondolnak arra ez bármikor meg unható, lebontható és akkor mi lesz az alapokkal. Lehet mindent elölrõl kezdeni. Én kezemet ne szidja egyetlen szaki sem. De mivel nem is terjed ki a teljes felületre az álmennyezet nem is letehet volna nyerni a szerelés idejével, anyaggal, stb. Sõt én aggattam volna a festõnek, aki szerelte a mennyezetet. Csak példaként mondom szerelés alatt az oldalfalon ki lett alakítva egy beépített polcrész világítással, mellette csatlakozók TV, telefon, dug aljzat, amit kétszer is át kellet helyeznem, mert hol a helye hol a mérete változott.

3.   Embere válogatja mire allergiás! Nekem a fõnököm (cég tulajdonos) egyik lakását mikor szerelem ilyen meg sem fordult a fejemben. Fõként nem én, hanem a lakberendezõ és a tulaj felesége kérésére lett kiválasztva hova milyen lámpatestet kérnek. Mellesleg 12 V.-os elektronikus elõtéttel lett szerelve és tapasztalatom szerint igen sokat ki bírnak ezek a lámpák. Üzemeltetés szempontjából még mindig olcsóbb mint a gagyi kompakt fénycsövek.

4.   Elosztó, amit beszereltek 32 A-es FI relés biztosíték, 1 db. 10 A. 2 db. 16 A.-es kismegszakítót tartalmazott. Nekem ettõl kicsit nagyobb igényem volt mivel 3 fázisra kérték átalakítani és gondolom értelem szerû a leállások indokolta méret. Itt már külön FI relé 40 A. 30 mA. 3 X 25 A. kismegszakító a be táp, stb.

5.   Ezek után nem értem mire gondolsz, mint befõtt. :-X

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Szelei kolléga! a Mágus szó nálam abszolúte + töltettel bír, ezt mindenképp fontos tudni.
1; Nem voltam tisztában a különálló sütõ és tûzhely szumma áramfelvételébõl, így csak a saját kútfõmbõl merítettem, amikor is azt feltételeztem, hogy egy ilyen masina max 3X16A-t vehet fel, arra ugye pedig bõségesen elég az 5X2.5-ös MBCu, MT,stb.
2;Én pontosan az általam is megélt "jajj, ott mégse lesz jó, tegük inkább odébb" c -fõként nõciktõl kiinduló agymenés okán mondom, hogy amennyiben egy ingatlanban van álmennyezet, akkor én inkább kábeltálcával szerelek, hisz a tálcáról bárhol lehozható az MBCu a dugaljig, kapcsolóig. Nyílván, más a helyzet ha design álmennyezet van, melyet 5-6 év (ha nem hamarább) un meg a nõci, hisz nekik ugyebár (személyes és nagyon csúnya baráti köri tapasztalatok beszélnek belõlem) semmi sem drága.
3; Bigboss az más! Nyilván, õ az,akire mindig, mindent rá kell hagyni, ha majd szívni fog az állandóan kiégõ (szintén személyes tapasztalat) 12V-os halogénekkel, ill a néha felgyulladó (kotortam már össze kigyulladt ilyen trafót) trafókkal,akkor majd elgondolkodik, hogy mennyire volt jobb választás, mint egy sûllyesztett FD-D (tudod, melyik az?!) kompaktcsöves minõségi lámpatest. De pl itt én el tudtam volna képzelni egy sûllyesztett T5-ös lámpkból álló folyamatos fénycsikot, mely azontúl, hogy eszméletlenûl jól nézett volna ki, ezentúl még takarékos is, mely szempont nem mellékes a mai vérzivataros világban, bár ebben az országban mintha még sokaknál nem esett le az igen súlyos válság feliratú tantusz...
4; A 3 fázist õk kérték, vagy azért kellett ehhez némi presszúra? Ha õk sk javasolták, akkor le a kalappal a hozzáállásuktól, ha pedig te ajánlottad és némi picsogást követõen mégis elfogadták, akkor neked gratula, mert tényleg mágus vagy! (szintén személyes tapasztalat, hogy nálunk a villanyászáshoz mindenki ért, legalábbis, szájilag...)
5; Ebbõl következik a befõtt teszi el a nagymamát, ill a farok csóválja a kutyát, tehát mikor a kedves megrendelõ mondja meg, mit hogyan kell szerelni, tehát tudja a "tutit"...
A mai világban az a legfontosabb, hogy te mit tudsz szakmailag és ezt a tudást hogyan tudod elfogadtatni úgy az ügyfeleddel, hogy egyetlen percnyi kétsége ne legyen abban a tekintetben, hogy ki a fõnök annál a melónál! 

Ermi

Dugalj szám meghatározása helyiségekben (Elektromosipari zsebkönyvben 1995-1996)

Szelei

"Ez a szabvány a minimális felszereltségi követelményeket tartalmazta,"
Én ezért is jegyeztem meg, hogy ki lehet tapétázni is a lakást ha ez a kívánsága a tulajnak! ;)

Ermi


flatskerrobert

     Kérdés?
Melyik a szabványos vagy korrekt megoldás erõs és gyengeáramú csoportos csatlakozás kialakításánál:
    1. 3db dugalj+1db UTP+1db TV dugalj egy 5-ös keretben sülly.
    2. 3db dugalj egy 3-as kertben, 1db UTP+1db TV egy kettes keretben sülly.
A fórumon lehet. hogy már volt ez a kérdés, de nem találtam sehol, így ide tettem.
FR.

Novill

Szabvány nem tudom rögzíti-e ezt a kérdést. Mivel a gyengeáramú és az erõsáramú hálózat teljesen elkülönül, külön dobozzal, külön csövezéssel van szerelve. Így szerintem bármelyik megoldást jónak tartom. Talán esztétikai szempontból az ötös kerettel szimpatikusabb megoldás, kivéve ha nincs abból a szerelvény családból ötös keret. Akkor jön be a 2-es megoldás. A távolságok is tarthatók mindkét megoldásnál.

nova

Ha külön vannak vezetve ahogyan novill is írta akkor én is az egyes számú választ választanám, hiszen jóval esztétikusabb. Szerintem teljesen korrekt megoldás.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Ez attól függ, hogy milyen méretû és funkciójú falban akarod elhelyezni, mert az 5 db sûllyeszték aránylag nagy területen "vesz ki" sokat a falból, mely mondjuk egy vékony válaszfal esetén nem túl szerencsés. Kétségkívûl jobb egy helyen "tömörülni",de gondolj arra is, hogy 35-40 cm hosszan gyakorlatilag nincs tégla mondjuk egy 10-12 cm vastag falban! Vastag tartófalnál nem gond, ott én is csináltam 4-5 dugaljas, ill kapcsolós sort.

czapi

Nekem sokat segített a szerelvények összeszámolásában a következõ táblázat: