Kötelező továbbképzések hatásai, eredményei, vélemények és javaslatok

Indította Novill, 2019. június 02., 07:42:48 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

A kötelező továbbképzések gyakorisága száma évről évre növekszik. Felmerül a gondolat, hogy erre miért van szükség? Vajon az alapképzések közép és felsőfokon nem tudják biztosítani az elvárt szintet, vagy azért hogy technikai dinamikus változások gyorsak. Netán a túlszabályozások és üzleti szempontok miatt van erre szükség. Emlékszünk még vissza a szakértők, felelős műszaki vezetők, felülvizsgálok, villanyszerelők, stb. kezdeti időszakától napjainkig beállt változásokra. Avagy hogyan építettük le mester végzettségeket és az ehhez kapcsolódó jogokat. De nézzük a regisztrált villanyszerelő képzések nagy dirrel-durral dicshimnusszal  indított képzéseket és gyakorlati eredményeit. Indításakor 3 illetve 5 éves szakmai gyakorlat és mesterképzettség, egy illetve kétnapos tanfolyam majd tesztes írásbeli vizsga. Érvényessége 2 3 év. Először DÉMÁSZ,  EON területen majd ELMŰ -ÉMÁSZ területen is változtatás többlet követelmények vizsgák tanfolyamok. Igaz közben megszűnt a mester követelmény is. A nyilvánosság előtt természetesen a regisztrált villanyszerelői rendszer pozitív eredményeiről halhatunk és olvashatunk.  Időközben a piac szabad versenye miatt jogszabály született  a közmű hálózat építése, vagyis regisztrált villanyszerelő jogosultság nélkül is lehetőség az ilyen feladatok elvégzésére jogszabályi feltételek mellett. Igaz én nem találkoztam a gyakorlatban ilyen emberrel, aki e jogszabály értelmében végezte a munkát. A szakértői és felelős műszaki vezetők területén a kredit pontoktól, kötelező moduloktól napjainkig a változás  is folyamatos. A felülvizsgálok 5, 10 évente vizsga, év időkorlat nélkül, majd OKJ-s vizsga, EBF 5 évente tűzvédelmi vizsga, 40-es rendelet 5 évente írásbeli és szóbeli vizsga.
A továbbképzésre biztosan szükség van, ez nem vitatható egyértelmű. Igaz a szakemberek döntő része aki fontosnak tartotta ezt önképzés vagy célzott képzéssel megoldja jogszabályi előírás nélkül is. Az egy napos továbbképzések soha nem fogják elérni az önképzéssel elért eredményt. Hisz lehetetlen az idő rövidsége miatt.  Sok továbbképzésen vettem részt már életem során. A szakmai szint eltérő itt is, mint az oktatási intézményeknél is. Így ez alapján a továbbképzés  eredménye  változó függetlenül, hogy valaki megfelelt. A lényeg, hogy a gyakorlati életben ez milyen pozitív változást eredményez.  Nem pedig láthatatlanba minősítő iratokat, nyilatkozatokat, stb. állítunk ki.

Sztrogoff

Biztosan nem fogsz örülni a véleményemnek, de ez a mondatod:
" szakemberek döntő része aki fontosnak tartotta ezt önképzés vagy célzott képzéssel megoldja "
ez többféleképpen érthető.
Lehetne úgy is érteni, hogy az ország szakembereinek döntő része önképzi magát. És lehetne úgy is, hogy azok döntő része, akik önképzik magukat... Én a saját tapasztalataim alapján úgy vázolnám pontosan a helyzetet: a szakemberek döntő része nem képzi magát. Csak meg kell nézni itt, vagy bármelyik más szakmai fórumon, mi a leggyakoribb kérdés? Az, hogy: mi írja ezt elő?
Pont a felülvizsgálók képzésével kapcsolatban szoktam mesélni, hogy anno egy VFBF időszakos képzésen (10 évente) kitört az egyik résztvevő, hogy azt el kell fogadni, hogy valakinek egyszer vizsgáznia kell - de hogy aztán időszakonként zaklassák, az teljesen nonszensz. Mit gondolsz, azon pillanatban összegyűlt vizsgázók közül ki volt az az egyetlen, akinek nem sikerült?
Hogy a világban vannak szerencselovagok, akiknek az oktatásáról mindenki azt gondolja, hogy ezért kár volt pénzt kiadni, az egy más dolog.Az alibi képzéseket irtani kéne, bár a magyar valóságot ismerve jelentős cinizmussal azt is mondhatnám, hogy ha a alibi képzéshez alibi számonkérés jár, az ebben az országban tökéletesen rendben van. :D
Persze, végül is egészen másról beszélünk. Én a megfelelésekről, te meg az ide vezető kötelező útról. :D

Novill

Az ismeretségi körömben igen is sok kolléga képzi magát a továbbképzéseken kívül is. Az egy-két napos továbbképzések alatt  a hatalmas anyag mennyiséget  leadni szerintem nem lehet. Nézzük meg hogyan zajlik le egy továbbképzés az idő rövidsége miatt. A tematika szerint többnyire vázlatszerűen írásvetítőn keresztül felolvasás némi kiegészítéssel.  Hasznos segítség a vizsga sikeréhez. Figyelem felhívásnak nagyon jó , de utána még illik sokat hozzá olvasni. Én még nem voltam olyan továbbképzésen, ahol valakinek nem sikerült. Viszont találkoztam több olyan társasházzal, ahol fővezeték felújítás során nem készült terv. Egyenként adták le bekapcsolásra a lakásokat. A regisztrált villanyszerelő csak papírozott, nem is látta az elvégzett munkát. Találkoztam több olyan minősítő irattal is aki részt vett a kötelező továbbképzéseken. A kiadott minősítő irat szakmailag erősen vitatható volt alapjaiban, jogszabályi hivatkozások is hibásak voltak. Voltam olyan továbbképzésen, ahol mellettem lévő kolléga a VV továbbképzés után az EB- képzésen , azt kérdezte, hogy melyik a norma szerinti. Ezzel azt akarom mondani, hogy az ilyen jellegű továbbképzések sem oldják meg azt a problémát amiért a jogalkotó kitalálta. Általában nem, arról beszélünk, amikor szakmailag megfelelő szinten dolgoznak a kollégák. Mert ilyenek is vannak szép számmal. Hanem a hibák vannak kihangsúlyozva.
Abban biztos vagyok, hogy szakmai szint emelésének a jelenlegi kötelező továbbképzésen kívül lenne más hatékonyabb módszer is.
Az is lehet, hogy rosszul látom az egészet vajon? Igen a kötelező továbbképzések  papíron megfelelőséget igazolják, amivel igazolni tudjuk, hogy eleget tettünk a jogszabályi előírásoknak. Viszont a gyakorlati élet ezt nem igazolja vissza több esetben.

Sztrogoff

Lehet, hogy a te ismeretségi köröd különleges. Én meg azt látom, hogy nem is gondolkodtál el azon, amit írtam, hogy itt csupa értelmező kérdések hangzanak el. Épp most válaszoltál a társasházas topikban, ahol előtted leírták, hogy más felülvizsgálók a KLÉSZ alapján dolgoznak...

Valamikor még 98 tájékán azt a megállapítást tettem, hogy ebben az országban az a maroknyi ember képzi magát, aki képes eljárni az Érintésvédelmi Munkabizottság üléseire - azért ez ott egészen nyilvánvaló volt. Mióta az ülések tájékoztatóit rendszeresen lehet olvasni, azóta persze otthonról is követhetőek a folyamatok, de az az arány, hogy van egy országnyi szakember, és ebből tizenötöt érdekel a szakma, az szerintem gyökeresen nem változott. Legyen harminc az egészhez képest.

Novill

A társasház topikban csak a rendeletre hivatkoztam, ami hatálytalanította a Klész-t. Feltételezem a KLÉSZ alapján dolgozó kolléga is már részt vett a kötelező továbbképzésen. Mivel aki ezen a területen dolgozik már le kellett tenni-e vizsgát. Az egyik továbbképzésen egy 70 év  körüli kolléga munka mellett reggel 4 kor kelt elmondása szerint és készült a továbbképzésre. Volt olyan kolléga aki bevallottan nem is készült fel előre. Én is több évtizede dolgozom ezen a területen felkészülés nélkül nem megyek el egy továbbképzésre. Információ gyűjtésre járatom az elektrotechnika, elektroinstallateur és a villanyszerelő szaklapokat , továbbá a felülvizsgálói jegyzeteket folyamatosan megvásárlom és el is olvasom, van szabvány hozzáférésem is. Ezen kívül az interneten keresztül is gyűjthető információ. Szerintem van több kolléga, aki hasonlóan jár el.
Vajon jó a jelenlegi kötelező továbbképzési rendszer, eléggé hatékony-e az eredménye a gyakorlatban és csökkenti-e a negatív példákat majd a  jövőben?

Sztrogoff

"Vajon jó a jelenlegi kötelező továbbképzési rendszer, eléggé hatékony-e az eredménye a gyakorlatban és csökkenti-e a negatív példákat majd a  jövőben?"
Nem, de én alapból hierarchiaellenes vagyok. :D Utolsó főnökömnek mondtam, mikor új voltam nála: szerintem annak a fogalomnak, hogy értekezlet, nincs értelme. :D
A villanyszerelő lapba írott cikkeik alapján a lehetséges előadók nem értik, nem tudják, rosszul tudják, stb.


Sztrogoff

Azelőtt is meg volt ez oldva, most is meg lesz. Lehet, hogy a katasztrófavédelem képzése lesz, elvégre nekik is van közük hozzá, de lehet, hogy MEE fejléces lesz a bizonyítvány. Ha nem lesz OKJ, akkor bárminél nincs hivatalosabb, csak az a bármi, ami van.
Arról nem is beszélve, hogy a feladat összeállítók és a vizsgáztatók ebben a kis országban ugyanazok voltak és lesznek. :)

Még akár azt is megkockáztatom, hogy bele se kellett volna venni az OKJ-ba - nem is értettem, miért jó az.

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. január 29., 08:21:31 DÉLELŐTT
Azelőtt is meg volt ez oldva, most is meg lesz. Lehet, hogy a katasztrófavédelem képzése lesz, elvégre nekik is van közük hozzá, de lehet, hogy MEE fejléces lesz a bizonyítvány. Ha nem lesz OKJ, akkor bárminél nincs hivatalosabb, csak az a bármi, ami van.
Arról nem is beszélve, hogy a feladat összeállítók és a vizsgáztatók ebben a kis országban ugyanazok voltak és lesznek. :)

Még akár azt is megkockáztatom, hogy bele se kellett volna venni az OKJ-ba - nem is értettem, miért jó az.
[/font][/size][/size][/color]

Szia!
Akik Szlovákiában vizsgáznak , ugyanúgy végeznek munkát Magyaroszágon  is+ Európában is  --hiába nincs OKJ számuk.
Viszont a mi OKJ számú bizonyitványunk erre sem jó!