Áramvédő kapcsoló hibakeresés

Indította kormy, 2013. december 20., 21:03:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kormy

Üdv mindenkinek!!!
Segítségeteket kérném egy problémás elosztószekrénnyel kapcsolatban.Hátha valaki már látott, tapasztalt ilyet.Nem felülvizsgálat de hátha...   Szóval adott egy fitnesz terem. Van egy nagy elosztószekrény.Van 2 db szauna és 2 db szolárium.Mind a négy berendezés külön áramkörön, külön ÁVK-n amik egymástól teljesen függetlenek. Van egy 5. ÁVK jó néhány áramkörrel az általános dugaljak, világítás, futópad stb. részére. Természetesen ez is független az előző négy ÁVK-tól. A probléma a következő: Eddig minden kifogástalanul üzemelt (tehát nincs semmi elkötve)néhány napja azonban olyan probléma van, hogy az egyik szoli induláskor (csak induláskor) levágja az Általános áramkörök ÁVK-ját!?!?!? Amíg telefonon mesélték nem is hittem el, de tényleg így van!Ha sikerül elindítani a szolit, akkor már minden rendesen üzemel. Szerintetek???Előre is köszi!

kergabor

Nem lehet, hogy meghibásodott az ÁVK? Ki kellene próbálni egy másikkal.

nyaki

Hali!
Azt azért jó lenne tudni, hogy a szoli ÁVK-ja az általános előtti védetlen leágazásról, vagy már az általános utániról működik.

kormy

Minden ÁVK független egymástól, tehát minden ÁVK a betápról, a főbiztosítékról van leágaztatva,vagyis nincsenek egymás után kötve.Persze meghibásodhatott az ÁVK de az nem indokolja azt, hogy miért old le a szolárium indításakor. Egyedül a PEN és a PE csatolás közös. Azon kívül minden teljesen független egymástól.Akár 5db külön elosztószekrénybe is lehetnének.

Novill

Az előttem hozzászólok tanácsait érdemes megvizsgálni a helyszínen. Mint azt mindnyájan tudjuk, hogy hogyan működik az ÁVK. Ebből kiindulva az ÁVK elmenő oldaláról kiinduló áramkörök teljesen függetlenek a többi áramkörtől, nem csatlakozik a másik rendszerhez a fázisokat és nullát tekintve. Ez mint alapfeltétel kiegészítve a PE vezető (  megfelelő földelési ellenállás és megfelelő hurok ellenállás értékkel) földpotenciálon lévőségével. Célszerű a szolinál vizsgálódni  szigetelési ellenállás méréssel és ha olyan típus amiben van kondenzátor azokat is átvizsgálni érdemes lenne. Várjuk vissza a sikeres megoldásról a tájékoztatást!

kormy

Akkor nézzük sorjában.
A rendszert kb egy évvel ezelőtt én építettem ki, és mostanáig kifogástalanul működött. Az 5 ÁVK egymástól független és nincsenek egymással semmilyen módon összekötve az áramkörök (kivéve a PEN és a PE )Minden szoláriumhoz és szaunához teljesen külön, független kábel megy és még a nyomvonaluk sem azonos. természetesen elképzelhető, hogy a szolárium meghibásodott, de akkor miért nem a saját 30mA-es ÁVK-ját veri le és miért egy másik áramkörét, amivel egyáltalán nincs semmilyen összefüggésben (kivéve a PEN és a PE) Miket eddig írtatok  tényleg köszi, de ha ilyen egyszerű lenne a probléma akkor nem kérek segítséget. Ezek ellenőrzésén már rég túl vagyok. Az ÁVK-k nem hibásodtak meg, mert akkor a futópadok és egyéb kardiogépek sem üzemelnének. Ahogy már mondtam a Fi relék párhuzamosan vannak kötve, tehát egymástól függetlenek. Szóval...?!

Novill

Úgy látszik előzőleg rosszul értelmeztem lehet.  Tehát van egy ÁVK  melyről több áramkör megy el. Ezek áramkörének egyike az a bizonyos szoli,melyen szintén van egy 30mA -s  fi relé. Nem a szoli fi reléjét vágja le hanem az összevont több áramkör védelmét szolgálót.  Jól értelmezem?

kormy

Van 5 db ÁVK. Mind az öt 30mA hibaáramú.  1. Finn szauna / 2. Infra szauna / 3. fekvő szolárium / 4.  álló szolárium / 5. Általános dugaljak, világítás Az ÁVK-k nem egymás után vannak kötve, hanem mindegyik a betápról van leágaztatva a megfelelő értékű kismegszakítóval. Ha egy berendezés leveri a saját áramvédő kapcsolóját az egyszerű. Ha tíz közös RCD-re kötött berendezés közül valamelyik leveri az RCD-t, akkor picit bonyolultabb a helyzet, mert meg kell keresni, hogy a tíz berendezés közül melyik a hibás. De még mindig tiszta sor. Itt viszont a fekvő szolárium a 5. ÁVK-t veri le. Pedig a 3-ra van kötve.Ha a 3-ast verné le akkor rendben van.De semmiféle képen nem verheti le az ötödiket, hiszen nem arra van kötve. De mégis leveri. Vagy csak fatális véletlen, hogy mindíg akkor megy le az ÁVK amikor a szaunában bekapcsolnak a csövek??? Na de létezhet ilyen véletlen!? Százszor?

balzsi

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. december 21., 16:22:56 DÉLUTÁN
Úgy látszik előzőleg rosszul értelmeztem lehet.  Tehát van egy ÁVK  melyről több áramkör megy el. Ezek áramkörének egyike az a bizonyos szoli,melyen szintén van egy 30mA -s  fi relé. Nem a szoli fi reléjét vágja le hanem az összevont több áramkör védelmét szolgálót.  Jól értelmezem?
Nagyon leegyszerűsítve én így képzelem el, viszont ötletem sincs, hogy ez hogyan lehetséges.  :(

kormy

Pontosan így van!És nekem sincs fogalmam róla, hogy hogyan lehetséges ez.