Szabványossági felülvizsgálat

Indította savair, 2012. október 09., 19:45:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A fém elosztó szekrényeket minden esetben földelni kell. A távoli pont lehet egy másik külön álló épület egység, itt az üzemi ( potenciál rögzítõ) földelésre gondoltam. A szelei kolléga által említett méretbeli szétválasztásra én is emlékszem. Ez még az MSZ 16600 és MSZ 172-1 idõszakból való. Én még változatlanul nem tudok egyértelmû álláspontot kialakítva a helyszín teljes ismerete nélkül. Az volna a jó ha itt konkrétan az adott szabványra, pontosan behatárolható szabvány pontjára hivatkozva tudnánk a kollégának segíteni, mert ebbõl lehet igazán tanulnunk. Mi sem tudunk mindent, azonkívül a szabvány pontokat is lehet rosszul értelmeznünk. Ez már nehezebb feladat így. De itt feltehetõen a régebbi szabvány szerinti létesítés és esetleg az újabb szabvány hatálya alá esõ létesítés esete állhat elõ.

JUVILL


Nagyon nehéz eligazodni a szabványokon, mióta bevezetésre kerültek az európai szabványok.
Bízva abban, hogy a PEN vezetõ keresztmetszetére vonatkozó vitában segítséget tudok adni szabvány szám szerint.

MSZ 172/1-1986. számú szabvány 3.3.3. pont:
A rögzítetten szerelt vezetékekben védõvezetõ céljára PEN-vezetõt (az üzemi áramokat is vezetõ nullavezetõt) is szabad alkalmazni, ha teljesíti a következõ feltételek mindegyikét:
- a földelt vezetõ a rendszer nullavezetõje,
- a vezetõ anyaga réz vagy alumínium, névleges keresztmetszete legalább 10 mm2, régi lakóépületek fogyasztásmérõ elõtti vezetékein - ezek felújításáig - legalább 6 mm2;
— — — — —
Az IEC alumíniumvezetõ esetén legalább 16 mm2 névleges keresztmetszetet ír elõ.

Az MSZ HD 60364-5-54:2007 számú szabvány 543.4.1. pont:
PEN-vezetõt csak rögzített villamos berendezésekben és mechanikai okokból, réz esetén legalább 10 mm2 keresztmetszettel, és alumínium esetén 16 mm2 keresztmetszettel szabad használni.

Hogy mikori a létesítés, ezt jelenleg nem tudjuk.

A szabvány pontoktól eltérve kérdezem.
Írod, hogy a fém elosztó szerényeket minden esetben földelni kell.
Mit értesz itt földelésen?
Konkrétan egyedi telepítésû földelõt?
Vagy hogy  ezeket be kell vonni az érintésvédelembe (rá kell kötni a védõvezetõt a szekrény testére.)


Novill

Egyszerûen csak a PE vezetõvel való összekötést értem, vagyis a védelembe való bekötést. Mint ahogy minden esetben alkalmazni szoktuk általánosságban.
Az üzemi földelést pedig szonda, szalag, betonalap, stb. földelõkre gondoltam. De majd kérdés feltevõje eldönti, hogy kapott-e segítséget vagy még pontosítani fog.

savair



Valóban  a  legjobban  értelmezhetõ  és  áttekinthetõ  az  5  vezetékes  kialakítás  lenne,  de  ez  anyagi  okok miatt nem megvalósítható.. Tehát  mard  a  TN-C   rendszer.
A  mûhelyben  lévõ  gépek  nagy többsége  rögzített berendezés, melyek  a sínrendszerrõl  le ágaztaott  alumínium szekrénybõl kapnak  táplálást.  Ebbõl  az  alu  szekrénybõl  kb 15  db. található  valószínûleg  ezelõtt nem  terveztek  230-as  dugaljakat  a  szerelésen  látszik is  hogy  utólag  kerültek  oda..    A szóban  forgó  alu  szekrények nincsenek  földelve  egyedül a bennük  található  VGK-  kapcsolóra hidalták  át  a  pen  vezetõt  érintés védelem gyanánt... 
Véleményem  szerint  a végsõ megoldás  a  10-es  pen  vezetõ  szétválasztása  lesz minden  szekrényben  ennyi szekrénynél  értelemszerûen  helyi  földelést  nem  tudunk  telepíteni  (már csak  azért  sem mert  a  beton rengeteg  kellõs  közepén vannak ...) a szétválasztással létrehozott Pe  én N  sínekrõl  biztonságosan  tudnak majd  üzemelni  az  egyfázisú  fogyasztók  is..  Szerencsére  van  egy  remekül kiépített  Eph összekötés  is  ami  még biztonságosabbá  teszi  a  rendszert!!

Köszönöm  a  válaszokat  sokat segítettetek!