Tűzálló nyomvonalak,egyéb célú használata

Indította GimBa, 2013. március 08., 17:11:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

GimBa

Tisztelt Kolléga urak!

Szeretném a segítségeteket kérni, a következő problémával kapcsolatban.
Egy nyitás előtt álló bevásárlóközpontban, a tűzeseti riasztás és kiürítési tájékoztatás céljára, kialakításra került, egy 30 perces  hangosítás hálózat. Ez a hálózat megfelel a tűzálló kábelezés, és nyomvonalépítés OTSZ előírásainak. 
Ebbe a nyomvonalba befűzésre került néhány nem tűzálló, helyiség hőmérő, páratartalom,és légminőségérzékelő kábele. A kivitelezést a TÜV szakembere felülvizsgálta,és ezt kifogásolja. Kérdésünkre arra hivatkozik, hogy az OTSZ-ben le van írva,hogy ez nem elfogadható, de nem nevezett meg konkrét fejezetet, vagy paragrafust. A történethez hozzá tartozik,hogy az úriember motivált a megrendelő által, a lehető legkisebb hiba feltárásában is,és ezzel az időhúzásban.
Szeretném a segítségeteket kérni ebben a problémában, lehetőleg pontos szabvány vagy paragrafus megnevezésével. Hozzáteszem, hogy én nem találtam semmit a hivatkozott OTSZ-ben. 

nyaki

Én úgy tudom, hogy a tűzálló kábelekre vonatkozó szabvány nem enged semmilyen más anyaghasználatot azonos nyomvonalban. Ráadásul a gyenge és erősáramú kábelezést is egymástól függetlenül, bizonyos távolságban kell elhelyezni.
Sajnos szabványszámot nem tudok mondani, mert nem foglalkoztam tűzálló kábelezés tervezésével, csupán kíváncsiságképpen a tervezőkkel egyeztettem több ponton és az információk is azoktól valók.
Ami biztos, hogy a tűzvédelmi/robbanásbiztos villamos tervezés/kivitelezés szakma a szakmában. :-\

JUVILL


Az MSZ HD 60364 számú szabványt kell áttanulmányozni, mint létesítési előírásokat, mit erre vonatkozóan.

Novill

Na itt egy jó teszt kérdés a témával kapcsolatosan EBF felülvizsgáló kollégáknak, vizsgára készülés jegyében.

-    A felsoroltak közül melyik szabvány foglalkozik a villamos kábelrendszerek tűzállósági követelményeivel és vizsgálataival?

a.   MSZ 2364
b.   MSZE 24102
c.   MSZ 15688
A jó válasz vastagítva.
Egy cikk a témával kapcsolatosan:
Kábelrendszerek tűzállósága

JUVILL


Itt kezdődnek a gondok. Az MSZE 24102 egy előszabvány. Vagy szabványtervezet.
Az MSZT még nem fogadta el. Akkor mi alapján követelik alkalmazást?
Látható-e ellentmondás az MSZE 24102 előszabvány, az érvényben lévő OTSZ, és a létesítési biztonsági szabályzatnak megfelelő MSZ HD 60364 szabvány villamos kábelrendszerre vonatkozó előírásai között a műszaki megoldások tekintetében?