Mi okozhatta a káreseményt? (Elektromos hiba)

Indította Károsult, 2018. március 01., 18:46:39 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Novill!
A" túlfeszültség" fogalom használata ebben az esetben nem állja meg a helyét! Ha túlfeszültség okozza a káreseményt,akkor az izzók nem világítottak volna erősen, hanem azokat azonnal kinyírja!!!Ahogy Simon Endre is leírta, a PEN szakadás miatt emelkedett meg a fázisfeszültség és azalatt az idő alatt az éppen bekapcsolt készülékek sorbakapcsolódtak vonali feszültségre.Így természetes, hogy 10-20sec alatt a kisebb teljesítményű fogyasztó húzta a rövidebbet, vagyis elfüstölt!!! Miért is kellett ezután mérőt cserélni????
Továbbra is kitartok ezen álláspontom mellett, de cáfoljatok meg.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Novill

Mikortól van túlfeszültség vagy mikortól van csak feszültség emelkedés, ha 230V és 400V közötti feszültség értékről beszélünk? Mi történik a mérők feszültség tekercsével, ha a tokozottnál megszakították a PEN vezetőt?  Ha leégtek a mérők feszültség tekercsei és ezért kellett mérőket cserélni, akkor ez már lehetne ez egy ok okozati összefüggés. Viszont ezt bizonyítani is kellene.

Sztrogoff

Én már előbbiekben adtam egy szakkifejezés-választási lehetőséget, most itt van egy másik:
nullaszakadáskor: átmeneti, hálózati frekvenciájú túlfeszültség
villámcsapás, kapcsolás, stb-kor: tranziens túlfeszültség
Ez az MSZ EN 50160 terminológiája.
(attól átmeneti, hogy a hiba elhárításakor megszűnik, nem attól, hogy 2 percnél nem tart tovább)

Simon Endre

Egy kis "érlelődés" után úgy látom a feltett aluszekrény fotó alapján, hogy az elvágott és talán még most is meglévő maradékok arra utalnak, hogy az oldalirányba bővítés kapcsán tévesen vágták el a károsult egyik fázisát és PEN-jét is, bár lehet csak nulla volt az, mert PEN esetén halálos veszély lett volna a lakásban. (Lehetséges hogy "károsultéknál" még TT lenne ?) A középső fázis fogantyúsa feletti kötésében fordítva van a csavar ahonnan leágaztatva lett  a bővített oldal, talán oda van átköve a tévesen levágott fázis is, annak ott nyome kell legyen, mit ahpgy a PEN (nulla) kötéshelyen is ott látható lehet a "tévedés" korrekciója. A csonkok azért maradtak meg, mert a (jobboldali) fázison igy nem kellett bontani és a KÉK vezetéken "takarékos" saruzással egybe voltak préselve és még zsugorozva (szalagozva) is a vezetékvégek. ( A lustaság fél lebukás !)

Novill

Lám-lám kezd alakulni, érdekessé válni ez egész. Ha végig olvassuk a hozzászólásokat nagyon sok hasznos észrevétel született és még  mindig vannak kérdések. A hozzászólásokban már vannak olyan észrevételek is amivel el lehetne indulni. Nagyon hasznosak az alap fogalmak ismertetése, melyeket köszönöm, de valószínű a peres eljárásban nem ezen lesz a hangsúly. A szakszervizek nagy valószínűséggel ilyen esetekben túlfeszültséget fognak leírni a szakvéleményükben.
A tokozottnál PEN vezető vagy nulla vezető? Én PEN vezetőre tippelek. Igen itt a levágott vezetők valóban feltételeznek valamit. TT vagy TN rendszer továbbra is kérdés. A halálos veszélyt PEN vezető szakadása esetén első körben még ki tudja védeni a szolgáltató, mint azt ahogy korábban leírtam.

Cooper69

Üdv a fórumon mindenkinek!!
Előre is szólok,hogy ÁSZ-nál dolgozok (nem EON).
A hiba egyértelmű,sokan sokféle módon leírták,amit leírok nem szakvélemény és nem is ÁSZ álláspont.A főbizt. kialakítását tekintve sz.tem nem ÁSZ tulajdon ahhoz nem fér kétség,hogy úgy szabálytalan ahogy van! A fogalmak szempontjából fontosnak tartom a tulajdonjogi határokat: TH esetében a főbizt. alsó kapcsai (hogy kié a kábel az másodlagos)
A főbizt. zárópecsételhetősége nem látható, a TH-i felszálló vezetéken munkát végezni csak reg. szer végezhet ha van KK annak tájékoztatásával,engedélyével. Ha új bekapcsolás tőrtént akkor elvileg ahhoz volt egy MGT.amiben le van írva mit és hogyan vár el a szolgáltató,tekintve,hogy ezeket a kivitelezéseket regszerelő végzi,a bekapcsolásokat pedig alvállalkozó (ha a kettő nem ugyanaz a személy) akkor a "bűnöst" ebben a körben kell keresni.Esetleg az újonnan bekapcsolt felhasználónál kéne érdeklődni a kivitelező iránt. A mérőcseréket a szolgáltató vagy azért végezte mert hitelesítési csere volt,vagy digitális mérő esetében a PEN szakadás miatt tönkrementek a mérők. Mondjuk jó lenne tudni,hogy emeletes-e a TH. vagy földszintes a lakásonkénti PE vezetők kiépítése, vagy nemléte miatt. Amúgy a tokozott kiépítése minősíthetetlen,aki erre szer.ig.-et ad az mindent elmond róla!
Üdvözlettel Bodnár László

Novill

Tulajdoni határ szempontjából a méretlen oldal hálózatán csak regisztrál szerelő dolgozhat. Nem tudjuk a mérők típusát sem, csak feltételezünk.

tothgyula

Cooper 69!Üdvözletem!
A leszerelt mérők bizonyára megtalálhatók az ÁSZ-nál, de én kizárnám a hitelesítési cserét. Nagyon sántít ez a véletlen egybeesés.
Ebben az esetben egy független SZAKÉRTŐI VÉLEMÉNYT látnék szükségesnek, műszeres szabványossági felülvizsgálattal egybekötve.
Ha még nem volt. 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet 3§.-a.
TothGyula.

Novill

Viszonylag kevés volt az információ amit a károsult feltett információként. Ebből az információkból kiindulva többen nagyon hasznos szakmai információkkal  járultak hozzá a gondolatok fűzéséhez, amely egy szakértőnek is nagyon jó ötleteket is adhat a vélemény elkészítésében. Persze érdekesebb lett volna ha  a károsult több információval ( képek, tanú vallomások, stb.) lát el bennünket, természetesen név és helyiség megnevezése nélkül. Lehet, hogy már talált szakértőt is. Kíváncsiak lennénk a műszaki véleményekre és ügy folytatásának a fejleményére a szükséges titok tartás mellett. Az ilyen és ehhez hasonló ügyek kitárgyalása műszaki oldalról tekintve hasznosak lehetnek mindenki számára. Szakembereknek azért, hogy lássák a szakmai buktatókat. A károsultaknak pedig szintén hasznos ötleteket nyújthat a szakmai értekezés.