Kapcsoló bekötés

Indította Mazak, 2012. március 21., 14:38:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Mazak

Üdvözlök mindenkit!
Egy 3fázisról mûködõ gépnél a fõkapcsolót hogyan kell bekötni? Úgy értem elég csak a 3 fázist megszakítanom, vagy az N-t is meg kell?
Köszönettel:M.A.

Novill

Szerintem elegendõ a  három-sarkon történõ leválasztás háromfázisú rendszerben. Az egyfázisú rendszernél a leválasztás kétsarkú, tehát itt a nulla vezetõt is le kell választani.

nova

Szerintem is elég lehet a 3P megszakítás. Amúgy milyen géprõl van szó?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


- TT (védõföldelt) rendszerben a három fázisvezetõn túl, a nulla vezetõt is meg kell szakítani.
- TN (nullázott) rendszerben csak a három fázisvezetõt kell megszakítani, ha a nullavezetõ megfelelõ földpotenciálon van.
- A PEN vezetõt megszakítani tilos.

Novill

Errõl jut eszembe, hogy találkoztatok-e mostanában a felülvizsgálatok során TT  ( védõföldeléses) rendszerrel?  Én már nagyon rég találkoztam ilyen rendszerrel. Vagyis a nullázott TN rendszerek dominálnak ma már.

Mazak

Köszönöm a válaszokat!
Ez egy hûtõtorony vezérlõszekrényének a fõkapcsolója.
Eddig én is csak a 3 fázist szakítottam meg fõkapcsolóval, csak bogarat ültettek a fülembe.
Mégegyszer köszönöm.

nova

Milyen bogarat ültettek el a füledbe a 4P megszakítással kapcsolatban?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Mazak

Azt mondták, nem szabványos, ha csak 3 pólust szakítok meg. És igazuk is volt.

Novill

Hogy mindnyájan tanuljunk az esetbõl, légy szíves írd meg a pontos szabvány hivatkozást, érintésvédelmi módot, vagy gépkönyvi gyártói elõírást.

A JUVILL kolléga által irt hozzászólást támogatom inkább. De konkrétabb ismeret szükséges ehhez.
Az MSZ  2364-460:2002 szabvány  461.2. pontja szerint TN-C rendszerekben és a TN-C-S  rendszerek TN-C részében a PEN vezetõt nem szabad leválasztani. vagy lekapcsolni.  A szabvány e pontjának dõlt betûs része a következõket írja le. Az egyértelmû, hogy a PEN -vezetõt  semmilyen körülmények között ( tehát leválasztás sem) nem szabad  lekapcsolni. Érdekes újdonság , hogy TT rendszerekben ( tehát nem nullázott  hálózatokon) a leválasztásnál és az áramütés  veszélye esetén a vészkikapcsolásoknál a nulla vezetõ megszakítását háromfázisú táplálásnál is  megköveteli, viszont  a nullázott áramkörökben nem teszi kötelezõvé az N nulla vezetõ megszakítását, ha az  megbízhatóan földelt (függetlenül attól, hogy az áramkör három vagy egy fázisú). E könnyítés alkalmazása  a hazai egy fázisú áramkörökben - a korábbi rendelkezések általános közismertsége miatt - nem ajánlható. Itt még a szabvány 462.1 pontja a TT rendszerben nulla vezetõ megszakítását írja le.
Na ezek remélem csak meg fogjuk tudni a pontos szakmai hivatkozást az  általad felhozott leválasztás  tisztázására.

Mazak

Nálunk védõföldeléses a rendszer, és kollégám mondta, valószínûleg nem megfelelõ, ha csak a 3 fázist szakítom meg a fõkapcsolóval. Azt tudom, hogy a PE-t nem szabad megszakítani. Kerestem szabványhivatkozást, de nem találtam. Ezért  fordultam Hozzátok, hátha valaki bõvebb felvilágosítást tud adni. Juvill és Novill kollégának külön köszönet!