Családi ház földelő kérdés (TN-TT)

Indította zsebia, 2024. március 17., 10:25:32 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

zsebia

Sziasztok!

Kevés gyakorlattal rendelkező, kezdő villanyszerelőként találkoztam egy érdekes dologgal, ami nekem sántít. Tök jó, hogy egy ismerős építkezik éppen, gondoltam szívességből segítek neki, nekem meg egy kis gyakorlat. A tulaj amolyan ezermester, szeret mindent maga megoldani  ::)

A szituáció a következő: szolgáltató felől bejön 3x32A, rendes 4 vezetéken. A mérőóra egy oszlopon van a telekhatáron (kicsit beljebb, de nem lényeges). Itt meg is történik a PEN szétválasztás egy potenciálkiegyenlítő földeléssel, szabályosan.
Innen 5 vezetéken (földkábel) bemegy a közeli garázsba, ahol van egy elosztódoboz. Ebben pár kismegszakító, stb. ami a garázst, melléképületet kiszolgálja, látszólag rendben van.
Viszont a lakóépület a telken beljebb helyezkedik el, kb. 15 méterrel. A tulaj megoldása az volt, hogy egy 4-es földkábelen levitte a házhoz a garázs elosztódobozból a három fázist és a nullát, majd a ház mellett leütött egy 2 méteres földelőrudat a védővezetőnek és így megy be a lakóházba az 5 vezeték.

Friss tanulmányaim alapján ha jól értelmezem egy szabályos TN-C-S rendszert visszaalakított TT rendszerré? És ha jól sejtem ez egyszeres testzárlat esetén le sem oldja a lakás kismegszakítóit?

Megköszönném, ha rutinos kollégák segítenének ezt kibogozni, illetve, ha az van amit sejtek, hogy ez így teljesen hibás, mi a teendő? Kiharcolni, hogy cserélje ki a 4-es földkábelt 5 eresre? Gondolom, a ház vezetékelésében és szerelvényezésében ne vegyek részt, amíg ez a része nem szabályos  :(


Fecó

Nos, a szolgáltató TN rendszerben szolgáltat. Meg is történik a PEN szétválasztás ahogy írtad, sőt el is megy az 5 vezető a garázsig. A 447 ezt kéri:

"4.4.2. TN-rendszer esetén a szükséges PE-N szétválasztás a csatlakozó főelosztóban lévő csatlakozási pontnál,
vagy – ha ez műszakilag nem lehetséges – a csatlakozási pont utáni valamely elosztó villamos kötéspontjánál
(pl. a méretlen főelosztóban, a betápláló fővezeték végpontjánál) legyen. A védővezetőt a fázisvezetőkkel együtt
(pl. közös védőcsőben, közös többerű vezetékben) kell vezetni
."

Akkor ő vezette a védővezetőt közösen a fázisvezetőkkel a garázs és a ház között? Hogy nincs is védővezető? Erről meg ezt írja a fáma:

"A berendezésben lévő testeket védővezető használatával össze kell kötni a berendezés fő földelőkapcsával,
amelyet az energiahálózat földelt pontjához kell csatlakoztatni.
Ha vannak más hatásos földcsatlakozások is, akkor a védővezetőket, ahol csak lehet, ajánlatos ezekkel a pontokkal is összekötni. Annak érdekében, hogy hiba esetén a védővezetők potenciálja minél közelebb maradjon a
földpotenciálhoz, szükség lehet további, lehetőleg egyenletesen elosztott pontok földelésére is."

A fő földelőkapocs a mérőnél létesült, ott van bekötve az "energiahálózat földelt pontja". Ezt kellene eljuttani minden villamos berendezéshez, ugye a fázisvezetőkkel közös nyomvonalon.

Tudatlanság, spórolás. Családi ház esetén az érintésvédelmi kikapcsolószerv az áramvédő-kapcsoló lesz, elvileg ennek működnie kell. Ugye az legalább lett beépítve?


tothgyula

T!Feco!
Zsebia ifjú Kolléga leírta világosan(helyesen),hogy a lakás jelenlegi állapotában TTrendszerrel üzemel,ami nem megengedett.
Nem fogalmaztál pontosan!5eres rendszer kell már a garázstól,közös csőben vagy kábelben.3fázis(fekete,szürke,barna)+kék,+Z/S.Az ezermester fizeti a tanulópénzt!