Elektromos főzőlap bekötés

Indította horgaben, 2015. augusztus 19., 22:40:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

horgaben

T.Fórumozók.
Vásároltam egy kerámialapos főzőlapot. A gyári használati utasítás szerint 3fázisú hálózatra köthető rá....éspedig 5x1.5-ös kábellel kell bekötni!!!   A teljesítménye 2x1800W és 2x1200W azaz összesen 6kw, ami a számításaim szerint 6000W /230V=26A    Namármost az Oké és érthető számomra ,hogy a három fázis szét van osztva a főzőlapok között  :L1 1800W  ,L2 1800W , L3 2x1200W arányban és így a fázis vezetéknek valóban elég a 1.5-es vezeték fázisonként ,DE mi van a "O" vezetővel?? mert ugye az közösítve van a 4 főzőlapon így ha mindegyik megy akkor a "O"vezetőn 26A fog átfolyni....de annak szerintem nem elég a 1.5ös vezeték ...én 4mm2 tennék minimum. Felhívtam a szakszervízt ahol megerősítették ,hogy ha ők helyezik üzembe akkor ők is 5x1.5 kábellal szerelik be.
Egyszerüen Én ezt nem igazán értem. Szerintem ezt olyan 5eres kábellal kellene bekötni amiben van 3x1,5 és 2x4mm2 vezeték :-) de mivel ilyet nem gyártanak ,így a legnagyobb terhelésnek kitett azaz a 0vezető 26amprjához kell igazodni,így 5x4mm2.  Amivel meg az a baj ,hogy olyan vastag ,hogy nem fér bele a gyárilag kialakított bekötési helyre ,mert az 5x1.5 re van méretezve.
Mi tévő legyek szerintetek ????

Marton

Ilyen téves gondolata volt már másnak is.
Tudott dolog, hogy a három fázisú rendszerben a három fázis pillanatnyi feszültsége bármely idő pillanatban NULLA.
Tehát ha a három fázison szimmetrikus a terhelés elosztás, akkor valójában a nulla vezetőn az áramerősség nulla (de nem ezért hívjuk nulla vezetőnek!). (Ez az alapja a 3 fázisú FI relének is) Akkor lesz legnagyobb az áram a nulla vezetőn ha csak egy fázis van megterhelve, ekkor megegyezik az adott  fázis áramával. Bármilyen más aszimmetrikus terhelés esetén ettől mindig csak kevesebb lesz a nulla vezető árama. Tehát nem véletlen nem gyártanak pl. 3x1,5+2x4mm2 kábelt, hanem 5x1,5mm2-est.
Lényeg, nem kell nagyobb keresztmetszetűnek lennie a nulla vezetőnek.
Egyszerű mindennapi példa a háromfázisú villanymotor, ott mivel "garantáltan" szimmetrikus a három fázis árama, nincs is használva a nulla vezető. Te elméleted szerint viszont ott is háromszoros keresztmetszetű nulla vezetéket kellene használni a csillagpontra.
Mellesleg 5x2,5mm2 kábelt (vezetéket) használnák ez esetben.

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 20., 00:16:50 DÉLELŐTT

Horgaben!
Ha nem tévedek, Te egy fázisú hálózatra kötnéd a fözőlapokat (mert az van csak).
Ez esetben az előbbi hozzászólásom nem ehhez való.
Egy fázisú betáplálás esetén 3x6mm2 kábelt használnák 25A-re biztosítva. Fázis pontokat összekötve a tűzhelynél.
Az viszont furcsa, hogy 1,5-nél vastagabb vezeték nem köthető be a tűzhely becsatlakozási pontjára.

horgaben

Üdv.
Igen elég rendesen összekeveredtem már rájöttem éjszaka.....hogy téves az elméletem ,valahogy összekevertem az 1 és 3 fázis gondolatait....
Én 3 fázisra akarom bekötni nem 1-re mert van szerencsére 3


Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 20., 07:16:45 DÉLELŐTT

Valahogy az zavart be ,hogy az előző lakásomba úgy volt megoldva a tűzhely bekötés,hogy 1 fázis volt de az 3 db 2.5-es fázisvezetéken(mert az elosztóban 3 kismegszakítón kersztül leválasztották a 2-2főzőlapot,meg a sütőt) és 1-1 db 6mm2 O-föld vezetéken jutott el a tűzhely csatlakozáshoz ami ugye 1 fázisú rendszerben teljesen OK   

tothgyula

Üdvözletem!
A szervíz nem helyesen informált! Ők csak a készülékhez értenek! Itt a hálózatról és az ÉVÉ-ről van szó.Legalább 5x2,5mm2-es rézvezeték kell. A régi jó MSZ1600-as 5x6-os alu vezetéket írt elő a 3fázisú tűzhelyhez.Azok 5-6kW-osak voltak. A kerámialapos pedig több.Én mindenesetben teszek be30mA-es RCD-t is.
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.

Fecó

Érdekességképpen a jelenlegi szabványunk alapján a levegőben elhelyezett többeres kábelnél ("E" elhelyezés mód) módosító tényezők nélkül (30 C°környezeti hőmérsékletnél) a terhelhetőség PVC érszigetelés esetén 3~ rendszerben 18,5 Amper 1,5 mm2 kábel esetében. Ha a kábel téglafalba kerül, ennél a keresztmetszetnél már csak 14,5 A. 2,5 mm2 vetítve a dolgokat pedig falban 19,5 A, levegőben 25 A terhelhetőséget kapunk. Abban az esetben, ha az elosztótól védőcsőben, külön áramkörként vezetjük az erenkénti MCU vezetékeket, és a dobozban váltunk csak kábelre a terhelhetőség így 1,5 mm2 esetén 15,5 A falban, 2,5 mm2 esetében 21 A.  Én feszültségeséssel most nem kalkulálok, csak a terhelhetőségi táblázatból "idézek" Tehát egy 2 m hosszú 5×1,5 mm2 "bekötővezeték", ami levegőben kerül elhelyezésre, kielégítheti a szabvány követelményeit, természetesen csak ha tápoldalon a kisebb keresztmetszethez igazítják a védelmet. Mondjuk ha már a falban elvitték oda 2,5 mm2 vezetékkel a tápot, nem váltanék keresztmetszetet. A FI-relé ajánlott, de csak a fürdőszoba áramköreire, általános célú dugaszoló aljzatokra, és szabadtéren kialakított dugaszoló aljzatokra kötelező röviden.   

epoda

Tisztelt Szakemberek, olyan problémába ütköztem - mint magánszemély, elnézést de nincs villanyszerelési ismeretem -  hogy a társasházban ahol lakást vettünk nemrég újították fel a villamos hálózatot - ezt az ELMŰ mondta - és egy fázis megy be a házig. A lakásfelújítás során szabadon álló de teljesen villanytűzhelyet szeretnénk beszereltetni amihez a villanyvezetékezést és az biztosíték táblát (remélem jól irom) újra terveztetjük és csináltatjuk, erre azt mondta a villanyszerelő, hogy olyan tűzhelyet vegyünk ami egy fázisra is ráköthető.
Sajnos eddig senki nem tudta megmondani mi az a paramétere egy ilyen készüléknek amit figyelnem kellene.
Tudna ebben valaki segíteni nekem, hogy a vásárlás során mire kérdezzek rá. Más nagyobb fogyasztó elvileg nincs, mivel a meleg-víz és fűtés távhőn keresztül jön, mosogatógép beszerelésére nincs hely, mosógépünk természetesen lesz bekötve :).
Köszönöm előre is a segítséget
Eszter

tothgyula

Kedves Eszter!
Első kérdésem az, hogy van-e gázvezeték (gázellátás) a lakóépületben? A távfűtésből ez nem következik egyértelműen.
Ha nincs  gázvezeték, akkor marad a villanytűzhely. 4főzőlappal +sütővel ez kb.11kW teljesítményt igényel.3fázisra terveztesse, és az már a tervező, kivitelező partner dolga ,hogy ennek utánajárjon az Áramszolgáltatónál. Ha azÁramszolgáltató csak egy fázist(32Ampert) tud biztosítani, akkor a tűzhelyet csak reteszelve (1lap+sütő, vagy 2lap, esetleg 3lap kisebb fokozaton) tudja használni.
Ha biztosítható a 3fázis, kérjen 3x16Ampert.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Tret

Kedves  epoda!
A villanytűzhelyek szinte mindegyike üzemeltethető 1 fázisról is,de erről tud tájékozódni a szaküzletben,esetleg a kiválasztott
készülék adatlapját mutassa meg a villanyszerelőjének.Az elektromos tűzhelyek betáplálásának kialakításánál a készülék
teljesítményét és az abból számítható áramfelvételt veszik alapul,ahoz mérten méretezik az áramköri elemeket.
A mai villanytűzhelyek zöme hasonló paraméterű,vagyis ugyanarra az adott áramfelvételre készítik elő az elektromos bekötés.
Vásárláskor ha kiválasztotta a készüléket,az összteljesítményét érdemes megkérdezni(az összes főzőlap, sütő ,egyszerre üzemeltetve mekkora teljesítmény),esetleg az adattábláját a hátulján érdemes lefotózni ezt meg tudja esetleg mutatni később a villanyszerelőjének.

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Eszter!
3 FÁZIST,  fázisonként min. 20A-el igényeljen, különben permanens sírás lesz a vége, mert egész egyszerűen nem fogja tudni normálisan használni a hőn vágyott tűzhelyét! Arról nem is beszélve, hogy a tűzhelyen kívül még lesz ott 1,s más cuccka, amit dettó szeretne használni, miközben -gondolom- finomabbnál finomabb étkekkel örvendezteti meg a családját és/vagy élete párját, stb. Szóval csapjon bele a löcsóba és menjen az a 3x20A 400V (merthogy a 3 fázissal egyetemben még az is érkezik 2 in 1 keretében...
Sok sikert, jókedvet, mosolyt!!!  ;) :D 8)

nyaki

Én pedig asszondom, hogy elég lesz oda a 32A is a házba. Egy okos villanyszerelő segedelmével egy ügyes szakácslány hamar rá tud jönni a mit-mivel-hogyanra és nem lesz ebből soha galiba. ;)
A 32A-t sokkal többre tartom, az általában 1 fázisú fogyasztókat üzemeltető lakásba, mint a 3x16A-t, ami meg a költségeket is nézve sem olcsó mutatvány, nem beszélve annak veszélyeiről. Természetesen egy magára adó villanyász előzetes ismeretek alapján a legköltséghatékonyabb kivitelezést fogja ajánlani.