Magasan szerelt lámpatest, hozzászólés az ÉVÉ MUBI 2015 április emlékeztetőhöz

Indította pgz, 2015. április 23., 16:47:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz

 Üdv mindenkinek, gondolom többen olvasták a MEE ÉV munkabizottság április 1. ülésről az emlékeztetőt. Röviden a 8. pontban feltett kérdésre " hogyan végezzük el az érintésvédelmi felülvizsgálatot olyan lámpatestek esetében, amelyekhez nem lehet hozzáférni, vagy csak nehezen elvégezhető, sérülésekkel járó, bonyolult kiszerelés után lehet méréseket végezni? " Ilyen pl. műanyag lámpatest, amely I. év osztályú, van is PE kapcsa.

Válasz:
1. ha lehet akkor készre szerelés előtt, alatt.
2. amennyiben a lámpatestek 2,5m-nél magasabbra vannak szerelve, akkor  az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány  410.3.5 és B3 melléklet szerint alkalmazható az elérhető tartományon kívül helyezés, mint különleges alkalmazás esetén megengedett eltérő koncepciót követő védelmi mód / 410.3.2. 1. Megjegyzés/ .
Ebben a kézzel elérhető tartományon kívüli elhelyezést csak akkor szabad alkalmazni ha az csak szakképzett vagy kioktatott személyek, vagy ezek által felügyelt személyek számára hozzáférhetőek.
A B melléklet B1 alkalmazás címszó alatt az ilyen a védőakadály és az elérhető tartományon kívüli védelmi mód csak alapvédelmet ( közvetlen érintés elleni védelmet ) biztosít, szakképzett vagy kioktatott személyek által ellenőrzött  vagy felügyelt, hibavédelemmel ellátott, vagy anélküli berendezésekben való használatra alkalmasak.

Ugyanakkor a B3 pont szerint az elérhető tartományon kívüli elhelyezés, Megjegyzés: rendeltetése kizárólag az aktív részek véletlen megérintésének megakadályozása .

A B3.1 előírása még , hogy a kézzel elérhető tartományon belül ne legyenek egyidejűleg érinthető, egymástól eltérő potenciálú részek.

Összefoglalva:
1.A kézzel elérhető tartományon kívül nem kell PE bekötés, sőt ítt még a búra sem kellene a lámpatestre, a csatlakozó kapcsok is szabadon lehetnek ???

2. Egymástól eltérő potenciálú részek, ha a lámpatest nem falra, hanem tartósodronyra , vezetékcsatornára , kábellétrára szerelt, vagy ha egymástól a 2,5m magasság fölött 1,25m nél közelebb szereltek akkor ez a megoldás nem is alkalmazható ??  Szerintem nem !!

Fontos megjegyzés: eszemben sincs ilyen alapon ezzel a körmönfont módon minősíteni, de ha valaki erre hivatkozik azt szabványosan teszi.

Ez a megoldás eszembe juttatta a régi  hőskort MSZ 172/1-72  14.23.  " magasan szerelt lámpatest amely a padozatról segédeszköz nélkül nem érhető el és a lámpatesttől segédeszköz nélkül elérhető távolságban nincs másik lámpatest, vagy földeltnek tekinthető fémtárgy . lakások, irodák, vagy hasonló száraz, vagy időszakosan nedves helyiségeiben a padló anyagától függetlenül nem szükséges érintésvédelmet alkalmazni."

Vagyis nincs új a nap alatt ??





soczolaci

Üdv!
Jelenleg ezzel bajlódom én is, nektek mi a véleményetek az ilyen fajta minősítésről. Érdekelne pl. hány felülvizsgáló szerel szét több száz 2x58W-os lámpatestet 5 méter magasan üzemi körülmények között, hogy lemérje, amit egy karnyújtással még ki sem lehet nyitni mert olyan széles. Ha szerencsém van még el sem törik a rögzítő fül ha már el érett egy kicsit.
Soczolaci

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, ezt híjják úgy, hogy hurrikán/tájfun 1 biliben... ;D
Szerinted mikor fogja a felülvizsgáló az összes por-páramentes armatúrát szétkapni???
Mondjam, vagy mutassam?!? Személyes tapasztalatom szerint -igaz, ez csak 1 eset volt- a felülvizsgáló 1-1 randomszerűen kiválasztott lámpát -pontosabban annak belső fémlapját- mért meg, illetve megmérte a sor végén lévő lámpákat, oszt jónapot...

980POWER

tegnap ép mondta egy felülvizsgáló, hogy ha segédeszköz nélkül elérhető távolságon kívül van elhelyezve a lámpatest akkor nem szűkséges vizsgálni hurokellenállást, Ő nem az a másolós típus tényleg minden lámpát konnektort hűtőt  Fi-relét megmért, mást is fog csak még nem végzett (szálloda rengeteg mérési ponttal)

Monyók Norbert

Tisztelt felülvizsgáló kollegák!
Idéznék az Érintésvédelmi felülvizsgálók kézikönyvéből.
"Az érintésvédelmi felülvizsgáló a munkáját legtöbbször idegen cég telephelyén végzi. Célszerű a korrekt egymást segítő munkatársi kapcsolat kialakítása az idegen cég megbízottjaival. Ne feledjük: a felülvizsgáló szolgáltatást végez és nem hatóság. A felülvizsgálónak legelőször tájékozódnia kell a vizsgálat tárgyát képező berendezésekről, műszaki adatairól, az üzemi viszonyokról, és a vizsgálati lehetőségekről. A megbízónak üzemi kísérőt kell kijelölnie, aki rendelkezik a szükséges szakmai ismeretekkel, jól ismeri a helyi viszonyokat és üzemi körülményeket. Nagy volumenű, bonyolult munkák esetén célszerű írásban is rögzíteni a munkavégzés feltételeit. A feszültség alatti munkavégzés igényéből következően a felülvizsgálói munkának az MSZ 1585 szabványban is rögzített alapvető feltétele, hogy legalább két személy végezze a munkát. A követelmény spontán teljesül azzal, hogy a vizsgálaton az üzem szakembere mellett"kísérőként" részt vesz a berendezés karbantartó villanyszerelője is. A helyismerettel rendelkező kísérő feladata és felelőssége, hogy valamennyi villamos berendezést bemutassa a felülvizsgálónak, ezeket a vizsgálatra szétbontsa, ill. összeszerelje, a szükséges kapcsolásokat elvégezze, továbbá, hogy a helyismeretet igénylő információkat megadja."
Remélem segít majd a további felülvizsgálatok során ez az idézés a kézikönyvünkből.

Simon Endre

Alinek csak a "PAPÍR" kell annak erre se füle se agya nincs a helyi kolléga meg vagy rádborítja a rajztárat, vagy öt perce van rád, minden órában mert szegény "melesleg" a napi munkáját végzi.

Fecó

"valamennyi villamos berendezést bemutassa a felülvizsgálónak, ezeket a vizsgálatra szétbontsa, ill. összeszerelje"

Képzelem az arcát, amikor közlöm vele, hogy hogy hozza a nagylétrát, mert a csarnokban mind az összes 129 db fénycsövet lemérjük, kezdje el lepattintgatni a szétmáló műanyag füleket... :)

Sztrogoff

Hát, ez szerintem nem állja meg a helyét. De mivel a topiknyitó nem használta megfelelően a széttördelést, hadd másoljam már be, meddig volt és mi volt az emlékeztetőben:
"Amennyiben a lámpatestek 2,5 m-nél magasabbra vannak felszerelve, akkor a ,,kézzel elérhető tartományon kívüli elhelyezés" áramütés elleni védelmi módot lehet alkalmazni, az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány 410.3.5. és B3. szakasza szerint. Ez esetben azonban a lámpatestekhez szigorúan csak szakképzett vagy kioktatott személyek; vagy csak szakképzett vagy kioktatott személyek által felügyelt személyek férhetnek hozzá (pl. fényforrás csere végzésekor)! Ezen kívül: a kézzel elérhető tartományon belül ne legyenek egyidejűleg érinthető (2,5 m-en belüli), egymástól eltérő potenciálú részek."

Amit nem látok leírva - csak ki kéne mondani, még ha fáj is :D - hogy ez esetben a szerkezeti fémrészeket akármilyen/bármilyen feszültségen levőnek kell tekintenünk - nyilván 0 és 230 V közöttinek. Már csak azért is, mert szerkezeti fémrészekre, azaz közvetett érintés elleni védelemre, azaz hibavédelemre, azaz érintésvédelemre viszont az MSZ EN 61140 nem engedi meg ezt a megoldást (mint ahogy a fenti okfejtés szerinti kézzel elérhető tartományon kívülre helyezés se erről szól). No de az A lámpatest fém részei lehetnek meghibásodás miatt fázisfeszültségen, a B lámpatest fém része meg nullapontenciálon. Tehát a lámpatesteknek is 2,5 m-nél nagyobb távolságra kell lenni egymástól (ez általában inkább teljesül, mint nem).
Ezzel együtt is szó nincs arról, hogy ezt a szakember megközelítheti - szerintem a szakember azért kell, hogy tudja, hogy ki kell kapcsolnia, sőt, leválasztania (ha már feszültségmentesítést épületvillamosságon nehéz elkövetnie).
Ha viszont azon az állásponton vagyunk, hogy szakember vagy szakember felügyelete alatt valaki megközelítheti, akkor... A következő probléma, hogy az aktív részeknek szánt aktív részek azért általában valami védelemmel el vannak látva, például a sorkapocs csavarjának vége is lejjebb van, mint a műanyag "kémény", az összes belső vezeték szigetelve van, satöbbi. És akkor van egy, általában megérinthető fém panel, amin rajta lehet a 230 V? Hát ez a gyártmányt leminősíti. Mármint a praktikum szempontjából, hiszen a fém rész általában nagy, tehát míg annak előtte lehetett mondjuk fénycsövet cserélni azzal a figyelmeztetéssel, hogy ne nyúlj bele a sorkapocsba (amit ugye előbbiek szerint a sorkapocs maga eleve nehezített), most sokkal nehezebb megfelelni annak, hogy: ne érj hozzá a szerelőlaphoz. Mert azért a feszültséggel való tervszerű érintkezés még mindig nincs megengedve.
Ezeket figyelembe véve, miután a felülvizsgáló beírja a papírba, hogy itt bizony nem vizsgált földpotenciálra hozó érintésvédelmet, még írja tovább, hogy üzemviteli utasításban kell szabályozni, hogy meg kell tiltani a leválasztás nélküli hálózaton a fényforráscserét. Vagy frankón feszültség közelében/alatt végzett munka. Ennek aztán örül a csarnok üzemeltetője.



tothgyula

Üdvözletem!
Én nem egyszer targoncáról cseréltem csöveket, és a meglepetés meglepetést követett.3fázisra kötött 3x36W-s armatúráknál a kötéseket az armatúrában kötötték szépen összesodorva és porladtak szét a fénycsőfoglalatok is. Ez tényleg FAM munka volt.
TothGyula.