Legutóbbi hozzászólások

#1
Kérdések - válaszok / Re:Nulla szakadásnál a fí relé...
Utolsó hozzászólás Fecó - Ma - 13:13:28 DÉLUTÁN
Hol írja a WIKIpédia hogy nullaszakadás esetén védelmet nyújt?
#2
Kérdések - válaszok / Nulla szakadásnál a fí relének...
Utolsó hozzászólás LaySoft - Ma - 12:06:38 DÉLUTÁN
Egy faszbúk csoportban egy hölgy elpanaszolta, hogy nulla szakadása volt és az ebből közetkező túlfeszültség miatt több készüléke is tönkrement. Nekem az volt az első kérdésem, hogy a fí relé miért nem oldott? A wikipedia szerint null szakadásnál is oldania kell. De kaptam ilyen választ is:

"Ha csak egy fázis van és nincs nulla, akkor nem lesz áramkör. Persze ezt a felhasználó észre fogja venni, mert nem ég a lámpa, nem megy a porszívó. De a fi relé nem fogja észrevenni mert a fázis mínusz nullán folyó áram összege nulla lesz, mert mindkettő nulla, ami rendben van, a fi nem fog megszólalni. Három fázis esetén amennyiben nincs nulla, ÉS több fázisra is vannak aktív fogyasztók kötve, a fogyasztókon keresztül záródik az áramkör. Szerencsés pillanatokban az egyes fázisokra kötött fogyasztók azonos teljesítményűek lesznek, ilyenkor még a feszültség sem fog különösen eltolódni. A három fázis mínusz a nullán folyó áramok összege ebben az esetben is nulla lesz, mert ami kiment az egyik fázison, az valamelyik másikon jött vissza. Ebben az esetben sem fog megszólalni a fi relé."

Mi a valóság?
#3
Kérdések - válaszok / Re:Tervező / gyakorló program
Utolsó hozzászólás Péter5 - Tegnap - 20:39:11 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum Tegnap - 17:41:54 DÉLUTÁNNem tudom ki és mit szeretne pontosan gyakorolni, de ha gyakorol, akkor ne vonalakat huzigáljon, hanem húzzon be vezetéket, csupaszítson, kössön be fizikailag is kapcsolókat, stb. Mi a tanulóknak összeraktunk egy amolyan "próbatáblát" kiselosztóval, 80-as és 65-ös dobozokkal, védőcsövekkel, lámpával. Ne gondolj drága dolgokra. Itt lehet gyakorolni a kiselosztó kialakítását, áramvédő-kapcsoló beépítését, bekötését, áramkörök kialakítását, lehet gyakorolni csillárkapcsolást, váltót, kreszt-váltót, impulzusrelét, lépcsőházi autómatát, bármit. Persze felügyelettel, ellenőrzéssel. De meg lehet táplálni a rendszert akár 24 V-al is. Ha gyakorlás, akkor inkább ez, ha elmélet, akkor huzogasson vonalakat. 
Természetesen ezen gyakorlás mellé kell. Villanyszerelő képzésre járok, de jó lenne azon túl még játszani egy ilyen programmal.
#4
Kérdések - válaszok / Re:Tervező / gyakorló program
Utolsó hozzászólás Fecó - Tegnap - 17:41:54 DÉLUTÁN
Nem tudom ki és mit szeretne pontosan gyakorolni, de ha gyakorol, akkor ne vonalakat huzigáljon, hanem húzzon be vezetéket, csupaszítson, kössön be fizikailag is kapcsolókat, stb. Mi a tanulóknak összeraktunk egy amolyan "próbatáblát" kiselosztóval, 80-as és 65-ös dobozokkal, védőcsövekkel, lámpával. Ne gondolj drága dolgokra. Itt lehet gyakorolni a kiselosztó kialakítását, áramvédő-kapcsoló beépítését, bekötését, áramkörök kialakítását, lehet gyakorolni csillárkapcsolást, váltót, kreszt-váltót, impulzusrelét, lépcsőházi autómatát, bármit. Persze felügyelettel, ellenőrzéssel. De meg lehet táplálni a rendszert akár 24 V-al is. Ha gyakorlás, akkor inkább ez, ha elmélet, akkor huzogasson vonalakat. 
#5
Általános beszélgetések / Re:Szauna Kályha és Infra pane...
Utolsó hozzászólás Fecó - Tegnap - 17:34:35 DÉLUTÁN
Most a kérdés az, hogy az 5×6 helyett jó lett volna-e az 5×2,5 mm2? Vagy hogy padláson lehet-e gégecsőben vezetni az MT kábelt? Vagy hogy van a végén Fi-relé? Esetleg a 3 pólusú 16 A-es kismegszakító elég-e a 10 kW-hoz?
#6
Kérdések - válaszok / Tervező / gyakorló program
Utolsó hozzászólás Péter5 - Tegnap - 06:46:28 DÉLELŐTT
Tud valaki olyan, lehetőleg ingyenes programról, ami segít a villanyszerelés gyakorlásában? Tehát összerakni fázist, nullát, különféle kapcsolókat, fogyasztókat.

Mint például ez, csak nem ilyen igénytelent:
https://veppa.com/ekts/

Elektronikai területen sok ilyen program van, de nekem kimondottam egyszerű villanyszerelésre kellene.
#7
Általános beszélgetések / Re:Szauna Kályha és Infra pane...
Utolsó hozzászólás tothgyula - 2024. április 17., 17:23:51 DÉLUTÁN
Az első kérdés az,hogy a kályha csillagba vagy háromszögbe van kötve?A HO7RN-F az lángálló gumikábelt jelent,de jó a szilikon is(SiHF, SiHFP).Célszerű lenne feszültségesésre méretezni!Milyen hosszúak a 2,5mm2-es és1,5mm2-es szakaszok?11kW-nál nem lehet a keresztmetszettel játszani!
#8
Felülvizsgálók klubja / Optimal Сasual Dating - Authen...
Utolsó hozzászólás Bedeco - 2024. április 16., 10:59:41 DÉLELŐTT
Be free in your desires, night games.
Real-life Females
Superlative Сasual Dating
#9
Általános beszélgetések / Re:Szauna Kályha és Infra pane...
Utolsó hozzászólás Bali - 2024. április 14., 18:37:18 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Szeretnék kérni egy kis segítséget.

Villanyóra szekrényből bemegy a betáp 5X10 mt a lakásba, ott van egy doboz amiben fővezeték leágazó sorkapcsokból továbbmegy

lakás egyik fele, 5X6-os mt biztitábla és 3f fírelé
másik fele, 5x6- os mt biztitábla és 3f fírelé
illetve hátul egy kerti szauna lenne majd kialakítva kb az elosztótól 40-45m -re. Ha jól látom a padláson   keresztül megy egy 5x6-os mt lépésálló gégecsőben, szigetelés alatt. A végén egy 3f fírelé és egy 3p 16A kismegszakító. Annyit tudok hogy kb 10kw os lesz majd a szauna.
Szerintetek jó ez a kialakítás?
Neten utánna néztem és azt írják hogy a szaunához elég egy 5X2,5- es kábel. Gondolom a hosszú táv miatt
vitték ki a az 5x6-os mt-t.
Remélem érthetően írtam le
Válaszokat előre is köszönöm
#10
Felülvizsgálók klubja / Re:Villamos biztonsági felülvi...
Utolsó hozzászólás Fecó - 2024. április 10., 16:08:45 DÉLUTÁN
Sajnos nem egyszerű, de azért az 1 méter magasan lévő dugalj is egy vizsgálati pont lesz, és a 4 méteren lévő, és a hurokméréshez sajnos szétszerelést igénylő polikarbonát búrás lámpatest is 1 vizsgálati pont lesz. Az egyik  5 másodperc, a másik pedig fél óra + emelőgép vagy létra + a 3 közben letört patent pótlása. Szóval nehéz erre egységes árszabást alkalmazni, de mindenki megpróbál. Mert nincs más megolodás...