Dugalj vezetlkelése

Indította GAbee, 2022. december 02., 18:40:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

GAbee

Tisztelt fórumtagok!

Több kérdésem is lenne!
1. Érintésvédelmi vizsgálaton magánlakásban 1,5 mm2 réz vezetékkel szerelt dugalj megfelelő védelemmel ellátva (B13 maximum) megfelelő minősítést kaphat-e?
2. Amennyiben nem mi alapján?

Köszönöm előre is a választ!

Fecó

Mire gondolsz? Terhelhetőségre? Érintésvédelemre?

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 22 pro eszközömről


tothgyula

Kezdjük az elején. TN vagy TT rendszer? ÁVK,EPH(védőösszekötő hálózat) ki van-e építve? Földelő van-e telepítve és nem nagyobb-e a földelési ellenállás értéke 10OHM-nál? Külön van-e a világítási hálózat a dugalj áramköröktől? Stb. Lakás eladás és bérbeadás esetén a létesítés idején hatályos szabványok szerint kell felülvizsgálni. Minősíteni pedig a jelen jogszabályok,szabványok szerint.

GAbee

Az alap kérdés az lenne, hogy tiltja-e szabvány vagy bármi más, hogy dugalj áramör esetén 1,5 mm2 vezetéket alkalmazzak?

Fecó

Megfelelő biztosítással nem.

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 22 pro eszközömről


Fecó

Sőt, bizonyos elhelyezési módoknál, bár sokan mást gondolnak, de akár 16 A-es kismegszakító is alkalmazható túláramvédelmre.

tothgyula

Az is előfordult már, hogy a vásárolt 1,5mm2-es rézvezeték csak 1,3mm2 keresztmetszetű volt. Nem tudom,hogy az a helytelen szerelési gyakorlat miként alakult ki, hogy jó a másfeles a 16A-re???!!! Nem jó!Sokan takarékoskodnak a keresztmetszettel,holott egyre jobban nő a hálózati fogyasztók száma, különösen így fűtési idényben.Mivel az áram olcsóbb,mint a gáz, pótfűtésként különféle fogyasztókat (infrapanel,olajradiátor,ventilátoros hősugárzó, stb.)használnak.Jó esetben a tulajdonos odafigyel rá,de amikor olvad a doboztető, akkor már késő!

Sztrogoff

"Nem tudom,hogy az a helytelen szerelési gyakorlat miként alakult ki, hogy jó a másfeles a 16A-re???!!!"
Talán úgy, hogy nem helytelen? Valaki egyszer kancsalul nézett bele a mostani szabványba (vagy számmisztikai alapon megtetszett neki a 13, mert nem osztható sok mindennel, satöbbi), aztán elterjesztette a hülyeséget. Azért nézzük csak meg, a régi táblázatot, abban a 1,5-es réz alapterhelhetősége 16-25 A közötti... És mi volt a villanyfűtésre vonatkozó érték? 20 A...

"Az is előfordult már, hogy a vásárolt 1,5mm2-es rézvezeték csak 1,3mm2 keresztmetszetű volt."
Minél vékonyabb, relatíve annál jobban terhelhető.

"Mivel az áram olcsóbb,mint a gáz, pótfűtésként különféle fogyasztókat (infrapanel,olajradiátor,ventilátoros hősugárzó, stb.)használnak."
Ez meg marhára nem tudta befolyásolni a szerelési gyakorlatot, mivel ez még nincs egy fél éves állapot, a fél évből meg 3 hőnap nyár volt, 2 hónap meleg indián nyár - előtte meg 40 évig pont fordítva volt a villany és a gáz árának viszonya.

Fecó

Kedves Gyula!

Nem lehet kijelenteni, mert a vezetékek terhelhetősége függ a terhelt erek számától, az elhelyezési módtól, az együtt vezetett áramkörök számától, a környezeti hőmérséklettől, stb. Persze ha valaki nem mélyed el az MSZ HD 60364-5-52:2011 világában,. egyszerűbbnek tűnik azt megjegyezni, hogy csak a 2,5 mm2 terhelhető 16 A-rel.  Érdekes, a régi MSZ 14550-1:1979 szabvány akár még 25 A-t is engedélyez az 1,5 vezetékre, ha nem alapfűtésről van szó. Sőt, még a régi EBF kézikönyv 2011-es (tudom, ez nem szabvány), de azt írja hogy "nem követünk el hibát, ha ezek áramköreinek méretezésénél továbbra is a visszavont MSZ 14550-1:1979 szabvány "C" csoportjának terhelhetőségét vesszük figyelembe. " És azért ajánlja ezt, mert az új szabvány bonyolultabb számítást ad. De példának hozom fel, egy téglafalba süllyesztett védőcsőben, ha 1 db 1 fázisú áramkört húzok mondjuk egy szobának a dugaszoló aljzatáig, akkor az új szabvány 17,5 A-t határoz meg 30 °C környezetin, de ha egy köpenyes vezetéket cső nélkül begipszelek, akkor 19,5 A. Szóval felejtsük el ezt az egyszerűnek gondolt 1,5 az 13 A, 2,5 az 16 A kategorikus dolgot, mert ez nagyon leegyszerűsítése a jelenlegi szabványnak. Sehol ilyen nincs leírva, hogy a dugaszoló aljzatok áramkörei csak 2,5 mm2 vezetékkel húzhatók, és az sincs, hogy csak 10 vagy 13A-el biztosítsak. Ajánlani lehet, elővigyázatoskodni lehet, de szabvány alapján kijelenteni hogy TILOS, azt nem.

Atis57

Idézetet írta: Fecó Dátum 2022. december 18., 15:57:09 DÉLUTÁN
Kedves Gyula!

Nem lehet kijelenteni, mert a vezetékek terhelhetősége függ a terhelt erek számától, az elhelyezési módtól, az együtt vezetett áramkörök számától, a környezeti hőmérséklettől, stb. Persze ha valaki nem mélyed el az MSZ HD 60364-5-52:2011 világában,. egyszerűbbnek tűnik azt megjegyezni, hogy csak a 2,5 mm2 terhelhető 16 A-rel.  Érdekes, a régi MSZ 14550-1:1979 szabvány akár még 25 A-t is engedélyez az 1,5 vezetékre, ha nem alapfűtésről van szó. Sőt, még a régi EBF kézikönyv 2011-es (tudom, ez nem szabvány), de azt írja hogy "nem követünk el hibát, ha ezek áramköreinek méretezésénél továbbra is a visszavont MSZ 14550-1:1979 szabvány "C" csoportjának terhelhetőségét vesszük figyelembe. " És azért ajánlja ezt, mert az új szabvány bonyolultabb számítást ad. De példának hozom fel, egy téglafalba süllyesztett védőcsőben, ha 1 db 1 fázisú áramkört húzok mondjuk egy szobának a dugaszoló aljzatáig, akkor az új szabvány 17,5 A-t határoz meg 30 °C környezetin, de ha egy köpenyes vezetéket cső nélkül begipszelek, akkor 19,5 A. Szóval felejtsük el ezt az egyszerűnek gondolt 1,5 az 13 A, 2,5 az 16 A kategorikus dolgot, mert ez nagyon leegyszerűsítése a jelenlegi szabványnak. Sehol ilyen nincs leírva, hogy a dugaszoló aljzatok áramkörei csak 2,5 mm2 vezetékkel húzhatók, és az sincs, hogy csak 10 vagy 13A-el biztosítsak. Ajánlani lehet, elővigyázatoskodni lehet, de szabvány alapján kijelenteni hogy TILOS, azt nem


Sziasztok!
A mai szabványok bármelyikében  is szerepel a TILOS szó? (esetleg ; kötelező ,? )
Mert én ajánlás meg hasonló körmönfontakra emlékezem.