Az ELMŰ-s kismegszakító lekapcsol gyakran

Indította David, 2015. december 02., 14:03:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

David

Sziasztok!

Botcsinálta szakmabeli vagyok, tehát jöhetnek olyan kérdések/válaszok is, melyek szakmaiak :)

Kezdjük az elosztónál:
- Régi BS 16A kismegszakító a főbiztosíték (elmű)
- Külön FÖLD nincs, ezért az elosztóban csináltam egy föld-sínt a nullából (összekötöttem)
- Két darab 16A-es új kismegszakító van a lakásra

Talán ennyi elég a jelenlegi helyzetről.

Azzal tisztában vagyok, hogy a két 16-os kismegszakító kevés, illetve nem is logikus elosztás annak fényében hogy a főbiztosíték is 16-os, de így vettük a lakást.
Ezekre a kismegszakítóra rótt áramkörök sem túl logikusan vannak kialakítva, mert az egyiken van a konyha és a fürdő, a másikon pedig a két szoba.

Fogyasztás tekintetében a konyha és a fürdő messzi viszi a pálmát, mivel a konyhában van mosogatógép és talán említésreméltó a vízmelegítő is...
A fürdőszoba tekintetében pedig szintén két nagy fogyasztó is van; mosógép és hősugárzó.


Ott kezdődik az érdekesség, hogy van amikor csak és kizárólag a mosógép is leveri a biztosítékot. Jöhetne az a válasz, hogy biztos zárlatos vagy probléma van vele, de nem hiszem, mivel ez igaz arra is hogy ha csak a mosogatógép megy egymaga, akkor is leveri a biztosítékot.

És nem az áramkörit veri le, hanem a főbiztosítékot (az elműst)

Itt fogalmazódott meg bennem az, hogy a lakás áramkörének hülye kialakítása miatt az előző lakó sokat szívhatott vele és nagyon gyakran verhette le a biztosítékot, ezért lehet hogy "kikopott", vagy meggyengűlt volna az elműs biztosíték?
Azért gondolok erre, mivel csak és kizárólag mindig a főbiztosítékot veri le, nem az áramkörit...

Mit tudok tenni ebben az esetben?

Az már biztos, hogy a napokban veszek 2db kismegszakítót hogy több áramkörre szedjem szét a lakást, de nem hiszem a fentiek fényében hogy ez megoldás lesz...
Illetve az sem lehet megoldás, hogy az elműnek jelzem hogy szeretnék 32-es kismegszakítót, mert olyankor kijönnek felülvizsgálni a lakást és azon tutira megbukunk ahogy utánaolvastam... Illetve egy 16-os kismegszakító ugyan bírja már el a mosógépet vagy a mosogatógépet... Egyik sem őskövület, hanem A és A+...


Várom a válaszokat és a megoldástokat!

Köszönöm szépen előre is!

További szép napot!!

JUVILL


Első körben meg kellene vizsgálni a benti kismegszakítók karakterisztikáját. Nagyon úgy néz ki, hogy azok "lomhább" kioldásúak. (szerintem C-s)
Sajnos minél gyakrabban leveri a túlterhelés a kismegszakítót, annál jobban gyengül és károsodik az.
Egy regisztrál villanyszerelővel felül kell vizsgáltatni a mérőhelyet. A mérő alatti biztosítót a - meglévő keresztmetszeteket figyelembe véve, 32 A-ig hálózatfejlesztési díj nélkül lehet cseréltetni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Juvill, azért csak óvatosan ezzel az "alanyi jogú" 32A-el, mert pl. társasház esetén a közösfütyi -aki mint tudjuk, élet s halál ura, legábbis sokuk ezt hiszi magáról- quasi megvétózhatja a bővítést, elég ha arra hivatkozik, hogy öreg a felszálló méretlen (th tulajdona, ergo a közösfütyi felelőssége annak jó gazda módjára történő használata, nem véletlen, hogy számos esetben intenek be a 32A-re történő bővítésre), illetve a többi lakónál lévő kismegszakítók Amper összege sokszorosan meghaladja a lépcsőházi csatlakozó szekrény(ek)ben lévő méretlen felszálló védő (késes) biztik névleges terhelhetőségét, s ebben is van némi igazság, azaz abban, hogy amennyiben adott egy, mondjuk 100A-es felszálló védő, s azon mondjuk van 6 kecó á 25A, akkor egy gyors fejszámolással kijön 150A, tehát még amennyiben gG/gL a 100A-es késes, ha tartósan 120A felett van a terhelés, akkor az elszállhat. Szóval nehéz téma ez a "határ a csillagos ég, azaz 32A-t mindenkinek! című amúgy jogos népi igény, ezért lenne jobb, mint ami itt az ex NSZK-ban van, azaz hogy a társasházi kecók 90%-ában 3 fázis van (igaz, itt min 50, de inkább 63A / fázis megy az egyes kérókba a 27kW-os átfolyós villanybojler, illetve a villanytűzhely és a szinte minden háztartás alaptartozékának számító szárítógépek okán.

nyaki

Üdv!
A lakásba menő PEN milyen keresztmetszetű? Alu esetén minimum 16mm2-nek kell lennie, hogy bontani lehessen!
A 16A-es kismegszakítót önmagában és üzemszerűen nem tudja leoldani egyetlen dugvillás háztartási készülék sem.
Meglátásom szerint az esetedben csupán 2 lehetőség állhat fenn:
1. A főmegszakítóban lévő bimetall valóban elgyengült a gyakori terhelés alatti leoldástól.
2. A mosógép vagy mosogatógép mellett megy még valamilyen egyéb nagyobb teljesítményű fogyasztó is a lakásban.
Javaslom a mosogatógép vagy mosógép üzemeltetési próbáját úgy, hogy minden más lakáskészüléket húzz ki a dugaljból és így ki fog derülni, hogy valóban a főbizti gyengült-e le. Ha nem oldja le, akkor lehet keresni az egyidejű fogyasztókat, ha leoldja, akkor lehet a regszerelőt abajgatni.

JUVILL



Gyurma!
Nem lehet minden olyan tökéletes, mint az "NSZK-ban". ;)
Szerintem nekünk nem abból kellene kiindulni. Ott más előírások és más szabványok voltak. Nekünk a Magyar Szabványokat kellett alkalmazni. (Nem igen bánnánk, ha nem tették volna közzé az "uniósakat", mivel ezek nem éppen olyan szigorúak, és lehet, hogy nem is annyira egyértelműek, arról nem beszélve, hogy nagy részük angol nyelvezetű).
Itt lakásról van szó valóban, és ha lakás, akkor feltételezhetően társasház.
Ezért javasoltam előző írásomban a regisztrált villanyszerelőt.
Sajnos volt eset, hogy a felszálló vezetéket valóban cserélni kellet volna, és a társasház ezt megkontrázta.
Nehéz eset. Költség...
Azt viszont ne mondja senki, ha valakinek teljesítmény igénye van, pl. társasház esetén, nincs rá műszaki megoldás.

Gyurmaúr(fi-relé)

Drága Juvill!
Azért ne hidd, hogy itt (EnBW felségterület) mindeütt Lindt csokiból van még a kerítés, illetve a méretlen kábelek is, sőt! Pl. nem 1, nem 10 olyan társasházat látok, ahol szabályosan foszlik a külső szövés az akár 60-70 éves kábelekről, le se szarják. De pl. több helyütt vannak a '60-as években felszerelt mérőfejek és még maradnak is egy darabig! Azt azonban tudni kell, hogy EU-s tagország lévén jobb lenne, ha mi nem különcködnénk a saját -számos esetben kissé anakronisztikus, lejárt és épp ezért már a vicc határát súroló- MSZ-eink puffogtatásával, mert -egyebek mellett- ezért is jön oly kevés valódi hozzáadott értéket teremtő beruházás az országba, ugyanis amennyiben egy itt beruházni kívánó akár multi cégnek még a vill mérés/csatlakozás is giga papírmunkát, a többi EU országhoz képest indokolatlan többletmelót,s ezáltal többletköltséget jelent, nos akkor senki ne csodálkozzon a jelenlegi nihilünkön. Ami a konkrét esetet illeti, az NSZK-ban ez azért nem jelenthet problémát, mert itt a mérők (tettem már fel erről képeket, úgyhogy bárki láthatja, csak kutatni kell) az UG-ban, egy nagy közös (Rittal) maszkos lemez mérőszekrényben vannak és onnét mindenkinek 5x16-os Cu mért főkábel megy a csakis a kecóban lévő mért főelosztójáig, így nincs probléma, bár itt nem igazán kell bővítgetni, hiszen -mint azt már korábban említettem- minden átlagos mérető kecóba min. 3x50, nagyobbakba 3x63A megy, annál többre pedig "földi körülmények közt" nincs szüksége egy átlagos "halandónak"... 

JUVILL



Gyurmaúr!
Egyezzünk meg abban, ha még puffogtatásként is hangzik, hogy az uniós szabványok nagyon sok esetben gyengébbek, mint azok jó MSZ-ek.
Mint leírod, a régi szerelések ott is "régiek". Viszont, ha már eleve nagyobb keresztmetszeteket használtak akkor is, és mint írod meg van a lehetősége a 3 fázisos betáplálásnak, ebben az esetben a hálózatra kapcsolás szabványuk
"előkelőbb" volt. (Más is.) Ott nem jelet gondot, ha elgyengül a kismegszakító, feldobnak egy másikat, nem kell új felszállóvezeték...
Én azért kiállok azok a régi MSZ-ek mellett.

De a témánál maradva.
Mit javasolnál a felvetett műszaki kérdés megoldására ott a társasházban?


Gyurmaúr(fi-relé)

Hát az van, hogy felemás az NSZK (Stuttgart EnBW) vill szabvány és a való élet, mert pl elvárják a fullos Rittal mérőszekrényt a Th-ban, miközben a de facto a tulajdonukban lévő, utcáról beérkező méretlen (TN-C) földkábeleik egynémelyikéért otthon konkrétan tarkón lőné a társasházi lakóközösség az adott áramszolgát és most a csatlakozó késesbiztis bakelit Geyerekről nem is beszélek, talán van közületek, aki már látott ilyet, ha még senki, akkor ígérem, készítek róluk 1 fotót és felteszem. 5x10-es, ill 4x16-os (mert van olyan kecó, amelybe TN-C ben megy fel a mért és van, ahol TN-S ben, szal ez sem egységes), 5x16-os MBCu, NYY-J a mért felszálló kábelválaszték, tehát itt is van választék még akár 1, mondjuk 6-8 lakásos (tehát 6-8 mérőt magába foglaló Rittal) th esetén is. A kismegszaki azért (ja, van ahol kismegszaki van és van,ahol Hager 63A-es "billenő főkapcs + 63A-es Neozed a lakás főbiztosítéka. tehát itt sincs egység) nem "gyengül el" oly könnyedén, ugyanis ahol az van, az nagy teljesítményű (25kA-es zárlati szilárdságú és 1.5 osztásegységű, azaz mivel 3 fázisú, ezért 3x1.5-es O.E.
Ami az inkriminált th-t illeti; elég nehéz látatlanban bármi értelmeset mondani, de 1 tuti; a felszálló kábel(ek) ,vagy csőben lévő nem tom hány Quadratos alu?, Cu? méretlen vezetékek alapos szemléje, illetve a PE felszálló meglétének, s amennyiben az megvan, akkor annak minőségi checkingje előtt én sem mennék bele egy 32A-re történő bővítésbe.  Megaztán kíváncsi lennék a szinti mérőknél lévő csatlakozási pont állapotára is, ugyanis az k.ra nem mindegy, hogy amennyiben az mondjuk 40-50 éves és eddig lazán elvitte a 16A okozta semmiséget, vajh hogy reagál egy 32A-es löketre, pláne amennyiben C32A-es lesz a főbizti!
Még 1x; látatlanban tényleg nem szeretnék nagy okosságokat mondani, de ezek a szempontok nálam mindenképp dobogós helyen vannak, mert én is voltam közösfütyi abban a mára vill szempontból is igencsak lepukkant, immár 45 éves th-ban, ahol de jure lakom és ahol a tavalyi vill "felújítás" abból állt, hogy a villanyász kolléga kicserélgette mindegyik lépcsőház csatlakozó szekrényében lévő Db III-as aljzatokat, illetve a szekrényen belüli régi vezetékezést zsírújra, oszt jónapot! Ettől még a 45 éves 50mm2-es alu felszálló vezetékek maradtak a régiek!