Kábel szigetelési ellenállás az új 13207:2010 szerint

Indította pgz, 2013. december 27., 18:25:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz


Kérem a t. kollégákat segítsenek nekem csak a régi 2000. évi szabvány van meg, a kérdésem az hogy mennyi a változás az új / 2010 / szabványnál a kábel szigetelési ellenállás mérés és megengedett értékek szerint.

Konkrétan az 1. táblázat / keresztmetszet-egyér-többérnél 0,6/1kV kábelnél a szig ell /, valamint a 3. táblázat szigetelési ellenállás változása hőmérséklet függvényében , változott e az újabb szabványban.
Nem csináltam még ilyet, csak ez a régebbi szabványt tudtam most megszerezni.
Még egy kérdés miért csak +5 C fokig van megadva a hőmérséklet korrekció értéke, ha -10C fokban mérjük , akkor mi van ??

Tudom meg kéne venni, de erre most kellene valamit sürgősen mondanom. előre is köszönöm.


czapi

Üdv!

Az MSZ 13207:2000 szabvány van érvényben 2010-es jelzésűt nem találtam.
Az MSZT-n is a MSZ 13207:2000 (2. kiadás, 2011. január) van fent, de 2014-01-06-ig zárva van az olvasóterem.

pgz


Sajnos tudom, hogy van új szabvány, de úgy látom, hogy a fórumon nem sok embernek van meg.

czapi

Idézetet írta: pgz Dátum 2013. december 28., 19:04:22 DÉLUTÁN

Sajnos tudom, hogy van új szabvány, de úgy látom, hogy a fórumon nem sok embernek van meg.
Üdv!

Ha a "Navigálás a változó előírások tengerében" cikkből veszed a szabványszámot, az szerintem el van írva.  :)

Az MSZT keresője működik és  ott nem tudnak újabb verzióról.


MSZT honlapjának keresője

Safety

Kedves pgz!

Sajnos rosszul tudod, az MSZ 13207:2000 szabványnál nincs újabb és az MSZT adatbázisában még meg sincs jelölve a visszavonás időpontja, tehát egyhamar nem kell számolni a cseréjével. A czapi által közölt információ korrekt, ilyen esetben kizárólag az mszt.hu adatai a hitelesek és nem az újságcikkek!

pgz


Köszönöm, tényleg a navigálásban vettem észre azt a 2010 szabványévet, de akkor az téves, köszi mindenkinek, mégegyszer.

pgz

Üzenet összefûzve: 2013. december 28., 21:25:36 DÉLUTÁN


A nagy köszönésben már csak erre a kérdésre tudtok e valamit mondani??

Még egy kérdés miért csak +5 C fokig van megadva a hőmérséklet korrekció értéke, ha -10C fokban mérjük , akkor mi van ?


czapi

Idézetet írta: pgz Dátum 2013. december 28., 21:21:30 DÉLUTÁN
Még egy kérdés miért csak +5 C fokig van megadva a hőmérséklet korrekció értéke, ha -10C fokban mérjük , akkor mi van ?
Üdv!

Szerintem ezért:
A 0,7 - 1,2 m fektetési mélységben a talaj hőmérséklete Magyarországon a legmelegebb hónapokban kb. 20 °C, a leghidegebb hónapokban pedig kb. 5 °C.

Safety

Általában +5 Celsius fok alatt már nem illik kábelt húzni, mert a szigetelése merevvé és emiatt sérülékennyé válik, egyrészt ezért nincs megadva kisebb hőmérsékleti korrekciós tényező, másrészt, ha folytatnák a számsort, akkor a rövid kábelek esetében már olyan magas értékeket kellene mérni, amelynek teljesítése szinte lehetetlen.
Az MSZ 13207:2000 szabvány a 3.5. pontjában azt írja, hogy az extrudált szigetelésű kábelek fektetésekor a hőmérséklet nem lehet kisebb mínusz 5 Celsius foknál, tehát -10 fokban nem szabad kábelt sem fektetni, sem szigetelést mérni rajta! Véleményem szerint +5 és -5 fok közötti hőmérsékletű kábeleknél egységesen a 0,1 n tényezőt kell alkalmazni.
Közben látom czapi is válaszolt, azt azonban ne felejtsük el, hogy kábelt szabadban nemcsak földbe fektetnek, hanem kábelcsatornába, kábeltálcára is, ahol a hőmérséklet azonos a levegő hőmérsékletével.

pgz

Üdv mindenkinek!

Pontosan ez  helyzet, /  kábelt szabadban nemcsak földbe fektetnek, hanem kábelcsatornába, kábeltálcára is, ahol a hőmérséklet azonos a levegő hőmérsékletével / egyik része már földben van, egy része pedig egy épületen belül .

Amit írtatok elfogadom , megköszönöm, számolni is így fogom, csak rendeljék már meg.

köszi pgz