Szigetelési ellenállásmérés

Indította JUVILL, 2012. október 13., 09:40:42 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Az erõsáramú berendezések felülvizsgálatához tartozik a szigetelési ellenállásmérés.
Ez vonatkozhat kábelekre, vezetékekre, biztonsági transzformátorokra.
Ezek mérési jegyzõkönyveit csatolni kell a minõsítõ irathoz.
Problémát jelent viszont a szigetelési ellenállások elvégzése.
Azt is tudjuk, hogy ha egy kábel szigetelési ellenállása rossz (fáziszárlat, vagy földzárlat miatt), a védelem lekapcsol.
Mivel a felülvizsgálat ideje alatt a berendezések általában feszültség alatt vannak, a mérés körülményes.
Ezeket végezheti más is, a felülvizsgálón kívül tudomásom szerint.
Mi a gyakorlat ezen a téren?

Novill

A szigetelés vizsgálat módszerével a régebbi MSZ 4852:1997, ma  az MSZ EN 61557-2 szabvány, MSZ 13207,  illetve az MSZ 2364-610/MSZ HD 60364-6 is foglalkozik vele.
A gyakorlati tapasztalataim, hogy nagyobb létesítményeknél ritkán engedik meg a teljes feszültség mentesítést, ezért elmarad a vizsgálat. Van aki nem is tünteti fel, de van aki valótlan adatokat ír be. De ez természetesen nem mindenkinél áll fenn, mert rendesen el végzi e feladatot, ahogy elõ van írva.

JUVILL


Ez egy folyamatosan mûködõ üzemnél nagyon nehéz. A leállás idejére tervezni lehet, de az viszont már van mikor meghaladja a minõsítõ írat érvényességi idejét.

recens

Üdv kollégák!

Kérdésem a szigetelési ellenállás mérés gyakorlati megvalósításával kapcsolatos.
Tehát már üzembe lévő komplexumokban , hogy kell ezt végrehajtani?
Illetve még átadás előtti komplexumban?
Komplexumot azért írtam mert nem egy könnyen áttekinthető rendszerre gondoltam hanem Pl: többszintes iroda vagy bevásárlóközpont.


balzsi

Tisztelt Szakik!

Most szigetelés ellenállásmérővel kapcsolatban kérnék tanácsot.
Magán használatra szeretnék vásárolni, melyiket lenne érdemes megvenni?
http://www.uni-t.hu/termekek/unit_ut501a_szigetelesvizsgalo-p346/
http://www.uni-t.hu/termekek/unit_ut502a_szigetelesi_ellenallasmero-p227/
Esetleg más ötlet?
Köszönöm előre is.

balzsi

A képen látható értékek a gyakorlatban helytállóak? Az én méréseimnél 2 Gohm feletti értéket mutat a műszer. 230 V-os hálózatra készül elektromos gépek vizsgálata csak 250 V-al végezhető (van aki 500 V-ot javasol)?
Köszönöm a segítséget.