Világitási hálózat szakszerû szerelése szabványos keresztmetszettel.

Indította Novill, 2012. június 21., 21:42:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Mityu

Eltelt pár év, beköszöntött a LED korszak. Aki a  szabvány előírásának miértjét is tudja, megmondaná, hogy napjainkban lakásvilágítást kábelezni/vezetékezni szabad-e 1,5-nél vékonyabbal. Van-e nagyobb veszély annál, hogy a felülvizsgáló nem fogadja el, az elméletileg megfelelő méretezés, biztosítás esetén sem?


Sztrogoff

Nem szabad. Van nagyobb veszély. A vékonyabb a behúzáskor sérülhet, a zárlat elfújhatja.

Azért az egy kicsit humoros, hogy a vén Európa legjobb szakemberei, nemzeti bizottságok meghatároznak valamit, amire egy magyar azt mondja, majd én azt elbírálom, jól gondoltátok-e.

Mityu

Engem az érdekel, hogy pontosan mi a fizikája a veszélynek. A behúzáskori sérülés meghatározását egy átlagos ember húzóerejéhez méretezték? Ezt a "zárlat elfújás" fizikáját kifejtenéd kicsit 1-es és a 1,5 vezeték/kábel  esetén? Előre is köszönöm.

pkajos

.... ha elmagyarázná, akkor holnap kezdhetné magyarázni a 0,75.. utána meg 0,5mm2 vezetőkre.
Utána meg mesélhetné, hogy az EPH miért 6, vagy 16mm2.. 

Meg azt, hogy miért is kellett min. 10mm2 Au vezető (1F+PEN) már vagy 40 éve a társasházaknál amikor 1x16A volt a csatlakozás az 1F mérésnél.
Elég sok esetben van ilyen "alsó korlát", és más korlátozás is, nagyon helyesen!

De jó hír, hogy pl. a világításhoz készülő vezérlések/fényáram szabályozások esetében nem elvárás a 1,5mm2   
   

Mityu

A szabványok értékeit nem hasra ütéssel vagy oroszos ráhagyással határozzák meg. Számolnak, életszerű és kissé extrém modelleken kísérleteznek, sok éves távlatokban gondolkodnak. Így jönnek/jöttek ki ezek az értékek.
Mindez sokba kerül és nincs aki vállalja a változtatás felelősségét. Az az érzésem, hogy a 1,5 manapság egyszerűen csak a "jó az úgy, ahogy most van, az a tuti" kategória. Az autók előtt futó zászlós ember szabálya is több mint 30 évig élt. Előbb utóbb rájönnek, hogy pusztul a bolygó, kevés a réz, újra számolnak és jó lesz az 1 is.

Vezérléshez, szabályozáshoz már a vezeték sem előírás  :D

pkajos

a műszaki hasra ütésen kívül van a tapasztalati, tudomány, a technikai változások okozta szigorítások no meg enyhítések is a szakmánkba.

Ki gondolta volna-anno amikor egy kábel fázisvezetői keresztmetszetének a fele volt/lehetett a nulla vezető keresztmetszete, hogy eljön az idő, -hogy mint manapság- inkább a duplájára tervezzük a keresztmetszetét - a bizonyára ismert okok miatt (harmonikusok, hálózati szennyezések).

Volt itt 1,5-es alu vezető is -amely egy már nem érvényes szabvány szerint- akár 22A-rel is terhelhetőnek gondoltak (de volt eszük, mert akkor is max10A-rel engedték meg biztosítani) 

Az 1-es vezető és annak vékonyabb szigetelése (főleg utólagos behúzásánál -"valamekkora N erővel való meghúzása) sérülékenyebb.
Energetikai áramkörben tűz, áramütés-és működési kockázatot is jelenthetnek, a zárlati áramok hatásáról már nem is beszélve.  Ezek közül bármelyik indokolja ezt a bölcs előírást.

"Az az érzésem, hogy a 1,5 manapság egyszerűen csak a "jó az úgy, ahogy most van, az a tuti" kategória."      Valóban csak érzés lehet. Ahogy írtam vannak ilyen még a 2,5..4...6..16mm2 stb. keresztmetszetek amelyeket -sok esetben nem csak érzésre- helyesen előírtak, szigorítottak.

DE szerepeljen itt egy kellemes "ellentételezés" is, mert szerencsére nem csak az van, hogy  jó úgy ahogy van stb.. pl. a nem norma szerinti villámvédelem létesítésénél, átalakításnál akár a felfogó, levezető vezető keresztmetszete már lehet kisebb.., bizonyos esetekben még a hungarocellbe is berakhatod.. És nem minden esetben kell a pl. vezetéket 50cm-re kiemelni, ahol eddigi előírások szerint kellett.
Szerelőként, felülvizsgálóként -persze ismerve a haladás mérföldköveit- sok esetben segítheti a munkádat, és amikor vélelmezed, hogy "elveszítesz" költséget, többszöröse visszajöhet máshol.         

Sztrogoff

Ez alapvető tulajdonsága a magyarnak, az én mindent jobban tudok álláspont. Az elmúlt pár évben Bödőcs is kifigurázta ezt, mondván, hogy: és mindig van egy harmadik, aki azt mondja: ne úgy!
Mióta a forrasztás kétes dolog lett, azóta mindenki esküszik rá, hogy az a legjobb. Mióta nem kell havonként nyomkodni az ÁVK tesztgombját, azóta állandóan azt olvasni, hogy márpedig ez kellene. Ha előír valamit a szabvány, akkor az hülyeség, ha enged valamit a szabvány, akkor az felelőtlenség. Egy a lényeg, a kurucos ellenkezés.

Minimális vezetékkeresztmetszet 65 éve is volt, igaz, hogy a "magyar magyar" szabványokban csak 1 mm2 volt a minimum, rézre.


S/K

Tipikus eset. Valaki kiharcolja hogy ne úgy legyen ahogy kell, de ha baj van ő az első aki mutogat hogy itt van róla a papír hogy jó volt.