Fi relé -van -mégis áramütés ért.

Indította horgaben, 2015. május 22., 06:21:36 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

horgaben

Üdv.
Segítségeteket szeretném kérni.A következő történt :konnektort akartam szerelni ,és sajnos elfelejtettem,hogy egy másik azon a szakaszon lévő fogyasztó miatt 1 hónapja felkapcsoltam azon körre való kismegszakítót,így tehát áram volt benne.A lényeg megfogtam a fázist és  megrázott az áram.A FI relé pedig nem oldott le.Hogy lehetséges ez? Utánna elkezdtem tesztelni a relét, 1,megnyomva a tesztgomb működik.  2,ha a nullvezetőt lefőldelem működik azonnal leold. Hogy lehet ezekután hogy mégis áramütés ért???
Az áramütéskor csak a fázist fogtam meg , a nullvezetőhöz nem értem hozzá (mert akkor ugye rajtam keresztül ugyanannyi áram folyna vissza a Fi-hez tehát akkor nem oldana le )
Előre is köszönöm a segítségeteket ,hogy mi lehet itt a "baj"

Fecó

Legközelebb köss magadra egy ampermérőt is, hogy biztosan tudjuk a szervezeteden átfolyt áram erősségét

Fecó

A Fi relé a hibaáram 50-100% között old le. Valószinűleg a szervezeteden átfolyó áram, ezt nem érte el. Szerencsére. Hány mA-es az ÁVK-d?

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: horgaben Dátum 2015. május 22., 06:21:36 DÉLELŐTT
A lényeg megfogtam a fázist és  megrázott az áram.A FI relé pedig nem oldott le.Hogy lehetséges ez?

Óriási tévhit, hogy az ÁVK megakadályozza az áramütést és hogy ha ÁVK van felszerelve akkor semmi baj nem lehet. Veszélyes tévhit, a hamis biztonságérzet miatt.
NEM akadályozza meg! Az ÁVK azonban nagy mértékben növeli a túlélés esélyét egy áramütéses baleset során. Ennyire képes, nem többre!
Szó sincs róla hogy akkor nem ráz meg ha van!

Ez egy biztonsági intézkedés.Olyan, mint a biztonsági öv vagy a légzsák az autóban. Ezek is a túlélés esélyét növelik, de szó sincs arról, hogy jelenlétükben szabadon és sértetlenül nekimehetnénk bárminek bármilyen sebességgel.

Novill

Az előttem hozzászólók nagyon helyesen leírták a lényeget.  Vagyis az áramvédő kapcsoló sosem fogja megakadályozni, hogy ne rázzon meg egy véletlen érintés esetén. A gyakorlati mérések alapján általában egy 30mA érzékenységű fi relé  24-28 mA körül már le is old. Természetesen itt be játszanak a vezeték hosszok és a hurok értékek is, az emberi test átmeneti ellenállása, a bőr hámréteg vastagsága, stb. Nyilvánvalóan egy 100mA és 300mA érzékenységű áramvédő kapcsoló esetében más értékek jönnek ki a leoldásnál.

980POWER

Az áram erősségen kívül fontos az is, hogy milyen hosszan volt feszültség alatt a tested. Előtte mindig győződjünk meg a feszültség mentes állapotról!! egy darab vezetékkel rövidre zárni, legfeljebb szikrázik stb. Saját példám: megblankoltam az MT kábel egyik erét, megsodortam és érvéghüvelyeztem aztán félre hajtottam teljes nyugodtsággal (ebben volt a fázis) majd amikor a másik eret is készítettem az előző vége hozzá ért az ujjam külső részéhez, picit megbökött, azt gondoltam hogy az érvéghüvelyen túl nyúló, egyes elemi szálak bökték meg az ujjam olyan érzés volt, de azért próbakép össze zártam, és puff. A másik eset amikor a fő elosztó sínhez ért hozzá a kezem külseje amikor az ujjaim közt fogtam a nulla vezetőt. De, markoltam már meg a kapunyitó vezérlő panelját is. (FI-relé nem volt) Ebből az is a tanulság- sok más mellett- hogy nem mindenki egyformán érzékeny rá. Javaslom, hogy egy felülvizsgálóval vagy akinek van műszere, vizsgáltasd meg a FI-relét, nem tart soká, gyárilag is lehet rossz értéke.

Simon Endre

Úgy bizony, egyeseknél már a 8 Hz-es váltóáram 4-5 mA-től erős izomrángást okozhat. (Én 250-300 uA-től érzem a hatást  pl. fázisceruza.) A leoldási idő nem mellékes, mert van célzottan 100 ms feletti  ÁVK a tipikusa 20ms körüli  leoldási sebesség mellett. A emberi fiziológiás észlelési impulzusidő 120 ms (átlag.)

horgaben

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. május 22., 08:31:29 DÉLELŐTT
A Fi relé a hibaáram 50-100% között old le. Valószinűleg a szervezeteden átfolyó áram, ezt nem érte el. Szerencsére. Hány mA-es az ÁVK-d?

Üdv. 30mA-es

tothgyula

Üdv. aki olvassa!
Ezért kell az RCD-ket mind nechanikailag, mind műszeresen ellenőrízni! Az alkalmazott RCD tipust is ellenőrízni kell, hogy a beépítés helyén megfelel-e? Pl:"A"typ. lüktető egyenáramra is minősített
                                                            "Si"      UPS bekapcsolási lökésre minősített
                                                            "G"       feltétlen lökőáramálló
                                                            "IR"(Gewiss) impulzusálló
                                                            "B" tiszta egyenáramra érzékeny
                                                             "S" szelektív.(0,13sec.)
A 14/2004.(IV:19.)FMM rendelet 7.§-a írja: "a munkaeszköz elégítse ki a villamosbiztonsági követelményeket".
Tehát nem önkéntesen alkalmazandó szabvány, hanem kötelező JOGSZABÁLY írja elő az ellenőrzéseketÜdv: TothGyula felülvizsgáló.

Szirty

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2015. május 23., 08:29:09 DÉLELŐTT
Tehát nem önkéntesen alkalmazandó szabvány, hanem kötelező JOGSZABÁLY írja elő az ellenőrzéseket

Ez a gyönyörű benne. Az hogy a havi teszt célú lekapcsolgatás miféle következményekkel jár arról valahogy nem nagyon esik szó sehol.
Minden ilyen vélt vagy valós következményt egyszer s mindenkorra lesöpörnek az asztalról azzal, hogy a biztonság előbbre való.
Nem ártana ha a jogalkotók gyakorlatiasabbak lennének (sokkal) és nem az íróasztal mellett találnának ki ilyesmit (tisztelet a kivételnek). ja hogy úgy nehezebb? Hát ilyen az élet... :-/