Milyen kismegszakitót kell beépiteni?

Indította Novill, 2012. május 30., 13:20:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Azzal nem sokat tudunk kezdeni, hogy a méretlen oldalon milyen kismegszakítót épít be a szolgáltató. Legfeljebb kérhetjük, hogy milyet építsen be. Viszont a mért oldalon már mi határozzuk meg egyértelműen.  Általános alapelv a B jelleggörbéjű kismegszakítókat vezeték védelmére, ohmos fogyasztók védelmére, a C jelleggörbéjű kismegszakítókat főleg induktív fogyasztók védelmére építjük be. A lakásokban gyakran vegyes jellegű fogyasztók dominálnak. Én a magam részéről ekkor inkább B jelleggörbéjű kismegszakítókat építek be. A szelektivitás szempontjából a lakásoknál  a méretlen oldalon 32 A kismegszakítóhoz jól illeszkedik a 16A.

JUVILL


Szerintem a 32A-os kismegszakítóhoz - a szelektivitás tekintetében - a 16A, már nagyon jó. Ha azt vesszük figyelembe, hogy amperitás szempontjából, a szelektív túláramvédelmi lépcsőt már két névleges áram nagyság kielégíti.
pl. 16A - 25A. Viszont nehéz megvalósítani főleg egyfázisú betáplálásnál, és több áramkörre bontás esetén, nagyobb egyidejű terheléskor.

wpetya

Én már találkoztam olyannal, hogy lakásban nem volt megfelelő a B-s megszakító, mert túl gyors volt. Én a dugaljakra C-s megszakítókat szoktam tenni ezért. (A mosógép, porszívó, nagyobb teljesítményű számítógép leoldhatja a B-st.) A többi B-st kap, bár egyre több az induktív világítótest. 

JUVILL

Idézetet írta: wpetya Dátum 2014. december 22., 01:23:03 DÉLELŐTT
Én már találkoztam olyannal, hogy lakásban nem volt megfelelő a B-s megszakító, mert túl gyors volt. Én a dugaljakra C-s megszakítókat szoktam tenni ezért. (A mosógép, porszívó, nagyobb teljesítményű számítógép leoldhatja a B-st.) A többi B-st kap, bár egyre több az induktív világítótest.

Korábbi hozzászólásokat olvasva ebben a témában, már írtam a kismegszakítók érintésvédelmi alkalmazását illetve.
A megengedett hurokellenállás érték meghatározó, mindenképpen figyelembe kell venni a kismegszakítók karakterisztikáját.

coyote2

Ha szabad közbeszolni, az utobbi két hétben olyan helyeken voltam ahol C-s kismegszakitokat raktak fel, ma boyler tisztitasom volt 150l-es 1800w fűtőszállal, a feszültségmentesitéskor az orában láttam, hogy B10-est tett az e-on a vezéreltre, a szerelő az elmenőre C-16-ost a fi utan.  Nappalin mind C16 volt elmenöre, mig a fő biztik B-sek voltak. Mi ebben a rácio?

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

coyote2

A másik helyen a fő bizti b 16, a sulyesztett elosztoban vilagitas b10, dugaljakra 1,5-es Mcuhoz c16A, mig az alsoépulet betapnak 2,5-est C25A biztit rakott. Hol a rácio? Vagy valamirol lemaradtam?

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

JUVILL


"Mi a ráció?"
A szakmai felkészültség! ;)
Hol van szelektív túláramvédelem szerinted?
Mi a gond a keresztmetszet biztosításokkal? Miért nem megfelelő a dugaszoló aljatoknak 16A-os, a világításnak 10A-os biztosító?
Mennyi a teljesítmény igény? ;)

coyote2

A dugaljnak ok a 16-os, de ne ugy, hogy egymásra fűzve van 6 két szoban keresztul. Arról nem beszélve, hogy majdan a fűtéshez fűtőpanel lesz felszerelve szobánként. 2000w-osak. Igy már másabb gondolom a kép. Az also epulethez ha jol szamoltam a 25a-re 4-es keresztmetszet kellene mivel kb 25m-t sétál a vezeték. Remélem nem rossz a gondolatmenetem.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

balzsi

Amennyiben jól értelmezem,
Vezérelt:
B10 > C16
Nem vezérelt:
B16 > B10
       > C16
       > C25
Nos ezekben az esetekben én nem sok "rációt" látok, kivétel a nem vezérelt B16 > B10-es leosztása. Vezetékvédő kismegszakítók kioldási tulajdonságait nézve, B karakterisztikájú kismegszakító kioldási értéke 5xIn, míg a C-snek 10xIn. Másik kérdés a 25m-es 2,5-ös vezeték védelme C25-ös kismegszakítóval. Alapban nem szerencsés, de hurokimpedancia szempontjából még lehet jó az érték. Egyébként 1,5-ös vezetékre is szerepelnek C16-os kismegszakítók villamostervekben.

nyaki

Jelen szabványi környezetben az 1,5mm2-es kismegszakítóra alkalmazható kismegszakító értéke max. 13A. A 2,5mm2-esre pedig 16A.
Ha a hurokimpedancia engedi, akkor lehet 20A, de ezt meg kell tudni magyarázni, ám a dugaljak védelmére semmi esetre sem megengedett.
Régebben simán berakták a 25A-est vezetékvédelemre, de szerintem ez azért már túlzás.
A 4mm2-esre max. 25A a megengedett.
Általánosságban a rézre megengedett maximális áramsűrűségre 8-10A/mm2-rel számolhatunk a rézveszteség és a környezeti hőmérsékletek figyelembevételével.
Nyilván mindenki azt használ, amit akar, de azt meg s kell tudni védeni egy baj esetén.