Milyen kismegszakítót kell beépíteni, avagy a villamos hálózat terhelési viszonyainak elosztása.

Indította HUNited, 2013. április 10., 17:38:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

HUNited

Üdv, segítséget szeretnék kérni. 2 villanyóra van a bérelt ingatlanunkban. A kapcsolószekrényben 2*16A megszakítók vannak. Viszont belül, a kismegszakítók egyike csak 10A. A probléma, hogy pl a sütő és a mosógép nem hajlandó egyszerre működni, folyamatosan leveri az órát. Segíthet e ezen, ha egy 16A kismegszakítóra cseréljük a 10A kismegszakítót? Illetve milyen szempontoknak kell még megfelelnie egy ilyen kismegszakítónak? Úgy hallottam, hogy a színe sem mindegy (Indítási karakterisztika?).

Köszönöm előre is a válaszokat.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hűűűha, itt van egy kis kavar! Először is; a 2 villanyóra annyit jelent, hogy van egyrészt 24h-s, másrészt ú.n. vezérelt - a szlengben éjszakainak csúfolt- mérőd is. 1 kérdésem: milyenek ezek a mérők, 1 avagy 3 fázisúak?? Ha mindegyik 1 fázisú, akkor milyen karakteriszikájú a mérő(k) alatti 16A-es kismegszakító, tehát "B", avagy "C" betű látható rajta? Aztán, ki volt az a nagytudású,aki egy 16A-es főbiztosítóval ellátott kecóba simán berakott egy sütőt, mely önmagában is vagy 3kW teljesítményű?? Aztán, hogy lehetett ekkora szakbarbár, hogy egy -talán- B10A-es kismegszakítóra kötötte azt, a szintén nem kis étvágyú mosógéppel egyetemben??? Kérve kérlek, ne cseréld le a 10A-es autómatát 16A-re, mert valószínűleg az általa védett -Isten tudja, milyen keresztmetszetü, ill anyagú (Al vagy Cu?)- vezeték úgy fog elégni, hogy az Aug 20-i görögtűz hozzá képest smafu! Itt csak egy megnyugtató megoldás létezik; mégpedig a mért főelosztótól a sütőig egy új vezeték, vagy kábel, mely legalább 2.5mm2 keresztmetszetű, saját 16A-es (lehet, hogy a 13A is elég, akkor azzal) kismegszakítóval van biztosítva. Ami pedig a mosógépet illeti; ha az azt tápláló vezeték, vagy kábel 2.5mm2-es, akkor annak is mehet egy B13A-es kismegszakító, a főbiztit pedig lecseréltethetitek C32A-re, mert az "alanyi jogon" jár! Ja, ezzel egyetemben az éjszakait is lecserélik -kérni kell- ugyanakkorára, de ezt csak akkor áll fent, ha 1 fázisosak az órák és ha normális állapotú és Al esetén legalább 10mm2-es mind a méretlen, mind pedig a mért fővezeték! Még 1 jótanács: a mért főelosztóba -ha nincs- be kéne applikálni 1 db 30mA-es Fi-relét, für alle fälle...  ;)

helcs

Az előzőekben említett eljárást teljesítménybővítésnek hívják. Vedd fel a kapcsolatot egy regisztrált villanyszerelővel aki remélhetőleg mindenre kiterjedően felvilágosít a teendőkről. A 32 A-re történő bővítést nem úszod meg a csatlakozó cseréje és a mérőhely szabványosítása nélkül. Mérlegeld, hogy nem-e elég a 25 A. Azt talán át lehet tolni teljes szabványosítás nélkül.

HUNited

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 10., 18:04:03 DÉLUTÁN
Hűűűha, itt van egy kis kavar! Először is; a 2 villanyóra annyit jelent, hogy van egyrészt 24h-s, másrészt ú.n. vezérelt - a szlengben éjszakainak csúfolt- mérőd is. 1 kérdésem: milyenek ezek a mérők, 1 avagy 3 fázisúak?? Ha mindegyik 1 fázisú, akkor milyen karakteriszikájú a mérő(k) alatti 16A-es kismegszakító, tehát "B", avagy "C" betű látható rajta? Aztán, ki volt az a nagytudású,aki egy 16A-es főbiztosítóval ellátott kecóba simán berakott egy sütőt, mely önmagában is vagy 3kW teljesítményű?? Aztán, hogy lehetett ekkora szakbarbár, hogy egy -talán- B10A-es kismegszakítóra kötötte azt, a szintén nem kis étvágyú mosógéppel egyetemben??? Kérve kérlek, ne cseréld le a 10A-es autómatát 16A-re, mert valószínűleg az általa védett -Isten tudja, milyen keresztmetszetü, ill anyagú (Al vagy Cu?)- vezeték úgy fog elégni, hogy az Aug 20-i görögtűz hozzá képest smafu! Itt csak egy megnyugtató megoldás létezik; mégpedig a mért főelosztótól a sütőig egy új vezeték, vagy kábel, mely legalább 2.5mm2 keresztmetszetű, saját 16A-es (lehet, hogy a 13A is elég, akkor azzal) kismegszakítóval van biztosítva. Ami pedig a mosógépet illeti; ha az azt tápláló vezeték, vagy kábel 2.5mm2-es, akkor annak is mehet egy B13A-es kismegszakító, a főbiztit pedig lecseréltethetitek C32A-re, mert az "alanyi jogon" jár! Ja, ezzel egyetemben az éjszakait is lecserélik -kérni kell- ugyanakkorára, de ezt csak akkor áll fent, ha 1 fázisosak az órák és ha normális állapotú és Al esetén legalább 10mm2-es mind a méretlen, mind pedig a mért fővezeték! Még 1 jótanács: a mért főelosztóba -ha nincs- be kéne applikálni 1 db 30mA-es Fi-relét, für alle fälle...  ;)

Szia! Köszi a választ. Ezek szerint nem voltam egyértelmű.

Lent a kapcsolószekrényben 2 darab 16 Amperes "B" karakterisztikájú 24h-s (nem vezérelt!) megszakító, és 2 darab intelligens mérő van (összesen négy, de a mienk a felső szint, ott ez a kettő van. A másik kettő is intelligens mérő, egyike egy ugyan ilyen 16A B karakterisztikás 24h-s mérő - megszakító, a másik egy 10A B karakterisztikás rádióvezérelt mérő - megszakító, de ezekhez nekem semmi közöm).

A felső szint (az én bérleményem) egyik felét (konyha, wc, fürdő) az egyik mérő látja el energiával, megérzésem szerint ehhez kapcsolódik a belső, 10A jelenleg azt hiszem C karakterisztikájú kismegszakító. Ezt abból gondolom, hogy itt nem hajlandóak együtt menni a különböző készülékek (A sütő ( Beépíthető sütő BO7422AB - Gorenje Hungary ) és mosógép csak példa volt. A vízforraló pl szintén nem megy együtt a mikróval). Az összes készülékem amúgy energia takarékos, modern, 10A induló teljesítménynél egyiknek sincs magasabb igénye. Az előző lakásban semmi hasonló probléma nem volt, ráadásul ott még egy Boiler is volt a hálózaton, és ment minden.

A másik belső kismegszakító 16A, és emlékeim szerint szintén "C" karakterisztikájú. Ezzel működik a 3 szoba, valamint a közlekedő. Itt egy készülék sem produkál együttműködési hibát, pl üzemel együtt a TV (modern led készülék), a Számítógép (550W-os táppal, erős asztali gép), és a Vízforraló is.

A fentiek alapján láthatod (2*16A normál), hogy "alanyi jogon" már nem tudok teljesítménybővítést kérni. Albérletbe pedig őszintén, nem is nagyon szeretnék. Nem is az én nevemen van, engedélyeztetés, még csak nem is a teljesítménybővítés lenne drága, hanem hogy ki tudja mit rejtenek a falak...

Még egy kérdés: Nagyságrendileg mennyibe kerülhet egy 75m2-es lakás (3 szoba, konyha, spájz, előtér, wc, fürdő) átkábelezése megbízható minőségű anyagokkal? Nekem jelen pillanatban van egy olyan érzésem, hogy a jelenlegi kábelek igencsak nem megfelelőek lehetnek (kb 20-25 éves az épület felső szintje).

Gyurmaúr(fi-relé)

sok témát feszegettél, épp ezért menjünk sorra! A C10A-es kismegszakító nem rossz, jobb mint a B-s,de nyilván ez sem "nyel be" combosabb fogyasztókat, mint pl egy villanytűzhely, vagy gáztűzhely villanysütője! Még önmagában elvinné, de egyéb cuccokkal nem! Lehetne egy autómata felcserélést eszközölni, tehát hogy ami a C16A- n megy, azt áttenni a C10-re és viszont. Kérdés, hogy a vezetékek, kábelek ezt hogyan tolerálják? Ami az átkábelezést illeti; ha vaterán veszi meg az emberfia a kábelt, vezetéket, akkor ez olyan 200ezerben lehet + melódíj, mely -ami engem illet- olyan 50 rugó nettóban. Persze, lehet ez csúnyább összeg, ha az új vezetéket nem lehet behúzni a régi Mü csöveibe, tehát ha vésni kell. Egyébként t-öbbek özt- ezért szoktam én melegen ajánlani az álmennyezet + kábeltálca kombót, mert ott seperc alatt megoldható mindenfajta áthúzás, csere, bővítés, új kötés dobozának elhelyezése, miegymás... Mellesleg a 20-25 éves kábel/vezeték még nem koros, főként amennyiben MCu/ MKh, vagy MT, vagy MBCu a kicsike...

HUNited

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 11., 22:32:15 DÉLUTÁN
sok témát feszegettél, épp ezért menjünk sorra! A C10A-es kismegszakító nem rossz, jobb mint a B-s,de nyilván ez sem "nyel be" combosabb fogyasztókat, mint pl egy villanytűzhely, vagy gáztűzhely villanysütője! Még önmagában elvinné, de egyéb cuccokkal nem! Lehetne egy autómata felcserélést eszközölni, tehát hogy ami a C16A- n megy, azt áttenni a C10-re és viszont. Kérdés, hogy a vezetékek, kábelek ezt hogyan tolerálják? Ami az átkábelezést illeti; ha vaterán veszi meg az emberfia a kábelt, vezetéket, akkor ez olyan 200ezerben lehet + melódíj, mely -ami engem illet- olyan 50 rugó nettóban. Persze, lehet ez csúnyább összeg, ha az új vezetéket nem lehet behúzni a régi Mü csöveibe, tehát ha vésni kell. Egyébként t-öbbek özt- ezért szoktam én melegen ajánlani az álmennyezet + kábeltálca kombót, mert ott seperc alatt megoldható mindenfajta áthúzás, csere, bővítés, új kötés dobozának elhelyezése, miegymás... Mellesleg a 20-25 éves kábel/vezeték még nem koros, főként amennyiben MCu/ MKh, vagy MT, vagy MBCu a kicsike...

Köszönöm a választ. Akkor kábel csere részemről (bérlem az ingatlant) kizárt. A tulajdonos meg nem hiszem hogy akar ennyit költeni rá.
570 Ft a helyi kereskedésben egy 16A B kapcsoló, nem érdemes simán lecserélni átcserélés helyett? Nem értem egyébként, hogy miért a konyha / fürdő kombót tették a kisebb keresztmetszetre. Számomra ez nagyon logikátlan. Hiszen a hálószobákban nincs nagy fogyasztó... A konyhában meg a WC-ben pedig több is.
Azt honnan lehet megtudni, hogy milyen kábel van a lakásban?

Küldenél nekem egy hivatkozást a vateráról, hogy melyik kábel az ami szerinted kellhet? Csak mert ilyen mondjuk 100 ft-os méter árral számolva, a 200.000 Ft, az 2 kilométer kábelre elég. Lehet én nagyon rossz helyen nézem (pl. ezt néztem: )?

Üzenet összefûzve: 2013. április 12., 09:34:37 DÉLELŐTT

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 10., 18:04:03 DÉLUTÁN
Még 1 jótanács: a mért főelosztóba -ha nincs- be kéne applikálni 1 db 30mA-es Fi-relét, für alle fälle...  ;)

Ez micsoda is? És mire jó? Miért pont 30A kell bele?

Gyurmaúr(fi-relé)

Tehát, ha már vatera, akkor álljon itt egy vaterás kábel hírdetés, mely mindenképp meglehetősen jó árat ír...

Mint látod, 100 méter - ez 1. blikkre tűnik soknak, elárulom, hogy egy 70-80m2-es épületben úgy tűnik el ez a mennyiség, mint alkeszes aladár szájában a deci kommersz! Tehát nyugodtan lehet számolni ennek a mennyiségnek a 3-4 szeresével is, főként ha vannak olyan ú.n. rögzített fogyasztók -pl. tűzhely, bojler, stb- , melyek egyenként 1-1 önálló Á.K-t jelentenek, főként ha még éjszakai árammal (is) mennek. Tehát simán be lehet küldeni egy ilyen méretű kecóban alsó hangon 3-400m kábelt. Mivel a kábelhez kell még más is, pl elágdobozok, wago szorítós csatlakozó, éssatöbbi. Szóval, lehet hogy nem 2 kiló,de a 150 azért már mindenképp reális. AZt nem egészen értem, hogy nálad összesen 2 db kismegszakító van a mért főelosztón??? Mert ha igen, az megintcsak gáz, ugyanis egy ekkora kecónál legalább 6-8 Á.K-t szokás készíteni, hiszen külön-külön Á.K a fürdő, a konyha, a legnagyobb szoba, a hűtőnek sem árt egy saját, aztán a másik 2 kisebb szoba is igényel legalább 1-et és persze a világításnak is jár legalább 2, ha nem 3 jószág. Ami a kis 1-2 dugaljal endelkező helyiségeket illeti, azokat hozzá lehet rendelni akár az egyik szoba, de akár a fürdő Á.K-jához. Nem 30A, hanem 30mA, azaz miliAmper, mely ugye az érzékenységet jelöli, tehát ekkora hibaáram esetén már lekapcsol, hogy ne a zárlatos készüléket fogdosó személyen keresztűl menjen az áram a föld irányába. Az üzemi árama 25, 40, vagy ( 3 fázisú Fi-relék esetén 63 és 80 A) ...  Guglizd meg, mit is csinál az RCD, vagy népi nevén Fi-relé! 

HUNited

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 12., 15:18:10 DÉLUTÁN
Tehát, ha már vatera, akkor álljon itt egy vaterás kábel hírdetés, mely mindenképp meglehetősen jó árat ír...

Mint látod, 100 méter - ez 1. blikkre tűnik soknak, elárulom, hogy egy 70-80m2-es épületben úgy tűnik el ez a mennyiség, mint alkeszes aladár szájában a deci kommersz! Tehát nyugodtan lehet számolni ennek a mennyiségnek a 3-4 szeresével is, főként ha vannak olyan ú.n. rögzített fogyasztók -pl. tűzhely, bojler, stb- , melyek egyenként 1-1 önálló Á.K-t jelentenek, főként ha még éjszakai árammal (is) mennek. Tehát simán be lehet küldeni egy ilyen méretű kecóban alsó hangon 3-400m kábelt. Mivel a kábelhez kell még más is, pl elágdobozok, wago szorítós csatlakozó, éssatöbbi. Szóval, lehet hogy nem 2 kiló,de a 150 azért már mindenképp reális. AZt nem egészen értem, hogy nálad összesen 2 db kismegszakító van a mért főelosztón??? Mert ha igen, az megintcsak gáz, ugyanis egy ekkora kecónál legalább 6-8 Á.K-t szokás készíteni, hiszen külön-külön Á.K a fürdő, a konyha, a legnagyobb szoba, a hűtőnek sem árt egy saját, aztán a másik 2 kisebb szoba is igényel legalább 1-et és persze a világításnak is jár legalább 2, ha nem 3 jószág. Ami a kis 1-2 dugaljal endelkező helyiségeket illeti, azokat hozzá lehet rendelni akár az egyik szoba, de akár a fürdő Á.K-jához. Nem 30A, hanem 30mA, azaz miliAmper, mely ugye az érzékenységet jelöli, tehát ekkora hibaáram esetén már lekapcsol, hogy ne a zárlatos készüléket fogdosó személyen keresztűl menjen az áram a föld irányába. Az üzemi árama 25, 40, vagy ( 3 fázisú Fi-relék esetén 63 és 80 A) ...  Guglizd meg, mit is csinál az RCD, vagy népi nevén Fi-relé!

No igen, ezt én sem értettem. 2 órához (2*16A) kettő kismegszakító (1*16A + 1*10A). És ennyi. Nem értem miért. De én nem is nagyon értek hozzá. Csak azt tudom, hogy egyre bosszantóbb jelenség, hogy lesni kell, hogy ép megy a mosógép, akkor ne melegítsek teavizet a forralóba mert kész lecsap...

Rákerestem erre a Fi-Relére, és úgy rémlik, hogy van ilyen a szekrényben. Majd megnézem otthon.

Szóval hogy tudom meg, hogy milyen kábelek vannak a falban?

nyaki

Hali!
Csak bontással. Meg kell bontani a kötődobozokat és a szerelvényeket. Csak a szerelvényt nem elég bontani, mert tévútra visz, ugyanis a kötődobozok és az elosztó között simán lehetnek más típusú vezetékek, amik a terhelhetőséget befolyásolják.
:-\