Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: sanyika Dátum 2012. augusztus 13., 20:58:29 DÉLUTÁN

Cím: Kóboráram
Írta: sanyika Dátum 2012. augusztus 13., 20:58:29 DÉLUTÁN
Üdv. kollégák
Segítséget,ill. tanácsot kérnék
Hibára hívtak, hogy a kompakt csõ /fényforrás/ idõközönként kb.
két percenként felvillan. Kapásból mondom a telefonba valószínüleg jelzõfényes a kapcsoló vagy nem a fázis van megszakítva, a tulaj válasza szerint nem jelzõfényes a kapcsoló
a fázis megszakításra nem tudott mit mondani. Kimentem, normál
kapcsolók /alternatív/ természetesen a fázis van megszakítva.
A foglalatban lekapcsolt állapotban fázis és nulla között 30V mérhetõ, gondoltam rossz a kapcsoló, leszereltem de a jelenség még mindig fennállt. A többi helyiség foglalataiban is
lekapcsolt állapotban 15-30V mérhetõ
Szerintetek mi okozhatja ezt a jelenséget?
Cím: Re:Kóboráram
Írta: nova Dátum 2012. augusztus 13., 21:30:41 DÉLUTÁN
Próbáltad terhelve mérni, nem lehet, hogy a hosszan párhozamosan egymás mellett vezetõk indukciónak köszönhetõen hozzák létre ezt a feszültség szintet?
Cím: Re:Kóboráram
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2012. december 20., 07:25:11 DÉLELŐTT
Nekem is volt hasonló esetem ,megszüntettem 1 rejtett nullázást akkor derült ki ,fázis nulla közt 40v -ot lehetett mérni .A nulla vezető kötése el volt szenesedve./rokon szerelte/
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Szirty Dátum 2012. december 20., 09:54:26 DÉLELŐTT
Helló sanyika!

Idézetet írta: sanyika Dátum 2012. augusztus 13., 20:58:29 DÉLUTÁN
Hibára hívtak, hogy a kompakt csõ /fényforrás/ idõközönként kb.
két percenként felvillan. Kapásból mondom a telefonba valószínüleg jelzõfényes a kapcsoló vagy nem a fázis van megszakítva, a tulaj válasza szerint nem jelzõfényes a kapcsoló

Szerintem is a kapcsolóval leválasztott, "magára marad" vezeték szed össze annyi feszültséget a párhuzamosan futó fázis vezetőből, amennyi képes lassan feltölteni a kompakt fénycső tápegységében a puffer kondit ami ettől gyújtani próbál. Ahogy nova is írta.
(Bár inkább kapacitív csatolás okozza)

Az izzó foglalatába, azzal párhuzamosan beépített néhány MOhm-os fél W-os ellenállással megszüntethető a dolog.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: petike199600 Dátum 2012. december 20., 13:18:12 DÉLUTÁN
Milyen ellenállásra gondolsz?
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Szirty Dátum 2012. december 20., 13:36:09 DÉLUTÁN
Hali!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. december 20., 13:18:12 DÉLUTÁN
Milyen ellenállásra gondolsz?

Amilyet leírtam: 0.5W néhány MOhm.
Köszörült fémréteg ellenállás?
(Gondolom mindenki tudja mi az ellenállás, mint elektronikai alkatrész)
Cím: Re:Kóboráram
Írta: petike199600 Dátum 2012. december 20., 13:44:58 DÉLUTÁN
én is tudtam mi az az ellenállás csak nemtudtam milyet szokás ilyen helyeken használni.
Mostmár tudom.
Köszönöm szépen!
Cím: Re:Kóboráram
Írta: tokaji Dátum 2012. december 20., 23:02:15 DÉLUTÁN
Mult heten csillar csere regi hazban...3 eres MM falvezetek megy a csillarhoz...

Egyik vezetekre nullat, masikra fazist kotottem, harmadikra semmit. Multimeterrel a nulla es a "levegoben logo" vezetek kozott a csillar oldalan 65V-ot mertem. Kb. 2.5m hosszu a vezetek.

Cím: Re:Kóboráram
Írta: Ági Dátum 2013. február 19., 11:12:16 DÉLELŐTT
Sziasztok Villanyszerelők!

A következő ügyben kérek tanácsot SOS!

A fürdőszoba hidegpadlóján állva és a csaptelepet megérintve áramütés észlelhető, sőt a fürdőkádban tartózkodva a csaptelepet, vagy a folyó vizet érintve időnként gyenge áramütés tapasztalható.

Elvégzett vizsgálat:
A hálózati csatlakozó aljzatok védőföld érintkezői és a víz nyomócső között nem mérhető feszültség. Ezt ellenőriztük a vízóra előtt és a csaptelepeknél is. Sőt a hálózati védőföld érintkezők és a vízvezeték nyomócső között rövidzárat (közel nulla ellenállást) mértünk. Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a lakás védőföld hálózata rendesen van kivitelezve. (Feltéve, ha a föld alól bejövő vízvezeték nyomócsövet jó földelésnek tekintjük.)

Feszültség és áram mérések:
A fürdőszobában, a már jónak tekintett védőföld érintkező és a hidegpadlón található lefolyó fém rácsa között digitális multiméterrel 39-42 V váltófeszültséget mértünk, és ez a feszültség 6,5-7,0 mA árammal terhelhető!  Ezt a feszültséget és áramot a padló más részein is lehetett mérni, ha a csempe nedves volt. A fürdőkád fém részei és a csaptelep (védőföld) között 2,6-3,0 V váltófeszültséget mértünk, ami kb. 0,5 mA árammal terhelhető. A lakás más részein is, például az előszoba küszöb fém borítása és a védőföld között is mérhető valamekkora feszültség, az előbbiekkel hasonló nagyságrendben, de ezek csak csekély árammal terhelhetők.
Az említett feszültség és áram értékeket akkor is változatlan nagyságban mértük, ha a lakást teljesen feszültségmentesítettük (a villanyóránál lévő főbiztosítékokat lekapcsoltuk). Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a hiba forrása a lakás elektromos hálózatán kívül keresendő.

Mi a teendő most? Köszi a válaszokat!
Cím: Re:Kóboráram
Írta: nyaki Dátum 2013. február 19., 12:00:38 DÉLUTÁN
Üdv!
Ami nyilvánvaló, hogy az idegen potenciál kerül a házba.
A lakásba bejövő vízvezetéket felfogni természetes földelőnek nagy bohóság, mert ha nem Te építetted ki és biztosítottad a megfelelő érintkezését a talajjal, akkor az nagyon kétséges, inkább azt mondanám, hogy nincs is.
Összefoglalva tehát a kérdések:
1. Milyen kialakítású a lakáselosztóba bejövő PEN, azaz hány vezetékes rendszer?
2. A vízvezeték hálózat be van-e kötve az EPH-ba? Egyáltalán van EPH?
3. Van-e helyi földelés és az jó-e és milyen értékű?
4. Folyamatos-e a védővezető az elosztóig minden kiépítési helyről?
5. Milyen HVM berendezés üzemel?
6. Milyen ingatlanról van szó?
7. Van-e ÁVK felszerelve az elosztóban, vagy máshol?
Mint látod a probléma igen összetett és helyi ismeret nélkül nagyon kétségesek lesznek a válaszok is.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Ági Dátum 2013. február 19., 12:54:29 DÉLUTÁN
Köszönöm Nyaki!
Laikusként hirtelen most csak a 6. kérdésre tudom a választ: XI. kerületi társasház, elég régi.
Akkor még egy-két kérdés: mielőtt villanyszerelőt hívok, próbáljam meg kideríteni ezeket (gondolom a közös képviselőtől, már ha tudja), vagy a villanyszerelő megállapítja? Érdemes a többi lakásban is ugyanezeket a méréseket elvégezni? Egyáltalán villanyszerelő hatásköre, vagy mivel a lakáson kívülről jön a probléma, az ELMŰ hatásköre?
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Villanyreszelő Dátum 2013. február 19., 16:19:32 DÉLUTÁN
Üdvözlet Ági!

Igen!Érdemes lenne átnézetni a ház villamos hálózatát.Meg lehet keresni a keresett szakaszt. Akár lehet víz szivárgás miatt szivárgó áram.
Én szólnék a képviselőnek,de a magam megnyugtatása érdekében egy felülvizsgálónak is.
Pénzbe fog kerülni,meg fáradságba,de jobb mint a mosdóhoz "ragadni"
Addig nem használnám a fürdőt,és szigetelt lábbeliben érdemes közlekedni,és kerülni kell két fémtest azonos időben történő érintését.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Szelei Dátum 2013. február 19., 17:37:28 DÉLUTÁN
A társasházban valakinek lehet lyukas a fűtőbetétje vagy a bojlerben vagy valamilyen átfolyós vízmelegítője és a víz szét teríti a hibaáramot, feszültséget. Mint egyik lehetőség.

Lehet az is gond, hogy a be táp kismegszakító a nullát bontja.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Novill Dátum 2013. február 19., 18:36:31 DÉLUTÁN
Az előzőekben leírtakon túl, úgy gondolom EPH jellegű probléma is fenn állhat. Lehet, hogy valaki használta védővezetőnek az épületgépészeti hálózatot. Ahol lehet műanyag és fémcső is vegyesen. Nem kísérték figyelemmel az EPH követelményeket. Tény, hogy a házban feltehetően hibás készülék üzemel. A mérés végzésével egyidejűleg egyenként a lakások kismegszakítóinak a lekapcsolásával esetleg ki lehet következni, hogy melyik lakástól ered a hiba.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. február 19., 18:57:14 DÉLUTÁN
Az egyik legfontosabb kérdés; mikor volt -ha volt egyáltalán- ÉV mérés egyrészt a teljes társasház méretlen hálózatán, ill az egyes lakásokban? Szerintem itt kéne kezdeni, mert nagy valószínűséggel ekkor sok mindenre fény derülhet!Gondolom, ez a th nem tegnap, de nem is tegnapelőtt épült, s mint ilyenben mára egy nagy rakás sz@rt sem ér a földelő, ill az EPH hálózat, de nem szeretnék prejudikálni, épp ezért kedves Ági (gratula a kellő mélységű szakmaisággal megírt kommentedhez, tetszik ,amikor egy nőci -amúgy laikusként- ennyire képben van a villamosság mezsgyéjén); mindenképp vedd kézbe a kezdeményezést és amennyiben nincs 5 évnél nem régebbi ÉV jegyzőkönyv,akkor csapj bele a lecsóba! Egész biztosan lesz a fórumozó kollégák közt olyan, aki szívesen elvállalja a komplet ÉV mérést, jkv készítést, majd az esetleges hibák kijavítását is...  ;) Sok sikert!
Cím: Re:Kóboráram
Írta: JUVILL Dátum 2013. február 19., 21:12:52 DÉLUTÁN

Az épület betáplálásától kell elindulni. Feltételezem, hogy ez a hiba több lakásban is észlehető. Ha volt valaha is EPH hálózat, az sérült, nem folytonos. Ezt is ki lehet mérni lakásonként.
Azt csak megjegyzem, ha ÁVK lenne felszerelve, az már lekapcsolt volna.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Molnár Viktor Dátum 2013. február 19., 22:28:38 DÉLUTÁN
Üdv kollégák!
2005-ben volt hasonló ügye az ÉV tanáromnak, sikerült találniuk egy igazságügyi felülvizsgálat alkalmával ( mint tudjuk ha Ők megjelennek akkor már megvolt a baj! )
egy frissen felszerelt FKA táblát ,amiből a "kedves Kolléga" elfelejtette kikötni a a N és PE közötti áthidalást. 2 lépcsőházzal arrébb ketten haltak bele ebbe a mutatványba. Az eset leírását ha jól emlékszem publikálta is a Tanár úr valamelyik szaklapban, a rovat neve : A villanyszerelő nyomoz.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: balzsi Dátum 2013. február 19., 22:40:09 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. február 19., 21:12:52 DÉLUTÁN

Az épület betáplálásától kell elindulni. Feltételezem, hogy ez a hiba több lakásban is észlehető. Ha volt valaha is EPH hálózat, az sérült, nem folytonos. Ezt is ki lehet mérni lakásonként.
Azt csak megjegyzem, ha ÁVK lenne felszerelve, az már lekapcsolt volna.
A társasházak esetében az a baj, hogy Ágiék hiába szerelnek FI relét, ez esetben az nem védi őket. Csak ha minden lakónak lenne, az lenne a megoldás. Jól gondolom?
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. február 19., 22:47:43 DÉLUTÁN
Így igaz, a Fi-relé önmagában- főleg egy th-nál- nem próféta, ugyanis a jószág tökéletes működésének alapfeltétele a megfelelő hurokimpendanciával rendelkező PE és EPH hálózat megléte! Épp ezért legyen az 1. lépés a minden területen profi PE, ill EPH hálózat megvalósulása.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Ági Dátum 2013. február 20., 09:38:17 DÉLELŐTT
Köszönöm Fiúk, hogy ennyien írtatok!  :)
Mindenképpen jelentkezem még, vagy azért, hogy beszámoljak, hogy mi lett, vagy azért, hogy villanyszerelőt keressek Közületek.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. február 21., 00:30:36 DÉLELŐTT
Drága Ágika!

Ha netán engem kérnél fel, akkor felülbírálnám az eddigi álláspontom, mármint a pokolba az aktív villanyászással c. attitűdömet és jönnék 1000-el...  ;)
Cím: Re:Kóboráram
Írta: deve94 Dátum 2013. április 21., 17:32:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: tokaji Dátum 2012. december 20., 23:02:15 DÉLUTÁN
Mult heten csillar csere regi hazban...3 eres MM falvezetek megy a csillarhoz...

Egyik vezetekre nullat, masikra fazist kotottem, harmadikra semmit. Multimeterrel a nulla es a "levegoben logo" vezetek kozott a csillar oldalan 65V-ot mertem. Kb. 2.5m hosszu a vezetek.

Nem láttam reakciót erre a kérdésre. Volt valakinek valami ötlete?
Cím: Re:Kóboráram
Írta: nyaki Dátum 2013. április 21., 18:04:20 DÉLUTÁN
Hali!
Ha az üres vezeték két végén nincs semmi, akkor valamilyen úton kerülhet oda egy látszólagos fesz. Terhelje le egy min. 15 W-os izzóval és akkor mérjen feszt. Ha világítani fog, vagy izzani, akkor ott biz az a 3m-es szakaszon el lett fúrva az üres és fázis vezető között, miáltal a falazatban lévő minimális nedvesség átvezetést produkál. Ha 0V-ot mér, akkor csakis kapacitív/induktív feszt érzékel, ami a szigetelésen keresztül jön létre, ekkor azonban ellenőrizni kell szigetelésvizsgálattal a szakaszt, mert a 65V nagyon magasnak hat. A legjobb lenne a PE rendszerbe bekötni és ezzel megoldódik az érintésvédelem is. ;)
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Simon Endre Dátum 2013. április 21., 22:59:45 DÉLUTÁN
Szép jó estét mindenkinek!
Ammenyiben  tisztázható, hogy a kóboráram nem saját "gyártmányú" és egy társasház rendszerében alakul ki, úgy a kedves szomszédok kénytelenek hozzájárulni az egyes lakások, vagy akár az egész házsor, strang, vagy épületblokk áramellátásának a méréshez szükséges ideiglenes lekapcsolásához. Ehhez természetesen a képviselet jelenléte és az előzetes hirdetmény is minimum követelmény. Ezt nem lehet amatőr módon elvégezni, ennek eredményéről jegyzőköny, és amennyiben nem tisztázódik  melyik az érintett lakás, a szolgáltató  illetékessége vitathatatlan. Volt ilyen esetem egy régebbi fizetővendégszolgálatos lakásnál, (ott volt a lyukas bojler fűtőbetét és az elcserélt fázis nulla bekötés.) Egyébként a hibás készülék kilenc további lakást tartott életveszélyben a fém csőhálózaton!!!  mérhető kb 20A-es levezetési árammal. A tulajdonos vezető beosztású villamos szakmában tevékenykedő "műszaki" volt, aki a kikényszerített javíttatás után kifogásolta, hogy a bojlere nem ontja úgy a melegvizet min annak előtte.
A levegőben kógó vezetékekről, amelyeken olykor horribilis feszülség mérhető nem annyira a vezélyes 50 Hz-es hanem elektroszmog okozta antennajel, és annak értéke nagyban függ a mérőműszer belső ellenállásától, ami álltalában 1megohm/volt vagy még ennél is nagyobb, Oszciloszkóppal vizsgálva mérhetetlen frekvenciájú értékek is adódnak és az 50Hz is jelen van néhány volt erejéíg. Ezt a széles spektrumu zajt a műszer elekronikusan egyenirányitja és effektív értékre hozza. Ezt a zajt nagyban a mobil cellaantennák és a vifi átviteli rendszer generálja, de okozhatja egy vezetéknélüli füles adója is. Egyébként olyan, hogy levegőben lévő vezeték , vagy kábelér nem lehetne, mivel előírás ezek kötelező bevonása az aktív felhasználásba, vagy a PE-re kötni.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: S.T. Dátum 2015. június 21., 19:50:23 DÉLUTÁN
Sziasztok VillanyÁszok!

Megköszönném, ha tudnátok némi tanáccsal szolgálni a mi kóboráram problémánkban. Az alapszitu: ismerősnél új számítógépet telepítettem. A sz.ház a fa fadlón állt. Ha hozzáértem a fém házhoz és a fapadlóhoz, akkor erős bizsergést éreztem a könyökömön. Fázisceruza az összes hálózatba kötött elektromos készülék fém részén világít. Tovább mérve kiderült, hogy már a terheletlen földvezetéken is világít. Tehát nem a készülék a ludas. Egy régi parasztházról van szó. Ezer éve kiépített villamos hálózattal, semmi védőföldeléssel. A konnektorok földeletlenek, tehát a védővezetékek lógnak mindkét végen. Multiméterrel mérve sehol nem tudtam feszültséget kimutatni a zöld-sárga és a padló között. Ha műanyag széken állva mértem a fázisceruzával, akkor az nem világított. Ezért gondoltam, hogy a padló valahogy közrejátszik, de mivel a multi semmit nem mutatott, ezért nem tudom, hogy most akkor mik között van lényegében a potenciálkülönbség.
Mondtam nekik, hogy itt villanyászra lesz szükség, de előzetesen azért megkérdezném, hogy szerintetek honnan jön és merre tart ez a kóboráram.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Szirty Dátum 2015. június 21., 20:03:09 DÉLUTÁN
Üdv!

Idézetet írta: S.T. Dátum 2015. június 21., 19:50:23 DÉLUTÁN
Ezért gondoltam, hogy a padló valahogy közrejátszik, de mivel a multi semmit nem mutatott, ezért nem tudom, hogy most akkor mik között van lényegében a potenciálkülönbség.

A készülék háza és a föld (padló) között.
Ha úgy mérnéd, hogy a műszer egyik vezetékét magadhoz érinted a másikat a készülékhez, mutatná azt a feszültség különbséget. 60-70V de lehet 100 is.
A z-s és a készülék között hiába mérsz ha ház eleve rá van kötve de földelés a levegőben lóg. Akkor ugyanazon a feszültségen van mint a gép háza.

A problémát az a zavarszűrő kondenzátor okozza a mi a tápegységben a házra van kötve.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Villanyreszelő Dátum 2015. június 21., 21:41:09 DÉLUTÁN
Idézetet írta: S.T. Dátum 2015. június 21., 19:50:23 DÉLUTÁN
Sziasztok VillanyÁszok!

Megköszönném, ha tudnátok némi tanáccsal szolgálni a mi kóboráram problémánkban. Az alapszitu: ismerősnél új számítógépet telepítettem. A sz.ház a fa fadlón állt. Ha hozzáértem a fém házhoz és a fapadlóhoz, akkor erős bizsergést éreztem a könyökömön. Fázisceruza az összes hálózatba kötött elektromos készülék fém részén világít. Tovább mérve kiderült, hogy már a terheletlen földvezetéken is világít. Tehát nem a készülék a ludas. Egy régi parasztházról van szó. Ezer éve kiépített villamos hálózattal, semmi védőföldeléssel. A konnektorok földeletlenek, tehát a védővezetékek lógnak mindkét végen. Multiméterrel mérve sehol nem tudtam feszültséget kimutatni a zöld-sárga és a padló között. Ha műanyag széken állva mértem a fázisceruzával, akkor az nem világított. Ezért gondoltam, hogy a padló valahogy közrejátszik, de mivel a multi semmit nem mutatott, ezért nem tudom, hogy most akkor mik között van lényegében a potenciálkülönbség.
Mondtam nekik, hogy itt villanyászra lesz szükség, de előzetesen azért megkérdezném, hogy szerintetek honnan jön és merre tart ez a kóboráram.


Jó estét S.T.!

A régi hálózaton nincs képítve földelés,oda nem szabad csatlakoztatni védőcsatlakozóval ellátott villásdugót!
Mi van ha testzárlatos lesz a számítógép vagy egyéb fogyasztó?
Az ilyen aljzatokhoz 2 érintésvédelmi osztályba tartozó fogyasztót szabad csatlakoztatni.
De legalább 1 Fi relét dobjál fel ha már nem akarsz új hálózatot.
Másnál én nem vállalnám a kockázatot,a hálózat alakalmatlan ilyen célra.
Cím: Re:Kóboráram
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. június 22., 17:40:22 DÉLUTÁN
Én a C4-et javallanám, abból kevés is elég a kívánt hatás eléréséhez, majd a bummot követően egy zsír új hálózatot varázsolni, zsír új méretlen kábellel, mérőhellyel, mellé egy méretes PE szondával, mért betáp kábel(ek)el, mért főelosztóval, EPH hálózattal, Fi-relével, új belső kábelhálózattal, dugaljakkal és a probléma huss; tovaröppent...  ;)
Cím: Re:Kóboráram
Írta: 980POWER Dátum 2015. június 23., 22:40:31 DÉLUTÁN
Zöld-sárga földelés és kék nulla közt kell ilyenkor mérni először 0 kellene lenni, majd kék nulla és fekete fázis közt 230 körüli feszültség kell lenni, és végül pedig zöld sárga földelés és fázis fekete közt kellene mérni ami meg kell, hogy egyezzen az előbbi eredménnyel. ha és amennyiben nem egyezik meg akkor pedig a villanyóra alatti kismegszakító lekapcsolása után a multimétert szakadásvizsgáló állásba kapcsolva megnézni, hogy a kék nulla és a zöld-sárga földelés közt sípol-e a műszer, akkor jó ha igen, ezeket a méréseket minden konnektornál megismételni. Biztos hogy villanyaszati munka lesz belőle, de előtte a tulajnak megmondani, hogy nehogy csak összegányoltassa valakivel!!!