Mi lehet a fogyasztásmérő szekrényében?

Indította Zerido, 2013. január 02., 11:57:28 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Tehát látni fogjuk a TN  és TT rendszerre elkészített rajzodat a PE és PEN tekintetében és egységes szemléletben. Látni fogom a sorkapocs elhelyezések, hogyan lesznek egységesek. Csak egy PE sín és egy N sín lesz, és minden meg lesz oldva, mert megfogod oldani. Az összes itt megjelent hozzászólásból összegezed.  Lehet, hogy lesznek ellent mondások de ne feledd ez egy fórum mindenki csak a saját véleményét írja le. Ezért a későbbiekben a fórum hozzászólásokra nem lehet hivatkozni. Lehet hivatkozni a szabványokra, tervekre, a különböző előírásokra. A végén mint kivitelező te vagy felelős az általad elvégzett munkáért. Ez amiről itt beszélünk egy egyszerű lakásról szól, tehát még nem ipari 0,4 KV-os elosztóról beszélünk  ;).

petike199600

Na kész a rajz.
Bocs a 11 órás félrevezetésért. ;D
Ha nem haragszol meg én csak átszerkeztettem a TN rendszeres rajzot.
Ha jól tudom akkor a TT rendszerben nincs PEN.Itt N van.
Ugye?
Csinálhatok újat is sorkapcsokkal de gyorsan akartam.

Gyurmaúr(fi-relé)

Fhűű, most látom, hogy itt még tegnap éjjel is zajlott az élet! Nem vagytok ám semmik, skacok... ;)
Robi, én alapvetően a mért főkábelek esetén írtam az 5x10-es MT/MBCu javallt használatáról, hiszen ezen szakasz általában nem szokott hosszabb lenni, mint 10 méter, hiszen ki az az őrült, aki a mérőtől mondjuk egy 20-30m-es mért fővezetéket épít. És ez még akkor is igaz, ha a mérő a ház külső oldalán van, a mért főelosztó -amolyan felhasználóbarát módon- pedig az épület hátsó részén található bejárati ajtó közelében, a "hallban". Nyilván, teljesen más az az eset, ha a mérő a kerítés betonoszlopában van és onnét még az épület is vagy 50m és ugye ilyenkor a mért főkábel lesz a gigahosszú, hiszen "tisztelt" áramszolgáltatóinknál TABU a 10 métert meghaladó méretlen főkábel, nem beszélve arról, hogy akkor még kutyagolni is kell a mérőkig egy illetéktelen behatolást követően (kerítésen történő átmászás Démász módra, amikor a tulaj nincs otthon!  :'()  Természetesen, eszembe nem jutna az utcai oszloptól Cu kábelt hozni, onnét csak és kizárólag 4x25-ös, esetleg 4x50-es (hiszen, ha valakinél 3x32A 24h-s, illetve ugyanekkora éjszakai mérő van, mely ugye akár 3x64A egyidejű áramerőséget is jelent(het)) kábelt hoznék, főként amennyiben hossz meghaladja a 20 métert. Egyébként, erre tényleg nagyon jó a kábelméretező progi, amit asszem czapi kolléga tett közkinccsé a minap, hiszen én is ebből szoktam (bocsi, a szoktam erős túlzás, hiszen mióta csak a jéghideg profik fektethetnek méretlen főkábelt, azóta nekem 1x nyílott lehetőségem fektetni  :'() számolgatni, mi, merre, hanyas a kabát... 

flatskerrobert

Gyurmaúr!
   
    Alapvetően én is erre gondoltam.
Nyilván épület installációba a réz vezeték jöhet számításba, az energia betáplálásnál pedig mérlegelni kell melyik a jobb és gazdaságos megoldás. Nem olyan egyszerű ez sem, főleg ha a megrendelő is beleszól ha másként nem "csak" pénzügyileg.
FR.

petike199600

Visszatérhetnénk a témába? Nem akarok porfátlan lenni de érdekelne hogy jók-e a rajzaim.
NOVILL?!
:D

Gyurmaúr(fi-relé)

HÉÉÉLÓ, petike! Azért csak langsam spazieren, a mért, ill méretlen betáplálás milyensége, minősége, kialakítása az egyik, ha nem a legfontosabb téma, melyből te és a többi junior is sokat tanulhat, még akkor is, ha méretlen földkábelt momentán nem szerelhettek! viszont, mértet igenis fogtok -remélem- szakmányban szerelni, tehát nagygyon nem mindegy, hogyan álltok neki, merre viszitek, milyen hosszban, hány kanyarral, hiszen a mért főkábelt sem lehet toldani, bár én már láttam olyat, hogy simán -igaz, legalább külön dobozban- toldották azt. Viszont, az ügyfeleitek tutira idegesek lesznek, ha pl a mért főelosztó is a külsőfalra kerül és majd télen, a gigahóviharban kell kicsoszogni a mamuszban, hogy visszakapcsolják a lement Fi-relét, vagy a barátosnét "helyzetbehozó" készülék által lecsapott C16A-s kismegszakítót, mert oly heves lett a babyface, hogy maximumra tekerte a potit... ;D

Novill

Petike megjöttem végre a munkából, így már tudok válaszolni. Látom türelmetlen vagy. Mivel senki sem válaszolt és meg voltam szólítva. Következő a válaszom: A rajzod TT rendszerre jó, azzal a kitétellel, hogy az alsó sorkapcsot kötődoboznak (100x100-as Müdn) tekintem. Itt kerül összekötésre a szonda földelő ( h.acél) vezetője és az MKh 10-es zöld/sárga színű földelő vezető  PE sín bejövő pontjára kötve. A TN rendszerre is ezt a rajzot kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy az ÁVK bemeneti PEN pontját kötöd össze a PE sínnel minimum MKh 10-es vezetékkel. A PE sínre kell kötni például az EPH vezetőt is. Ha így alakítod ki nem fogja vissza dobni senki a munkádat, vagyis nálam  ;). Remélem ez a téma már tiszta lett és érthető. Még a feltételek közül az üzemi földelő földelési ellenállás értéke 10ohm alattinak kell lenni, illetve legalább 10ohm. Ez régen is és most is feltétel a TN rendszernél. Ügyel rá még akkor is ha fi relé van beépítve.

Mivel látom szeretsz rajzolni és meg vannak technikai lehetőséged jutalomból megosztok egy feladatot veled. Ezt az egyszerű kis villanyszerelő feladatot ma kaptam meg. Ha kedved van, akkor meg is oldhatód. Lehet, hogy a többiek is segítenek. A feladat egy téli kertben lévő két ablak nyitása és zárása. Egy bizonyos hőfokon ki kell nyitni  az ablakot, egy bizonyos hőfokon viszont be kell csukni az ablakot. De biztosítani kell bármikor a kézi ( kapcsolóval) nyitását és zárását is. Az automatikus zárás ne legyen azonnali, tehát késleltetni kell. Az ablak nyitó egység 24 V egyenfeszültségű, 50 W-os, és úgy kell számolni, hogy a gyenge áramú ( 24 V-os) vezeték kb 10m 2x1mm2. Felhasználható tápegység, termosztát, relé, idő relé,stb. Lehet, hogy moderátor ezt átrendezi még  ;).

petike199600

Köszönöm a feladatot jó kis fejtörő lesz.
A kérdésem a feladattal kapcsolatban: Motorral kel mozgatni az ablakot? 2 motort fel lehet használni?
A fő témára visszatérve akkor a TN rendszeres rajzom is jó?
Köszönöm szépen!

Novill

A TN-es rajzra már megadtam a választ. Már korábban is. De mi türelmesek vagyunk ám  ;) Azért adtam fel a TT -es rajzot, hogy lásd a különbséget. A felénk a gyakorlatban az általam leírt megoldás a jellemzőbb, értelmezésben is. Gondolom azért az iskolában tanítják mindkét vezetékes érintésvédelmi módot. Az életben nagy szerepe van a jó érintésvédelem kialakításának a gyakorlatban.
A jutalom feladatért remélem nem haragszol!  Gondolom kis tréningnek nem rossz. Az ablakot 24 V-os egyenáramú ( +, -) motor működteti, mozgatja, de elég neked ha csak egy ablakban és egy motorban gondolkodni az egyszerűség kedvéért. Tehát kint a gyakorlati életben sok ilyen egyszerű feladattal találkozunk, a legkülönbözőbb igényekkel.

petike199600

Jó köszönöm!
Dehogy haragszom a feladatért sőt örülök neki.
Viszont egy valamit nem értek:Ezen az egyenáramú motoron kell forgásirányt váltani ugye?HA igen akkor hogy ég erről nem tanultunk.
Ha nem akkor hogyan nyitódik és csukódik az ablak?
Köszönöm!