Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?

Indította Novill, 2013. április 04., 19:12:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Napokban voltam bent az ELMÜ-nél. Nem fogadták el egy merőhelyünket a kialakítása miatt, és mert a PEN szétválasztás az elosztóban van. Mi ezt szereltük meg földkábel/M vezetékre: http://www.hensel.hu/wUngarisch/downloads/produktinformationen/pi/11_Basic_Rendsz_Elmu_Emasz.pdf
Utolsó oldal, b. verzió.

-Nem jó, mert nincs kábelfogadó szekrény. Miért nem raktatok?
-Mert ennek az összeállításnak nem része, és így kapott rendszerengedélyt az ELMÜ-től. Nincs elmenő földkábel, csak kiselosztó
-De ez így nem jó, biztosan nem kaphatta meg
-Ott az első oldalon, aláírta Újfalusi László, és Farkas Tamás. Vagy van írás róla hogy visszavonták?
-Ez így akkor sem jó, felhívom a Henselt vegyék le az oldalról, kell a szekrény.
-És mi legyen a PEN-nel, miért nem jó az elosztóban?
-Jó az elosztóban, sosem mondtam hogy nem, csak szorgalmazom, hogy minél közelebb legyen a csatlakozási ponthoz. Ne vigyék el 20 méterre

Jó lenne egyébként egy egyszerű kiadvány, nem annyira a szekrénytípusokra, de a műszaki megoldásokra gondolok. Példa: Ideiglenes mérőhely, milyen oszlop, milyen távolságig, milyen csatlakozóval, milyen csővel, milyen bilincsekkel, milyen horoggal, stb. stb. Mert már régóta nem a szabvány az irányadó..


Novill

 Na ezekről kellett volna a tanfolyamon beszélni, illetve a kapott jegyzetben kitérni részletesen.

rajki

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. október 20., 16:52:53 DÉLUTÁN
Napokban voltam bent az ELMÜ-nél. Nem fogadták el egy merőhelyünket a kialakítása miatt, és mert a PEN szétválasztás az elosztóban van. Mi ezt szereltük meg földkábel/M vezetékre: http://www.hensel.hu/wUngarisch/downloads/produktinformationen/pi/11_Basic_Rendsz_Elmu_Emasz.pdf
Utolsó oldal, b. verzió.

-Nem jó, mert nincs kábelfogadó szekrény. Miért nem raktatok?
-Mert ennek az összeállításnak nem része, és így kapott rendszerengedélyt az ELMÜ-től. Nincs elmenő földkábel, csak kiselosztó
-De ez így nem jó, biztosan nem kaphatta meg
-Ott az első oldalon, aláírta Újfalusi László, és Farkas Tamás. Vagy van írás róla hogy visszavonták?
-Ez így akkor sem jó, felhívom a Henselt vegyék le az oldalról, kell a szekrény.
-És mi legyen a PEN-nel, miért nem jó az elosztóban?
-Jó az elosztóban, sosem mondtam hogy nem, csak szorgalmazom, hogy minél közelebb legyen a csatlakozási ponthoz. Ne vigyék el 20 méterre

Jó lenne egyébként egy egyszerű kiadvány, nem annyira a szekrénytípusokra, de a műszaki megoldásokra gondolok. Példa: Ideiglenes mérőhely, milyen oszlop, milyen távolságig, milyen csatlakozóval, milyen csővel, milyen bilincsekkel, milyen horoggal, stb. stb. Mert már régóta nem a szabvány az irányadó..

Jó lenne...sok minden jó lenne.
A legjobb az lenne, ha végre kollégaként kezelnének minket, és velünk egyeztetve határoznák meg a feltételeket.
Ehhez egy alapos nagytakarítás kellene az ELMŰ-ÉMÁSZ-nál, mind a mérésügyön, mind az alvállalkozóknál.
Addig itt rend nem lesz. Én jövőre Budai oldalon nem vállalok mérőhely kialakítást, betelt a pohár.

t5953

Idézetet írta: Novill Dátum 2015. október 20., 10:38:31 DÉLELŐTT
Be másoltam egy hír levelet, hogy nagyobb nyilvánosságot kapjon ez tájékoztatás. Amely hasznos lehet azoknak is akik nem kapták meg e hírlevelet.

Tájékoztatásul küldöm a mért fővezeték kivitelezésével kapcsolatos tudnivalókat.
Az MSZ447:2009 szerint a mért fővezeték keresztmetszete minimum 6mm2 kell, hogy legyen, azonban a ELMŰ-ÉMÁSZ elosztói szabályzata 10mm2-nél vékonyabb vezetéket nem enged meg, tehát ennél vékonyabbal bekapcsolni a fogyasztási helyet tilos, kivétel a vezérelt mérés esetén. A vezérlő sorkapcsába ugyanis 6mm2-nél vastagabb vezeték nem fér be.
Amennyiben a regisztrált szerelő az MSZ447:2009-re hivatkozik a vékonyabb vezeték miatt, kérek mindenkit, hogy tájékoztassátok róla a regisztrált szerelőt, hogy 2015.05.10- után kivitelezett szekrények esetében az elosztói engedélyes ezt nem fogadja el.
ELOSZTÓI SZABÁLYZAT - MELLÉKLETEK
43. oldal 2015. május 10.
5. sz. melléklet
Az elszámolási mérés kialakításának szempontjai
8.7 Vezetékelés
A méretlen vezetékek kialakítása az elosztói engedélyes feladata. Amennyiben a vezetékelést nem az elosztói engedélyes végzi, akkor a kialakításnak a következő követelményeknek kell megfelelnie.
A mérőszekrény elővezetékelését a maximális kiépítettségi lehetőségnek megfelelően kell kialakítani. A méretlen vezeték (erőátviteli) minimum 10 mm2, maximum 16 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve, a vezérlő készülékek tápellátása 2,5 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve (a fázisvezetők fekete, a nullavezető kék színű). A berendezések felszerelése után a szabadon maradt vezetékek végeit szigetelő hüvellyel (nem szigetelőszalaggal) kell ellátni.
8.8 Mért oldali vezeték és sorkapocs
A mért vezeték: minimum 10 mm2 maximum 16 mm2 sodrott réz vezeték érvéghüvelyezve. A sorkapcsok befogadó mérete: 10-25 mm2 .
Az elosztói szabályzat a következő linken keresztül érhető el:
https://halozat.emasz.hu/download/001/127/Elo_Szab_mell%C3%A9klet_9_sz_mod_5041_2015.pdf

Nagyon jó ez a tájékoztató, de talán ha előbb kapnánk meg még jobb lenne! Vajon a szekrényt forgalmazok is felkészültek erre, mert 6-os vezetékkel forgalmazzák még tudtommal?

Hali!
Hát igen vannak még homályos dolgok,pl: TN közösítés mért fogyasztói elosztó,tehát az N vezető 10mm2
réz vezető,akkor hol teljesül az,hogy a PEN vezető min 16mm2,mert szerintem az N vezető= PEN vezető,
másik gondolat: nappali + vezérelt mérés,hol végezzük el a TN közösítést, ha mind a két mértfogyasztói elosztóban,akkor ez nem rejtett núllázás-e,és mi van akkor ha a vezérelt mért vezeték a szabályzat szerint
6mm2,hol ven a PEN vezető keresztmetszet?
Várom az véleményeket,vagy lehet,hogy én nem jól értelmezem a dolgokat?

980POWER

Micsoda? Én a PEN-t csak átvezetem a fogadósorkapocsból az elmenősorkapocsba, nem okoz gondot a keresztmetszet, mert akkora sorkapcsot választok, a mérőkhöz és egyéb kiegészítők működtetéséhez nyugodtan lehet kisebb keresztmetszetű vezetéket alkalmazni. A fázis az már más kérdés, de a 25mm2 belemegy a mérőkbe, a vezérlőbe lehet, hogy csak tényleg a 6mm2 fér bele, de ha ennél nagyobbra van igény akkor úgyis mágneskapcsolóra van szükség. Ha a mérő nem képes fogadni a szükséges keresztmetszetet PL.: 150mm2 akkor úgyis áramváltót kell alkalmazni. Mindenre megvan a megoldás, csak élni kell vele.
Az elmenősorkapocs PEN vezetője mellé kötöm a földelőszonda földelővezetéket, az elmenővezeték védővezetékét és nullavezetékét, ez a négy szépen egy fővezetéki sorkapocsban foglal helyet. Ezekhez plombálás után is hozzáférni.
A fogadó oldalon pedig a bejövő PEN mellé kötöm az elmenő PEN vezetéket és a mérőket és egyebeket működtető nulla vezetékeket. Ez az oldal le van plombálva, de átlátszó fedelet teszek rá, (Plomba bontás nélkül is látszik, ha a kötésekkel gond adódna.)

helcs

t5953. A PEN vezető legkisebb keresztmetszete réz esetén 10mm2(16-ot írtál). A másik a PE vezető kérdése. A TN-C és a TN-S rendszer határpontja az ahol a PEN N-re és PE-re osztódik. Ebből a határpontból egy fogyasztási helyen csak egy lehet és ez a nappali elosztóban lesz. A vezérelt készülékek PE vezetőit is innen kell indítani, tehát Pl. a bojler elosztójában már nem lesz szétválasztás, nem is lehetne hiszen az oda érkező nulla az nem teljesíti a PEN-re vonatkozó előírásokat, mivel max 6 mm2, másrész mint említettem kettő nem lehet.

t5953

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2015. október 21., 21:51:05 DÉLUTÁN
Micsoda? Én a PEN-t csak átvezetem a fogadósorkapocsból az elmenősorkapocsba, nem okoz gondot a keresztmetszet, mert akkora sorkapcsot választok, a mérőkhöz és egyéb kiegészítők működtetéséhez nyugodtan lehet kisebb keresztmetszetű vezetéket alkalmazni. A fázis az már más kérdés, de a 25mm2 belemegy a mérőkbe, a vezérlőbe lehet, hogy csak tényleg a 6mm2 fér bele, de ha ennél nagyobbra van igény akkor úgyis mágneskapcsolóra van szükség. Ha a mérő nem képes fogadni a szükséges keresztmetszetet PL.: 150mm2 akkor úgyis áramváltót kell alkalmazni. Mindenre megvan a megoldás, csak élni kell vele.
Az elmenősorkapocs PEN vezetője mellé kötöm a földelőszonda földelővezetéket, az elmenővezeték védővezetékét és nullavezetékét, ez a négy szépen egy fővezetéki sorkapocsban foglal helyet. Ezekhez plombálás után is hozzáférni.
A fogadó oldalon pedig a bejövő PEN mellé kötöm az elmenő PEN vezetéket és a mérőket és egyebeket működtető nulla vezetékeket. Ez az oldal le van plombálva, de átlátszó fedelet teszek rá, (Plomba bontás nélkül is látszik, ha a kötésekkel gond adódna.)

Hali!
A kérdés az,hogy mi van olyankor,ha a csatlakozó légkábel,a mért eloszto kb 10m-re van,mért fővezeték 10mm2,hogy nullázzunk?
Egyébként szerintem ha az átlátszófedélen keresztül látszik a probléma akkorra már minden elszáll a belső hálozaton.

980POWER

Nem értem, mi a gond a légkábellel? Kötegelt légkábelt tesznek ékes feszítővel megakasztva. Fázisok mennek a kismegszakítókba (fekete 1; 2; 3; csík van az oldalán) forgásirány belőve, a kék csíkos pedig megy egy fővezetéki sorkapocsba, mellé a mérőbe menő másik kék színű, a sorkapocs másik felébe pedig a földeléstől jövő zöld/sárga és az elmenő PEN. Ennyi. Azt írtad 10mm2 a mért fővezetéked, ha ez réz akkor teljesül a PEN-re vonatkozó feltétel. Az hogy 10 méterre van a mért főelosztó az nem jelent semmit, ott is szét bonthatod a PEN-tt PE és N-re (csak itt is kell egy földelést adni /szerintem/ bár erre nem tudok konkrétumot, mert azt is hallottam, hogy nem szükséges) A lényeg az hogy a PEN a PE sínre fusson be és innét menjen át az N sínre, ha van Fi relé akkor azon keresztül.

t5953

Ezt Én is így tudtam,és csináltam eddig,de egyik esetben a plonbázott részben kell TN,másik esetbe nem lehet ott,
mert csavaros kötés, után huzást igényel,és az csak plomba bontással lehet.
Egyébként azt hiszem a TN után 5vagy 3 vezetékes rendszer kell.
Másik kérdéssel kapcsolatban amikor van egy nappali,és van egy vezérelt mérés, TN a mért fogyasztói elosztóba,
nappali 0-án keresztül,és mi van akkor ha a nappali mérőt leszerelik,akkor hol teljesül a TN.
Az előző posztban is erre utaltam.
Nem kekeckedésként írom ezeket, csak azért,hogy  ha központi infók nem jönnek át, valahogy tudjunk a változásokról.

980POWER

Lehet, hogy szolgáltatónként eltérnek a megoldási követelmények? Én e-on területén dolgozom, de nincs regisztrált végzettségem, csak a vállalkozás vezetője rendelkezik vele és én az Ő utasítására szerelek a fentiekben leírt módon, eddig nem találták átvehetetlennek a megoldást, kivétel egy esetben amikor is nem találták megfelelően mélyre leásva a mérőszekrény dobozát, de meglett mutatva a rajta lévő talajszinti jel és el kellet fogadniuk a nélkül, hogy mi hozzányúltunk volna. Almérőknél a mérőt is én teszem be, ezek olyan telepeken vannak, ahol a telepnek van egy saját trafója a főmérővel és van saját 4 vezetékes belső hálózata.
Ha le veszik egyik vagy másik mérőt, a fent említett fővezetéki sorkapcsot nem bontják meg, erre van kötve mindegyik mérő működtető N-je.