Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

A véleményem szerint a jelenleg nem hatályos MSZ 274 szabvány, illetve az érvényes OTSZ figyelembevételével el kell végezni a villámhárító berendezés besorolását és e szerint kell eljárni. Egy homlokzati felújítás nagymértékû átalakítás, és tûzveszélyességi szempontból szigorodik a fokozat.

Jani

Ezzel kapcsolatban lenne egy kérdésem, ha villámcsapás ér egy ilyen szigetelt panel lakást, akkor a szigetelés sérülhet, mert a villámvédelmi levezetõ be lett burkolva, vagy csökkent a távolság a fal és a levezetõ drót között?

nova

Persze elképzelhetõ, hogy sérül a szigetelés. Hiszen vannak olyan helyek is ahol teljesen elfedik a villámvédelem céljából kialakított levezetõt a szigetelõ anyaggal.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

csavarlazito

Üdv,
Bajban vagyok egy templom villámvédelmi besorolásával.
A templom tornyának magassága 25m, az épületé 10m, 20×10m az alapterülete a toronnyal, a tetõszerkezet fa, 0,5mm-tõl véknyabb lemezzel. 50 fõ befér.
Az OTSZ szerint:
a magasság szerinti besoroláskor külön épületnek lehet tekinteni azokat az egy épülethez tartozó részeket, amelyeknek magassága legalább 5 méterrel különbözik egymástól.
Viszont:
A magasság szerinti besorolás szempontjából külön kezelt épület- vagy építményrészeket a rendeltetés szerinti besoroláskor egy épületnek kell tekinteni.
Ezek szerint a besorolás R2-M3 és M2-T3-K1
Ebbõl kétféle eredmény jön ki: Torony: V3b-L4a-F3/r
Templom: V2b-L4a-F3/r
Melyiket vegyem figyelembe? Vagy a szigorúbbat?

Novill

A besorolásodból látszik, hogy a felfogó rendszerben van csak az eltérés V2 vagy V3 fokozat.  Én a V3 fokozatot tekinteném mértékadónak. Vagyis a szigorúbb besorolást. Itt a toronynál a belsõ villámvédelemre is oda kell figyelni. A torony résznek gondolom, van külön levezetõje is. A másodlagos hatások szerinti csoportosításnál (H1-H5), figyelembe kell venni, hogy a templomokban, van orgona, harangvezérlõ elektronika, stb. És ezek érzékenyek a villám és túlfeszültség impulzusokra. Találkoztam már olyan esettel, amikor a templom teljes elektronikai eszközei tönkre mentek. Sajnos nagyon sok esetben a templomok nem rendelkeznek megfelelõ villámvédelemmel. Ennek sok esetben anyagi okai vannak. Ez az idõszakos felülvizsgálat most még az érvényes (9/2008.(II.22.) ÖTM rendelet szerint történik, aminek az alapja az MSZ 274 szabvány. Ez még ebben az évben változik meg. A változás után már nehezebb lesz a felülvizsgálat szerintem.

nova

Elõzõ minõsítõ irat nincsen meg, hogy ott milyen besorolást alkalmaztak? Persze csak akkor ha nem új kivitelezésrõl beszélünk, melynél már a MSZ EN 62305 szabvány szerint történik a besorolás.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Zappa

Én jártas vagyok templomügyben.A torony V3.A hajó rész V2.A hajó fele általában védett térbe esik,oda elég a V2.Templomoknál általában a levezetõket rontják el.Sok vízszintes áramutat hagynak.

csavarlazito


freia

kedves fórumozók!

egy olyan témában kérném segítségeteket, hogy a családi házunkon levõ villámhárító fémje teljesen hozzáér a konyhából kivezetõ mûanyag szellõzõcsõ hengeréhez. a kérdésem az lenne, hogy elektromos problémát ez nem okozhat, mert a mûanyag nem vezeti az áramot? viszont nagyon aggódom, hogy a villámhárító által levezetett hõ megolvaszthatja ezt a mûanyag csövet és ezzel tüzet is okozhat, ami így a csövön keresztül átterjedhet a ház belsejébe??
erre kérném, hogy segítségemre legyenek, hogy mit kell vagy nem kell tennem?
köszönöm, üdv

Novill

A villámhárító épülethez viszonyított besorolásából adódó távolságokat (a....d a régi Msz 274 szerinti) illik betartani.  Ezt lehet értelmezni erre is. Továbbá a sodrony vagy egyéb felfogó illetve levezetõ vezetõ közvetlen hozzá érése a szél dinamikus hatásakor nem tesz jót a mûanyagcsõnek. Kérdés a mûanyag éghetõ-e, mert nem biztos, hogy éghetõ kategóriába esik.