Elosztószekrény kivitelezése

Indította balzsi, 2013. január 02., 18:46:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Idézetet írta: Szelei Dátum 2013. január 02., 19:49:48 DÉLUTÁN
Érdemes lett volna előbb a biztosítékot és csak utána a FI relét. Zárlati áramot legyen az a relé tekercse az a főbiztosító tudja kezelni és nem a védelmi relé. Nem láttam a csengő számára biztit legalább 1 db.

A villanyóránál van a méretlen oldalon is 3 kismegszakító, valamint az óra után is van. A csengő a jobb oldali 10 A-os biztosítékról kapja az áramot, csak előtte megtesz egy kört, ugyanis bent a lakásban van egy kapcsoló, mellyel "ki tudom iktatni" a csengőt, ha nem akarom hogy zaklassanak.  :)

Novill

A képről nem igazán követhető. Jó volna az egész elosztó villamos rajzát feltenni, mert a képpel együtt le tudnánk követni és ez alapján lehetne véleményt alkotni.Az, hogy szépen néz ki az egy dolog.

balzsi

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2013. január 02., 19:58:53 DÉLUTÁN
    Ha jól látom akkor 4 eres a betáplálás és külön van az EPH vezeték.?
A keresztmetszetet nem lehet érzékelni, talán 6-os a kábel. Lehet, hogy ott választottad szét a PEN vezetéket?


A 2 pólusú kismegszakító helyett, 1+N kismegszakító kellene használni mivel 1 fázist és 1 N kötöttél be.
Ami be van építve az  egy 2 fázisú fogyasztó védelmére jó.

[size=78%]A feliratozás lehet, hogy a maszkon van elhelyezve?[/size]
Itt ha besorszámozod vagy egyedi tervjellel ellátod a kismegszakítókat akkor könnyebb az áramköröket azonosítani.
Gondolj bele amikor 50 vagy 100db kismegszakító vagy egyéb maszkos szerelvény van elhelyezve a tartósíneken maszk nélkül, nem lehet tudni, hogy mi micsoda. Meg ha valaki más leszedi az előlapot nem tudja azonosítani az áramköröket. Ezért a maszk alatt is az eszközöket terv jellel el kell látni pld. Q1 kapcsolók [size=78%]D1- kismegszakítók stb. Én ceruzával szoktam a szerelés alatt megjelölni, aztán ha kész akkor megiratozom véglegesen, mert menet közben is változhatnak a dolgok. De nem filcel össze vissza firkálva, ha nem jobb feliratozót használni. Megvalósulási rajz ?[/size]
Mért íród azt, hogy az utolsó lesz amit csináltál?
FR.

Mint korábban írtam, 10 mm2-es a vezeték. Mivel nemcsak villanyszerelés folyik a lakásban (jelenleg fel van "robbantva" az épület belülről), így az EPH még várat magára. A kétpólusú kismegszakító tévedés lett két szempontból is az egyik az általad vázolt, valamint B karakterisztika helyett C-st adtak és a bevásárlást követően két hónappal döbbentem rá a beszereléskor. A feliratozás azon formája amit Te írsz az olyan helyeken mint a munkahelyem, ahol rengeteg fogyasztó van, ott életszerű. A családi házamnál csak beszámoztam a megszakítókat és a szekrény ajtajának belső felére alkoholos tollal felírtam, hogy melyik áramkörhöz tartozik.
Azért írom hogy vélhetőleg az utolsó, mivel én nem vagyok villanyszerelő, csak mivel a munkahelyemen elég közel kerültem az elektronikához (szárítókezelő vagyok szezonban) ezért kezdtem el tanulni a villanyszerelést, most viszont jól jött a saját házikónál. Egyébként már hobbimmá vált, állandóan itt vagyok a fórumon, meg olvasom a neten az okosságokat.

Üzenet összefûzve: 2013. január 02., 20:24:41 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. január 02., 20:09:38 DÉLUTÁN
A képről nem igazán követhető. Jó volna az egész elosztó villamos rajzát feltenni, mert a képpel együtt le tudnánk követni és ez alapján lehetne véleményt alkotni.Az, hogy szépen néz ki az egy dolog.

Mivel a kivitelezés eltér az alaptervtől, így most nem tudom feltenni, de holnapra megrajzolom.

Novill

A feliratok elkészítése feliratozóval az a végleges állapotot tükrözi. Ahogy írjátok a szerelés idején lévő jelöléseknek sokféle változata alakult ki a gyakorlatban.  Minden szerelésnél a jelöléseknek nagyon nagy szerepe van. Én például ideiglenesen  széles fehér szigetelő szalagot ragasztok fel és arra vékony alkoholos filccel írom fel a lényeges dolgokat. Ezt lefényképezem amikor már végleges, akár otthon is el készítem a feliratokat és a helyszínen lehúzom a szigetelő szalagot és elhelyezem a feliratokat. A bonyolultabb szereléseknél még dobozban is szoktam jelölni, mert nekem is könnyebb így dolgozni.
Vissza térve a témához a helyszínen könnyebb végig követni a vezetékek útját mint így a képen. Ezért célszerű rajz jelen esetben.

czapi

Nem látom a kismegszakítók értékeit.
Ezek a kismegszakítók is valami hulladék szállítmányból származnak?

Marton

Nem szoktam lakás szereléseket csinálni, de tavaly elött történt egy ilyen a rokonságban. Készítettem jó néhány rajzot is. Többek között a PE, N bekötésekről is. Ezt azért tartom praktikusnak mert ezen fel van sorolva, hogy melyik nulla vezeték hova is megy, kihez tartozik. Egy későbbi belenyúláskor vagy Fi relé leoldási ok kereséskor jól jöhet egy ilyen rajz. Vagy ha esetleg Fi relé csoportok között akarunk áramköröket áthelyezni. Ilyen jellegü rajzok a gépek dokumentációjában szokott lenni, német gépiparban az ilyen pontosság nem szokatlan.  Persze nem minden gépgyártóra igaz, no meg tudom egy épület kivtelezésnél a határidők miatt is, ilyen luxusra már nincs idő.

balzsi

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. január 02., 20:46:08 DÉLUTÁN
Nem látom a kismegszakítók értékeit.
Ezek a kismegszakítók is valami hulladék szállítmányból származnak?

Remélem hogy nem "hulladék szállítmányból" valók, mert elég borsos áron vásároltam őket.  :) A sárga kapcsoló fülek eltakarják a számokat. 

Gyurmaúr(fi-relé)

Alapvetően tetszetős, bár engem az érdekelne, hogy miért -ha és amennyiben családi kéród van- nem a -gondolom- tokozott mű.a szekrényes vill óra alá elhelyezett késesbiztit + "B" túlfeszvédelmi unit-ot és esetleg tűzvédelmi főkapcsolót tartalmazó csatlakozó tokozottban csináltál (illetve, nem te, hanem mondjuk egy "megélhetési villanyász" ismid) PEN; PE-N szétválasztást? Aztán, miért nem tettél ebbe is egy "C"-s túlfeszvédelmi unit-ot? Ha már a saját kéród vill hálózatát és annak mért főelosztóját ily nagy műgonddal fabrikáltad, akkor ezeket a cucckákat is érdemes lett volna betenni... Ja, ha és amennyben vill tűzhelyed van, akkor ide érdemes betenni az azt levállasztó főkapcsolót is, dettó a vill bojlerét is, már amennyiben az van?!  ;)
Én ilyeneket szoktam csinálni, azaz hensel KV, benne vagy ETI, vagy GE/AEG cuccok, mert pl az ETI 10kA-es zárlati áramerősséget is kibír...

balzsi

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. január 02., 22:03:36 DÉLUTÁN
Alapvetően tetszetős, bár engem az érdekelne, hogy miért -ha és amennyiben családi kéród van- nem a -gondolom- tokozott mű.a szekrényes vill óra alá elhelyezett késesbiztit + "B" túlfeszvédelmi unit-ot és esetleg tűzvédelmi főkapcsolót tartalmazó csatlakozó tokozottban csináltál (illetve, nem te, hanem mondjuk egy "megélhetési villanyász" ismid) PEN; PE-N szétválasztást? Aztán, miért nem tettél ebbe is egy "C"-s túlfeszvédelmi unit-ot? Ha már a saját kéród vill hálózatát és annak mért főelosztóját ily nagy műgonddal fabrikáltad, akkor ezeket a cucckákat is érdemes lett volna betenni... Ja, ha és amennyben vill tűzhelyed van, akkor ide érdemes betenni az azt levállasztó főkapcsolót is, dettó a vill bojlerét is, már amennyiben az van?!  ;)
Én ilyeneket szoktam csinálni, azaz hensel KV, benne vagy ETI, vagy GE/AEG cuccok, mert pl az ETI 10kA-es zárlati áramerősséget is kibír...

Igen, családi házról van szó, régi fa szekrényben vannak a villanyórák. Azért vettem viszonylag nagy szekrényt, hogy a későbbi bővítésnél ne legyen problémám. A B+C túlfesz védelmen gondolkodtam én is, viszont a megbízható minőség elég drága lett volna, mindemellett nem garantál az sem tuti biztonságot még a D-s kiegészítéssel sem. Így egyenlőre az kimarad. Mire beköltözök (10 év :-[) addigra lehet, hogy az is beépül. Elkészítettem a rajzot, remélem nincs benne hiba. Ezzel arra gondolok, hogy a kivitelezésnek megfelelően rajzoltam, valamint abban is reménykedem, hogy el lehet rajta menni.  ;) A földeléseket nem húztam le, mert az még jobban átláthatatlanná tette volna. Természetesen mind az alsó PE sínen landolt.

Gyurmaúr(fi-relé)

Vatera, Balzsi; VATERRRRA, vagy ebay! Ezt semmiképp ne vedd boltban! Szerinted, én mikor vettem akár "B", ill "C"-s túlfeszvédelmi cuccot? Soha!!! Ja és még mielőtt bárki itt elkezd hegyibeszédet tartani a vaterán, számla nélkül megvett biznytalan kimenetelű cuccokról, elmondanám, hogy csak és kizárólag zsírúj OBO, vagy Denh lett megvéve, olyanoktól, akik elbuktak egy ingatlan beruházst, vagy nem csengette ki őket a megrendelő és nemes egyszerűséggel vagy be sem építették, vagy kiszerelték a túlfeszvédelmit.