Régi ház villanyszerelési hálózatának felújítása

Indította gabor0135, 2013. február 21., 21:23:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gabor0135

Elnézést kérek ,hogy csak most reagálok de nem voltam itthon sem net közelben.
Mint ahogy "gyurmaúr" is javasolta megpróbálok nagyot álmodni ,de nem én vagyok a "kasszás".
Sajnos mint sok ember az én családom sem dúskál a javakban és sok-sok kompromisszumot kell kötni.
Ezért próbálom javasolni a tuti dolgokat ,de mindig az a kérdés ,hogy "feltétlenül szükséges ez? ".
Így sajnos nehéz nagyot álmodni.
Most már teljesen világos a földelés kivitelezése,de a pen csomópont kialakítása nem teljesen világos.
Tételezzük fel azt az esetet,hogy nem lessz megbontva a mérő és a plombált részek.
Azt is értem ,hogy megcsinálhatom a pen csomópontot az elosztó dobozban ,de az a mérőszekrénytől kb. 4 méterre lesz.
Szerintem jobb lenne a mérőszekrényben kialakítani,ott úgyis lenne egy kötéspont (a mért vezetékek a régi Dol aljzatig érnek )( AL10-es ).
Az lenne a kérdésem ,hogy mi lenne a legjobb megoldás?
Konkrétan hogyan készítsem el?

Várom az építő hozzászólásokat. (gondolom tele van már a hócipőtök az ilyen értetlen fa..okkal ,mint én)

Gyurmaúr(fi-relé)

Figyu, ha ennyire nagy az ellenállás a kibontakozásoddal szemben, akkor mindenképp érdemes bevetni a "cigidobozos" marketinget, azaz horrorisztikus villanyászati baleseteket in medias res ábrázoló fotókat, videókat mutogass nekik. Ha még ez sem hatja meg őket, akkor keresd meg a földelő szondától érkező rúd és az óra, ill a mért főelosztó felé menő fő PE vezeték összekötőjét tartalmazó 100x100-as dobozt és ott alakíts ki -természetesen egy nagyobb, mondjuk A0-ás méretű- mű.a tokozottban (jó erre egy vaterán, vagy egyéb "turiban" vásárolt EVIG-es használt is) egy EPH csomópontot, ahonnét indulhat a mérőhöz menő N, a nem a mérőhöz menő PE, az EPH gerinc vezeték, esetlegesen a villámhárító felé menő 16mm2-es MKh,stb és ide érkezik az utcáról a PEN is. Fontos! Miközben kötögetsz, azon közben áramtalaníts, hiszen ha a PEN vezetőt lekötöd a jelenlegi bekötési pontjáról,akkor 400V- os feszültség fog az L vezető(k)ön tovahaladni!!

gabor0135

Az a helyzet ,hogy hiába minden próbálkozás nem bonthatom ki a szárnyaimat.
A helyzet az ,hogy nincs földelő szonda egyáltalán.
Nincs is egyetlen földelt konnektor sem.
Ergó most lesz kiépítve a földelés és természetesen a földelő szonda is most lesz leverve.
De csak olyan szondát kaptam amin nincs gyárilag ostor.
Tehát a szondát leverem ,a zászlóra rácsavarozom a horganyzott köracélt és a falon  a földtől kb 1-1,5 m magasságban kiépítem a 100x100-as dobozt.
Itt tudom csatlakoztatni az mkh-t és eljuttatni a pen csomópontig.
Viszont a mért vezetékek csak kb 50-60 cm hosszúak.
Tehát vagy a mérőszekrényben alakitom ki a pen csomópontot , vagy kötéspontot kell kialakítanom a mérőszekrényben és másutt kialakítani a pen csomópontot.Ami lehet az általad ajánlott (pl a0 tokozott) megoldással ,vagy  a szekrénytől kb 4 m-re elhelyezett elosztó szekrényben.
Esetleg jobb javaslat?
Kérlek adj tanácsot hogyan csináljam ,hogy legalább nagyjából szabványos legyen.

JUVILL


Több javaslatot is kaptál a szabványos szerelésre.
Úgy gondolom, most ugyan azt kérdezed, mint a téma indítása alkalmával.
A véleményem most az, mint korábban, hogy a mérőszekrénybe csak az szerelheted be, amire az ki van képezve. A PEN csomópontot a szabványos fogyasztásmérő szekrényben kiépíteni, ez nem teljesen tiszta számomra. Mi tiltja azt, hogy a betáplálás PEN vagy PE vezetője az első elosztóban csatlakozzon a földelővezetőhöz?
Mi tiltja azt, hogy az első elosztónál ne lehetne szétválasztani a betáplálás PEN vezetőjét PE és N vezetőre?

Villanyreszelő

Üdv!

Én így alakítom ki a földelést,nem tudom szabványos e teljesen,de majd a többiek javítanak ha nem.
100x100 gumi Müdn (műanyag nehéz kivitelű)tömített kötődoboz.
Alu csavaros kötőelemmel,és érvéghüvelyezve az MKH.
16 MKH Z-S gégecsőben vezetve a lakáselosztóig.
Keresztföldelő horganyzott leverve.
Ganz földelési ellenállás mérővel,és ÉVÉ Univerzállal lemérve.
Ezen a földelőn 1.6 Ohm-ot mértem,ami TN rendszernél elfogadott,ha jól tudom 10 Ohm a megengedett.

nyaki

Nem rossz, a célnak megfelel de a Pröpster-nek van kimondottan erre a célra gyártott kapcsa.