Hőkamera használata időszakos felülvizsgálatkor

Indította J.K., 2020. október 24., 14:07:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

J.K.

Tisztelt Kollégák!

Nemrég kezembe került egy EBF. jegyzőkönyv ahol időszakos felülvizsgálat alkalmával az elosztókról, kötődobozokról hőkamerás felvételek készültek.
Melegszik, nem melegszik.
Ahol melegszik, intézkedés...karbantartás.
Szigetelés ellenállás méréseket a jegyzőkönyv nem tartalmazott...hatóság elfogadta a jegyzőkönyvet.

Kérdéseim a következők a Tisztelt Kollégák felé:

Rendben van e ez így?

Van e valakinek tapasztalata ilyen üggyel kapcsolatban?

Használ e valaki hőkamerát?

Köszönöm Tisztelettel!

Safety

Nagyon régen, kb. tíz éve rendszeresen használjuk az infrakamerát a felülvizsgálatok során. Rendkívül pontosan jelzi a gyenge pontokat, kezdődő és már meglévő kötéslazulásokat nagyon jól ki lehet vele szűrni. Komoly kiadásoktól sikerült már megmenteni több megbízót is, hogy jeleztük előre a kritikus kábelkötéseket, amelyeket időben, egy karbantartással ki lehetett javítani, mint amikor már szénné égnek a csatlakozó szerelvények és cserélni kell a fél elosztószekrényt. Szabványok nem írják elő az ilyen vizsgálatokat, de hangsúlyozom, nagyon hasznosnak tartom.

Sztrogoff


J.K.

,,Szigetelés ellenállás méréseket a jegyzőkönyv nem tartalmazott...hatóság elfogadta a jegyzőkönyvet."

Ha ezt a részt is véleményeznék a Kollégák, megköszönném! ;)




Sztrogoff

Mit véleményezzünk egy hatóságon? A hatóság azt tesz, amit akar.

S/K

Feketén fehéren le van írva hogy EBIF vizsgálatkor a villamos berendezés szigetelés ellenállása ellenőrizendő.

Fecó

MSZ 10900:2009 szabvány 6.8. pont
TvMI 12.3:2020. 01. 22. 8.6.6.5. pont

A felülvizsgáló felelőssége hogy jó legyen a munkája, és egy esetleges baleset vagy hiba esetén védeni tudja magát. A hatóság nem cenzúra, sok esetben csak "befogadja" a dokumentumot, vagy a meglétét ellenőrzi. A rendőr is csak elkéri a forgamit, és ellenőrzi a műszaki vizsga meglétét, nem kezdi el rángatni a futóművet és ellenőrizni a kéziféket...

Safety

Beszéltünk mér régebben is erről a témáról. Az EBF felülvizsgálatok során végzendő szigetelésvizsgálatok során alaposan mérlegelni kell a körülményeket. Általában a felülvizsgálók is –mint mindenki más - napközben végzik a munkájukat olyan helyeken, ahol termelő tevékenység vagy más olyan folyamatok zajlanak, amelyek megszakítása veszteséget eredményez a megbízónak.

Szabványelőírások ide, TvMI-k oda, komoly riadalom keletkezik még egy oktatási intézményben is, amikor a felülvizsgáló közli, hogy feszültségmentesítésre és a hálózat szétszerelésére van szükség, mert szigetelési ellenállásméréseket akar végezni. Ritkán sikerül munkaidő utáni vagy hétvégi időpontot találni erre a tevékenységre, mert nehezen lehet beszervezni a megbízó részéről olyan egyént, aki a saját szabadidejét feláldozva jelen tud lenni a vizsgálatoknál.

És a felülvizsgálók élete még ennél is bonyolultabb!
Aki dolgozott már vegyiparban, az tudja, hogy egy vegyipari technológia leállítása és indítása sokszor napokat vesz igénybe, nem beszélve a sok tízmilliós veszteségről, ami ilyenkor keletkezik. Ilyen helyen már a gondolat felvetésekor is szépen kitessékelik a felülvizsgálót a területről és gondoskodnak róla, hogy soha többet ne tehesse be a lábát az üzem területére. Az üzem tervszerű leállásakor sem mindig sikerül ütemezni a méréseket, ugyanis erre általában két évente kerül sor és ez ritkán esik egybe a felülvizsgálatok időpontjával.
Továbbszőve a gondolatokat, képzeljünk el egy 20000 négyzetméteres gyártócsarnokot (elektronikai vagy autóalkatrész összeszerelő stb.) ahol kb. 1000-1500 világítótest található 10-12m magasan.

Az EBF tankönyvben ezt olvashatjuk:
,,A leválasztott szakaszokon el kell távolítani a foglalatokból a fényforrásokat, ki kell emelni az aljzatokból a csatlakozó dugókat, és ki kell kapcsolni a beépített fogyasztó készülékek kapcsolóit - így biztosítva azt, hogy valóban csak a villamos hálózat szigetelési ellenállását mérjük meg. ,,

Nagy képzelőerővel bírok, de azt sehogy sem látom magam előtt, hogy egy felülvizsgáló beállványoztatja a felülvizsgálandó csarnokot, hogy kicsavarhassa azt a 2-3000 db fényforrást egyesével, a szigetelésmérés miatt, azután vissza, miközben 3000 ember napokig nem tud dolgozni emiatt. Lássuk be ez erősen életszerűtlen!

Tehát összefoglalva a fentieket, kompromisszumot kell tudni kötni a megbízóval és az előírásokkal, mert ha mindig mereven ragaszkodunk az elveinkhez és a szabványpontokhoz, igen gyorsan felkopik az állunk!

Sztrogoff

Na jó, de most akkor mit is sugallsz? Hogy a kuncsaft elől eltitkolni az, hogy kellett volna mérni? Az igen fura lenne, mert onnan nemhogy a felelősség a felülvizsgálóé, de tudatos félrevezetéssel is megvádolható.
Ezek semmilyen hivatalos helyen nem érvek, hogy nehezen talál üzemi kísérőt húsvét vasárnapra. Ennél már sokkal egyszerűbb meghazudni a mérést. Nem, mintha erkölcsileg menthető lenne. :D

Safety

Titokban reménykedtem abban, hogy nem az ugrik be a kollégáknak a fenti írásom alapján, miszerint hazudozni kell össze-vissza a minősítő iratokban és fiktív értékekkel etetni a táblázatokat.
Pusztán némi anomáliára szerettem volna rávilágítani. 
Ilyen esetekben egyébként én írásban felhívom a T. megbízó figyelmét, hogy a folyamatos üzemi/gyártó tevékenység miatt az előírt szigetelésvizsgálatok nem voltak elvégezhetők, azt egy későbbi időpontban egyeztetve az üzemmel pótolni kell, és csatolni a jelen felülvizsgálati anyaghoz. Ez sem teljesen korrekt, hiszen a megfelelő minősítéshez szükség van a vezetékhálózat állapotának ismeretére, de vállalható kompromisszum.