Elrettentő villanyszerelési esetek gyűjteménye

Indította Novill, 2013. november 07., 18:03:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Arra gondoltam tanulás végett a fiatal kollégáknak hasznosak lehetnek az ilyen negatív példák, melyeket nem szabad elkövetni.

Egy három fázisú villanymotor füstölése végett hívtak ki. Az elosztó táblában a három fázisból a bejövőből az egyik fázis felülre a másik kettő alulra volt kötve, ez furcsa volt számomra. A motorhoz  két fázis volt kivezetve, persze, hogy nem működött. A villanymotort újra tekercselték, de  tekercs végeket ( a csillagpontot) a motoron belül összekötötték, ez is érdekes számomra. A leglényegesebb a tulaj mondja ha már itt nézze meg a csengőt nem működik. Itt a nyomógombhoz a 230V nulla vezetékét vitte ki a villanyszerelő. Ez egy családi háznál  életveszélyes művelet.  A védekezés az volt , mi itt a probléma nem a fázis lett kivíve  :)  Természetesen áramvédő kapcsoló nem volt beépítve

nyaki

Hali!
A csengős esetnél az a kivitt vezeték egyik vége így is, meg úgyis rázni fog, mert a fázis vagy közvetlenül, vagy a csengőn keresztül fog kimenni és a visszatérő vezeték vagy a csengőn keresztüli N, vagy a közvetlen N lesz.
Hol itt a bibi? Hogyan lehet oda 2 nullát kivinni? ...nem értem. ::)

Simon Endre

Egy hatvanas évekbeli  tömeges ráépítésnél lakótelepi lakások százaiban a csengötranszformátorok a lakáselosztókban eredendően így vannak szerelve. érthetetlen mi lehetett a koncepció, mert a szekunder oldali szerelés ugyanannyiban lett volna, ugyanis a kéterű kábel így is kimegy az ajtó mellé a táblából. Lehet hogy a korábbi nyomógombok csuparéz tárcsaérintkezői kissé oxidáltan már nem vitték át megbízhatóan a névleges AC 8 V-ot, ami egyébkén üresben akár a 14 V is elérte. Továbbgondolva azt hihette a "főkonstruktőr" hogy így javul az életbíztonság a primertekercs soros ellenállása és induktivitása révén ? Úgy látszik ez az elmélet a családi házaknál is teret kapott.
Nyaki tévedésben vagy a nyomógombnál az állapot vagy közvetett  fázis az egyik vezetéken és nulla a másikon, vagy nulla midkettőn. Még egy kis hozadék e témakörben.
Felirat balatonparti családi ház kapuján. " Esőben a csengő nyomógombja ráz, ilyen esetben a GK bejárót döngesse ! "

Novill

Még szerencsére az ilyen csengő kialakítások nagyon ritkán fordulnak elő a gyakorlatban. Régebben az egyik családi háznál így 230 V-t vittek ki a csengő nyomógombhoz. Ez a nyomógomb fémházas volt és a kicsúszott vezeték a fémhez ért, amelyhez hozzáért  egy gyermek amikor csengetni akart. Sajnos ez az eset halálos végzetű áramütéses baleset lett. Egyébként nagyon fontos mindig körül tekintően vissza ellenőrizni a munkánkat, hogy  ne történhessen baj.

nyaki

Üdv Endre!
Hogyan lehet áramkört zárni két nulla vezetővel? ...bocs, de még mindig nem értem. :-\
Egy rajz sokat segítene.
Köszi

balzsi

Üdv Nyaki!

Én a csengős történetet így tudom elképzelni.

Novill

Balzsi! A kapcsolás ilyen egy életveszélyesen megvalósított családi ház esetében.

balzsi

Novill!

Ez világos számomra, csak Nyakinak rajzoltam, hogy én így tudom elképzelni a "két nulla" vezetős megoldást.

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 07., 21:29:21 DÉLUTÁN
Üdv Endre!
Hogyan lehet áramkört zárni két nulla vezetővel? ...bocs, de még mindig nem értem. :-\
Egy rajz sokat segítene.
Köszi

nyaki

Hali Balzsi!
Véleményemet továbbra is fenntartom az előzőekben leírtakban azaz, a nyomógomb egyik sarka mindig fázison lesz, hacsak nem egy nagy impedanciás (optocsatoló) elektronikus vezérlést alakítasz ki, vagy a csengőtranszformátor szekunderének szakításával.

Villanyreszelő

Üdv az uraknak!

Én mindig arra törekedtem, h biztonságos legyen egy csengő kapcsolás,mint inkább üzembiztos.
Ezért minden esetben a szekunder oldal operálására törekedtem.
Volt hogy nagy volt a táv,és a feszültség esés,ilyen esetben nagyobb feszültségű trafót építettem be,a vezeték keresztmetszet növelése helyett,anyagi szempontból is sokkal kedvezőbb volt.