Fi relé bekötés helyes?

Indította mda871, 2017. november 17., 16:14:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mda871

Ha rá közelítesz ott a működése.És van fésűs sín.

980POWER

De csak a kismegszakítókat vette bele, ha jobb szélére tette volna a Fi relé fázisát is sínezhette volna. (én sínezve szeretem a Fi relét is)

mda871

Pont ez a baj hogy a jobb szélére tette a fázist ahova a N kellett volna.

980POWER

Bocsi, kicsit elbeszéltünk egymás mellet, ezért kijavítom: A jobb szélére tette volna az alatt azt értettem, hogy a Fi relét a kismegszakítókhoz képest jobb oldalra tette volna, remélem így érthető. A bekötés természetesen ahogy jelölve van gyárilag és ahogy Te magad is helyesen gondoltad.
Senki és semmi nem határozza meg, hogy az elosztó mely részén legyen a Fi relé de azért némi formája legyen neki vagy logikája.

Üzenet összefûzve: 2017. November 18., 20:57:23 pm

No még annyit, hogy az elmenő nulla legyen inkább kék mint fekete!

Üzenet összefûzve: 2017. november 18., 21:09:30 DÉLUTÁN

De nocsak most látom, a két sin össze is van kötve, na így aztán akár van Fi relé akár nincs. Azt  a szigeteletlen rézdrótot onnét ki kell venni és a földelés sínére kell a beérkező kéket kötni (ha zöld/sárga nem jön a mérőtől) majd innét tovább vinni a Fi relé bemenő nullájába.
Ez a villanyszerelő nem volt gyakorlatias a kötéseket nézve se, illetve a választott lakáselőszónál sem. Ide én legalább 12 modulosat vettem volna illetve legalább annyi csavar legyen a nulla és földelés síneken ahány modulos, ha ez nem megoldható, akkor sinet maga is tehetett volna bele.

mda871

Most az hol tudom megállapítani hogy jön e földelő vezeték?
És ha jön akkor csak rá a pe sínre a földelés és a nulla a nulla sínre.Tehát ha 3 vezetékem van hogyan kötöm be a fi relét nincs egy rajza valakinek?

980POWER

Ha 3 vezetéked van akkor első lépésként a kéket és a zöld/sárgát kell folytonossági vizsgálatnak alá vetni. Kisípolni egy multiméterrel, na itt dől el mi is valójában a vezeték. Ha sípolnak akkor a kék az nulla a zöld/sárga az védővezető, ha nem sípolnak akkor valószínű hogy a kék az PEN a zöld/sárga pedig védővezető. Rajz van fent itt a fórumon mert én is és más is töltött már fel mind a kér verzióhoz.

Üzenet összefûzve: 2017. november 18., 21:57:26 DÉLUTÁN

Bocsánat elírtam a második részt tehát helyesen: ha nem sípolnak akkor valószínű hogy a kék az PEN a zöld/sárga pedig földelővezető (ami a szondától jön)

mda871

Ezt a folytonossági vizsgálatot elmagyaráznád hol mérem vagy hogy?

980POWER

Persze, nagyon szívesen. Tehát vegyük az alapesetet amikor minden ki van kötve, csak a vezetékek vannak, és a mérő előtti kismegszakító is le van nyomva! A multiméteren van egy olyan állás, ahol a mérő tüskéket összeérintve sípol a műszer, eben az állásban az egyik merőtüskét a kékhez másikat a zöld/sárgához érintve sípol a műszer, vagy nem. Ha sípol akkor feltételezhető, hogy mérő előtti szétválasztás van azaz elvileg a közcélú hálózatról bejövő PEN a mérő alatt van szétválasztva és pluszban ugyan ott van a földelőszondától jövő földelő vezeték is kötve, tehát ez egy négy vezeték kötésére alkalmas sorkapocsban van, csak sajnos vizuálisan nem tudjuk leellenőrizni. (Az mondjuk sokat elárul, ha mondjuk mind a 3 vezeték egy csőben jön.) Ez mondjuk optimális lenne. Milyen a mérőszekrény? Látszik alatta egy villanydoboz, esetleg mi van benne, ha látszik?
További lehetőségeket később írom, nehogy keveredjenek.

mda871

Tehát ha bejövő nullára és itt valamelyik földelő vezetékre sípol az elosztótáblába akkor 3 vezeték jön be és ha egyikre se akkor 2?nem látni semmit az óránál.Panellakás.

980POWER

Nem akkor jön be 3 vezeték ha sípol, hanem ha 3 vezetéket látsz bejönni. És nem valamelyik földelő vezetékre teszed, hanem a bejövő zöld/sárgára. A többi biztos hogy nem földelő vezeték, még ha zöld/sárga is. A lényeget most árultad el, ez egy panel, ne is keress földelőt, nem találod meg, ha van akkor se. Először egyezzünk meg hány vezetéket látsz bejönni, aztán tovább lépunk, de több topikot hiába nyitsz, az ahogy most van, az úgy rossz, helytelen és értelmetlen megoldás.

Üzenet összefûzve: 2017. november 19., 22:03:44 DÉLUTÁN

Egy rajz, ha 2 vezeték jön be, de ezen van egy plusz vezeték aminek a végén van 3 vízszintes fekete vonal az lenne a földelő vezeték és a földelés jele.