Túlfeszültség levezető biztosítása

Indította zick56, 2013. július 18., 13:27:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zick56

Kedves Kollégák!
A kiinduló ponton adva van a főelosztó szekrényben egy 3xC32A-es 5x6-os betáp, a helyiség elosztóban egy 3P+N átlagos minőségű túlfeszültség levezető.
Kérdezném, hogy a túlfeszültség levezetőt hány amperes biztosítóval illene biztosítani?

NagyPS

Miből gondolod hogy kell? Mert az eddigi összes terven soha sem volt biztosítva. És a gyártók műszaki dokumentációjában sem láttam eddig olyat hogy biztosítást raktak volna be.

Szirty

Üdv NagyPS!

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2013. július 18., 15:37:30 DÉLUTÁN
Miből gondolod hogy kell? Mert az eddigi összes terven soha sem volt biztosítva.

Bár nem tőlem kérdezted, de én pl. abból gondolnám, hogy a túlfesz levezetők zárlati szilárdsága sem végtelen. Pláne hogy a túlfesz levezetők lényegében szándékosan zárlatba viszik a hálózatot. ha ez nem úgy sikerül ahogy az elő van írva, jobb ha kiolvad a védelem, mint hogy kiolvad a kapcsolószekrény.

IdézÉs a gyártók műszaki dokumentációjában sem láttam eddig olyat hogy biztosítást raktak volna be.

Én már a legelsőben találtam.

tothgyula

Tisztelt Kollégák!

AZ MSZ 447 szabványban lehetőségként leírt túlfeszültség-védelem beépítése kapjon lehetőséget egy jogszabályban  történő előírással .Mivel a szabvány alkalmazása önkéntes, így az Áramszolgáltatók nem szívesen járulnak ahhoz hozzá,hogy a túlfeszültség-védelmet (B,1.)a méretlen oldalra beépíthessük.
Ennek okaként leginkább a mögöttes zárlati teljesítmény értékének nagysága róható fel.Javaslatomat a Phoenix Contact mellékletére is alapozom,melyet csatolok.
Egyben javasolom,a Szabványosítási Munkabizottság részére ezen aktuális téma napirendre tűzését.
Lásd az Elektrotechnika (2013.május havi) számának 23.oldalát.
Üdvözlettel


Tóth Gyula

Gyurmaúr(fi-relé)

A "B" lépcsős, azaz a szikraközös túlfesz levezetőt igenis biztosítani kell, de azt csak késes, tehát magas zárlati A értékű biztosítékkal lehet ú.n. előtét biztosítani. Épp ezért csak és kizárólag akkor van értelme ezen jószágnak, ha az a méretlen hálózatba, azaz a mérő(k) elé kerül, mégpedig az NH0, NH1,stb aljzatokkal egy tokozottba szerelve, mely biztosítékok azontúl, hogy az épület 1. túláramvédelmi berendezései, ezen túlmenően természetesen a "B" lépcsős túlfeszvédelmi unit előtétbiztosítói is. Mivel a villámcsapást követően még jöhetnek utó áramlöketek, ezért ezen aljzatokba minimum 100A gG/gL típusú betéteket kell betenni. Amennyiben a bejövő áramerősség meghaladja a 160A-t, akkor a készüléket csak párhuzamosan szabad bekötni, de kisebb terhelések esetén is inkább ez a javasolt. Külön előtét biztosítást akkor kell alkalmazni, ha az üzemi áramerősség nagyobb, mint a készülék "dögcéduláján" szereplő A érték. Ugyanez a szabály vonatkozik a mért főelosztó(k)ban található "C" lépcsőfokra is, tehát ott sem kell külön előtét biztosító bizonyos üzemi áramértékek alatt, viszont ott is a párhuzamos bekötés javasolt, lehetőleg a (fő) RCD előtt, azaz annak betáp oldalán, minimum 6mm2-es MCu, vagy MKh  fázis, illetve N és min 10mm2-es PE vezetékkel. Nem olyan ördöngös téma ez, mint amilyennek sok kolléga szereti lefesteni. Természetesen aranyszabályok itt is léteznek, melyeket illik betartani!