Villamosbiztonságtechnikai felülvizsgálók regisztrálása

Indította Novill, 2012. február 25., 18:31:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Hát én csak annyit teszek hozzá elõször is aki hivatalos felülvizsgáló és becsületesen rendes eredményt tesz le az asztalra az mehet bíróságra és két évet járhat tárgyalásra. És egy csomó munkabér esik ki mert védeni kell a felülvizsgálónak az igazát. Szerintem megint bõr lehúzás úgyhogy legalább két szavazat már van erre.  :-X Úgyhogy Novill szûkül a piac még jobban. Minket minden szabállyal és gatya lehúzassál meg elfenekeléssel fenyegetnek. Akik meg rossz és silány munkát végeznek azok megerõsödnek. Mert kedvezik nekik a piac. És ha ezt meg egy két finomságot még bevezetnek tuti biztos sokan leadják az ipart és eltûznek külföldre mert hiába ilyen olyan válság a villanyszerelõ és az épületgépészet ott még mindig jó pénzt hozz.

JUVILL


Rönó!

Ilyen fószereknek nem szabad dolgozni.
Vagy normális munka, normális minõsítéssel, vagy érzékeny búcsú még az elején.
A villamos biztonságtechnika nem arról szól, hogy a barkácsolt berendezést, amit kóklerke készített azt jópofaságból egy kis apróért megfelelõre minõsítjük. Utána ha ráz a "kád", csíp a csap, vagy végig ég a nullavezeték, akkor a felelõség a tiéd, és nem a füstölgõ megbízóé.
Nem minden berendezés szabványos, fõleg azok nem, amelyiket "mindenhez értõk" szereltek, mert nekik ne magyarázzon senki alapon, zöld/sárga vezetéken kötik be a fázist is.

Rönó

Sziasztok!

Én leginkább arról beszélek hogyha majd esetleg a magánlakásokra is kötelezõ lesz a felülvizsgálat...Tudnivaló hogy egy 40-50 évvel ezelõtt (akkor is szakember közremûködése nélkül) készített lakásvillamosítás ma milyen erdményt hoz. Pl: védõvezetõ teljes hiánya, 1-es aluvezetékkel lehúzva, kötések kilazulva és összeégve, szigetelések elöregedve, kátrányos papírcsõben húzva, stb...! Aztán ha azt mondom hogy -"Teljes rekonstrukció"- akkor a kuncsaft ordítva vonja kérdõre anyám erkölcsi feddhetetlenségét, és értetlenkedik hogy 40 évig  NEKI jó volt ,akkor nekem most miért rossz.....Szóval nehéz ügy lesz ez, pláne felénk (az ország keleti felében) ahol a szegénység már általános. Sajnos...

Üdv: Tóth Attila

Novill

Régen is voltak kötelezõ elõírások, melyet volt aki betartott és volt aki nem tartott be. Ez ma is meg van. Én a villanyszereléssel elõször a gyakorlatban 1965-ben találkoztam. Ugyan a szabvány elõírások és rendeletek sokat változtak azóta. De azt biztosan állítom, hogy biztonságtechnikai szempontból ha aki akkor szakszerûen szerelt ott nagy probléma nem állhatott elõ. 2,5-es alu vezetékkel szereltük a lakásokat minimum, kötõ elemet már akkor is kellett használni. Igaz a technikai megoldások azóta korszerûsödtek sokat.  Ha most körbe nézünk sok helyen lehet találni sodrott vezetékeket. Akkoriban ha valaki sodrott kötést készített legalább 5 cm hosszan sodorta össze és félbe hajlítva szigetelte le. A védõföldelés már akkor is használatos volt. Akkori igényeknek megfelelõen létesített hálózatok  elfogadhatóak voltak a szakszerû szereléssel. A problémák ott adódtak utólag amikor a beépített villamos teljesítmények jelentõsen növekedtek. Ezt a megnövekedett igény már nem tudták kielégíteni a hálózatok. Ezek már sok gondot okoztak a hálózat üzemeltetése során. Ez a probléma ma is fenn áll sok esetben. A villanyszerelés során  pénzügyi okok miatt nem bõvíthetõ és alul méretezett hálózatokat alakítanak ki olykor. A villanyszerelés nem játék, itt a felelõsségnek nagyobb jelentõsége van mint más szakmáknál. A felülvizsgálatnál nem lehetünk megalkuvók, a villamos mûszaki biztonsági követelményeket fokozottan be kell tartani. Minden esetben ha a villamos hálózat elavult, nem biztonságos azt le kell írni és ennek megfelelõ minösitõ iratot kell kiállítani. A helyszín megtekintetésekor néhány pont ellenõrzése után már sok esetben látszik, hogy erre nem lehet kiadni megfelelõ minõsítést.  Ekkor a megrendelõt errõl tájékoztatni kell, és ö dönt, hogy milyen irányba megy el. Sajnos a mi szakmánkban szakmailag nincs olyan össze zárás, mint a kereskedelemben.

krisz1986

És csak azt vesszük észre,hogy el kezdenek vándorolni a kenõpénzék. Én sajnos láttam már és találkoztam olyannal aki bizalom alapján vette át a hálózatot majd a vállalkozó utólag kijavítja a hibát. De ha az áramszolgáltató jön és õ ellenõriz akkor mindenki lapít és nincs hõbörgés. Mért nem lehet olyan szabályzást a felülvizsgálok kezébe adni amivel adott esetben esetleg helyre billentheti az eltájolt fogyasztókat. Mert hõbörögni én is tudok de amikor kijön a felülvizsgáló és kezdeményezi az áramszolgáltató felé az óra reszelést és fotókkal meg jegyzõkönyvvel igazol mindent és jönnek leszerelni az órát ha szükséges jegyzõi engedéllyel és hatósági erõvel én is a fejemhez kapnék. Ez a példa azért született mert a magyar ember akkor nem próbálkozik inkább ha elég erõs lesz érte a megtorlás. És a hõbörgés is el marad.

JUVILL


Nincs kenõpénz!
A felülvizsgáló nem hiszem, hogy leszereltetné a mérõt, ehhez nincs joga.
A másik.
Villamos biztonságtechnikában nincs megalkuvás!
Ha nem megfelelõ a szerelés, akkor nem megfelelõ az adott minõsítés.
Ha a villamos berendezés kivitelezése - a kivitelezés idején érvényben volt szabványoknak megfelel - akkor megfelelõ a minõsítés, ha nem akkor nem.
Nincs megalkuvás, még akkor sem, ha abból nincs bevétel.


krisz1986

De más ágazatban akad sajnos saját tapasztalat. De ha mondjuk, te vizsgálsz egy családi házat és a vizsgálat végén nem megfelelõ eredményt adsz és felsorolva precízen a hibákkal mindennel ki fogja ellenõrizni a tulajdonost, hogy elvégezte ezen a szükséges javításokat? Mert ugye ez is fontos dolog. Úgy hogy a kedves törvényhozók ezzel is foglalkozhatnak nem csak azzal, hogy megsarcoljanak mindenkit ilyen meg olyan regisztrációkkal.

JUVILL


Nem tudom mi lesz ebbõl, mi valósul meg.
Hogy a tulajdonost ki ellenõrzi majd, azt sem tudom.
Ha a tulajdonos felvállalja, hogy a villamos berendezéseirõl bármikor áramütést kaphat, vagy leéghet az épülete, akkor az már az õ felelõssége.

krisz1986

Sokan lustaságból felvállalják. Inkább húzzák halasszák. Csak ne kerüljön pénzbe. Amúgy olvastam egy szakújságban,hogy tartozás kifizetése után is megtagadta a szolgáltató a visszakapcsolást mert nem talált valamit a mérõhelyen szabályosnak. Érdekes eredményeket hozna ha ez a rendelet életbe lépne.