Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => A témát indította: Csaba765 Dátum 2013. szeptember 15., 13:37:45 DÉLUTÁN

Cím: Első felülvizsgálat
Írta: Csaba765 Dátum 2013. szeptember 15., 13:37:45 DÉLUTÁN
Tisztelt felülvizsgálók!

Az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy az első felülvizsgálat végzésekor, illetve az érntésvédelmi felülvizsgálatkor mit kell megmérni. Pontosabban minden lámpatestnél, konektornál, gépnél, kell-e szigetelés ellenállást végezni? A védővezetős test és a fázisvezető között?
ez adott esetben több száz végpontot jelent. Ezt minden esetben el kel -e végezni?

Illetve a Hurokellenállást szintén el kell e végezni ugyan ebben az esetben minden konektornál, lámpatestnél, gépnél?

Vagyis minden végpontnál két mérést kell-e végezni egy hurokellenállást és egy szigetelés ellenállást is.

Ha ezek nem készek akkor érvénytelen a mérés?

köszönettel: Csabai
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: recens Dátum 2013. szeptember 15., 14:51:17 DÉLUTÁN
 Figyelmedbe ajánlom ezt az összefoglaló irományt.

http://tuzmegelozes.gportal.hu/portal/tuzmegelozes/upload/727650_1358954890_03937.pdf

Képekkel, táblázatokkal kiegészítve a VL szaklapokban is megtalálható részekre bontva visszamenőleg.

például:

Navigálás a változó előírások tengerében III. Most már tényleg horgonyt fel! (http://www.villanyszaklap.hu/lapszamok/2012/julius-augusztus/1822-navigalas-a-valtozo-elirasok-tengereben-iii-most-mar-tenyleg-horgonyt-fel)

Talán ezzel kielégítő választ is kapsz a kérdésedre.
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: Novill Dátum 2013. szeptember 15., 15:38:09 DÉLUTÁN
A véleményem szerint egy új létesítmény használatbavételi eljárás keretén belül kérhetik az első ellenőrzést. Ezért az érintésvédelmi és tűzvédelmi villamos felülvizsgálatra célszerű koncentrálni. Lehet össze vontan is, de én személy szerint külön- külön minősítő iratot készítek. Gondolom ezzel nem követek el hibát. Gondoljunk bele a létesítmény első bizonylatai ezek induláskor. Fontos, hogy már a létesítéskor megfelelt a vonatkozó rendeletek és műszaki előírásoknak. Tehát ezzel tudja a tulajdonos és a kivitelező igazolni a megfelelőséget.
Csak, arra lehet kiadni bizonylatot ami elkészült felelősséggel. Ez a téma egyébként már volt korábban téma itt valahol.
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: widoka Dátum 2013. október 08., 22:28:19 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollegák!
Pontosítani kellene a kérdést.
1.-)Első felülvizsgálat, vagy érintésvédelmi felülvizsgálat. A metodika teljesen
     eltérő. Jogilag az "illetve" szó ést jelent.
2.-) Védővezetős hibavédelmi méréseknél hurokimpedanciát mérünk.

A fenti kérdésre kimerítő választ ad az MSZ HD 60364:2007 6.-dik fejezete.
Amennyiben az ott felsorolt vizsgálati módszerek szerint történt felülvizsgálat nem talál hibát, (egyet sem) akkor a berendezés rendeltetésszerű üzemeltetésre alkalmas.
A felülvizsgálatokat jogosult szakemberek végezhetik, igy nekik ismerniük kell az előírásokat.
Szép napot.
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: recens Dátum 2014. november 30., 12:21:35 DÉLUTÁN
Első beüzemelési felülvizsgálatkor a felülvizsgálónak milyen mértékben szükséges a tűzgátló tömítéseket vizsgálni?

A legegyszerűbbre gondolok, adott egy helyiség ( ,,E" tűz.vesz.oszt) amibe gépészeti csővek, kábelek ki és belépnek egy vagy több szerelőnyilláson keresztül. Kivitelezés után ezeket nem tömitették, falazták be.
Ez kifogásolható vagy milyen mértékben kell ezzel foglalkozni.
Szabványok jogszabályok, hogy rendelkeznek?
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: JUVILL Dátum 2014. november 30., 14:11:18 DÉLUTÁN


Az a véleményem, hogy ez nem kifejezetten az erősáramú berendezések felülvizsgálatához tartozik. Legyen az első, vagy időszakos felülvizsgálat.
A felülvizsgálat alkalmával ellenőrzöd, hogy a megadott tűzvédelmi osztálynak megfelelő-e a villamos berendezés. Ha nincs tűzgátló tömítés, ott azonos a légtér, és a besorolás!

Az előírások az alábbiak:
585. §A 28/2011.(IX.6.) BM rendelet (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) 585. § rendelkezik a tűz-, és füstgátló nyílászárók időszakos ellenőrzésének gyakoriságáról.

(1)       A tűzgátló és füstgátló ajtók, kapuk, függönyök önműködő csukódását havonta ellenőrizni kell. Az ellenőrzés elvégzését írásban rögzíteni kell. (Munkáltatói feladat.)

(2)       Az ellenőrzés, felülvizsgálat, karbantartás, mérés során tapasztalt hiányosságokat, hibákat soron kívül javítani és a javítás elvégzését írásban igazolni kell.

(3)    A füstelvezető, légpótló nyílások nyílászáróinak szabad mozgását folyamatosan biztosítani kell, és e nyílásokat eltorlaszolni tilos. Az erre figyelmeztető tartós, jól észlelhető és olvasható méretű feliratot a nyílászárón el kell helyezni.

(4)    A füstgátló ajtókat "Füstszakaszhatár! Az ajtó önműködő csukódását biztosítani kell" felirattal vagy jelzéssel kell ellátni, tartós, jól észlelhető és olvasható méretű kivitelben.

(5)    A (3) és (4) bekezdés szerinti feliratokat, továbbá a hő- és füstelvezető rendszer, füstmentesítés eszközei működtetésére szolgáló kapcsolók feliratát – a magyaron kívül -idegen nyelven is el kell helyezni, ha ezt az építmény, építményrész használóinak nyelvismerete indokolja.

(6)    A tűzszakasz-határon lévő tűzgátló ajtókat "Tűzszakasz-határ! Az ajtó önműködő csukódását biztosítani kell" felirattal vagy jelzéssel kell ellátni, tartós, jól észlelhető és olvasható méretű kivitelben.

A 45/2011.(XII.7.) BM rendelet a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól. A rendelet a alábbiak szerint rendelkezik a karbantartást, javítást, beépítést végző személy meglétéről:

Tűzgátló, füstgátló nyílászáró-szerkezetek, tűzgátló tömítések beépítését, javítását, karbantartását csak érvényes tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező személy végezheti.

A 45/2011 (XII. 7.) BM rendelet 1. számú mellékletében felsorolt foglalkozási ágakban dolgozók tűzvédelmi szakvizsgát kötelesek tenni, valamint szakvizsgával kell rendelkeznie annak a vezetőnek (munkáltatónak) is, aki a felsorolt tevékenységet végzők munkáját közvetlenül irányítja.
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: recens Dátum 2014. november 30., 14:26:10 DÉLUTÁN
Ez konkrétan egy 4 emeletes panelházban van a pinceszinten.
Az otsz ezt írja.

4. Értelmező rendelkezések, tűzvédelmet érintő építészeti fogalmak

7. § E rendelet alkalmazásában:

15. Középmagas épület: amelyben a legfelső építményszint szintmagassága 13,65 m és 30 m között van. Ha a legfelső két szint egy rendeltetési egységet alkot, úgy a szintmagasság megállapításakor az alsó szint szintmagasságát kell figyelembe venni.

Kérdésem hogy hogyan kell a magasságot megállapítani? Mettől meddig kell mérni?

127. Épületgépészeti és villamos vezetékek beépítése

376. § Középmagas és magas épületben a falon vagy födémen átvezetett épületgépészeti és épületvillamossági vezetékek átvezetési helyein a nyílásokat tűzgátló tömítéssel kell ellátni, amelyek tűzállósági határértéke legyen azonos a szerkezetre előírt tűzállósági határértékkel.
377. § (1) Kétszintesnél magasabb épületekben az épületgépészeti és épületvillamossági szerelőaknákat úgy kell kialakítani, hogy az aknákat szintenként, a födémek vonalában a födémre vonatkozó tűzvédelmi követelményeknek megfelelő szerkezettel kell megszakítani, és az azon átvezetett épületgépészeti és épületvillamossági vezetékeket a vonatkozó tűzállósági határértéknek megfelelő tűzgátló tömítéssel kell ellátni.
(2) Ha az aknák az adott épület tűzállósági fokozatának megfelelő tűzvédelmi jellemzőjű tűzgátló szerkezetekkel körülhatároltak, az (1) bekezdésben szereplő, födémek síkjában lévő megszakítások elhagyhatók. Ekkor a tűzgátló kivitelű aknafalakat áttörő épületgépészeti és épületvillamossági vezetékek áttörésein a tűz átterjedését arra minősített műszaki megoldással kell megakadályozni, a légtechnikai vezetékeket pedig tűzgátló csappantyúval kell ellátni.
(3) Az aknákban szerelőnyílás szintenként csak az akna egyik oldalán létesíthető, abban az esetben, ha az aknafal és aknaajtó tűzvédelmi jellemzői eltérnek.
378. § (1) Közösségi vagy legalább középmagas épületben az épületgépészeti és épületvillamossági szerelvényeket, vezetékeket függőlegesen szerelőaknában kell vezetni.
(2) A lakó, ipari, mezőgazdasági és tároló épületek esetében az egyes építményszintek között és az A"-,,B" tűzveszélyességi osztályú helyiségekben a határoló szerkezeteken (falakon, födémeken) átvezető szellőző vezetéket és egyéb, B-F tűzvédelmi osztályú vagy szigetelésű vezetékeket (ejtővezetékek, villamos kábelek és vezetékek) mind egyedi, mind csoportos elhelyezése esetén legalább A2 EI 15 minősítésű szerkezettel kell határolni a födém- és falátvezetések egyidejű tűzgátló tömítése mellett.

Üzenet összefûzve: 2014. november 30., 14:49:12 DÉLUTÁN


Mettől meddig kell mérni?magyarul leforditva

Középmagas épületek: amennyiben a legfelső
használati szint padlója a környezeti terepszinttől
13,65 és 30,00 m közötti.

Viszont az EBF 2011 jegyzet 312 oldalon a jk mintákban szerepel az ellenőrzésük. 4.2 vizsgálatok g) pontja
csatolom az oldalt
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: recens Dátum 2015. április 04., 19:44:20 DÉLUTÁN
Üdv mindenkinek!

A villamos berendezések első felülvizsgálatának eredményéről készített minősítő iratra lehet valahol mintát koppintani?
Ez csak egy dokumentum vagy külön kell érintésvédelmit és ,,tűzvédelmit" is kiállítani?
A hatóságok mit fogadnak el ?
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: JUVILL Dátum 2015. április 04., 22:11:27 DÉLUTÁN

Az első felülvizsgálat minősítő irata tartalmilag és formailag nem különbözik az időszakos felülvizsgálat minősítő iratától.
A felülvizsgálat tárgyában rögzíted, hogy ELSŐ FELÜLVIZSGÁLAT.
Egy probléma van viszont, az esetben ha az első felülvizsgálat alkalmából bármilyen villamos biztonságtechnikai hiányosságot tapasztalsz, minősítő iratot nem adhatsz ki.
Ez esetben csak HIBAJEGYZÉK-et állíthatsz ki, melyben felsorolod a hiányosságokat.
Ha a javítások megtörténtek, csak az estben lehet kiadni MINŐSÍTŐ IRAT-ot.
A MINŐSÍTŐ IRAT-ban első felülvizsgálat esetén semmilyen hiányosság nem lehet rögzítve!
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: recens Dátum 2015. április 19., 20:03:27 DÉLUTÁN
Az MEE által kiadott 2 jegyzetek EBF és érintésvédelmi tartalmaz első (beüzemelési) felülvizsgálati jegyzőkönyv mintát.
Szerintetek, első felülvizsgálatkor mind a két jegyzőkönyvet el kell készíteni?

Azt nem tudom, hogy a Érintésvédelmi felülvizsgálók kézikönyve 2014 tartalmaz esetleg más mintát.
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: recens Dátum 2015. április 30., 07:54:22 DÉLELŐTT
üdv

Szóval urak egy létesítmény első felülvizsgálatakor mind két jegykönyvet szükséges elkészíteni. (érintésvédelem és EBF) ; vagy van erre valami összegyúrt, amit elfogadnak a katasztrófások.
Mi a bevált gyakorlat? Ti hogy csináljátok?
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: Novill Dátum 2015. április 30., 09:07:34 DÉLELŐTT
A 2014-es Érintésvédelmi felülvizsgálok kézikönyvének a jkv mintái nem térnek igazából a 2012-es kiadáshoz  képest. Ezek a minták ugyan nem kötelezőek, de hasznosak lehetnek. Nagyon sok minősítő iratot láttam már eddig. Voltak és vannak próbálkozások az egységes minták kialakítására. Én az előző hozzászólásaimban leírtak alapján dolgozók.
Itt a fórum keretein belül érdemes lenne a minél jobb mintát kialakítanunk közösen. A hosszú évek során általában a látottak, tapasztaltak és a változások követését követve alakítjuk ki a minősítő iratainkat. Vannak akik a rövidített minősítő iratokat használják. A 2014-es kézi könyv is tesz erről említést, amelyben megmagyarázza, hogy miért jó ez. Ezzel lehet egyet érteni vagy nem is. Úgy gondolom, hogy aki felülvizsgálattal foglalkozik annak a villamos biztonságtechnika ( érintésvédelem és tűzvédelem) az nagyon fontos. Ezért ennek a dokumentálása és az utólagos bizonyíthatósága végett a hiteles elszámolást is figyelembe véve inkább a részletes minősítő irat jöhet számításba. Persze a rövidített  változat kevesebb munkát jelent, ugyanígy  csak a végpontokon történő mérés is. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy munkánk szakszerűségét mindenkor meg kell védenünk, még utólag is.
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2015. április 30., 10:12:24 DÉLELŐTT
Hasznos lehet a http://vibite.hu/ (http://vibite.hu/) c. oldal jegyzőkönyvmintáinak átnézése, lehet hogy pont ezt keresed.

A kezdőoldalról a villamos biztonságtechnikai dokumentációk - Minősítő irat MSZ HD 60364-6 - Alapdokumentáció útvonalon jutsz el a .doc formátumú "Villamos berendezés első ellenőrzésének jelentése" c. dokumentumhoz.


Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: tothgyula Dátum 2015. május 01., 19:02:21 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollégák!
Az "Elektrotechnika 2015/3." számában az ÉVÉ MUBI állásfoglalása a köv:
Idézet: "Az első ell. vizsgálatait az MSZHD 60364-6:2007 sz.61.fej. határozza meg.
61.2. Szerevételezés: Ennek során kell elvégezni pl. a müanyag kapcs.karok, műszerek, a különböző szerelvények állapotára vonatkozó ellenőrzéseket és rögzíteni kell a hiányokat, töréseket! Ellenőrízni kell a berendezés ált. állapotát, épségét, a védővezetők meglétét, feliratokat, jelöléseket, a zöld/sárga vezetékek rendeltetés szerinti használatát, keresztmetszetét. Ugyanígy a kettős szig. megvalósítását, épségét és a bennük lévő szerelvényeknek csak az állapotát, épségét-feltéve azt, hogy a berendezésen elvégezték a tipusvizsgálatokat és a darabvizsgálatokat."
61.3 Műszeres vizsgálatok, kiemelve az ÉVÉ-vel összefüggő vizsgálatokat.A kialakult gyakorlat szerint mindíg a berendezés betáp pontján végezzük el a hurokmérést mindhárom fázisvezető és a PEN.- ill. a PE-vezető között. A kiértékelést a berendezés előtti kioldószerv adatainak figyelembevételével kell végezni!"
Jó munkát: TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: mecsa Dátum 2016. november 24., 05:06:09 DÉLELŐTT
Tisztelt Kollegák!

A témával kapcsolatban lenne néhány gyakorlati kérdésem:
SELV/PELV érintésvédelmi mód is található az ellenőrizendő villamos berendezésben, ami áll egy 230/24 V-os kapcsolóüzemű tápegységből, illetve néhány induktív jellegű forgó jeladóból, valamint egy a forgás jeleket fogadó PLC (inkább programozható relé) egységből.
Kérdésem, hogy mit kell ebben az esetben vizsgálnom, hol kell szigetelési ellenállást mérnem.

Köszönettel!
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: tothgyula Dátum 2016. november 26., 11:26:58 DÉLELŐTT
Üdvözletem!
Ha tudsz tedd fel a kapcsolási rajzát.
TothGyula felülvizsgáló
Cím: Re:Első felülvizsgálat
Írta: nyaki Dátum 2016. november 26., 18:47:48 DÉLUTÁN
Üdv!
Én úgy gondolom, hogy:
Ha van ÁVK a kapcsitáp előtt és annak igazoltad a helyes működését, akkor a PELV hálózaton a védővezető folytonosságát mindenképpen ellenőrizni kell. Az aktív részek és a védővezető között is lehet szigetelést mérni, de a primer oldalon (van ahol a szekunder oldalon is) a test/védővezető felé beépített X típusú kondenzátorok meg tudják hamisítani a mérést, sőt időnként az 1000V egyen tesz bennük kárt, bár elvileg ki kellene bírniuk.
A kapcsitápok legtöbbje PELV kialakítású, azonban vannak egyes típusok, melyek kettősszigetelésű SELV. A SELV esetében a szekunder és a primer közé kapcsolt vizsgálófesszel kell szigetelési ellenállást mérni, illetve a burkolat és az aktív részek között is ellenőrizni kell, a kéziszerszámokhoz hasonlóan. Az ilyen tápoknak simán ki kell bírni 1000V egyent.
A tápegységről üzemeltetett ELV készülékeket nem kell ellenőrizni, de a táp mérése előtt le kell választani azokat a védővezetőt kivéve, ha van.