Frekvenciaváltók alkalmazása a hajtástechnikában

Indította JUVILL, 2012. november 02., 22:52:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv Gyurmaúr(fi-relé)!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. január 12., 15:45:29 DÉLUTÁN
Pontosan ezért nem vagyok híve annak, hogy ahol csak 230V van, ott 3 fázisú 400V-os mocikat használjunk, még akkor sem, ha a frekiváltó 1 fázisból "lazán" 3-at -mely persze valójában "ál 3", hiszen nem 400V a feszültség az egyes fázisok közt hanem csak 230 és az biza nagy különbség!

Az igaz, hogy a 3f motor 1 fázisról kondenzátorral fél megoldás (kevés nyomaték, csökkent teljesítmény).
A 230V-os frekvenciaváltók kimenete azonban teljes értékű 3 fázis. Igaz a nulla fele nem terhelhető, de arra a motoroknál nincs is szükség.

IdézNem véletlen, hogy vannak 230 és 400V-os motorok, mint ahogy vannak 1 fázisos, ill 3 fázisos inputú frekiváltók.

A 230V-os motor 330V-ról képes a névleges teljesítményt szolgáltatni, a 400V-os motor 400V-ról. Teljesen mindegy hány voltos a motor, ha névleges feszültséget kapja, akkor dolgozik 100%-al.

A te logikáddal ha a 230/400V-os motorokat 400V-ról kell használni, akkor a 400/690V-os motorokat 690V-al kellene járatni.

Minden másban egyetértek a bütykölésen át, az egymásra mutogatáson keresztül egészen addig, hogy használjunk mindent arra amire való.

freki.váltó

Köszönöm a válaszokat.Most látom,hogy nem jó helyre írtam a freki.váltóval kapcsolatos
kérdésemet .Ez a váltó J1000 omron beköthető 3x230 v-ba is.Nekem azért fontos az 1x230v mert aggregátorról szeretném működtetni a villanymotort kint az erdőben amikor pergetem a mézet.Azt meg nem értem,hogy miért nem jó ez így(igaz laikus vagyok hozzá)de a gyártók direkt ilyen célra készítik.Mármint,hogy 1x230v-ból csináljon3x230v-ot.Én használnék sima 1x230v-os motort is ha megtudnám azt oldani amit a freki.váltóval meglehet csinálni.

moderátori bejegyzés: Kiszedtem az említett hozzászólásokat és csatoltam ehhez a témához.
nova

Simon Endre

Üvözlöm a tárgyban érintett kollágákat!
Látom a téma forró és sok okos tanács és még annál is okosabb eltanácsolás került terítékre. Egy nagyon fontos szempont nem lett kifejtve, mármint az hogy az asszinkron motorok frekvenciaváltós fordulatszám csökkentése  következményekkel jár. Vegyétek észre ami ez esetben is szembeszökő lehet(ne) hogy egy adott  villanymotor felépítménynél az azonos befoglaló méretű de alacsonyabb,( magasabb) fordulatszámú változatok nagyon nagy teljesítmény különbözést mutatnak. Ez a lépték beüt akkor is, ha frekvenciát csökkentünk, mondjuk egy ráhordó hatás esetén. Nem lepett meg az hogy "nagy múltú"  tervezők is abba a hibába estek, hogy a frekvencia és így  a fordulatszám feltételezett arányosságával mellőzhető, vagy kiváltható lesz egy tárcsás, vagy hydrovariátor. Bizony  nagyot buktak, mert még az FR váltókba beépített kompenzáció sem engedte meg azt amit egy hajtóműnek kellett volna ellátnia, mert ilyenkor bizony  " az erő nincs velünk !" Okos gépészek ha efféle bűncselekményre készülnek egyeztetni szoktak a villamos tervezővel, aki azt a jó tanácsot adja, hogy a legalacsonyabb fordulatszámra méretezett hatással, alacsony fordulatszámú motorral és a frekvencia NÖVELÉSÉVEL oldja meg a feladatot. Ilyenkor a frekvencia arányosság fennáll a motor teljesítménye nő és az "erő velünk van."

Szirty

Üdv Endre!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2013. január 14., 00:06:47 DÉLELŐTT
Üvözlöm a tárgyban érintett kollágákat!
Vegyétek észre ami ez esetben is szembeszökő lehet(ne) hogy egy adott  villanymotor felépítménynél az azonos befoglaló méretű de alacsonyabb,( magasabb) fordulatszámú változatok nagyon nagy teljesítmény különbözést mutatnak.

Nos igen, a kulcsszó a nyomaték, ami egy frekvenciaváltónál a legjobb esetben is állandó a motortengelyen mérve szinte minden fordulatszámon (ahol nem, ott kisebb :)
Hiszen egy mechanikus felező áttétel megduplázza a kihajtó tengelyen a nyomatékot amellett hogy a fordulatot a felére csökkenti, míg frekvenciaváltóról fele fordulattal járó motor nyomatéka ugyanannyi marad.
A másik oldalról nézve a motor alacsonyabb frekvencián kisebb teljesítményű lesz.

A névleges frekvencia/fordulat fölött nagyobb, de azzal meg azért kell vigyázni, mert a motorban ugyanakkora keresztmetszetű réz és vas van nagyobb frekvencián is, mint a névlegesen amire méretezték, ez pedig túlterhelést jelent.

freki.váltó

Tulajdonképpen akkor mi lenne a jó megoldás?Nekem az a fontos,hogy a motor lassan induljon és fokozatosan gyorsulva érje el a teljes fordulatot majd bizonyos idő után a stop gomb megnyomását követően fokozatosan lassulva álljon meg.A freki.váltóval a felfutási és lefutási idő beállításával ez megoldható.Hogyan lehetne ezt másképpen megoldani olcsóbban vagy közel ekkora összegből mint így?Durván 30 000Ft a váltó és a motor együtt.A teljes fordulat ami nekem kell ékszíjtárcsával van megoldva 200/perc.

Szirty


freki.váltó

Üdv.Szirti!Nincs semmi bajom a freki.váltóval csak ugye itt értekeznek arról,hogy ennek is van hátránya meg az sem az igazi(ha jól vettem ki az előzőekből és biztosan igazuk van)azért kérdeztem,hogy mi lenne a jobb megoldás mint a freki.váltó?

Szirty

Üdv freki.váltó!

Idézetet írta: freki.váltó Dátum 2013. január 14., 19:44:28 DÉLUTÁN
Üdv.Szirti!Nincs semmi bajom a freki.váltóval csak ugye itt értekeznek arról,hogy ennek is van hátránya meg az sem az igazi...

Semmi nincs ingyen, mindennek van hátránya, semmi sem tökéletes mint tudjuk.
Szerintem megfelel a méz pergetőhöz az a megoldás amit kitaláltál. Az említett hátrányok nem fognak jelentkezni ebben az alkalmazásban.

bettina88

Üdv Mindenkinek!

A következő lenne a kérdésem:
Egy villanymotor szerviz próbatermébe vásárolnánk egy 132kW-os frekvenciaváltót. A kérdésem az lenne, hogy ezzel kisebb teljesítményű (például 5,5kW-os) motorokat is le tudnánk próbálni?

Előre is köszönöm a segítséget!


Marton

Igen, kissebbet lehet, csak nagyobbat nem. A védelmi paramétereket az adott motor adataihoz kell beállítani.