PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2018. április 15., 20:57:44 DÉLUTÁN
Talán még annyi, hogy mérőn nem viszünk át PEN-t, csak Nullát. A mérő előtt kell bontani a PEN-t, régebben lehetett utána is, de akkor a mérőbe egy 2,5mm2 vezeték ment a működtetéshez.
Az MSZ 447 alapján a PEN szétválasztás megengedett a fogyasztói főelosztóban is. ELMÜ területen nem probléma a mért oldalon történő szétválasztás...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


S/K

Tisztelt Kollégák!
A mellékelt rajz szerinti kábelezés elfogadható?
Röviden: Építményre napelemes rendszer került fel. Az inverterektől (35 db) az AC szekrényig 5 eres kábel fogadja az energiát az invertertől. Az AC szekrényben van N használat (vezérléseknek, szervízdugaljaknak) öt vezetékes rendszerre kiépítve. PEN sín N sín. (itt az egyik kérdés: csak PEN sín meg N sín van. PEN sínről PE vezetők ágaznak le valamint a továbbmenő PEN vezetők, N sínről meg csak a nullák ágaznak le továbbmenő kábel vezető nincs mert 4 eresek. PEN sínről szükséges még egy PE sín? Szerintem nem.)
Ez a megoldás található az összes AC szekrényben ami az inverterekből jövő energiát összegyűjti. A villamos hálózatba betápláló kábel is négyvezetékes (2 db 4x240-es) és ez az összes AC szekrényben a PEN sínre csatlakoztatva. Az építmény betáplálásánál a 0,4 kV-os helyiségében a fogadó elosztóban/mezőben kialakításra került a 3P terhelésszakaszoló/kapcsoló és mellette a PE és N fogadó kapcsok. A 0,4 kV sínezése 4 sínes a PEN- ről ágaztatták le a 3P terhelésszakaszoló/kapcsoló és mellett lévő PE és N kapcsokat. Műszaki ellenőr nem fogadja el mert már a szétválasztás megtörtént és nem fogható ismét össze az N és a PEN.  megoldására azt javasolta hogy a meglévő 240-es kábel mellé egy 120-as z/s Mkh vezetőt húzzanak be (320m épületeken, emeleteken keresztül) majd a kábel z6s erét szinezzék át a bekötéseknél kékre. Az én javaslatom az volt hogy a bejövő PEN vezetőt (AC szekrényekből) kössék csak a PE kapocsra a N kapcsot bontsák vissza (fél méter 240-es ér), valamint említettem hogy az Ő általa javasolt megoldás lehet hogy biztonságosabb (...mikor szakad el a 2 db 4x240-es kábel PEN vezetője. kérdem én.) de ahány szabványossági felülvizsgálat lesz ott mind szerepelni fog hogy a  z/s szín csak védővezetőnek szabad használni, átszínezni tilos.
2.kérdés: elfogadható-e a rajzon szereplő kivitelezés, valamint a javaslatom?

tothgyula

S/K Üdvözletem!
A legutóbbi "Villanyszerelők Lapja" is foglalkozik a témával[/b. Alapvetően a MSZ HD 60364-7-712:2006 szabvány előírásaira hivatkozik-" A PV invertert mind egyenáramú, mind a váltakozó áramú részen el kell látni megfelelő leválasztóeszközzel, annak karbantarthatósága érdekében. A leválasztó és kapcsolóeszközök kiválasztásánál és szerelésénél a közcélú táphálózatot tápforrásnak, a PV-berendezést pedig terhelésnek kell tekinteni. A PV-inverter DC oldalára szakaszolókapcsolót kell beépíteni."
Semmi értelme a 240mm2-es PEN kábel mellé 5-ik eret kiépíteni, mivel a tápforrás ( Közcélú hálózat) is 4 eres.
Üdv:TothGyula

S/K

Üdvözletem  tothgyula!

A DC leválasztás megtörténik amint belépnek az épületbe kb 2 méteren belül (táv és kézi) valamint az inverterekben is van főkapcsoló, továbbá az inverterekből a hálózatba tápláló kábel megszakítása 4 pólusú.
Az ötödik ér meg szerintem is felesleges, köszönöm a megerősítést.

Sztrogoff

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2018. május 27., 17:43:18 DÉLUTÁN
A PV-inverter DC oldalára szakaszolókapcsolót kell beépíteni.
Hát... ez nem van így. A szabvány azt mondja: a switch disconnector or a circuit breaker suitable for isolation... azaz jó a leválasztást megvalósító megszakító is.

Fecó

Én is ilyen keresztmetszet esetén a PEN kialakítás mellett voksolok, természetesen ahogy írtad is megfelelően visszabontani a rendszert, keresztmetszetre, jelölésekre figyelni! A felülvizsgálat azért érdekes kérdés, mert nem az időszakossal lesz gond, abban lehet hibát találni. De az üzembe helyezés előtti jegyzőkönyvet csak HIBÁTLAN berendezésre szabad kiadni. Ebben a formában ez nem az, tehát gyakorlatilag nem születhet meg az első jegyzőkönyv...

Nooorbi

Idézetet írta: Fecó Dátum 2018. április 15., 23:20:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: 980POWER Dátum 2018. április 15., 20:57:44 DÉLUTÁN
Talán még annyi, hogy mérőn nem viszünk át PEN-t, csak Nullát. A mérő előtt kell bontani a PEN-t, régebben lehetett utána is, de akkor a mérőbe egy 2,5mm2 vezeték ment a működtetéshez.
Az MSZ 447 alapján a PEN szétválasztás megengedett a fogyasztói főelosztóban is. ELMÜ területen nem probléma a mért oldalon történő szétválasztás...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről

Tisztelt Kollégák!

Az lenne a problémám, és hasonló ehhez egy kicsit, hogy van egy 500 nm és terület ahol kővágó nagy gépek vannak egymástól viszonylag messze. A kapu mellett van a 3 fázisú betáp szekrény az órával együtt tncs rendszer nyílván mert a kapuvezerlés is innét megy. Na most a tulaj vett kb. 100 fm 4x240mm alu kábelt amit el is temetett. Ez még nincs bekötve sehová de ezzel akarja majd működtetni azt a kb 30 kw os gépet amit most egy 4x50/25 ős tűzállónál hajt meg. Természetesen a köpenyt csak rátekerte a -pé sínre. Akar egy darut ez a gép mellé aminek ezt az utóbbi kábelt szánta de elég hosszú hogy mindkettő géphez elérjen. Az megoldható szerintetek és szabványos lehet, hogy egy elosztóban az alu zs -pe vezetőjét összekötnénk a cu kábel köpenyével ami most is a pe sínen van. A 3 fázisú motorokat itt màr az alulról hajtanának es a cu nullájat továbbra is felhasználnánk az 1 fázisú fogyasztókra. Itt már van lesz az a gond is, hogy alu cu összekötése. Akkar ez mèg cifrábbat is ugyanis van 2 másik gép is ami 4 eres alun kap áramot természetesen egyesítve van a pe és n és a 2 gépnél újra szétválasztva. Nyilván kalocsa is van a kabeosszekötések nagy bandás rajtuk 2 3 vödör.  Próbálok valami jót neki csinálni de elég önfejű és most kalocsa helyett dugaljakat akar velem szereltetni. Szekrényt a szekrény határa. Még szerencse hogy működik a fi relé de máskor kell rá gyártanom mert nem hajlandó venni. Szerintetek mi legyen? 4 vezetékes kábellé mondtam neki ne szórakozzunk itt vizes itt minden. A már kezdem unni nagyon. Talán az jó lenne ha rá tudnám venni, hogy jönnöm ki egy felülvizsgáló és mondja el neki mi a helyzet. Nem akarok én sem belekeveredni a marhaságába.

Nooorbi

Ez a bétáp az órával. Itt már tncs rendszer.
Bocsi az ékezetekért telóval írok.

Nooorbi


Simon Endre

A PEN áramok  mekkorák, (gondolom nagyobbrészt háromfázisú szimmetrikus terhelés van ) az osztott negyedik ér nem "köpeny" és ez nyilván csak PEN ként vagy PE-ként szolgálhat de ez nem is feszültségesésre méretezett. A 30 kW nem nagy fogyasztás max. induláskor. Helyi földelés  csak szuper lehet és nagyon-nagyon rendbentartott. A réz és alumínium alkalmas kötőelemmel egyesíthető (leágaztatható) a kábelek párhuzamos üzeme számomra elképzelhetetlen a kábelterhelések olosztásával kell játszani. Miféle dugaljzatok és "firelék" vannak a leágazások számára? Fontos hogy itt csak magas meszakítóképességű (kA) kismegszakítók használhatóak. Ha szakmailag alkatmatlan pláne veszélyes kivitelezést akarnak  rád sózni tanuk előtt tagadd meg a munkát,  még jobb jegyzőkönyvezve.