Euro (piskóta) csatlakozók és aljzatok hibái

Indította Attila1, 2019. december 14., 18:57:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Attila1

Sziasztok!
Találkoztatok-e a gyakorlatban a piskóta dugó és aljzat bármilyen hibájával?
Mire érdemes odafigyelni?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Erre gondoltam:
https://tapegysegek.hu/spd/CABLE_704/Fekete-Euro-kabel-piskota-dugo-1m-PCGP11040BK10-KA

S/K

Szia!
Örökös probléma a nyakban/tőben eltört/szakadt vezetők.
Persze ez függ a használati módtól is.
Az általad küldött linkben a csatlakozó megnevezése: C típusú EURO csatlakozó

Képen a "piskóta" csatlakozó. Régi 3 fázisú aljzatokat/dugvillákat nevezték így.

tothgyula

Már régen nem szabványos. A baj az volt vele, hogy általában összekötötték a PE és N vezetőket, ha volt külön-külön egyáltalán.Sürgősen cserélni kell a jelenleg szabványos tipusokra. Felülvizsgálók sem fogadhatják el!

S/K

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2019. december 15., 11:38:16 DÉLELŐTT
Már régen nem szabványos. A baj az volt vele, hogy általában összekötötték a PE és N vezetőket, ha volt külön-külön egyáltalán.Sürgősen cserélni kell a jelenleg szabványos tipusokra. Felülvizsgálók sem fogadhatják el!

Azért ez így nem teljesen igaz, bár az azonnali csere mellett állok én is.
(Létesítéskori jogszabályoknak megfelelő, jelenlegi előírásoknak nem felel meg. - de miért nem felel meg? -  Azóta nem történt felújítás és nem is tervezik)

Sztrogoff

Sok kérdés felmerül.
Az egyik az, hogy hol van az a piskóta, amelyiknél egy vezetőt kötöttek rá a nulla- és a védőérintkezőre (általában hosszan megpucolva - én csak ilyennel találkoztam). Mert a "lakóházak és hasonló jellegű épületek"-ben nem is volt jogos használni, de ipari üzemekben igen - 72-ig, ha jól emlékszem.
A másik az, hogy a hivatkozott jogi lehetőség vajon el tudja-e fedni azt a tényt, aminek ismerete vagy felismerése alighanem elvárható minden szakmát gyakorló számára, hogy:
- a közös nulla- és nullázó vezető megszakadása azzal jár, hogy a szakadási pont utáni bármelyik készülék bekapcsolása kiküldi a feszültséget a szakadási pont után csatlakozó összes hibátlan védővezetős készülék testére, és
- ez ellen a lehetőség ellen a szétválasztási pont leföldelésével és az EPH-val lehet védekezni, valamint
- nemzetközileg elfogadott nézet, hogy a vezeték szakadása és megszakítása vékony vezetéknél sokkal valószínűbb, egyrészt a mechanika törvényei, másrészt a kontárkodás lehetősége miatt
A harmadik az, hogy vajon megfelel-e valamilyen követelményeknek a piskóta aljzat. Például az olvasható Kádár Abától, hogy ha felül van a nulla- és védőérintkező, az nem jó - mármint akkor sem, ha rendesen, öt vezetővel van bekötve.

Attila1

Köszönöm a válaszokat!
A C típusú EURO csatlakozónál milyen hibák szoktak előfordulni?
Mennyire jellemző a gyári selejt?

nyaki

Üdv!
Gyári selejttel még nem találkoztam, de a gyakori ki-behúzgálástól a dugó belső érintkezői idővel kitágulnak, ami érintkezési hibához vezet. Az ilyen csatlakozókkal szerelt készülékek jellemzően kis energiafelvétellel rendelkeznek és a kontakthibán kívül komolyabb hibát nem produkálnak. Mielőtt égésre adná a "fejét", a felhasználó addigra belefárad az állandó kontakthibába és venni szokott másikat, mert barkácsmódszerekkel lehetetlen a helyreállítása. Nagyon ritkán előfordul a törésgátlónál való szigeteléstörés, de ezután már fény és szagjelenség is kíséri a mozgatást, ami sokkolóan hat a júzerre és megint csak veszi a másikat.

tothgyula

S/K Ha érintésvédelmi (áramütés elleni védelmi) felülvizsgálatnál találkozol a piskótával, amely 4db.vezetékkel van bekötve, nem fogadhatod el. Azonnali csere, vagy leválasztás!
Akár lesz felújítás akár nem. Sztrogoff Kolléga és én is ugyanazt a veszélyt fejtettük ki!!!

S/K

Négy vezetékkel van bekötve. Három fázis és PE. A gépekhez külön EPH rendszer körbe a falon. (Kb 1970 előtti szerelés, forgácsoló műhely kb 15 db eszterga, maró, síkköszörű, állványos köszörű, sugár és asztali fúrók stb. Egyik sem "kíván" nullát.)
Volt aljzat amit már kicseréltek (20 éve):

faxelektro

Jó estét
                Én is javítottam több ugyan így szerelt műhelyben szerszámgépeket.