Sportpálya térvilágítási oszlop villámvédelme

Indította S/K, 2018. június 22., 17:07:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Tisztelt Fórumozók!
Több 18 és 24 méter magas fém oszlop, rajta 8 db 2kW-os reflektor, villámvédelmi földelőjét kéne ellenőriznem. Melyik szabvány vonatkozik rá?
A földelésről a kiviteli terveket megkaptam, kockázatelemzést is de hogy ki és mikor és hogy készítette el arról semmit nem tudni. (...tudom hogy ha nincs meg a földelésről készült mérési jkv akkor nem állítható ki megfelelő VV jkv.) Persze a feltárás már lehetetlen/nehézkes. átadás előtti állapotok. Füvesítve több pálya, mű füvezve a többi pálya. A tervben szerepel a földelőkörök kialakítása az oszlop körül 1 méter mélyen 50 cm sugárnövekedéssel 3 méterig. Ez hogy ellenőrizhető?  Gondolom jobb értéket mérek mint ha csak egy földelőszonda lenne. Az oszlopok földelői átlagban 1,40-és 3 ohm közöttiek minden lekötve az oszlopról. (PE, N, épülettel és egymással összekötő vezetők). Az érték jó, de nyilatkoznom kell a lépésfeszültség csökkenésére tett védelemről is. (ez lenne a földelőkör. ha van.)

Sztrogoff

Hát a feladat megfogalmazásában benne van a megoldás is, de ez a rajz pont erről szól:
https://www.villanylap.hu/images/cikkkepek/2005/1/foldabr3.jpg
Méred az oszloptól elfelé a feszültséget mondjuk 20 cm-enként, 3-4 méteres sugáron és a görbe nem lehet a bal oldali jellegű.
Gondolom, csinálnod kell egy pár 20 cm-es szondát, mondjuk egy méter hosszú távolságkijelölő "vonalzóval" a lendületes munkavégzés kedvéért, meg kell legalább egy segítő, meg eltart egy napig, mert több irányba meg kéne ismételni - meg ezek miatt sokat kell érte számlázni. :) De lehet, hogy a 20 cm is negatív irányba befolyásolja a pontosságot, másfelől az is lehet, hogy normális érintkezés csak 30 cm mélyen lenne. Lehet, hogy kicsi a 20 cm-enkénti feszültség különbsége, s emelni kell a feszültségen 50 V fölé. Hosszú ideig nem lehet nyomatni, mert kiszárad a föld, csak bekapcs, mér, kikapcs.
Egyszerűbben nem lehet megmérni. Tág tere van az alkotó fantáziának!
És még az összes résztvevőre is vigyáznod kell.

S/K

...úgy néz ki hogy az oszlopok köré nem építettek földelőköröket. Kivitelező elmondása szerint nem szükséges, de azért elszámolta/felszámolta hisz a terven rajta van. Indok. Idézem, lehet hogy nem pontosan de a lényeg benne van. " eredetileg a pályák élőfüves, pázsittal voltak tervezve, de megváltoztatták műfűre és a műfű az gumi a gumi meg szigetel."
Jövőhéten utánajárok. Tervmódosítások, ki kivitelezte, fotók, műfű összetétele, lerakás módja stb.
Lehet hogy igaza van?
Csak úgy érdekességképpen osztottam meg.

Sztrogoff

Jó módszer a "kezelő" elszigetelése a földtől...
Fejből nem megy, de van ilyenről szó a villámvédelmi szabványban is.
Mondjuk ez a műfű villamosipari szempontból még sötét ló, de legfeljebb megméred. :)

nyaki

A műfű csak addig szigetel, amíg az áldott csapadék be nem teríti őt és a környezetét.

F.Tibor

A műfüvű nem szigetel villámvédelmi szempontból.
A szigetelésre ajánlott életszerűen kivitelezhető szigetelés a levezetőktől vizszintesen minden irányban minimálisan 3 méteres távolságig, minimum 5cm vastag egybefüggő, töredezésmentes aszfalt terítése, a soderterítés azonos méretben minimum 15 cm terítésben vagy egyéb méretezett, időtálló szigetelés. A sóderterítést az MLSZ Infrastruktúra szabályzata kizárja. 
"Nyaki" szerintem jól írja miért is nem jó a műfű. A műfüves rendszerek nem szükségszerűen gumiörleménnyel kerülnek lerakásra, és a "lesúlyozását" jellemzően homokszórással oldaják meg, ami megfogja a nedvességet. Ráadásul a műfüves rendszereket évente legalább 2 alkalommal karban kell tartani, amikor is megváltozhat a szerkezete, a gumi aránya, stb. A körkörös gyűrűk a lépésfeszültséget hivatottak csökkenteni, egyenletesen elosztani, hogy ne legyen egy-egy lépéstávolság esetén a két végtag között veszélyes, illetve életveszélyes lépésfeszültség.
A kivitelező többszempontból is hibázott. Fel is merül a kérdés, olvasva a megjegyzését, hogy van-e jogosultsága villámvédelmi rendszert kivitelezni. Ha lenne, ismernie kellene a szabvány előírásait, de azt láthatóan nem ismeri. Kell felelős műszaki vezetői nyilatkozat a villámvédelem megfelelő elkészítéséről, és ellenőrizhető terv, és természetesen a kockázatelemzést és a tervet is egy villámvédelmi tervezői jogosultsággal rendelkezőnek kell készítenie. A tervtől való eltérés esetén a tervezővel egyeztetni szükséges, a felülvizsgáló nem dönthet egyedül, ha mégis megteszi, az összes felelősséget átvállalta. Én nem tenném a helyedben.
Gondolom, ez is TAO támogatás keretében készült, kockáslapos elszámolású pályaépítés.

Hifag

Sziasztok, szeretek sportolni, és sokat játszom. Nagy tenisz- és futballrajongó. Szeretnék elkezdeni fogadni azokra a meccsekre, amelyekben biztos vagyok, tudna nekem egy bukmékert ajánlani?

S/K


Xananf


Sztrogoff

Hát, öreg, te nem nagyon érthetsz az üzlethez. Egy ilyen szakmai fórumba ezt beírni hatszor, az biztos tuti, hogy mindenki utálni fogja ezt a webhelyet. Vagy nagyon okos vagy, és a konkurencia érdekében írtad.