Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

S/K

MSZ EN 62305-3 szabvány 5.3.4 pontja tartalmazza.

"Az áramimpulzus időtartamának döntő hatása van a hőátadási folyamatra, tekintettel a vizsgált vezető környezeti jellemzőire. A legtöbb esetben az áramimpulzus időtartama olyan rövid, hogy a melegedési folyamat adiabatikusnak tekinthető."

"A villámkisülés során a villámimpulzus nagy fajlagos energiájú fázisa túl rövid ideig tart ahhoz, hogy az építményben keletkezett hő jelentős mértékben szétterjedjen. Emiatt a jelenség adiabatikusnak tekinthető."

Az "adiabatikusnak" jelentése hogy nem cserél  hőt a környezetével.

"...ha a fal anyaga könnyen éghető és a levezetők felmelegedése veszélyes, akkor a levezetőket úgy kell elhelyezni, hogy közöttük és a fal között mindenhol 0,1 m-nél nagyobb legyen a távolság. A tartószerelvények érintkezhetnek a fallal.
Ha a levezető és az éghető anyag között nem lehet megfelelő távolságot tartani, ott a vezető keresztmetszete legalább 100 mm2 legyen."

Ez a gyakorlatban úgy történt hogy a hatósági átadásnál a használatbavételi eljárásnál a katasztrófavédelem a villámvédelmi tervezőtől bekérte a levezetőre vonatkozó melegedési számításokat. (itt 12 levezető volt) Számítások benyújtása után az épületre kiadták az engedélyt.

... a következő épület építésénél már a levezetők köré 10-10 cm túlnyúló közetgyapotot tettek 10-es köracéllal. (az előző épület 12-es levezetőkkel készült)

Sztrogoff

Nem véletlenül kérdeztem, mert ilyen dumák nincsenek a szabványban. Eleve angol nyelvű. A most érvényes (2011-es) szabványban ez van:
Down-conductors of an LPS not isolated from the structure to be protected may be installed as follows:
– if the wall is made of non-combustible material, the down-conductors may be positioned on the surface or in the wall;
– if the wall is made of readily-combustible material the down-conductors may be positioned on the surface of the wall, provided that their temperature rise due to the passage of lightning current is not dangerous for the material of the wall;
– if the wall is made of readily-combustible material and the temperature rise of downconductors is dangerous, the down-conductors shall be placed in such a way that the distance between them and the wall is always greater than 0,1 m. Mounting brackets may be in contact with the wall.
When the distance from down-conductor to a combustible material cannot be assured, the cross-section of the conductor shall be not less than 100 mm2.


Ami ugyanaz a szöveg, mint a 2006-os kiadásban van, és a 2006-os kiadásnak megjelent magyar változata 2009-ben, azaz:
A védendő építménytől elszigeteletlen villámvédelmi rendszer levezetőit a következők szerint kell kialakítani:
–   ha a fal anyaga nem éghető, akkor közvetlenül a fal felületén vagy a falban lehet elhelyezni;
–   ha a fal anyaga könnyen éghető, akkor abban az esetben lehet közvetlenül a fal felületére helyezni, ha a villámáram hatására a felmelegedése a fal anyagának szempontjából nem veszélyes;
–   ha a fal anyaga könnyen éghető és a levezetők felmelegedése veszélyes, akkor a levezetőket úgy kell elhelyezni, hogy közöttük és a fal között mindenhol 0,1 m-nél nagyobb legyen a távolság. A tartószerelvények érintkezhetnek a fallal.
Ha a levezető és az éghető anyag között nem lehet megfelelő távolságot tartani, ott a vezető keresztmetszete legalább 100 mm2 legyen.


sanyika


sanyika


sanyika


S/K

Található felfogórúd az épületen vagy ez maga a felfogó?
Amennyiben van felfogórúd akkor az a becsapási pont nem szükséges kiemelni 50 cm-rel az összekötőket. Persze ha "nem norma szerint" vizsgáljuk akkor az éghető tetőtől a kiemelést biztosítani szükséges.
A fotókat nézve ez még az MSZ 274 szerinti hacsak nem tértek át norma szerintire.
Így ennyi adat/fotó alapján nem megfelelő. Javítható 2 méteres 16mm felfogórudakkal, 16kg betontalp és 60x60 szig.lemez alátéttel a felfogok alatt.

S/K

... közben jött még egy kép amin látszik a felfogó.
Nincs alatta szig. lemez, a vízszintes összekötők karbantartásra szorulnak. (tartókból kiesve, egyengetni, kapcsok utánhúzása stb.)

Péter5

Az MSZ EN 62305-3:2011 E.2 táblázata szerint LPS IV. esetén 4 évente van a teljes körű felülvizsgálat.

Az OTSZ 281. § (1) d) pontja alapján 6 év.

Ki tudja, hogy melyik követendő?

pkajos

A hatósági kötelezés a min elvárás.. az OTSZ (54/2014 BM rendelet),  6 évente. - (no meg ahol 3 évente)
Javasolhatod természetesen a szabvány szerintit is.. ott találsz még üzemeltetői ellenőrzésre is ciklusidőt (a javasolt felülvizsgálaton túl)

pkajos

Kedves VV. felülvizsgálók!

A nem norma szerinti villámvédelem körébe tartozó építmények időszakos felülvizsgálatát (a felülvizsgálat alapjaként) már az egységesített követelményrendszere a Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem című TvMI 7.5:2022.06.13.   10. fejezetében leírtak szerint végzitek? (Kötelezően, és úgy tűnik nem csak a változtatásnál?)
A felülvizsgálati TvMI VV mintajegyzőkönyv is ezt sugallja (bár a mintában szereplő dátumok 2016, 2019-es stb. - viccesek ahhoz képest, hogy 2022 júniusi a módosítás)

Nem okoz értelmezési zavart ehhez képest, hogy az OTSZ 280. § (1) szerint meg:  A nem norma szerinti meglévő villámvédelem időszakos felülvizsgálatát a létesítéskor érvényben lévő vonatkozó műszaki követelménynek megfelelően kell végezni.

Bár a TvMI 7.5:2022.06.13.   10. fejezetében megadottak igazából sok "kedvezményt" tartalmaznak, de már nem sorolhatod be az épületet a korábbi módon (MSZ 274 szabványsorozat,  2/2002. (I.23.) BM rendelet 9/2008. (II.22.) ÖTM rendelet 28/2011 (IX.6) BM rendelet) ??