Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: balzsi Dátum 2012. augusztus 26., 20:35:52 DÉLUTÁN

Cím: ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: balzsi Dátum 2012. augusztus 26., 20:35:52 DÉLUTÁN
Kedves Mester Urak!

Gondolom nem vagyok itt egyedül, aki csak mint laikus foglalkozik a villanyszereléssel. Ezért gondoltam, fel lehetne sorolni pár ötletet, hogyan is lehetne elvégezni néhány alap mérést egy multiméter segítségével. Gondolok itt arra, hogy valaki beköltözi egy számára új házba és alap szinten végig szeretné ellenõrizni a dugaljakat, vagy valami ,,gyanúsat" tapasztal és kezdõ lépésként elvégezhetõ lenne a vizsgálat, ha továbbra is fenn áll a hiba lehetõsége akkor természetesen jöhet a szakember. Tudom, alapesetben is az lenne a helyes, ha szakember végezné el ilyen estben a teljes körû vizsgálatot, de legyünk õszinték, mindenki próbál spórolni. Olyan mérésekre gondolok itt, mint N és PE közötti feszültségmérés, stb..

Elõre is köszönöm az ötleteket.
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 26., 20:54:35 DÉLUTÁN

Érintésvédelmi szempontra gondolsz?
Ha igen, akkor ezt a házilag ellenõrzést én nem javasolnám.
Költség ide, költség oda, ezt inkább szakemberre kellene bízni.
Házilag egy laikus nem hiszem, hogy meg tudja állapítani, mennyire szabványos a betáplálás, hogy van bekötve a PEN vezetõ, vagy ha már külön van választva, mennyire szabványos a PE és az N vezetõ csatlakoztatása, ezek színei.
Ha már házilag ellenõrzés, akkor esetleg szerelõi ellenõrzésrõl beszélhetünk. Próbalámpás ellenõrzés a fázis és a védõvezetõ között.
Meglehet nézni mást is. Minden villamos berendezés vezetékét, azok csatlakozását.
De nem hiszem, hogy az IP védettségekhez is minden laikus is értene.
A legnagyobb gond, hogy egy mûszeres felülvizsgálatot semmi nem pótol.
Itt nézni kell a kioldási szorzókat, és értékelni az eredményt.
A próbalámpa világít akkor is, ha nem megfelelõ az érintésvédelmi hurokellenállás értéke. :)
Az a véleményem, hogy óvatosan a "házilag" ellenõrzéssel, mert "rázós" lehet. ;)
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: balzsi Dátum 2012. augusztus 26., 21:45:48 DÉLUTÁN
Kedves JUVILL!

Igen, érintésvédelemre gondoltam.
A betáplálás szemrevételezésnél arra gondolsz, hogy a PEN a PE sínre legyen kötve, az átkötve az N sínre. A PE sínre minimum 6 mm2 vezetõvel csatlakozik a földelõszonda (ha jól tudom). A PE sínre csatlakozik az EPH gerinc. Ezzel elboldogul talán egy laikus is, ,,kioldási szorzókról" már nem biztos, hogy sok fogalma van.  :) Az óvatossággal teljes mértékben egyet értek, szerintem az elektronika ezt minden téren megköveteli. Egyébként találkoztam már olyan ötlettel is, hogy a földelés ellenõrzését házilagosan úgy is elvégezhetõ, hogy a PEN bontást (PE és N összekötését) a vizsgálat idõtartalmára megszüntetjük, és a biztosíték leoldási értékével azonos terhelést kötünk a fázisra és a földre, ha a földelés és a N között mért feszültség kisebb mint 42V, akkor valószínûleg megfelelõ a földelés. Természetesen a mérés idõtartalma alatt senki nem tartózkodik olyan helyen, ahol érintkezhetne a PE-vel. A most leírtaktól lehet hogy égnek áll a hajad.  :) Azért az sem baj, ha a helytelen gondolatok itt nyilvánosságot kapna és hozzáértõ szakemberek felhívják ennek veszélyeire a figyelmet.
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 26., 22:30:16 DÉLUTÁN

A hajam állása részletkérdés. :)
Az érintésvédelem más téma.
Elõzõekben leírtam, hogy nem javaslom a "házilagos" ellenõrzést, mert nincs kiértékelt eredmény.
Van egy pár tíz éves gyakorlatom, errõl a 42V-os témáról nem hallottam, talán azért, mert pályafutásom alatt nem volt erre szükségem.
Maradok most is inkább az érintésvédelem szabványossági felülvizsgálatánál.
Az alfa értékeket és azok alkalmazását hagyjuk meg a felülvizsgálóknak. ;)
Az általad írt 42V viszont érdekes. Hogy miért?
Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány hatálybalépéséig volt olyan, hogy fokozott és egyszerû érintésvédelem.
65V volt az egyszerû érintésvédelem határa. 42V volt a fokozott érintésvédelem határa.
Az általad említett 42V lehet, hogy innen marad meg.
Én maradnék inkább az MSZ 172/1-86 számú szabvány elõírásainál a régebbi szereléseket illetve, az újaknál pedig az MSZ HD 60364 számú szabványsorozatnál. ;)
Még akkor is, ha sokan vannak, akik házilagosan mindenhez értenek, hogy ne kelljen fizetni a szakembernek.
A baj akkor kezdõdik, ha bojler, a mosógép .... villamos balesetet okoz, mert házilag lett ellenõrizve.
Kicsit hosszú lett, elnézést.
A véleményem mellett kitartok akkor is, ha az ellenõrzésekért nem nagyon akarnak fizetni, mert a haver ért hozzá, majd õ megnézi, hogy jó-e. :)
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: metrigraf Dátum 2012. augusztus 27., 06:27:50 DÉLELŐTT
Kedves balzsi!
Megdöbbentõ már a kérdés felvetése is!  Lehet valaki bármilyen okos, meg kell érteni: a villanyszerelés egy szakma. Életveszélyes közegben dolgozik a mûvelõje. Erõsáramú hálózaton bármilyen munkát kizárólag villanyszerelõ (nem villamosmérnök !!!) szakképesítéssel és megfelelõ gyakorlattal lehet végezni! Szakmai részletekbe nem mennék bele, mert esetleg kipróbálna egy-két dolgot. Ismét leírom: megfelelõ szakmai tudás és gyakorlat nélkül a hálózathoz nyúlni életveszélyes!
A felülvizsgálatokat bízza az arra jogosult szakemberre!
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: Novill Dátum 2012. augusztus 27., 08:00:38 DÉLELŐTT
Az elõttem szóló szakemberek véleményével én is egyet értek teljes mértékben. A gyakorlatban sokszor találkozom olyan esetekkel, amikor kõmûves, festõ,stb. elõ képzettség nélkül villanyt szerel. Egyik esetben gázbekötés miatti EPH vizsgálatra hívtak ki, a festõ gipsz karton mögött sima MCu vezetékkel szerelt. Több szabálytalanságot is látva a villanyszerelés területén rögtön el is álltam a feladattól, mert ilyen munkákhoz nem adom a nevem. Más elvégzi a feladatot olcsóm , én tõlem meg azt várnák el, hogy adjam ki a megfelelõ bizonylatokat. Nem rég itt az egyik topikban egy halálos áramütésrõl számolt be az egyik cikk. Az ilyen és ehhez hasonló esetek is azt követelik meg, hogy csak szakember végezzen szakmunkát. Nem véletlenül kell éveket tanulni, továbbképezni, és gyakorlatot szerezni, ahhoz, hogy valaki jó szakember legyen. Hogy mit tud ellenõrizni egy laikus az sok mindentõl függ, ugyan látszik a kérdezõnél hogy használ szakkifejezéseket ami túl mutat ugyan a laikuson. A villamos hálózat megbontása, bele nyúlása veszélyt rejt a laikus számára. Az érintésvédelem ellenõrzésének egyik fontos része a védõvezetõ ( PE vezetõ zöld/sárga színnel, nagyon régi hálózatoknál piros színnel) folytonosságának az ellenõrzése. Ez az elosztó PE pontja és az ellenõrizendõ készülék között. Ez mûszeres vizsgálatot jelent, a szakemberek célmûszerrel végzik. Ugyan némi támpontot jelent a próba lámpás és fázis ceruzás ellenõrzés is. Ezen túl a hurokellenállás méréssel gyõzõdünk meg a megfelelõségrõl. Természetesen a kiinduló pontnál ( becsatlakozásnál) kezdjük a vizsgálatot. Ehhez hozzá tartozik a nullázás feltételeinek- földelés, érintésvédelmi mód, eph, védettségek, stb. ellenõrzése. Hogy ezeket hogyan tudja ellenõrizni egy laikus azt mindenki maga döntse el.
Az egészben ott a probléma, hogy a lakásoknál az idõszakos mûszeres érintésvédelmi ellenõrzést jogszabály nem írja elõ. Ezért a tulajdonosra van bízva, hogy mit végeztet el. Ha baleset történik, akkor vizsgáltatja a hatóság szakértõvel. A szakértõ a szabványok alapján végzi a vizsgálatokat. Érdekes sok szabvány alkalmazását jogszabály nem teszi kötelezõvé. Csak a szabvánnyal azonos mûszaki biztonsági szint.
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: nova Dátum 2012. augusztus 27., 15:29:32 DÉLUTÁN
Ha már az otthoni villamos hálózat vizsgálatánál tartunk, akkor nem árt ha a csatlakoztatott fogyasztókról is beszélünk. Hiszen nem is olyan régen volt egy szomorú eset, ahol a mosógépen keresztül ért halálos áramütés egy embert.
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: Szelei Dátum 2012. augusztus 27., 17:45:30 DÉLUTÁN
Nova által említett eset is rámutat, hogy a készülék és annak csatlakozó vezetékét sûrûbben kellene ellenõrizni mûszeresen, fõleg ha nem rendelkezik a hálózat AVK-val.
Laikus számára ezek próbalámpával pláne fázisceruzával értelmetlen "bohóckodás" saját és mások életét veszélyezteti anélkül, hogy annak súlyát felmérné, felfogná. >:(
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: nova Dátum 2012. augusztus 27., 19:10:30 DÉLUTÁN
A villamos készülékek ellenõrzése is fontos, mert arról sokszor tényleg elfelejtkeznek. Sérült csatlakozóvezetékek, a fogyasztó vagy a dugvilla felõli oldalon meglazult kötések esetleg a kábel rögzítés elenged. Ezek olyan dolgok melyeket még a felhasználó is ellenõrizhet, persze egy szakavatott szem jobban észre veszi ezen hibákat, melyek szintén sokszor felelõsek az áramütéses baleseteknél.
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: balzsi Dátum 2012. augusztus 27., 21:02:28 DÉLUTÁN
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást. Ezek után úgy gondolom, hogy nem sok lehetõség adódik a  nem szakavatottak számára az érintésvédelem ellenõrzése terén.
Kedves metrigraf! Maximálisan elismerem ezen szakma felelõsségét, azt viszont megkérdõjelezem, hogy egy villamosmérnök ne lenne tisztában azzal amit egy villanyszerelõ tanul. Bizonyos értelemben én a villanyszerelõ szakmát is a többi szakmához hasonlítanám, itt arra gondolok, hogy vannak bizonyítvánnyal rendelkezõ kezdõ szakik, aki a szakma bizonyos területein kevesebb ismerettel rendelkeznek, mint egy nem szakmabeli akit komolyan érdekel ezn a szakma és belemélyed a szakirodalomba, valamint különbözõ fórumokon olvasgat. Igazából azon a véleményen vagyok, hogy elektromosság területén mindenki addig ,,barkácsoljon" míg tisztában van azzal amit végez és nem csak kísérletezik, mert az valóban életveszélyes.
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: metrigraf Dátum 2012. augusztus 27., 22:10:28 DÉLUTÁN
Kedves Balzsi!

Köszönöm, hogy átlátta mondanivalóm lényegét. Nem a villamosmérnökök tudását vontam kétségbe, hanem a gyakorlati tapasztalatukat villanyszerelés területén. Ne haragudjon, a kérdésének megfogalmazásával Ön elárulta , hogy tapasztalata kissé felületes. Ezért óvtam Önt további "barkácsolástól".
További sikeres tanulást kívánok!

Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. május 05., 00:13:21 DÉLELŐTT
Én ezt a beszélgetést egészen furcsának találom. Mindig is lehetséges volt villamosmérnöki végzettséggel belépni a - legújabb kifejezéssel - érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló körbe. Akkor most ennek az egésznek egy részét csak ne vonjuk már meg a mérnöktől... Holnap bosszúból bejelentkezik egy tanfolyamra, és holnapután minősíthet...


A nive.hu-n el lehet jutni a szakmai és vizsgakövetelmény modul letöltéséhez.
Cím: Re:ÉV vizsgálat „házilag”.
Írta: KábElemér Dátum 2019. október 19., 22:17:27 DÉLUTÁN
Ez egy nagyon régi téma, de aktuális mindig. Azt gondolom, hogy itt a kérdésre adott válaszok túl lettek gondolva. Én is fizikusként kezdtem el hobbiból villanyt szerelni otthon, persze a vége az lett, hogy csak beiratkoztam szakmát tanulni. Azt gondolom, hogy egy kis műszaki beállítottsággal bárki képes alapvető dolgokat megállapítani egy új lakás hálózatáról. Például: van-e ÁVK, működik-e a teszt gombbal, kulturált a szerelés vagy még olvadóbiztosítók vannak és földeletlen aljzatok. Mekkora a vezetékek keresztmetszete, alu vagy réz, mivel van biztosítva, milyen fogyasztók vannak, tele van-e a konyha hosszabbítókkal, kültéren vízvédettek-e a szerelvények, stb. Ehhez nem kell villanyszerelőnek lenni, és életveszélyes dolgokat csinálni sem. A PEN bontás babrálása túlzás, de van egy csomó ártalmatlan dolog, amivel egy igényes laikus tud tájékozódni, és szerelőt/ÉV szakit hívni. Az, hogy manapság kapcsolók felrakásából meg lehet élni, annak köszönhető, hogy technika oktatás gyakorlatilag nincs. Régen még ment a csillárkapcsolás, kétpólusú stb. általános iskolában.