hiba keresés lecsökken a feszültség

Indította miki, 2011. január 06., 19:24:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

XY

A tulaj fél bejelenteni a hibát ,mert hátha áthelyezik a mérõt a lakáson kívülre ,erre nem lenne pénze.
Most szombaton találkozom a  problémával személyesen.Tanácsra lenne szükségem,mi lenne a jó lépés annak érdekében,hogy a mérõhely maradhasson a lakáson belül?
1. Miután megállapítottam,hogy a hiba a mérõ,fõvezeték bekötésnél van ,addig ne kezdjek az új szerelésbe amíg a az arra jogosított szakik a hibát el nem hárították? Ez nyílván bizonytalan idõkiesést okoz nekem.
2. Szereljem át a házat ,tudva ugyan minden új lett,de a hiba továbbra is fennál,nem használható a ház hálózata.Az operáció sikerült ,de a beteg halott.
Ebben az esetben a tulaj kihívja a szolgáltatót,látják az új szerelést,vajon eltekintenek a mérõáthelyezéstõl?
Nem tudnék nyugodtan aludni ha munkát nem kompletten adom át.Mint írtam a munka  300 km-re a lakásomtól lesz.
Várom a segítõ tanácsokat.

nova

Hát én is inkább elõször a hibát hárítanám el, mert mint írtad hiába jó az új villamos hálózat ha továbbra is gondok vannak a méretlen oldalon. A hibajavításhoz nem kell átszerelni a mérõt, hiszen amikor készült akkor még megengedett volt gondolom a mostani helyén a mérõ. Lehet csak meg kell húzniuk pár csavart vagy valami hasonló. Ezért nem hiszem, hogy új mérõt kellene új helyre a mostani szabványoknak megfelelõen kiépíteni. Gondolj bele mennyi ilyen sok régi mérõ hely van, nulla bontóval és hasonlókkal, guman tábla, sok helyen még földelés sincs a régi épületekbe.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

XY

Köszönöm a tanácsot.
Akkor nem tehetek mást ,elsõ lépésben behatárolom a hibahelyet,remélve,hogy a mért oldalon lesz a baj.
Ha a  méretlen oldal lesz a gyanús ,akkor hívjuk a szolgáltatót,csak sajnos ez szombati napon lesz,nem tudom létezik még az szolgáltatás,hogy ügyelet?
Ha jól értettem amikor a szolgáltató végzett ,-amennyiben az õ munkája szükséges,-csak akkor álljak neki bontani,szerelni?

nova

Hát én így csinálnám, érdemesebb elõbb a hibát behatárolni, az a rossz amit te is írtál, hogy nagyon messze vagy, így láthatatlanban nehéz ügy. Te is csak azt tudod amit elmondtak neked, de majd ha személyesen szemrevételezed a szerelést, gondolom akkor neked is tisztulni fog a kép.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

XY

Van fejlemény a problémámban.
Sikerült telefonon a tulajt rábeszélnem,hívja ki a szolgátatót,midenféle tûzveszélyre hivatkozva.
Legalább mire én megyek hozzá szerelni tudjam rendben van e a fõvezeték.Ma 8 kor ki is mentek és telefoninformációkból azt tudtam meg,hogy a padláson valami kötõdobozban volt a nulla elégve. Egy sorkapocsal oldották meg a dolgot és a következõket mondták a hölgy tulajnak: "A fõvezetéket ki kell cserélni 16 -osra a porcelántól az óráig különben nem kötünk rá"
Néhány dolgot nem értek:Úgy tudtam  az oszloptól az óráig megszakítás ,doboz beiktatás nélkül kell a fõvezetéknek mennie.Valamint egészen az óráig a szolgáltató dolga mindez. Szerintük  az õ területük az oszloptól a porcelánig terjed.
A porcelántól az óráig a fogyasztóhoz tartozik.
A fõvezeték valóban nem lehet 16-osnál kisebb?
Mit jelent az hogy különben nem kötünk rá? Hisz most megoldották a villanyproblémát.Nincs mire "rákötni"a ház üzemel.
A fõvezetékcserét, mivel az órát le kell venni csak minõsített szerelõ végezheti.Nekem nincs ilyen jogosítványom,nem nagyon akarnék a padláson lévõ kötõdoboz és az óra között a fõvezetékkel foglakozni.

A kérdésem ezek ismeretében az ,hogy most már renben van a mért oldal, nekiállhatok felújítani a ház vezetékezését annak veszélye nélkül,hogy mérõáthelyezéssel fenyegessék a tulajt?
Nagyon várom a választ,mert hajnalban indulnék!

Novill

Az MSZ 447 –es szabvány írja elõ a méretlen és mért fõvezetékek szerelését.  A jelenlegi elõírás a méretlen vezetéket a ház külsõ falán kell vezetni, a legkisebb csõ méret 36-os. Valóban jól tudod a legkisebb szigetelt légvezeték 16-os. Tetõtartó e2 colos tûzi horganyzott vascsõ kell. A mérõhely általában családi ház esetén az utcai oldalon kívül, illetve saroktól 1,5m, de lehet kerítésbe is beépítve. Így már érthetõ a fogyasztásmérõ zörgése. A porcelánnál a tetõtartón lévõre gondoltál? Igen a méretlen fõvezeték behúzása az áramszolgáltató feladata. És jól tudod, egyben kell behúzni kötés nélkül.  Itt valószínû még régi tetõtartón lévõ porcelán szigetelõrõl van szó. És nagyvonalúak, hogy nem kell a teljes méretlen hálózatot felújítani, ezért kérik a méretlen vezeték cseréjét. Egyébként nem lehet a padláson keresztül vezetni a méretlen fõvezetéket. Régen lehetett. Ha nem lesz kicserélve a méretlen fõvezeték, feltehetõen ki fogják kapcsolni a fogyasztót. Igen ezt a munkát csak regisztrált villanyszerelõ végezheti. Igen ettõl függetlenül a belsõ villanyszerelési munka elvégezhetõ. De célszerû figyelembe venni a lehetséges mérõhelyet is.  Azért mert adott esetben egyszerû legyen az átállás a másik új mérõhelyre.

XY

Novillnak köszönök minden tanácsot,segítséget a felvetett témában.

Úgy is fogalmazhatok ez a probléma remélem nekem már nem okoz gondot.

Voltam a helyszínen. Elsõ dolgom volt,hogy felmenjek a padlásra megnézni mit végzett az áramszolgáltató a méretlen nulla vezeték javításával kapcsolatban.
A fõvezeték az oszlopról a falon át a padláson egy fadobozban!!,kötéssel ment  a padláson át 13,5 BERGMANN csõben,ha jól láttam,a mérõig kb 4 mm2 G1 szigetelésû vezetékkel.Valamikor az 50-60 as években volt divatban (Itt volt a nulla elégve.)
Az elégett vezetékvégeket sorkapocs helyett egy éppen a szerszámládájukan fellelt kismagszakító egyik csavarja alá kötve ,szigetelés nélkül  " elhárították a hibát és helyreállították a szolgáltatást."
Az egész házat átszereltem kismegszakító dobozzal,új vezetékekkel,szerelvényezve,földelõ hálózattal,10 mm2 zöld/sárga MKH vezetéket az utcafrontra 600 mm magasra szerelt kötõdoboztól a megszakító dobozig.
A földelõszonda leverése,összekötése maradt hiányként a tulajnak,amirõl aláírásával nyilatkoztattam,hogy a világítási,és dugallj rendszert mûködöképes állapotban átvette,és a földelõszondát levereti.
Azt nem tudom,hogy a szolgáltató szokott-e csak úgy ellenõrzéseket végezni a fogyasztók padlásain.Az biztos ,ha oda egyszer egy tûzoltó felmegy ellenõrzésre,és meglátja a csupasz csavaros kötést a fõvezetéken,arra fog gondolni,hogy itt vigyorog a halál.
Az biztos,hogy én megszereltem,szabványnak megfelelõen,és rajzzal,fényképekkel dokumentáltam a nyomvonalakat.
Ha valamikor kívülre helyezik a mérõt  nem nagy munkával csatlakozhatnak a rendszerhez.

lackó

Szia Lackó vagyok ! Már én is találkoztam hasonló hibával,a tanácsok jók amit kaptál én  még a hurokellenállás mérését is javasolnám.

XY

Szia Lackó!
Feri vagyok.A helyzet amivel találkoztam nem a szokásos: hibagyûjtemény,árajánlat,munkamegrendelés,átadás,számlázás,esetleges garanciális kötelezettségek.
Az én esetem az itt fórumozó villanyászoknak egészen biztos hihetetlen és szokatlan,de ettõl még igaz.
Internetes ismeretség útján kerültem kapcsolatba egy tõlem 300 km -re lakó egyedül élõ ,teljesen idegen,nem rokon személlyel,aki többek között napi csetelésekkel elpanaszolta ,nincs pénze ,nincs mit ennie,a mosógépe nem mûködik,most éppen +2 fok van a lakásban.Mondom neki talán még jégdugó is lehet abban a mosógépben.
Hol van villany ,hol nincs.Az ajtó is madzaggal van bekötve,csengõ sincs stb.
Mit segíthetnék én? kérdem.Háááát de jó lenne ,ha legalább a szobájában lenne villany.
Kértem,küldje el a ház alaprajzát a mostani szerelvények,mérõ helyét,stb
Megterveztem a ház vezetékezését,saját pénzembõl megvettem az anyagot,rozsdamentes anyagból csináltam egy dobozt vezeték nélküli csengõ adójának,és útra készen álltam.
Én inkább vezérléstechnikával foglalkozom,nem vagyok képben a háztartási villanyszerelés,földeléskiépítés ,jogi csûr-csavarok napi gyakorlatával,ezért fordultam a nálam okosabbakhoz ide.
Gondoltam kérdezni nem szégyen.
A lényeg: elautóztam 600 km-t,szakszerûen megszereltem az 5 helyiségbõl álló házat,egyetlen forint munkadíjat nem kértem.
A végzettségem villanyszerelõ,elektrikus,vill.energia ipari technikum,de ezt nem szoktam lobogtatni.A munkát lelkiismeretes precizítással -akár PLC-s vezérlést csinálnék,-végeztem el,bár tudom jogilag a nevem kontár,mert nincs jogosítványom a munkavégzésre.

Biztos vagyok benne,hogy a szerelésem után az érintésvédelmi feltételek,csak jobbak lettek az elõzõ állapothoz képest,nincs semmi lelkiismeretfurdalásom a hurokkellenállás mérés hiánya miatt.
 

nova

Na ez nem semmi, szerintem szép dolog az ilyen önzetlen segítségnyújtás. Jó látni az ilyen hozzáállást a mai világban. Csak érdeklõdnék, hogy  a  kiépítés során firelét építettél be?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!