Nyitott tápegység

Indította JUVILL, 2017. december 27., 19:22:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Manapság divat konyhákban, a mosogató megvilágítására szabályozható LED-sort szerelni.
A LED-sorhoz gyárilag 230/12V-os, I-es érintésvédelmi osztályú tápegység van biztosítva.
Ezeknek a tápegységek hűtés céljából egy lyukacsos lemezburkolattal vannak ellátva.
Ez eddig rendben.
Az viszont már számomra kérdéses, hogy a kisfeszültségű oldalon létesített sorkapocs nyitott, burkolattal nem rendelkezik.
Ezeket - helyzetnek megfelelően - egyszerűen feldobják a szekrény tetejére.
Nem törődve, mi történik takarítás alkalmával.
Mi erről a vélemény?

Simon Endre

Csak annak van ilyen akinek nem volt hozzá vásárláskor szakismerete vagy együtt sózták a nyakába a LED sorral "tartozékaként" ezek természetesen nem erre szolgálnak vagy nem ilyen szerelésmódra, hanem beépítésre valók. Létezik védettebb is lehajlítható, bepattintha, betolható sorkapocsfedeles is természetesen az ilyen szerelésmódra (vagy szabadtérre) való kiöntőtt vagy ragasztott, lehegesztett és csavarozott burkolattal is. Nagyobb baj a rácsos és perforált burkolat esetében hogy abba bejuthat szennyeződés és hőszigetelő esetleg elektrolitképző anyag és emellett víz is. Volt rá precedens hogy a felerősítő csavar három "ikertesvére" volt  a burkolaton belül, hááát..... beesett szerelés közben, szétszedni meg nem volt illdomos a garanciaszalag miatt ??? Tízből hét gyártónak van burkolt kapocssoros, estleg mindkét változatban is. A szekrény tetején heverő IP 00 zártságú joggal "nf" és az is fennáll, hogy a letakarás veszélye miatt magas terhelésnél a rossz hűtés miatt jobb esetben limitálódik de  akár tüzet is okozhat.

JUVILL


Láttam már ilyet, de csak szekrénybe építve.
"Csak annak van ilyen akinek nem volt hozzá vásárláskor szakismerete vagy együtt sózták a nyakába a LED sorral "tartozékaként"
Ez egy ütőképes megállapítás Endre!
A szerelésmód amit láttam, az kiakasztó.
Szóvá tettem, hogy legalább a betáplálás sorkapocs részét illene burkolással ellátni. (Hogy a konyha "időszakosan nedves" jellege miatt egy perforált lemezű tápegységet alkalmazni, az sem semmi.)
A gond az, hogy még lekorholtak, hogy "a gyerek villamosmérnöknek tanul, csak ért talán hozzá"...
Az lehet, hogy annak tanul, de még nem az. Az viszont biztos, hogy villamos biztonságtechnikából megbuktatnám a vizsgán.
És mi van akkor, ha ebből a felelőtlen szerelésből baleset történik?
Mondjuk pont a "gyerek" anyja kap áramütést, mert a szekrény tetejét vizes szivaccsal, ronggyal törölve, nem kívánatos csapás éri.

S/K