Villanyszerelési technikák

Indította nova, 2010. november 28., 00:08:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Hali, andreas49!
abszolúte nyitott kapukat döngetsz, ugyanis ez egy bevett szokás nemcsak a paneles, hanem egyéb más (pl.faház) technológiáknál is, hogy a parketta szegélybe,annak a direkt erre a célra szolgáló nutjába kerûl mind az erõs, mind pedig a gyengeáramú kábelek sokasága. Erõsáramnál mindenképp én MBCU-t javallanék, ugyanis az egyrészt vékonyabb a külsõ méretét tekintve, mint az ugyanolyan mm2-es érkeresztmetszetû MTK, másrészt sokkal jobban bírja az "abúzust", mely a bepasszintáskor éri, ráadásúl merevebbségének köszönhetõen ott is marad, ahová benyomtad. Arra azért ügyelj hogy ezekbe a parkett és/vagy padlószõnyegszegélyekbe max 3x2.5-ös, esetleg 4x1.5-ös (világítási célokra) MBCU fog beleférni, tehát a kerámialapos tûzhely 5x2.5-es kábele már tutira nem fog engedelmeskedni,de gondolom, a konyhában nem akarsz parkettázni?? Ott nincs más, mint a jó öreg MCS 2-es csatorna,melybe még beférhet a konyhai dugaljaknak egy3x vagy 4X2.5mm2-es MBCU is. Sok sikert!!! ;)

nova

Igen a padlószegélyekben ki vannak alakítva kisebb kábelek vezetésére alkalmas hely. Arra mindenképpen ügyelni kell, hogy kettõs szigetelésû kábeleket alkalmazz ezeken a helyen. Az elõttem hozzászóló Gyurmaúr által javasolt MBCU jó választás lehet, igyekezni kell, hogy sérülés mentesen történjen a lefektetése.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

És a padló csatorna? Meg mondjuk a vezetéktakaró? Falon kivül. Én ugy gondolom vakolatba védöcsõ nélkül nem biztos hogy jó dolog vezetéket berakni mert festésnél ilyesminél esetleg átázik ilyesmi nem?

Gyurmaúr(fi-relé)

Nana, privi, azért ilyen hülyeségeket nem mondjuk már, hogy egy falba bevakolt MBCu festéskor "átázik". elõször is; a festék a levakolt, majd még le is glettelt és totál megszáradt falra kerül, azontúl az MBCu,de az MT is fenemód bírja a vizet, olyannyira hogy akár még vízbe is mártható.  Az MCu, MKh,azaz az 1-es szigetelt vezetékeket pedig VILLANYÁSZ nem szokta Mü csõ nélkül falba rakni, ami pedig az elágdobozokat illet, n pl a membrános fedeles OBO-t használom, amelyre ha rápattintod a fedelét, nos azt spriccelni is lehet, mert abba egy csepp víz sem fog bemenni, hiszen azt ugye kûltéren is lehet használni.

nova

Azért természetesen senki se locsolja vízzel a villamos kábeleket és dobozokat.  ;D

Mindenesetre a kettõs szigeteléssel ellátott vezeték eléggé jó szigeteléssel rendelkeznek. Gondoljunk csak bele, hogy a fém tálcára helyezett kábelek is milyen veszélyeket rejthetnek egy nem kettõs szigeteléssel ellátott vezeték esetében.

Idézetet írta: privátkopóÉn ugy gondolom vakolatba védöcsõ nélkül nem biztos hogy jó dolog vezetéket berakni mert festésnél ilyesminél esetleg átázik ilyesmi nem?

Régebben az MM fal vezetékeket vezeték így. MBCU-t nem nagyon szoktak, vagy ha igen akkor az a gyorsan és olcsón épülõ lakó tömbökben szokott elõfordulni.
A vízrõl még annyit, hogy amikor vakolást végzik akár gépek segítségével és már be vannak húzva a vezetékek akkor ott is szépen kapnak.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Sokszor festõket kéne kérdezni, vagy tapétázó mikor dug aljzat kapcsolót érnek! ;D

krisz1986

Gyurmaúr(fi-relé)
Jogos a két pont neked. Egy lényeges alapvetõ momentumot elfelejtetem. De köszönöm,hogy elmagyaráztad.

JUVILL


Az MM-fal vezetékekkel más gond is van. Ezek túlnyomó része - fõleg a 60-as, 70-es években szereltek - alumínium erûek. A kötéseik gyakran sodrott kivitelûek.
Egy-egy nagyobb teljesítményû berendezés beüzemelése esetén célszerû ezeket átvizsgálni. Amennyiben a teljesítményigényt ezek elbírják, és nincsenek elöregedve, a sodrott kötéseket kötõelemmel javaslom ellátni.
Közismert dolog, hogy a vezetékek a terhelés hatására melegszenek, a kötés "nyúlik". majd, ívet húz, és már adott is a villamos tûz esete.

Gyurmaúr(fi-relé)

Így igaz, Juvill,sõt én még tovább is mennék; KUKÁBA a régi Al vezetõs MM-fal vezetékekkel!!! Tessék, itt van a minap történt miskolci tûz, mely egyértelmûen villamossági eredetû volt. Elnézve azt a házaT, vannak elképzeléseim, milyen "magyarosch" kókányt végeztek ott, "villanyszerelés" címszó alatt...

JUVILL


Három hete kaptam egy telefont.
Egy lakást kellett volna felülvizsgálni.
Mondtam. A felülvizsgálat rendben van.
A megbízó kérte, hogy a feltárt hibákat is ki kellene javítani, mert "meg kell csinálni az érintésvédelmet"!
A helyszíni felmérésnél kiderült, hogy a szerelés MM-fallal történt.
Dugaszoló aljazatokhoz 2 ér ment, fázis, nulla.
A tulajnak az volt a kérése, hogy erre a két vezetékre kössük rá a védõvezetõs csatlakozó aljzatokat...
A szerelésbõl nem lett semmi. De így nem kérte a felülvizsgálatot sem.:)