Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => Érintésvédelmi felülvizsgálat => A témát indította: Tamás Dátum 2012. május 20., 21:33:52 DÉLUTÁN

Cím: Új gépek ÉV felülvizsgálata
Írta: Tamás Dátum 2012. május 20., 21:33:52 DÉLUTÁN
Üdvözlök mindenkit!
A kérdésem a következõ volna!
ÚJ gépeknél, ( marógép, esztergapad, oszlopos fúrógép, darabológép, stb.) mi írja elõ, hogy üzembe helyezéskor kell róla ÉVÉ. jegyzõkönyvet csinálni!
Tamás
Cím: Re:Új gépek ÉV felülvizsgálata
Írta: Novill Dátum 2012. május 21., 07:44:29 DÉLELŐTT
A 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet( módosításaival együtt) alapján az ellenõrzés során követelhetik, illetve büntethetnek is.
Továbbá az MSZ HD 60364-6:2007 szabvány.
Cím: Re:Új gépek ÉV felülvizsgálata
Írta: nyaki Dátum 2012. május 21., 23:17:26 DÉLUTÁN
Hali!
És EBF kell mindenképpen, vagy elég a ÉVF is?
Cím: Re: Új gépek ÉV felülvizsgálata
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2013. március 12., 06:13:13 DÉLELŐTT
Feladat: termelö üzemben új berendezés üzembe vétele. Üzemvezetö és munkavédelmi megbízott "jegyzökönyvet" kér. Mi a teendö?
Elsö ellenörzést végzek az MSZ HD 60364-6:2007 protokollja, ellenörzési listája szerint?
Vagy terméknek tekintem a 61.2.2. szerint és csak az általam elvégzett bekötés szabványosságát vizsgálom felül?
Ti hogyan jártok el ilyen esetben?
Ha nincs típusvizsgálat, megfelelöségi tanúsítvány, magyar nyelvü dokumentáció, CE jelölés, ezek bármelyikének hiánya esetén lehet e megfelelönek minösiteni és a berendezést üzembe helyezni?
Cím: Re:Új gépek ÉV felülvizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 12., 19:44:47 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Tamás Dátum 2012. május 20., 21:33:52 DÉLUTÁN
Üdvözlök mindenkit!
A kérdésem a következõ volna!
ÚJ gépeknél, ( marógép, esztergapad, oszlopos fúrógép, darabológép, stb.) mi írja elõ, hogy üzembe helyezéskor kell róla ÉVÉ. jegyzõkönyvet csinálni!
Tamás

De van, és tudomásom szerint még mindig hatályos a Munkavédelmi Törvény!
A Munkavédelmi Törvény(1993. évi XCIII. törvény) 21.§-a kimondja:

Munkavédelmi üzembe helyezés:

21. § (1) Az üzemeltető munkáltató a veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológia üzemeltetését írásban elrendeli (a továbbiakban: munkavédelmi üzembe helyezés).

(2) A 21. § alkalmazásában veszélyes munkaeszköznek minősül a 87. § 11. pontja alapján, illetve a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletében meghatározott, valamint a hatósági felügyelet alá tartozó munkaeszköz.

(3) A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat. E vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a létesítmény, a munkahely, a munkaeszköz, a technológia megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek, illetőleg teljesíti a 18. § (1) bekezdése szerinti követelményeket. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.

(4) Az előzetes vizsgálat során különösen vizsgálni kell, hogy rendelkezésre állnak-e a létesítést végzők (tervező, kivitelező) nyilatkozatai, a munkavédelmi követelmények kielégítését bizonyító mérési eredmények, a munkaeszközre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatok, tanúsítványok, a szükséges hatósági engedélyek, az üzemeltetéshez szükséges utasítások.

(5) A foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletében meghatározott egyes veszélyes munkaeszközök üzembe helyezésének feltétele továbbá az adott munkaeszköz megfelelőségvizsgálatán alapuló, a vizsgálat eredményét is tartalmazó, akkreditált szervezet által kiadott vizsgálati jegyzőkönyv.

(6) A megfelelőségi nyilatkozatra vonatkozó feltételt kivéve a (3)-(4) bekezdésekben előírt rendelkezéseket kell alkalmazni a veszélyes munkaeszköz és technológia újraindítása, áttelepítése esetén is.

(7) Ha a veszélyes munkaeszközt, technológiát próba- vagy kísérleti jelleggel üzemeltetik, úgy az üzembe helyezési eljárás során figyelemmel kell lenni a próba- vagy kísérleti üzemeltetés kockázataira is. A veszélyes munkaeszköz, technológia próba- vagy kísérleti jelleggel történő üzemeltetésére kizárólag a bekezdés szerinti próba- vagy kísérleti jelleggel történő üzemeltetéstől független előzetes vizsgálatok lefolytatását követően kerülhet sor. Az ilyen jellegű üzemeltetés a 180 napot nem haladhatja meg.

Itt a mérési eredményekben az érintésvédelmi felülvizsgálat, szigetelési ellenállásmérés, megvilágítás mérés is benne van.