Fűtésvezérlés

Indította saxooti, 2013. február 06., 17:56:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton


980POWER

Marton, az elektromos rész az tiszta, én is így gondoltam el, köszönöm a megerősítést, bár lerajzolni így nem tudtam volna.
t5953, a költséghatékonyság érdekelt, a gázt elkerülném, ha lehet, a másik alternatíva a vegyes tüzelésű kazán, de az igen nehezen automatizálható, bár egy jó nagy puffer tartállyal megoldható. A kazán szerintem hasonló árban lenne. A kivitelezési költséget nagyon megemeli a kémény és a tartály, plusz 1-2 szelep, egy szivattyú. Meg az egésznek egy helység.
Igaz a gázbevezetés nálam még a gerincvezeték költségét is tartalmazná. Megvan, de csak az fizette ki, aki rá is köttetett annak idején. Ezután a terveztetés kivitelezés és engedélyeztetés.
A vegyes tüzelésű vezérlése érdekelne. Vagy minden ugyan úgy működne, mint a villanykazánnál csak a puffer tartály hőmérséklet vezérelné a kazánt? A használati meleg víz is innét menne.

A mellékelt képen gondolom a kazánon lévő termosztát kapcsolja a szivattyút.

Könyves Kálmán, végül is minek hívják?

t5953

Hali!
A puffer tartály szerepe a melegvíz tárolása,tehát nem hinném,hogy le kellene szabályozni a 3 járatú
szeleppel, szerintem csak az elmenő vízet kellene szabályozni, mivel nem csak a fűtésre kell a melegvíz.
Szerintem egy kettő csőkígyós puffertartály kell,és a vegyes kazán egyenesbe melegítse a puffert,és a
csőkígyókon keresztül kell levenni a szabályozott vizet a háromjáratú szelepekkel.
Egyébként a beruházás költségét jelenleg megemeli a fal,padlófűtés szerelés,de a fenntartás olcsóbb,
mivel a radiátor fűtés magas hőfokú vízre van tervezve, míg az említett fűtési módok alacsony hőfokúak.
A hatékonyságról annvit,hogy a gyakorlat szerint a vegyeskazán hatásfoka kb:60%,ez függ attól is ,hogy
mivel fűtessz.

980POWER

Feltöltöm a dokumentumot, ahonnét a rajzot másoltam, ott van szöveg is, hogy miért így oldják meg, és más lehetőségek is.

Üzenet összefûzve: 2015. január 09., 22:01:14 DÉLUTÁN

Fával fűtenék.

t5953

Hali!
Szerintem ezt meg lehet oldani egy termosztáttal ami amugy is kell,hogy ne menjen állandóan a
szivattyú,tehát csak akkor fűti a puffert,ha legalább 40 fokos a kazánban lévő víz.
Ellenben ha a fűtési vizet szabályozzuk,akkor tovább elég a pufferban lévő víz,mivel az sokkal melegebb
is lehet,tehát a szelep visszakeveri a fűtés visszatérőt,és a melegvíz előállításához nem biztos,hogy elég
a fűtéshez beállított hőfok,de így a puffer melegebb vizét használjuk a melegvíz előállításához,

980POWER

Meg fontolandó, de igaz. Köszönöm a sok infót, ezekből is tanultam.

Marton

A három járatú termosztatikus szelepet azért érdemes beépíteni, hogy pl. itt a puffer hideg vize ne hütse túl a kazánt. Azaz csak akkor kering a víz a puffer felé ha legalább 60 fok körüli. Kazán szakértők szerint akár (régi)gáz akár vegyes tüzelésű kazánnál sem ajánlatos a szivattyút 60 fok alatt járatni a kondenzációs korrozió veszélye miatt. Ideálisabb lenne a háromállású termosztatikus szelep helye a szivattyú előtt közvetlenül a kazánnál.
Továbbá pl. egy csőtermosztát kell a keringető szivattyú működtetéséhez.
Mindezeken felül, fontos az elektromosságtól független túlnyomás és hőmérséklet védelem. El nem zárható biztonsági szelep, tágulási lehetőség.
u.i.: ha újra csinálhatnám, ill. volna helyem hozzá, csak puffertartályos vegyes kazános rendszert építenék.

macsey

Sziasztok

Nálam egy m3 puffer van bekötve a ház és a kazán közé
észrevételeimet és megoldásaimat megosztom ha valakit érdekel

980POWER

A tartály után is van hideg víz visszakeverés, ez a padló főtéshez kel? Mekkora házhoz elég az 1m2 tartály és mekkora a kazán. Várom a tapasztalatokat, bár ennek már nincs köze a villanyszereléshez, legfeljebb a vezérlése, az is érdekel. Köszönöm!

macsey

a tartály után azért van hogy ne a 80 fokos víz menjen fel a lakásba hanem csak 50 60
a tartályom 1 m3 pluszban ha este felfütöm 80 fokra másnap du 4ig birja, minusz 10 körül reggelig, a höfokok 22 este 24 éjjel 22, -10ben 24
a ház 30as kis téglafal plafon betontálca és 20 cm salak , müanyag nyilászárók
mostmár a 100m2 re én 2m3-eset raknák, de az okosok 50 litert mondanak m3onként igaz ahoz már faelgázosító kazán kell
a kazánom 35kw totya
egy érdekesség gravitációsan megindul a forróvíz a ház és a kazán felé is ,  ezért a kazánnál visszacsapó szelep van (lengő) a ház felé meg elzár a motoros szelep