Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?

Indította Novill, 2013. április 04., 19:12:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

És a legszebb az egészben, hogy ma találkoztam egy e.on hálózatos szerelővel az egyik Kőröshegyi boltban és meredt szemekkel nézett rám, amikor mondtam neki az általam itt olvasottakat. Bár, akkor még nem láttam az e.on- os kiadást, de azt mondtam neki, hogy tudtommal ez egy MEH-es rendelet, vagy minisztériumi?, erre ő azt mondta, hogy erről semmit  nem hallott és semmi változás nincs, illetve a 6 hónapos átfutási idő sem igaz! Na, mindegy, majd nyáron meglátjuk, ha belefogunk a mérőhely felújításba, Amper bővítésbe, ill légvezeték földkábelre cserélős prozséba, tehát akkor majd ki fog bújni a szög a zsákból...

JUVILL


Gondolom már volt több kollégának igénybejelentése az új VET tájékoztató óta.
Mik a tapasztalatok? A 6 hónapos átfutási idő mennyire valós?
A kábeles betáplálás terveztetni kell, a költség magas.
Eddig ideiglenes kábeles betáplálást építhetett regisztrált villanyszerelő, szabványos kivitelezés esetén még véglegesíteni is lehetett.
Hogyan változnak ezek a dolgok?

NagyPS

Ami biztos hogy a háztartási méretű kis erőműveknél MKK bejegyzett ember készítheti a csatlakozási dokumentációt, vagy írja alá :). Ami még biztos, hogy olyan hogy ideiglenes mérőhely megszűnik, és az is biztos, hogy mindenkinél új, változtatás ha az érinti a kábel keresztmetszetet akkor kábelesnek kell lennie, tervezésre ki jogosult a franc se tudja.

helcs

Falusi környezetben eddig nem volt jellemző a kábelos csatlakozás, sem nekem sem sok más regisztrált szerelőnek nincs tapasztalata úgy az adminisztráció mint a kivitelezés területén. Jó lenne egy minta, onnan kezdve, hogy a felhasználó új bekapcsolás címen igénybejelentést nyújt be az illetékes szolgáltatóhoz. Mi történik ezután? A mérőhely kiépítése a regisztrált szerelő feladata ebben az esetben is (ha jól tudom). A csatlakozó műszaki dokumentáció elkészítése már kérdéses, hiszen a kábelcsatlakozó tervezését a szolgáltató végzi. A mérőhely kialakítására van "ÉMÁSZ-osan" megfogalmazott direktíva de ez túl általános. Ami érdekelne az az, hogy milyen tipusú szekrényeket fogadnak el erre a célra, mi legyen a szekrényben, milyen tartószerkezetre lehet szerelni, mért ill. méretlen kábel hogyan csatlakozik a szekrényhez(KPE cső PVC cső, csőadapter), hanem a telekhatáron akkor hogyan lehet még elhelyezni. Azon kollégák segítségére volna most szükség akik ezt megelőzően is készítettek már családi házak számára kábelos csatlakozást.

Gyurmaúr(fi-relé)

Sajnos -vagy hál Istennek- egyenlőre nem léptünk tovább a haverom légvezetékes faszekrényes avitt mérőhelyének korszerűsítési munkálataiban, úgyhogy ezért nincsenek autentikus infóim az e.on területen.  helcs, az tutifix, hogy a mérőhelyet kiépítheti a regisztrált szerelő, tokkal-vonóval, de sem árkot ásni, sem kábelt fektetni nem fektethet, csak azok az áramszolgáltatói csicskák, akiknek van jogosultsága erre. Terveztetni kell, ehhez vannak szintúgy szerződött vill tervező vállalkozások. Helyszínrajz, térképszelvény kell, melyen ugye be vannak jelölve a tervezett kábelnyomvonalat keresztező, megközelítő közművek. Ha az épület az utca túloldalán van, akkor ugye át kell fúrni az aszfalt alatt legalább 1m mélységben, egyébként a gödör min 80cm mélységű.  Ami pedig a szabványos, azt megtalálod a   
http://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt
site-on. Szerintem, itt fellelhető a teljes Csatáris kínálat...  Ami a 6 hónapot illeti; ettől én is dobtam egy hátast! Remélem, ez nem igaz, mert akkor ki fog törni a parasztlázadás, függetlenül attól, hogy kis hazánkban a béka segge alatt vannak az ingatlan beruházások!

JUVILL


A mai nap volt ebben a témában egy megbeszélésem. Helyszínt és fogyasztói irodát nem írok, csak annyit, hogy ELMŰ-ÉMÁSZ terület.
A téma egy teljesítmény növekedés miatti energiaigény bővítés volt, és hozzátartozik, hogy 1 fázisról, 3 fázisra.
Makacs ragaszkodás a módosított VET-hez részükről, semmi megalkuvás, szigorúan csak kábeles betáplálás, 6 hónapos átfutási idő.
A megbeszélésen abban megállapodtunk, hogy a csatlakozási ponttól, a fogyasztásmérő szekrényig létesítésre kerülő kábel tervezése, fektetése, a csatlakozási pont meghatározása a szolgáltató feladata. Ezzel vitatkozni felesleges, mert megjelent a módosított VET rendelet. Azzal viszont lehetne, hogy eddig, a bejelentés után 8 napon volt a határidő. A 8 nap és a 6 hónap köszönő viszonyban nincs egymással, és mivel a kábeles betáplálást terveztetni kell, ez a 8 nap egyszerűen eltűnik a jövőben.
A megbeszélésen az is elhangzott, hogy sem a tervezésre, sem a kábeles betáplálások létesítésére nincs kapacitás, nincsenek meg a személyi feltételek, de a műszaki megvalósítás az ő feladatuk.
Költség szempontjából sem tudtak nyilatkozni, hogy mennyibe kerül egy ilyen kábeles betáplálás egy helyszínen. Eddig meg volt állapítva, hogy egy légvezetékes csatlakozás esetén, hány méterig volt díjmentes, és hány méter után, és mennyi volt fizetendő költség.
Számomra elég érthetetlen az új rendelet.
Kábeles hálózat nincs mindenhol kiépítve. Ahol van, ott burkolat is van, és közműhálózat is van.
Ahány igénybejelentés, annyi burkolatbontás? :)
Vagy légvezetékes hálózat, oszloptestre rögzített csatlakozókábel, és még burkolatbontás? :)
Hány kábel fél rá az légvezetéktartó oszlop testére? ;)
Vagy a tervezések, kábelfektetések költsége belefér a hálózatfejlesztési díjba? :)


Marton

Idézetet írta: helcs Dátum 2013. április 24., 17:34:39 DÉLUTÁN
Falusi környezetben eddig nem volt jellemző a kábelos csatlakozás, sem nekem sem sok más regisztrált szerelőnek nincs tapasztalata úgy az adminisztráció mint a kivitelezés területén.
Én nem vagyok regisztrált szerelő, épület villamossággal is csak alkalomszerüen foglalkozom, tehát nem vagyok így közvetlenül érintve a témában.
Nem tudom Te mely "szolgáltató" területén élsz. A Démász területén már sok éve dívik a "csak" kábeles bekötés, még falun, tanyán is. Ráadásul erőssen preferálva a tulajdonos ország (francia) szekrényei. Esztétikailag (müszakilag is) mindenféleképpen helyesnek tartom a kábeles bekötést. Minimális a pókháló az utcaképben, egy épületet mindig is a gépészet tud igazán elrondítani. A Lajtán túl egészen más település képeket láthatunk. Persze ára van a dolognak (magyar mindig is szegényebb volt és van mint a nyugati világ, nem pedig igénytelenebb). Pár éve, többek között Fertőrákoson (Sopron mellett) is jártam, megdöbbenve láttam Kecskeméti (Démászosként) látva, hogy ott még mindig az új épületeket is csupán légkábellel csatlakoztatták a hálózatra.
De bizonyosan lehetne rugalmasabban is hozzáálni a dologhoz, amennyiben nem egy új hanem csupán bővítés van.

Gyurmaúr(fi-relé)

Juvill, ez döbbenetes! Erről a témáról jó lenne némi médiavisszhangot kelteni, mert a !6 hónap! az már tényleg a pofátlanság non plus ultrája!! Marton; hidd el, senkinek -legalábbis nekem tutira- nincs gondja azzal, hogy a valóban szubbalkáni légvezeték dzsungel a jövőben szépen fokozatosan megszűnik, hiszen ez az új törvény 132KV-ig ex katedra megtiltja a légvezetékezést, ergo még bőven a középfesz hálózaton sem létesülhet légvezeték sehol, semmilyen körülmények közt. Így tehát a legzavaróbb 0.4-es 4 csigás szabadvezetékes, valamint a szigetelt korbácsos undormányoknak is game over, mint ahogy az ingatlanokig futó -sok esetben már a tartó (PEN) sodronyról is lefoszlott, tehát még a régi- légvez csúfságoknak is. Azonban engem az is érdekelne, hogy miképpen lesz kivitelezhető egy full leaszfaltozott- mondjuk 4 sávos- utca esetében az, hogy az utca egyik oldalán futó közcélútól a másik oldalon lévő ingatlanhoz vezető földkábelnek átfúrják mind az úttestet, mind pedig a két oldalon lévő járdát, melyből az egyiket mindenképp fel kell törni, hiszen az oszlop mondjuk az aszfalt járda kellős közepén található. És mi lesz akkor, ha felújítják az utcai hálózatot, oszlopostul, mindenestül és az oszlopok mondjuk 3m-el arréb kerülnek a jelenlegi helyükhöz képest? Akkor majd az összes földkábel meg lesz "malacozva", mert az csodás lesz, nem is beszélve arról, hogy minden egyes toldás, hosszabbítás újabb hibák forrása lesz! Sorry, hogy játszom a vészmadárt, de így 42. évesen már tapasztaltam 1-et,s mást... Ami pedig a Démászt illeti; na, őket én nem citálnám, mert a legnagyobb gazemberek, ők aztán az állam az államban!!!  :'(

helcs

Kedves Marton !
Igen is van olyan szolgáltatási terület ahol nincs tradíciója a kábeles csatlakozásnak.
Ez nyilván nem a DÉMÁSZ. Kettővel fentebb leírtam, hogy ÉMÁSZ területről beszélek.
Nem ellene vagyok a kábelnak, csak tájékozódni szerettem volna. Az E-on sokkal engedékenyebb, hiszen gyakorlatilag csak az új építésekre írja elő a kábelt.
Másik kérdés a terveztetés miatti hosszú átfutási idő. Meglátásom szerint megfelelő ráképzés esetén, a regisztrált szerelők egy része tudna a kábelos csatlakozókra orientáltan szabályos tervet készíteni. Magam részéről anno mint ÉMÁSZ alkalmazott diploma nélkül is tudtam közcélú hálózatot tervezni, megfelelő alátámasztással bevállalnám a kábelos csatlakozók tervezését is. Hátteret kell teremteni hozzá.

helcs

Nem hagyott nyugodni a dolog ezért kutakodtam egy kicsit. Fent említett törvénymódosítás csupán azért terjeszthető ki a csatlakozó vezeték létesítéssére mivel az MSZ 447 szerint :
"1.2.Csatlakozóberendezés: a jogszabály2 szerint.
Megjegyzés: A jogszabály szerint: ,,Csatlakozóberendezés az a vezetékrendszer, a hozzá tartozó átalakító- és kapcsolóberendezéssel, amely a távvezeték-, alap- vagy elosztóhálózatot köti össze a fogyasztói vezetékhálózattal. A mérőberendezés a csat-lakozóberendezés tartozéka. A csatlakozóberendezés a közcélú hálózat része."
Itt a VET 3.§.1. jelöli meg a megjegyzés ami ugye nem jogszabály hanem törvény és nem értelmezhető számomra, hogy miként jelöli meg ez a pont a csatlakozó vezetéket mint a közcélú hálózat részét.