Minden AC/DC átalakító serceg a házban, mitől lehet?

Indította Calmarius, 2012. december 10., 22:15:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Calmarius

Hatlakásos társasházban lakom a XI. kerületben albérlőként. Szombat este óta, minden egyes egyenáramú elektronikus eszköz trafója jól hallható furcsa sercegő hangot hallat, mintha érintkezés hibás lenne, de nem az. Akármelyik konnektorba is dugom a lakásban ez a hang hallható, sőt ezt még a villanyórákban is lehet halkan hallani, amikor a lépcsőházban megyek le és fülelek.

A trafó nélküli eszközök működnek gond nélkül, az izzólámpák nem hunyorognak, stabil fényerővel világítanak.

Végigkerestem az egész internetet, magyart és angolt egyaránt. De nem találtam semmi relevánsat (talán mert nem ismerem a megfelelő kulcsszavakat) egyetlen fórumtopikon kívül:
Furcsa sercegő hang... - Mobilarena Hozzászólások (nem olvastam végig a szabályzatot, ha linkek postolása tilos, előre mély elnézést kérek.)

Pontosan ez történik nálam is, csak nálam nem hagyják abba egy másodpercre sem. Ez tényleg olyan sercegő hang, mintha valahol valami szikrázna (gyorsan szabálytalan időközönként ismétlődő pattogások, zümmögés).

A szerencsétlen egy választ se kapott, csak jól lehurrogta a moderátor, és lezárta a topikot, természetesen az illető a javasolt helyen nem tette fel újra a kérdését.
Egy angol elektromossággal és elektronikával foglalkozó fórumnál is próbálkoztam, leírtam ezt a problémát angolul, és én is a fentivel megegyező bánásmódban részesültem, mondván, hogy a troubleshooting kérdések offtopicok ott, és olvassam el a 20 oldalas ToS-t, amelynek a 18. oldalán a nagybetűs rész közepén le van ez írva...

A zajon kívül más közvetlen problémát nem tapasztalok, nincs melegedés, füstölés, se amperszag sehol - még.

De a zaj maga elég idegesítő, és aggasztó is.

Szóval a kérdés, hogy mi okozhatja ezt? (mert kíváncsi vagyok, hogy mi folyik a vezetékben) Érdemes-e különösebben aggódni miatta? Illetve azért is, hogy legyen legalább egy hely az egész neten, ahol ezt a rejtélyt megoldják.

UI: Remélem nem kérdeztem nagyon noob dolgot.

Marton

Mit értesz az alatt, hogy minden egyes egyenáramú elektronikus eszköz? Felsorolnád?
Nekem egy adott tápegységgel volt hasonló "bajom". A laptop külső kapcsolóüzemü tápegység pufferkondijai voltak rosszak, valamint egy bizonytalannak látszó forraszási hiba is volt benne, ez miatt tapasztaltam hasonlót. De ez egy konkrét készülék volt. Kicseréltem a kondikat és a forrasztást megerősítettem, azóta megint zajtalan.

nova

Gondolom nem vagy elektromos szakember.  ::)
Így esetleg érdekes kérdés lehet, hogy milyen feszültség és frekvencia van az adott hálózaton. Ha esetleg lenne egy konnektorba dugható "mérős konnektorod" akkor ennek segítségével könnyen leolvashatóak lehetnek ezek az értékek. Esetleg valamelyik ismerősödtől kölcsönkérni egy mérés idejére.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Villanyreszelő

Mikor elektronikáztam kis transzformátorok adtak ki ilyen hangokat a lemezelt vastestek,meg a szúnyogok a nagyfesz csapdában :D

Calmarius

Köszönöm a gyors válaszokat.

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. december 10., 23:01:14 DÉLUTÁN
Mit értesz az alatt, hogy minden egyes egyenáramú elektronikus eszköz? Felsorolnád?
Nekem egy adott tápegységgel volt hasonló "bajom". A laptop külső kapcsolóüzemü tápegység pufferkondijai voltak rosszak, valamint egy bizonytalannak látszó forraszási hiba is volt benne, ez miatt tapasztaltam hasonlót. De ez egy konkrét készülék volt. Kicseréltem a kondikat és a forrasztást megerősítettem, azóta megint zajtalan.

Számítógép tápegysége, laptop téglája, mobiltöltő, router adaptere, modem adaptere, effektíve minden csinálja, kisebb nagyobb hangerővel, függetlenül attól, hogy melyik konnektorba dugom.

Leghangosabban a hangszóróm csinálja, amikor kihúzom a gépből, hangosabban, mint amikor zenét hallgatok. Korábban csak halkan búgott (és monoton hangjára könnyen elaludtam lefekvés után ;) ).

Esetleg valami bazierős rádiófrekvenciás interferencia lenne ez?

Marton

Ha lenne egy oszciloszkóp,  azzal kimutatható lenne a zaj a hálózaton, ha van. Multiméteres frekvenciamérővel is lehet próbálkozni de nem biztos, hogy megmutatja.
Egyébként nagyon furcsa a jelenség, a kapcsoloüzemü tápegységek (jellemzően ilyeneket soroltál fel) mind ugy kezdődik, hogy a váltófeszt egyenirányitja és puffreli. Ez miatt nem kellene ilyen jelenségnek mutatkozni.

Calmarius

Most olvastam olyat, hogyha a hálózaton alacsonnyá válik a feszültség, akkor több ampert vesznek fel a tápok, az okozhatja ezt a hangot? Mitől lehet a feszültség tartósan alacsony?

A másik lehetőség, hogy erős zaj van a elektromos hálózaton valami okból. Az mitől lehet?

Laandro

Nem ugyanaz a jelenség, de kapcsolódhat a hibához.
Porszívó lágyindítással indul, a motor felpörgése közben az összes, lakáson belüli elektronikus előtéttel szerelt világítótest erősen vibrál, a normál izzókon a jelenség nem látható.
Arra szeretnék ezzel utalni, hogy a hiba jelenséget egy közeli, akár a lakáson belüli (pl. hibás elektronikus táp.) elektromos készülék is okozhatja.

Calmarius

És a jelenséget okozhatja-e esetleg erős rádiófrekvenciás interferencia, amit mondjuk egy valóban szikrázó vezeték okoz valahol?

Kár, hogy az albérletben nincs AM rádióm, amellyel ezt ellenőrizni tudnám...

nova

Én részemről inkább valamilyen hálózati zavarra tippelnék.  ;) Ezért lenne jó méréssel meggyőződni a hálózati feszültségről és komponenseiről, mint már mások is írták.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!