DÉMÁSZ területen mérő utáni első védelem kialakítása

Indította coyote2, 2018. augusztus 06., 23:48:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

coyote2

Adott egy 0 kwh órás mérő, ami hivatalosan 3"125 A-t fog szolgáltatni. A szolgáltató úgy helyezi üzembe, ha még egy szekrény kerül kialakításra, melyben az első túláram elleni védelmet kell elhelyezni. Az összekötő kábel 4*95mm2 alu Stilo szakaszoloba bekötve. A földelésnek mekkora keresztmetszet kellene leutni? A földelőt 50mm2 mkh- val kötném ossze.

Tapatalkkal küldve az én VFD 610 eszközömről


Simon Endre

Azt én is szeretném tudni, mert irányelvek nincsenek, emiatt csak úgy szondázgatunk. Meglátásom szerint mindenképp 0,5 ohm alatti (mért!) helyi földelésnek kell lennie, hogy PEN szakadás esetén a megengedett feszültségemelkedés ami a PE-re is ráül ne haladja meg a 60voltot. Ez a lehetséges állapot már jelzi az egyfázisú fogyasztókon a hibát , de még nincs potenciális életveszély.

Hol a csatolmány?

coyote2

Milyen csatolmany?

Tapatalkkal küldve az én VFD 610 eszközömről


pgz


Hát 0,5 ohm földelést azért szívesen megnéznék hogy csináltok !

Régebben úgy emlékszem 10ohm alatti már jó volt,  de ha figyelembe vesszük a villámvédelmi földelések előírásait ott régen 2 ohm mindenre elég volt, új szerint ugyanez 10 ohm mindenre jó.

Alapvetően ugye  a földelés a talaj fajlagos ellenállásától függ, ezt, vagy ha legalább a talaj típusát ( homok, kő, humusz, stb ) ismerjük akkor közelítő fajlagos ellenállást már tudunk táblázatból / kb 50 -500 ohmm / mondani, ami alapján lehetne a földelés méreteit meghatározni , erre a villámvédelem felülvizsgálata tankönyv végén levő mellékletek adnak méretmeghatározást szalag-rúd esetében diagram formában.


Simon Endre

A csatolmányra a hozzászólás etikettjében az a  kis  gemkapocs utal. (Ha van.)

A korábbi "zöldmezős" munkáimnál, ahol volt terv (és kellő mennyiségű HUF is) készítettem még ennél jobbat is. A kivitelzés anyagi része nagyban a hozzávaló tüziónozott 4x40-50 mm-es abroncsszalag ára ez felvezetve a vizsgáló kötésíg, hosszát (felületét) méréssel és számítással határozom meg a helyi  mért talajellenállás alapján. A kellő hossz álltalában szimplán vagy kétoldalasan elhelyezhető valamelyik közműárokban vagy a terepi kábelezés munkaárkában. Kellő mélység esetén még a talajneveség évszaki változása is csak tizedohmnyi változást okozott. Egy közeli hozzátartozómnál ahol régi felújított épülethez készül a  földelés talán még a készítés munkafotói is felleletőek és ha náluk lesz munkám meg is mérem az idei kánikula hatását.

Sztrogoff

Idézetet írta: pgz Dátum 2018. augusztus 07., 16:25:43 DÉLUTÁN
...erre a villámvédelem felülvizsgálata tankönyv végén levő mellékletek adnak méretmeghatározást szalag-rúd esetében diagram formában.
..meg a 60364-540:212-es kiadása például

Fél ohm az valóban nem mindenhol és mindenkor elérhető. Az általam említett szabványbéli közelítéssel a létező legkisebb közölt fajlagos talajellenállással (10 ohmméter) 40 m hosszú vas kell.

nyaki

Mely szabványpont ír elő max. 10Ω földelési ellenállást a villámvédelem kivételével? Én csupán számottevő értékű földelés meglétére emléxem valamely MSZ HD szabványpontban.

Sztrogoff

Ez a 10 ohm
a KLÉSZ 1. par. (4) c
és az MSZ 172-1:1986 3.3.5.2.
maradéka, hozzátéve még az érintésvédelmi felülvizsgálói tankönyv leggyakrabban ismételt mondatát, hogy ahol hézagot látunk, ott forduljunk a régi magyar szabványhoz.

Simon Endre

A régi szénerőművek hútőtornyainál a sajátos talajszennyezettség a magas talajnedvesség és a fémanyag bőséges használata szinte mérhetetlen értékeket produkált. Balatonfüreden a volt álatvásártér feletti nagyfeszültségű távvezeték vasoszlopának villámvédelméhez félévi turkálás-furkálás ásogatás utá földelőkúttal sikerült az akkori előírt 5 ohm alá menni.

nyaki

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2018. augusztus 08., 08:08:06 DÉLELŐTT
Ez a 10 ohm
a KLÉSZ 1. par. (4) c
és az MSZ 172-1:1986 3.3.5.2.
maradéka, hozzátéve még az érintésvédelmi felülvizsgálói tankönyv leggyakrabban ismételt mondatát, hogy ahol hézagot látunk, ott forduljunk a régi magyar szabványhoz.

Értem én hogy KLÉSZ, meg forduljunk egy visszavont szabványhoz, de jelen pillanatban, pl. a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet mindent felülírt. Mint felülvizsgáló, csak a hatályos rendeletek figyelembevétele mellett vizsgálhatok és bár a régi szabványok és rendeletek egyértelműek voltak, de most...
Nos, akkor még egyszer. Mely hatályos szabványpont ír elő max. 10Ω földelési ellenállást a villámvédelem kivételével?