Társasházi lakás villanyszerelése

Indította recortebordes, 2012. november 12., 16:27:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

recortebordes

Helyzetjelentés

Péntek:
Elkezdtem kivésni a vezetékeket. Nem mondanám, hogy olyan jól haladtam, kb. a lakás feléből sikerült eltávolítanom a vezetékezést. Sarokcsiszolót és fúrókalapácsot használtam.

Szombat:
Társasházról lévén szó nem nagyon zajonghatok hétvégén, így a tegnap keletkezett sittet bezsákoltam, feltakarítottam. Ezután szétkaptam az elosztódobozt, visszafejtettem a becsatlakozást, és meghagytam 3 db munkakonnektort (ez eredetileg is így volt kialakítva).

Az óra felől öt rézvezeték jön (3F óra van 16B-es kismegszakítókkal), mindegyik kék színű szigeteléssel, a vezetékátmérőt tolómérővel lemértem, 2.7mm. A védővezető a felső szerelődobozban van szétágaztatva. A bejövő vezetékek sorkapcsokkal voltak szétágaztatva, egy sorkapocs egy-egy végébe két-két vezeték volt behelyezve. A csavarok ki voltak lazulva, egy-két összeköttetés már attól szétjött, hogy hozzányúltam.
Az előzetes vizsgálatok alapján arra számítottam, hogy az alsó munkakonnektorok áramkörei nincsenek kihúzva a lakásba, de tévedtem: egy védőcsőben vissza voltak vezetve a felső szerelődobozba, és onnan tovább a lakásba - mondanom sem kell, mennyire balesetveszélyes a kialakítás.
Maradt 4 db vezeték (piros, sárga, fekete, fekete), ami jelenleg nem tudom, mi célt szolgál, és hova megy, mindenesetre nincs benne fázis. Csengő, kaputelefon, telefon vezeték feltételezhetően az ajtótól balra-felfele található szerelődobozokban.

Ma tervezgetek, hétfőn folytatom és remélhetőleg befejezem a bontást, kedd-szerda horonymaróval és dobozmaróval felszerelkezve kialakítom a hiányzó vezetékcsatornákat, szerelvénydobozokat.

petike199600

Jó munkát!
Gondolom élvezetes volt vésni.  :D    :-\

Novill

Látom a régi EBA kismegszakítók voltak beépítve. Ezt a típust kevesen szerelték a most aktív villanyszerelő társadalom tagjai közül. Ennek két becsatlakozása volt kialakítva, de csak a fázist szakította meg. Volt ennek egy hibája a kilincs szerkezetével a négyszögletes gomb beragadt. Az oldalát ütögetve ki lehetett húzni a gombot és vissza lehetett kapcsolni. Ezt a fiatalabb generációnak mondom el, mint egy szakmai trükk. Szerencsésnek mondható ez a társasház, mert nem panel. Így véshető. Jól meg lehet tervezni a kialakítást a mérőhelytől kiindulóan.  A mérőhelyet is ajánlatos átvizsgálni. Itt a megfelelő keresztmetszetekre oda kell figyelni. Előfordulhat, hogy a méretlen hálózat nem megfelelő. Ezért a hálózat stabilitása érdekében komolyan meg kell vizsgálni. Nem beszélve arról, hogy a háromfázisú rendszer nulla vezeték szakadása kontakt hiba miatt komoly problémát okozhat. Az ilyen régi társasházaknál sajnos gyakori probléma, hogy felújítunk egy lakást ami ugyan tökéletes lehet. De a mérőhelytől vissza felé a méretlen fővezeték hiányosságai miatt utólag a festés után esetleg még bontás is lehet a lakásban. Ezt csak figyelem felhívásnak írom. A kiinduló pont a bejövő fázis vezetők, nulla vezető (PEN) és a védővezető (PE) , továbbá érdemes utána nézni a társas ház EPH kialakításának is. Ehhez viszont szükséges a cél műszer használata is.

balzsi

Recortebordes képeit nézve az elmúlt órákra emlékezem, ugyanis én is a falvésésben "utaztam" ma. Én a villanyórától megyek új vezetékekkel (4x10-essel) az elosztódobozig. Nálam az óra előtti kismegszakító még a múltbéli EBA (köszönet Novillnak az ötletért :)). Az ismerős szakik azt mondták, hogy addig örüljek míg a szolgáltató ki nem cseréli őket, mert a jelenlegi 20 C kismegszakító hamarabb kikapcsol mint az EBA. Ebben azért kíváncsi lennék a TI véleményetekre is.

JUVILL


Részemről az a kérdés, miért jó az, ha védelem később kapcsol le.
Itt a túlterhelésre gondolsz, vagy érintésvédelmi lekapcsolásra?
Ha túlterhelés áll fenn, az nem jó a kiépített hálózatnak.
Ha érintésvédelmi célból késlekedik a lekapcsolás, szerintem az sem az igazi.
A "C" karakterisztikás kismegszakítók úgy tudom eleve "lomhábbak" a "b" karakterisztikásaktól. A karakterisztikát viszont meghatározóak a megengedett nullázási hurokellenállások szempontjából.

Szelei

balzsi arra gondolt, hogy a tulajdonosnak a jó. Mert nem kell bővítést kérnie a túlfogyasztásért. Ha a vezetékek jól vannak méretezve akkor az áramszolgáltatói oldalon lévő kismegszakító túl telhetősége semmilyen gondot nem okoz, csak előnyös lehet a felhasználónak.

Én a garázs kismegszakítójával egy zárlat után pont fordítva jártam. A 20 A-es "C" kismegszakító kb.6-8 A es terhelésnél már leoldott. Mint villanyszerelő a kijött áramszolgáltatósokat alig tudtam meggyőzni a csere jogosságáról. A végén 1,5 KW os motorral bizonyítottam nekik be a túlérzékeny biztosíték alkalmatlan a feladatára és cserélni kell.

balzsi

Úgy gondoltam ahogyan Szelei mester írta, hogy egy kicsit többet is elbír talán mint 20A. Természetesen a mostani felújításnál a mért oldalra C 20A-os kismegszakítót szerelek, onnét az elosztóig 4x10-es MBCU-val megyek. Attól nem kell félnem, hogy az óra előtti kismegszakító old le. Az is igaz, hogy a későbbiekben terveztem nagyobb fogyasztó beszerzését (ágaprító), Annak viszont vélhetőleg kevés lenne 3x20A, így a bővítést csak el kell végeztetni.

recortebordes

Elkészültem a régi vezetékek elbontásával.

Az új rendszer kivitelezésével kapcsolatban pár kérdés felmerült bennem:

- Van valami ökölszabály/táblázat, hogy egy x mm átmérőjű védőcsőbe hány darab pl. y mm2-es vezeték fér el?
- Egy 3-as dugaljnál az egymás melletti fészkeket milyen távolságra kell kifúrni?
- A behúzószalaggal egyszerre kell az összes csőben futó vezetéket behúzni, vagy lehet egyenként is?
- Mit szoktatok kezdeni a régi szerelődobozokkal, szerelvénydobozokkal? Pl. néhány helyre, ahová az útvonal ki van vésve, odatenném a 3-as dugaljt. De jelenleg ott két külön szerelvényfészek van, pont picivel nagyobb távolságra egymástól, hogy fel tudjam azokat használni. Ilyenkor fúrjam ki a megfelelő helyen a fészkeket, a fölös részeket meg utólag bevakoljam?

flatskerrobert

recortebordes!


        Van táblázat arra, hogy egy 16mm csőbe mennyi 1,5mm2 vezetéket lehet befűzni hosszúságra és könyökre vetítve. Meg kell nézni.
Két áramkör bőven elfér a 16-os védőcsőbe, egyszerre is behúzhatod, ha normális íveket csinálsz utólag is be lehet fűzni a vezetéket meglévő mellé.
Szerelvénydobozok tengelytávolsága sorolókeretek esetén 72 mm  sorolás nélkül egyébként 92 mm. Kaiser szerelvénydobozokat használj, mert két ponton támaszkodik összeillesztéskor és ezért nem tekeredik el. Az igaz, hogy drága. Ha a három szerelvénydobozból az egyik mélyített akkor a kötést is meg tudod csinálni. Azt nem tudom, hogy a klasszikus szerelési módot használod-e vagy nem. A Prodax rögzítő csavarja nem jó hozzá.
A régi szerelvénydoboz kuka! Ha jót akarsz magadnak akkor ha vakolt a fal akkor a szerelvénydobozoknál de csak itt, ha csak nem vállaltad be az egész horonyvésés javítását, akkor a dobozoknál vakold be és mindjárt dörzsöld síkra a meglévő vakolatszintre, homokos gipszel.
FR.

recortebordes

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2012. november 26., 23:29:54 DÉLUTÁN
recortebordes!


        Van táblázat arra, hogy egy 16mm csőbe mennyi 1,5mm2 vezetéket lehet befűzni hosszúságra és könyökre vetítve. Meg kell nézni.
Két áramkör bőven elfér a 16-os védőcsőbe, egyszerre is behúzhatod, ha normális íveket csinálsz utólag is be lehet fűzni a vezetéket meglévő mellé.
Szerelvénydobozok tengelytávolsága sorolókeretek esetén 72 mm  sorolás nélkül egyébként 92 mm. Kaiser szerelvénydobozokat használj, mert két ponton támaszkodik összeillesztéskor és ezért nem tekeredik el. Az igaz, hogy drága. Ha a három szerelvénydobozból az egyik mélyített akkor a kötést is meg tudod csinálni. Azt nem tudom, hogy a klasszikus szerelési módot használod-e vagy nem. A Prodax rögzítő csavarja nem jó hozzá.
A régi szerelvénydoboz kuka! Ha jót akarsz magadnak akkor ha vakolt a fal akkor a szerelvénydobozoknál de csak itt, ha csak nem vállaltad be az egész horonyvésés javítását, akkor a dobozoknál vakold be és mindjárt dörzsöld síkra a meglévő vakolatszintre, homokos gipszel.
FR.

Köszönöm a tanácsokat! Ezeket a táblázatokat hol lehet elérni? 2,5mm2-es vezetékből is elfér 6 db egy 16-os csőben?  ;)

Üzenet összefûzve: 2012. november 29., 17:39:37 DÉLUTÁN

További gondot okoz a kivitelezésben, hogy a válaszfalak 6 cm vastagságú téglából épültek. Ahol eddig nem volt megvésve a vezetékek miatt, azon a néhány helyen jórészt a vakolatot szedem le és csak picit vésem meg a téglát, itt MbCu kábelt fogok vinni. A szerelvénydobozok behelyezésénél is nehéz dolgom lesz a kérdéses területeken.