Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: recortebordes Dátum 2012. november 12., 16:27:43 DÉLUTÁN

Cím: Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recortebordes Dátum 2012. november 12., 16:27:43 DÉLUTÁN
Kedves Hozzáértők,

Az elkövetkezendő 2-4 hét során tervezem a nemrég vásárolt, és felújítás alatt álló lakásom teljes villanyszerelését (régi vezetékek és berendezések elbontása, új rendszer kiépítése). Végzettségemet tekintve villamosmérnök lennék, és nagyon örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra, mert már pár óra olvasás után is rengeteg olyan elméleti/gyakorlati kérdésre találtam választ (a miértekkel és hogyanokkal együtt), amelyről szót sem ejtenek a villanyszerelésről szóló tankönyvek (vagy csak én nem találtam meg a megfelelőt, amit el kell olvasni :-)).

Ebben a témában egyrészt egy naplót szeretnék vezetni a szerelés során felbukkanó kérdések/tapasztalatok részletezésével, másrészt főként gyakorlati kérdéseket tennék fel az olvasóknak. Hangsúlyozom, hogy én nem a balfék, hanyag villamosmérnök kategóriába szeretnék tartozni - eddig apróbb villanyszerelési munkálatokat már elvégeztem, ami lett volna nagyobb méretű feladat, azt kiadtam, de látván a kivitelezés minőségét, nem kellett volna...

Lakás alapadatok: 63 m2, 1 amerikai konyhás nappali (kb 40 m2), 1 félszoba, fürdő, wc, 2 erkély. 9 lakásos társasházban.

Nyitó kérdéscsomagom a következő lenne:
- át szeretném nézetni a terveimet, illetve a lakás/társasház ÉV kiépítésével kapcsolatban konzultálni egy villanyszerelővel - milyen ár számít korrektnek ezeknek a feladatoknak az elvégzésére?
- honnan/kitől tudnék horonymarót, fészekmarót kölcsönözni?
- mi a leginkább bevált és megbízható kötési technológia (sorkapocs, wago, egymásba sodrás - a fórumból azt szűrtem eddig le, hogy wago)?
- egy védőcsőben hány áramkört vihetek? Erre eddig konkrét választ nem találtam, csak olyasféléket, hogy "egyet illik, úgy tanították", viszont azt meg nem tarthatom elképzelhetőnek, hogy ha pl. felteszek 9-10 kismegszakítót a főelosztóba, akkor a kiindulási szakaszon 9-10 csövet viszek egymás mellett a falban...
- lehetséges-e hajlított védőcsőbe bármilyen segédeszköz nélkül (tömör) vezetéket behúzni/tolni hosszabb szakaszon? Ha nem, milyen eszközt érdemes erre a célra használni?

Továbbá bevált villanyszerelési anyagokat/szerelvényeket forgalmazó üzleteket keresek, ahol nem verik át az embert, és nagy a kínálat.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: nova Dátum 2012. november 12., 17:09:11 DÉLUTÁN
Lehet célravezetőbb lenne, ha a kérdéseidet a megfelelő témában tennéd fel. Azért javaslom ezt mert idővel összekeverednek az egyes témák. Mint te is látod a egy lakás villanyszerelésnél is sok kérdés merül fel.

Röviden válaszolva a kérdéseidre.

Idézetet írta: recortebordesát szeretném nézetni a terveimet, illetve a lakás/társasház ÉV kiépítésével kapcsolatban konzultálni egy villanyszerelővel

Villamos terv - Villanyszerelő Szakmai Fórum (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?board=49.0)

Ha gondolod akkor töltsd fel egy kép formájában új témát nyitva az alap rajzott és akkor az a téma a te lakásodról fog szólni. Persze személyes adatokat takard ki. :)

Idézetet írta: recortebordeshonnan/kitől tudnék horonymarót, fészekmarót kölcsönözni?
Gépet gépkölcsönzőben tudsz bérelni, szerszámot is szokta hozzá árulni a kölcsönzők. Ezeket viszont meg kell venni általában, hiszen kopó alkatrészek. Kaució letétele mellett napi bérleti díjat számítanak fel.

Idézetet írta: recortebordesmi a leginkább bevált és megbízható kötési technológia (sorkapocs, wago, egymásba sodrás - a fórumból azt szűrtem eddig le, hogy wago)?

Milyen kötõelemet használsz a vezetékek kötéséhez - Villanyszerelő Szakmai Fórum (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=69.msg2270#msg2270)
Ebben a témában lehet beszélgetni erről.  ;)

Idézetet írta: recortebordeslehetséges-e hajlított védőcsőbe bármilyen segédeszköz nélkül (tömör) vezetéket behúzni/tolni hosszabb szakaszon? Ha nem, milyen eszközt érdemes erre a célra használni?

A védőcsövekbe általában a villanyszerelők tömör vezető szálakat húznak. Behúzó szalag segítségével ez mindennapos feladat. Amire te gondolsz a hajlékony MKh vezetékeket érvéghüvellyel általában kapcsolószekrényekben alkalmazzák, kábel csatornákban vezetve. (Érvéghüvely a wago sorkapocsnál lemaradhat)

Ha olyan kérdésed van mely esetleg külön témában is elférne nyugodtan nyithatsz neki újat, hiszen így későbbiekben jobban megmarad a fórum témáinak áttekinthetősége.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. november 13., 14:45:59 DÉLUTÁN
Felmerült bennem 1-2 igen fontos kérdés; mégpedig, hogy 1 vagy 3 fázisú a betáplálás a kecóban, továbbá, hogy milyen tűzhelyed lesz? Gáz avagy kerámialapos villany? Bojlered villany, vagy gáz? Hírtelenjében ezen basic kérdések merültek fel bennem, melyek nagyrészt determinálják a lehetőségeket. Én annyira nem vagyok Mü cső párti, mert amennyiben pl a főelosztónál 9-10 db -mondjuk- 16-os, v 20-as méretű Mü cső lesz, nos ez esetben igen széles hornyot kell, hogy vágj a falba, ami -bárki bármit is mond- gyengyíti a falat. Én épp ezért MBCu kábeleket szoktam használni, abból is a 3x1.5mm2-től az 5x2.5-ig bezárólag. Amennyiben gipszkarton álmennyezeted lesz, akkor érdemes megfontolni a kábeltálca (Ld:képek) alkalmazását, hiszen azokra minden kábelt rá tudsz pakolni és egy esetlegesn késöbbi bővítés, átépítés során csak kicseréled a már nem használt kábelt egy másikra, vagy pakolsz még fel 1-et, 2-őt pluszban. EPH FONTOS!!! Gondolom, képben vagy az EPH kiépítés szabályaival kapcs?! RCD-ből tégy fel legalább 2-őt, egy max 100mA-t a főelosztóba és párhuzamosan (vagy S betűs RCD-ket beépítve egymás után is...) egy max 30-ast a fürdőszobai Á.K részére, így tudsz egy megfelelően szelektív RCD kialakítást csinálni, ahol egy fürdőszobai "kaland" következtében nem borul sötétség a kéróra... ;) Remélem, a többiek is fognak szolgálni neked 1-2 érdekességgel, s így legalább egy,a gyakorlati fogásokat is profi módon elsajátító vill mérnök leszel!
Sok sikert!

Üzenet összefûzve: 2012. november 13., 14:49:44 DÉLUTÁN

Ja és még valami; www.vill-kesz.hu No, itt aztán van jóárasított cucc bőséggel!!!
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recortebordes Dátum 2012. november 19., 17:21:38 DÉLUTÁN
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat!

Este vagy holnap küldök egy részletesebb listát a fogyasztókról (+tervet), de addig is a lehetőségekről:

- 3 fázisú villanyóra 16-os megszakítókkal,
- nagyobb villamos fogyasztók: indukciós főzőlap, elektromos sütő.

Fi reléből/RCD-ből úgy terveztem, hogy 1 db 3 fázisú 30 mA-es fi relét teszek fel az elosztószekrénybe. Az indukciós főzőlaphoz amúgy is valószínűleg 2 fázisú bekötést kell használnom (L1, L2, N), ami ha jól gondolom nem teszi lehetővé 3 db 1 fázisú fi relé használatát.

A földelési rendszert tüzetesebben még nem vizsgáltam át, a régi kivitelezés miatt piros színű kábelek vannak földelésre használva, amelyek a jelenlegi elosztódoboz fölé egy kötöződobozba gyűlnek össze, és egy kék színű kábellel vannak összekötve.

Ezen az 1 Mü cső - 1 áramkör dolgon még mindig töröm a fejem. Hallottam olyan indokot a Mü cső használatára, hogy utólag könnyebben bővíthető a rendszer. Azonban az előbbi megkötés ezt lehetetlenné tenné. Mi a konkrét probléma azzal, ha több áramkört vezetek el egy csőben?

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. november 13., 14:45:59 DÉLUTÁN
Én épp ezért MBCu kábeleket szoktam használni, abból is a 3x1.5mm2-től az 5x2.5-ig bezárólag. Amennyiben gipszkarton álmennyezeted lesz, akkor érdemes megfontolni a kábeltálca (Ld:képek) alkalmazását, hiszen azokra minden kábelt rá tudsz pakolni és egy esetlegesn késöbbi bővítés, átépítés során csak kicseréled a már nem használt kábelt egy másikra, vagy pakolsz még fel 1-et, 2-őt pluszban.

Köszi a tanácsokat a kábeltálcával kapcsolatban! A terv alapján látszani fog, hogy néhány helyen elég nehéz dolgom lesz a kábelek elvezetésével. Az MBCu kábelt közvetlenül bevakolod, vagy abból tudsz több áramkörnyit elvezetni 1 mü csőben?
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. november 19., 18:11:44 DÉLUTÁN
Noshátakkor kéremszépen; én a helyedben azt az órát felbővíteném 3x20A-ra és akkor tutira nem kell állandóan fejszámolni, hogy mi mennyi, hogyan, merre, meddig...  :'(  Aztán, az indukcióst inkább 400V 3 fázisra, azaz L1,L2,L3,N,PE kösd be, mert eképpen tényleg nagyjából testvériesen van elosztva a terhelés és használhatod a készüléket teljesértékűen, ami nem egy hátrány egy kiadós családi ebéd megfőzése és sütése alkalmából. Ami a Fi-relé illeti, nos az az egész lakásé legyen, s ,mint ilyen a mért betáp kábel érkezési végére kerül, tehát igenis bekötendő az összes fázis, ill az N kábel is. Ha igazi gourman vagy, akkor beteszel egy 100mA-es fő RCD-t, mely S,azaz szelektív, ill a "kényes" Á.K-k (fürdő) részére további, legfeljebb 30mA-t teszel. És amennyiben nagyon coool akarsz lenni, akkor bekerül egy "C" lépcsős túlfeszvédelmi egység is, bár az akkor lesz csak igazán coool, ha van a ház csatalkozó szekrényében egy ugyanolyan gyártmányú "B" is!  Apropó, mért betáp: az nem tudom, milyen állapotban leledz, de amennyiben cserélned kell, nos ezesetben min 10mm"-es Cu (MT, vagy MBCu) legyen, vagy ha vésni akarsz, akkor Mü II-es 36-os átmérőjű csövet tégy be. A földelési rendszert is építsd újjá, mert a régi piros -valószínűleg Al- vezetékek egy nagy kakit nem érnek már, épp ezért is javasoltam, hogy inkább MT és/vagy MBCu kábelt használj, mert abból akár 3-at is behúzhatsz 1-1 csőbe, persze lehetőleg úgy, hogy ne szoruljanak benne a kábelek és ahol több lesz, mint 3, ott törekedj arra, hogy 1-1 csőbe kerüljön kisebb terhelésű -pl. világítási, ill nagyobb terhelésű, pl a tűzhelyé, mely min .5x2.5-ös legyen, de természetesen az MBCu (MT NEM!) bevakolható, tehát ezzel is egyszerűsödhet a melód. Egyébként,  a PE vezetők már a mért főelosztó sínjein lesznek érkeztetve (az N a Fi-relé kapcsán és majd onnét megy a PE sínre), épp ezért lehetőleg olyan elosztót végy -pl. hensel KV, de a Legrand, ill a GE is igen jókat gyárt- ,amelyekben van N,PE sín. Tényleg, csak tiszta szívből tudom javasolni neked is a kábeltálcákat, hiszen amennyiben lesz álmennyezet, nos abban az esetben napokkal rövidítheted meg a szerelési időt, hiszen nem kell cseszetelni a Mü csövek helyének kivésésével, a csövek "konfekcionálásával", az MCu vezetékek behúzkodásával, majd a helyreálítással. Arról már nem is beszélve, hogy a tálcára feltehetsz még pluszban kábeleket, akár -megfelelő szigeteléssel- riasztó, ill egyéb (patch) gyengeáramú kábeleket is.  Hajrá!!! 8)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: nova Dátum 2012. november 19., 19:16:01 DÉLUTÁN
Általában azért az erősáramú és gyengeáramú hálózatokat külön tálcán szokták vinni. :)
Ha ilyenben is gondolkodsz érdemes előre jól megtervezni a kábel nyomvonalakat, hiszen egy egy kereszteződés későbbiekben érdekes feladatok elé állíthat.  ;)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: balzsi Dátum 2012. november 19., 20:31:54 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. november 19., 18:11:44 DÉLUTÁN
Noshátakkor kéremszépen; én a helyedben azt az órát felbővíteném 3x20A-ra és akkor tutira nem kell állandóan fejszámolni, hogy mi mennyi, hogyan, merre, meddig...  :'(  Aztán, az indukcióst inkább 400V 3 fázisra, azaz L1,L2,L3,N,PE kösd be, mert eképpen tényleg nagyjából testvériesen van elosztva a terhelés és használhatod a készüléket teljesértékűen, ami nem egy hátrány egy kiadós családi ebéd megfőzése és sütése alkalmából. Ami a Fi-relé illeti, nos az az egész lakásé legyen, s ,mint ilyen a mért betáp kábel érkezési végére kerül, tehát igenis bekötendő az összes fázis, ill az N kábel is. Ha igazi gourman vagy, akkor beteszel egy 100mA-es fő RCD-t, mely S,azaz szelektív, ill a "kényes" Á.K-k (fürdő) részére további, legfeljebb 30mA-t teszel. És amennyiben nagyon coool akarsz lenni, akkor bekerül egy "C" lépcsős túlfeszvédelmi egység is, bár az akkor lesz csak igazán coool, ha van a ház csatalkozó szekrényében egy ugyanolyan gyártmányú "B" is!  Apropó, mért betáp: az nem tudom, milyen állapotban leledz, de amennyiben cserélned kell, nos ezesetben min 10mm"-es Cu (MT, vagy MBCu) legyen, vagy ha vésni akarsz, akkor Mü II-es 36-os átmérőjű csövet tégy be. A földelési rendszert is építsd újjá, mert a régi piros -valószínűleg Al- vezetékek egy nagy kakit nem érnek már, épp ezért is javasoltam, hogy inkább MT és/vagy MBCu kábelt használj, mert abból akár 3-at is behúzhatsz 1-1 csőbe, persze lehetőleg úgy, hogy ne szoruljanak benne a kábelek és ahol több lesz, mint 3, ott törekedj arra, hogy 1-1 csőbe kerüljön kisebb terhelésű -pl. világítási, ill nagyobb terhelésű, pl a tűzhelyé, mely min .5x2.5-ös legyen, de természetesen az MBCu (MT NEM!) bevakolható, tehát ezzel is egyszerűsödhet a melód. Egyébként,  a PE vezetők már a mért főelosztó sínjein lesznek érkeztetve (az N a Fi-relé kapcsán és majd onnét megy a PE sínre), épp ezért lehetőleg olyan elosztót végy -pl. hensel KV, de a Legrand, ill a GE is igen jókat gyárt- ,amelyekben van N,PE sín. Tényleg, csak tiszta szívből tudom javasolni neked is a kábeltálcákat, hiszen amennyiben lesz álmennyezet, nos abban az esetben napokkal rövidítheted meg a szerelési időt, hiszen nem kell cseszetelni a Mü csövek helyének kivésésével, a csövek "konfekcionálásával", az MCu vezetékek behúzkodásával, majd a helyreálítással. Arról már nem is beszélve, hogy a tálcára feltehetsz még pluszban kábeleket, akár -megfelelő szigeteléssel- riasztó, ill egyéb (patch) gyengeáramú kábeleket is.  Hajrá!!! 8)

Te találkoztál már 3 fázisú indukciós főzőlappal? Mert amelyeket én néztem (bekötési rajzokat), azoknál 1x230 V (32 A), vagy 2x230 V-os (16 A) lehetőség volt felajánlva.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Szelei Dátum 2012. november 19., 20:32:37 DÉLUTÁN
Én személyem szerint végkép utálom azt a szerelést ami mennyezeten szerelt és utólag leburkolt (gipszkartonozott).

Főnököm lakását két alvállalkozózó "kolléga" megszerelte az általam készített tervezői segédlettel. Kimondottan kértem ha valami nem teljesen tiszta hívjanak és megbeszéljük.

Elkészült a szerelés. Be akartuk üzemelni a telefon és számítógép rendszert. Mint kiderült a két okostojás felfűzte mind a telefon mind a számítógép aljzatokat. Egy érpárral 5-6 telefon aljzatot kötöttek, ugyanígy egy nyolceres számítógépkábel szolgált volna ki 5-6 csatlakozó aljzatot. De az antenna vezetékeket is össze keverték a riasztóhoz tartozó videó-kamera kábellel.

A helyreállítást csak mennyezet bontással letehet volna megoldani! Így viszont szinte szakmailag használhatatlan épületet sikerült nekik csinálni.

Ugyanez falon csövezett épület esetén ha nem is könnyen de nagyobb bontás koszolás nélkül megvalósítható!
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recortebordes Dátum 2012. november 22., 14:41:36 DÉLUTÁN
Elkészültem a dugaljak, kapcsolók, lámpák helyének megtervezésével. Előre is elnézést kérek, a tervek kézzel rajzoltak, és a méretek sincsenek rajta feltüntetve - idő és szoftver hiányában most ennyire tellett.

Ami még hiányzik a tervből, hogy ki szeretnék húzni egy gyengeáramú hálózatot is külön csőben, amiben vagy ethernet kábel vagy egy sodort érpár menne végig. Az utóbbira az idő haladtával vagy saját fejlesztésű, vagy már piacon megtalálható intelligens készülékeket szeretnék csatlakoztatni (központi redőnyvezérlés, termosztát, kapacitív érzékelős programozható kapcsolók). Ez hosszabb távú fejlesztés lesz, ezért először mindenképpen a teljes rendszert hálózati feszültségről működőnek építem fel.

Holnap fogom elbontani a meglévő villanyvezetékeket, szerelvényeket, védőcsöveket (hagyok az elosztótáblánál 3 db munkakonnektort). Ezek alapján hétvégén megtervezem a védőcsövek nyomvonalát. Hétvégén ezen túl megvizsgálom és ledokumentálom, hogy van érkeztetve az elosztótáblába a bejövő mért vezeték (főként földelési szempontból).
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2012. november 22., 17:04:35 DÉLUTÁN
Sok mindenre megfelelő gyengeáram esetén a cat 5 vagy cat 6-os utp kábel. Viszont az intelligens hálózat (KNX) szereléséhez viszont buszkábelt javaslok.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: petike199600 Dátum 2012. november 22., 17:14:26 DÉLUTÁN
ilyen lenne egy igazi villamos tervrajz?
Nelünk eléggé máshogy tanították.Kapcsolók hol vannak?
Valaki tud felrakni egy képet egy rendes tervről?
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: nyaki Dátum 2012. november 22., 19:32:00 DÉLUTÁN
Nem, nem ilyen egy villamos terv.
Több rajz is készül egy dokumentációban. Lehet benne nyomvonal terv, világítási terv, kapcsolószekrény rajzok, szintelosztó rajzok, gyengeáramú tervek, stb. Elég átfogó dokumentáció, ezért ide eléggé nehézkes lenne egy A3, vagy A1 méretű rajzot belinkelni.
Azért egy kis segítség ebben:
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: petike199600 Dátum 2012. november 22., 19:42:46 DÉLUTÁN
Egy képet tudnál felrakni csak az erősáramú terv érdekelne.
A tervrajz hogy hogyan is néz ki egy igazi terv rajz
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recortebordes Dátum 2012. november 22., 19:46:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. november 22., 17:14:26 DÉLUTÁN
ilyen lenne egy igazi villamos tervrajz?
Nelünk eléggé máshogy tanították.Kapcsolók hol vannak?
Valaki tud felrakni egy képet egy rendes tervről?

Mint írtam, villamosmérnök vagyok, nem villanyszerelő. Ezért is írtam erre a fórumra, hogy jól kritizálják meg a munkámat tapasztalt szakemberek ;). Villamosmérnököknek nem tanítják villamos tervrajz készítését (szerintem még az erősáramú szakirányt választóknak sem).

Ez nem is egy villamos tervrajz, mint előző hozzászólásomban írtam, csak egy skicc a villamos fogyasztók leendő elhelyezkedéséről.

A rajzszimbólumokat a Dienes-Kliment Villanyszerelő szakmai ismeretek I. c. könyvéből vettem. Illetve néhányat tippelnem kellett a 8. oldalon található 1.1.3 ábra alapján. Ezen ábrán található pár szimbólum, ami nem szerepel a függelékben a rajzjelek között. Így tippeltem be pl. a kapcsolók rajzszimbólumát (de hogy melyik változat jelenti a kétpólusút, kétáramköröset, alternatívat, stb, erre már nem volt időm).

Az ábra és függelék alapján rövid utánanézéssel az sem állapítható meg, hogy a világítási szerelvényeknél néhol az x-et használja (ez szerepel a függelékben), néhol pedig egy üres kört (ez dobozként szerepel a függelékben) - vajon mi lehet a különbség (ráadásul amit emlékezetből rajzoltam volna utánaolvasás nélkül, az a kettő együtt lett volna, azaz "bekarikázott x")?

A munkám szempontjából jelenleg irreleváns, hogy imitt-amott esetleg nem stimmelnek a rajzjelek. Kommunikáció szempontjából nyilván problémásabb a helyzet, mivel más szakemberekkel nehezebben tudom megértetni magam. Ezért is örülök annak, ha valaki kritizálja a "terveimet", és rámutat, mit kéne javítanom.

Ha esetleg bárkinek van olyan szakkönyve, ami használhatóbb a Dienes-Kliment sorozatnál, és elérhetővé tenném, azt megköszönném ;).
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: balzsi Dátum 2012. november 22., 20:08:24 DÉLUTÁN
Íme egy rajzzal foglalkozó irodalom: http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/6_1398_004_100915.pdf Csodát ettől se várj. :)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: JUVILL Dátum 2012. november 22., 20:14:05 DÉLUTÁN

Van még rajtad kívül villamosmérnök a fórumon. ;)
De egy villamos technikus is sokat tud, és nem kevesebbet egy jól képzett villanyszerelő.
Az sem igaz, hogy egy villamosmérnöknek nem tanítják a villamos terv készítését.
Ettől függetlenül nekem az a véleményem, hogy a szabványos rajzjeleket nem csak a villanyszerelőknek kell ismerni, hanem a villamos mérnököknek, tervezőknek is, mert egyébként a terven csak úgy lehet elmenni, ha letesszük a földre.:)
Ha megnézed Petike profilját, láthatod, hogy villanyszerelő tanuló.
Mire villamosmérnök lesz, nem fog ennyit kérdezni, és a rajzjeleket is fogja tudni. :)
Mindenki volt kezdő.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: petike199600 Dátum 2012. november 22., 20:16:33 DÉLUTÁN
jóhát azért a rajzjeleket már én is tudom.
Másodikos vagyok most fogok szintvizsgázni.
Bekötési feladatok közül lesz a vizsgán.
3 fázisú fénycsőkapcsolás
lépcsőházi automata
keresztváltó kapcsolás
váltó kapcsolás
Ezeket simán bekötöm
A többieknek még ezek is gondot okoznak.Nem tudom miért
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Szelei Dátum 2012. november 22., 21:27:55 DÉLUTÁN
Ha már raj jelek it egy link ahol magyarázattal együtt lehet tanulni vagy fel frissíteni kopott emlékeket és az új jeleket. :)

http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/6_0917_003_100915.pdf (http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/6_0917_003_100915.pdf)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Marton Dátum 2012. november 22., 23:42:11 DÉLUTÁN
Balzsi által feltett anyag számomra az utóbbi időben látott anyagokhoz képest az egyik leg jobb, habár nekem már nem ad újat. Ennél sokkal gagyibb tananyagok léteznek. Szelei anyaga ehhez kapcsolódik.
Példaként mellékelek egy garázs villamos nyomvonal tervemet.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: nyaki Dátum 2012. november 23., 00:45:57 DÉLELŐTT
Na igen, ez már hasonlít a klasszikusnak vett villamos tervhez. ;)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recortebordes Dátum 2012. november 25., 09:39:42 DÉLELŐTT
Helyzetjelentés

Péntek:
Elkezdtem kivésni a vezetékeket. Nem mondanám, hogy olyan jól haladtam, kb. a lakás feléből sikerült eltávolítanom a vezetékezést. Sarokcsiszolót és fúrókalapácsot használtam.

Szombat:
Társasházról lévén szó nem nagyon zajonghatok hétvégén, így a tegnap keletkezett sittet bezsákoltam, feltakarítottam. Ezután szétkaptam az elosztódobozt, visszafejtettem a becsatlakozást, és meghagytam 3 db munkakonnektort (ez eredetileg is így volt kialakítva).

Az óra felől öt rézvezeték jön (3F óra van 16B-es kismegszakítókkal), mindegyik kék színű szigeteléssel, a vezetékátmérőt tolómérővel lemértem, 2.7mm. A védővezető a felső szerelődobozban van szétágaztatva. A bejövő vezetékek sorkapcsokkal voltak szétágaztatva, egy sorkapocs egy-egy végébe két-két vezeték volt behelyezve. A csavarok ki voltak lazulva, egy-két összeköttetés már attól szétjött, hogy hozzányúltam.
Az előzetes vizsgálatok alapján arra számítottam, hogy az alsó munkakonnektorok áramkörei nincsenek kihúzva a lakásba, de tévedtem: egy védőcsőben vissza voltak vezetve a felső szerelődobozba, és onnan tovább a lakásba - mondanom sem kell, mennyire balesetveszélyes a kialakítás.
Maradt 4 db vezeték (piros, sárga, fekete, fekete), ami jelenleg nem tudom, mi célt szolgál, és hova megy, mindenesetre nincs benne fázis. Csengő, kaputelefon, telefon vezeték feltételezhetően az ajtótól balra-felfele található szerelődobozokban.

Ma tervezgetek, hétfőn folytatom és remélhetőleg befejezem a bontást, kedd-szerda horonymaróval és dobozmaróval felszerelkezve kialakítom a hiányzó vezetékcsatornákat, szerelvénydobozokat.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: petike199600 Dátum 2012. november 25., 09:58:23 DÉLELŐTT
Jó munkát!
Gondolom élvezetes volt vésni.  :D    :-\
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2012. november 25., 13:08:50 DÉLUTÁN
Látom a régi EBA kismegszakítók voltak beépítve. Ezt a típust kevesen szerelték a most aktív villanyszerelő társadalom tagjai közül. Ennek két becsatlakozása volt kialakítva, de csak a fázist szakította meg. Volt ennek egy hibája a kilincs szerkezetével a négyszögletes gomb beragadt. Az oldalát ütögetve ki lehetett húzni a gombot és vissza lehetett kapcsolni. Ezt a fiatalabb generációnak mondom el, mint egy szakmai trükk. Szerencsésnek mondható ez a társasház, mert nem panel. Így véshető. Jól meg lehet tervezni a kialakítást a mérőhelytől kiindulóan.  A mérőhelyet is ajánlatos átvizsgálni. Itt a megfelelő keresztmetszetekre oda kell figyelni. Előfordulhat, hogy a méretlen hálózat nem megfelelő. Ezért a hálózat stabilitása érdekében komolyan meg kell vizsgálni. Nem beszélve arról, hogy a háromfázisú rendszer nulla vezeték szakadása kontakt hiba miatt komoly problémát okozhat. Az ilyen régi társasházaknál sajnos gyakori probléma, hogy felújítunk egy lakást ami ugyan tökéletes lehet. De a mérőhelytől vissza felé a méretlen fővezeték hiányosságai miatt utólag a festés után esetleg még bontás is lehet a lakásban. Ezt csak figyelem felhívásnak írom. A kiinduló pont a bejövő fázis vezetők, nulla vezető (PEN) és a védővezető (PE) , továbbá érdemes utána nézni a társas ház EPH kialakításának is. Ehhez viszont szükséges a cél műszer használata is.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: balzsi Dátum 2012. november 25., 18:24:40 DÉLUTÁN
Recortebordes képeit nézve az elmúlt órákra emlékezem, ugyanis én is a falvésésben "utaztam" ma. Én a villanyórától megyek új vezetékekkel (4x10-essel) az elosztódobozig. Nálam az óra előtti kismegszakító még a múltbéli EBA (köszönet Novillnak az ötletért :)). Az ismerős szakik azt mondták, hogy addig örüljek míg a szolgáltató ki nem cseréli őket, mert a jelenlegi 20 C kismegszakító hamarabb kikapcsol mint az EBA. Ebben azért kíváncsi lennék a TI véleményetekre is.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: JUVILL Dátum 2012. november 25., 19:22:04 DÉLUTÁN

Részemről az a kérdés, miért jó az, ha védelem később kapcsol le.
Itt a túlterhelésre gondolsz, vagy érintésvédelmi lekapcsolásra?
Ha túlterhelés áll fenn, az nem jó a kiépített hálózatnak.
Ha érintésvédelmi célból késlekedik a lekapcsolás, szerintem az sem az igazi.
A "C" karakterisztikás kismegszakítók úgy tudom eleve "lomhábbak" a "b" karakterisztikásaktól. A karakterisztikát viszont meghatározóak a megengedett nullázási hurokellenállások szempontjából.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Szelei Dátum 2012. november 25., 19:41:16 DÉLUTÁN
balzsi arra gondolt, hogy a tulajdonosnak a jó. Mert nem kell bővítést kérnie a túlfogyasztásért. Ha a vezetékek jól vannak méretezve akkor az áramszolgáltatói oldalon lévő kismegszakító túl telhetősége semmilyen gondot nem okoz, csak előnyös lehet a felhasználónak.

Én a garázs kismegszakítójával egy zárlat után pont fordítva jártam. A 20 A-es "C" kismegszakító kb.6-8 A es terhelésnél már leoldott. Mint villanyszerelő a kijött áramszolgáltatósokat alig tudtam meggyőzni a csere jogosságáról. A végén 1,5 KW os motorral bizonyítottam nekik be a túlérzékeny biztosíték alkalmatlan a feladatára és cserélni kell.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: balzsi Dátum 2012. november 25., 20:20:37 DÉLUTÁN
Úgy gondoltam ahogyan Szelei mester írta, hogy egy kicsit többet is elbír talán mint 20A. Természetesen a mostani felújításnál a mért oldalra C 20A-os kismegszakítót szerelek, onnét az elosztóig 4x10-es MBCU-val megyek. Attól nem kell félnem, hogy az óra előtti kismegszakító old le. Az is igaz, hogy a későbbiekben terveztem nagyobb fogyasztó beszerzését (ágaprító), Annak viszont vélhetőleg kevés lenne 3x20A, így a bővítést csak el kell végeztetni.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recortebordes Dátum 2012. november 26., 22:28:08 DÉLUTÁN
Elkészültem a régi vezetékek elbontásával.

Az új rendszer kivitelezésével kapcsolatban pár kérdés felmerült bennem:

- Van valami ökölszabály/táblázat, hogy egy x mm átmérőjű védőcsőbe hány darab pl. y mm2-es vezeték fér el?
- Egy 3-as dugaljnál az egymás melletti fészkeket milyen távolságra kell kifúrni?
- A behúzószalaggal egyszerre kell az összes csőben futó vezetéket behúzni, vagy lehet egyenként is?
- Mit szoktatok kezdeni a régi szerelődobozokkal, szerelvénydobozokkal? Pl. néhány helyre, ahová az útvonal ki van vésve, odatenném a 3-as dugaljt. De jelenleg ott két külön szerelvényfészek van, pont picivel nagyobb távolságra egymástól, hogy fel tudjam azokat használni. Ilyenkor fúrjam ki a megfelelő helyen a fészkeket, a fölös részeket meg utólag bevakoljam?
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. november 26., 23:29:54 DÉLUTÁN
recortebordes!


        Van táblázat arra, hogy egy 16mm csőbe mennyi 1,5mm2 vezetéket lehet befűzni hosszúságra és könyökre vetítve. Meg kell nézni.
Két áramkör bőven elfér a 16-os védőcsőbe, egyszerre is behúzhatod, ha normális íveket csinálsz utólag is be lehet fűzni a vezetéket meglévő mellé.
Szerelvénydobozok tengelytávolsága sorolókeretek esetén 72 mm  sorolás nélkül egyébként 92 mm. Kaiser szerelvénydobozokat használj, mert két ponton támaszkodik összeillesztéskor és ezért nem tekeredik el. Az igaz, hogy drága. Ha a három szerelvénydobozból az egyik mélyített akkor a kötést is meg tudod csinálni. Azt nem tudom, hogy a klasszikus szerelési módot használod-e vagy nem. A Prodax rögzítő csavarja nem jó hozzá.
A régi szerelvénydoboz kuka! Ha jót akarsz magadnak akkor ha vakolt a fal akkor a szerelvénydobozoknál de csak itt, ha csak nem vállaltad be az egész horonyvésés javítását, akkor a dobozoknál vakold be és mindjárt dörzsöld síkra a meglévő vakolatszintre, homokos gipszel.
FR.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recortebordes Dátum 2012. november 29., 15:10:04 DÉLUTÁN
Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2012. november 26., 23:29:54 DÉLUTÁN
recortebordes!


        Van táblázat arra, hogy egy 16mm csőbe mennyi 1,5mm2 vezetéket lehet befűzni hosszúságra és könyökre vetítve. Meg kell nézni.
Két áramkör bőven elfér a 16-os védőcsőbe, egyszerre is behúzhatod, ha normális íveket csinálsz utólag is be lehet fűzni a vezetéket meglévő mellé.
Szerelvénydobozok tengelytávolsága sorolókeretek esetén 72 mm  sorolás nélkül egyébként 92 mm. Kaiser szerelvénydobozokat használj, mert két ponton támaszkodik összeillesztéskor és ezért nem tekeredik el. Az igaz, hogy drága. Ha a három szerelvénydobozból az egyik mélyített akkor a kötést is meg tudod csinálni. Azt nem tudom, hogy a klasszikus szerelési módot használod-e vagy nem. A Prodax rögzítő csavarja nem jó hozzá.
A régi szerelvénydoboz kuka! Ha jót akarsz magadnak akkor ha vakolt a fal akkor a szerelvénydobozoknál de csak itt, ha csak nem vállaltad be az egész horonyvésés javítását, akkor a dobozoknál vakold be és mindjárt dörzsöld síkra a meglévő vakolatszintre, homokos gipszel.
FR.

Köszönöm a tanácsokat! Ezeket a táblázatokat hol lehet elérni? 2,5mm2-es vezetékből is elfér 6 db egy 16-os csőben?  ;)

Üzenet összefûzve: 2012. november 29., 17:39:37 DÉLUTÁN

További gondot okoz a kivitelezésben, hogy a válaszfalak 6 cm vastagságú téglából épültek. Ahol eddig nem volt megvésve a vezetékek miatt, azon a néhány helyen jórészt a vakolatot szedem le és csak picit vésem meg a téglát, itt MbCu kábelt fogok vinni. A szerelvénydobozok behelyezésénél is nehéz dolgom lesz a kérdéses területeken.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: JUVILL Dátum 2012. november 29., 20:14:36 DÉLUTÁN

Ez szerintem segít.
A táblázatot is megtalálod a kérdésedre.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2012. november 29., 21:03:04 DÉLUTÁN
Nézz bele a régi MSZ  1600-1 szabvány 55 oldala környékére. Itt le van írva, hogy egy csőbe mennyi vezeték húzható.

MSZ  1600-1:1977 (http://www.vasynet.com/downloads/doc1/Szabvanyok/vill_bizt/SZABVANY/1600-1.PDF)

Alapszabály régen az volt a vezeték behúzással kapcsolatosan, hogy egy áramkör vezetékei mehetnek egy csőben, kötő dobozon keresztül keresztül viszont már több áramkör vezetékei is mehettek.
Én valahogy nem szimpatizálok az MBCu kábel vakolat aláfektetésével, több hátránya van. A 6 cm -es válaszfalba is bele lehet rakni csövet, igaz mélyített dobozt már nem. Egyébként bizonyos helyekre lehet 11-es csövet is berakni.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Főnix Dátum 2012. december 03., 15:46:26 DÉLUTÁN
Szia
Remélem elfogadsz 1 tanácsot és az alapján indulsz el.
Fell kell mérned mit szerettnél a lakáson belül milyen fogyasztókat.
Mit hol szeretnél elhelyezni.
Az új szabbványok szerint már a dugalj áramkörökhöz is szükséges lenne 2,5mm2 vezetéket vinni. Ha tudod mi hova kerül utánna lehet a hálózatot megtervezni, áramkörök autómaták, avk,stb.
Meg kell nézni az áramszolgáltató milyen értékű biztosítékot, rakott,fel. 32 A-ig díjmentes érdemes ezt a teljesítményt megigényelni.
De ezt meg kell nézetni, hogy a fővezeték elbírja e ezt a terhelést.
Csőbehúzva hivatalosan 1 áramkör 1 cső.
De lakásnál 2-3 áramkört bele szoktak húzni.
Gyengeáramú vezetékelés természetesen mindentől függetlenül.
Ha van tervrajzod szivesen rajzolok áramköri rajzot hozzá.
Ha tudom mit kell megvalósítani árat is tudok rá mondani.
További szép napot. :)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: faxelektro Dátum 2013. május 09., 20:46:08 DÉLUTÁN
Egy lakás villanyszerelésénél vettem észre, hogy minden dugaljnál 2.5 rézvezeték van viszont a földelés mindenhol 1.5 , okozhat valami gondot?

Köszönöm! 
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2013. május 09., 22:11:16 DÉLUTÁN
Számomra egy áramkör vezeték keresztmetszete azonos mind három vezetéknél, vagyis nem tartom így megfelelőnek.  Ez olyan, mint ha az egyik lábamra szürke zoknit húzok a másikra meg bordó színűt.  Az is igaz, hogy védelmi szempontból nem valószínű, hogy gond lenne. De az is tény, hogy a 2,5-es vezetéken nagyobb zárlati áram tud átfolyni mint a 1,5 -en.   Lehet, hogy takarékossági szempontok játszottak itt szerepet.  Vajon melyik szabvánnyal lehetne ezt meg indokolni, hogy megfelelő vagy nem?
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. május 09., 22:26:22 DÉLUTÁN

Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány és az MSZ HD 60364 számú szabvány is azt mondja, hogy 16 mm2-ig a fázis- és a védővezető keresztmetszetének meg kell egyezni.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Bici Dátum 2013. október 29., 17:07:33 DÉLUTÁN
Tisztelt Szakértők!

Egy panellakás fűrdőszobájának villanykapcsolója világítós típus. Glimm lámpás.
Nemrég vettem észre, hogy ha kiszedek minden villanykörtét a foglalatából, akkor is világít a kapcsoló lámpája - kb. fele annyira, mint szokott.
Ez azt jelenti, hogy valami akkor is fogyaszt, amikor minden le van kapcsolva?
Van ennek valami tipikus oka a panel lakásoknál, vagy teljesen egyéni a helyzet?

Pár plusz infó a dologhoz, hátha köze van hozzá:
- a közlekedőben található falba sűlyesztett dobozka átvizsgálásakor kiderült, hogy minden villany kapcsoló a nullát szakítja meg.
Először arra gondoltam, hogy egy korábbi lakó állt neki tákolni, de végül elvetettem az ötletet, mert akkor nem azzal a fekete textil-szerű szigetelőszalaggal lenne betekerve, ami az ilyen házaknál gyárilag szokott lenni.
- a lakásba nem jön be föld vezeték, csak nulla és fázis. A konyha, és a fürdőszoba földelt konnektoraihoz a kapcsolótábla nulla pontja van vezetve.

Előre köszi a válaszokat!

Üdv: Bici
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Marton Dátum 2013. október 29., 19:10:48 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Bici Dátum 2013. október 29., 17:07:33 DÉLUTÁN
Egy panellakás fűrdőszobájának villanykapcsolója világítós típus. Glimm lámpás.
Nemrég vettem észre, hogy ha kiszedek minden villanykörtét a foglalatából, akkor is világít a kapcsoló lámpája - kb. fele annyira, mint szokott.
Ez azt jelenti, hogy valami akkor is fogyaszt, amikor minden le van kapcsolva?
Szerintem nincs semmi rejtett fogyasztás. Csupán a lámpához menő vezetékpárnak akkora a kapacitívitása, hogy a glimm-et még képes gerjeszteni. Bizonyosan MMfal vezetékkel van szerelve a hálózat amely biztosítja a két vezeték tökéletes párhuzamosan egymás melletti futását a taljes nyomvonalon, amely "jó" kapacitás értéket tud így produkálni. Talán az MMfal vezeték kapcsán beszélhetünk tipikus panellakás szindrómáról.
Ha ténylegesen meg akarunk győzödni a "rejtett fogyasztóról, akkor árammérést kellene végezni.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: nyaki Dátum 2013. október 30., 18:42:37 DÉLUTÁN
Üdv!
??? Ha minden kapcsoló a nullát szakítja, akkor sürgősen át kell nézetni egy szakemberrel, mert az is lehetséges, hogy az elosztónál is van némi anomália és ez így életveszélyes üzem is egyben.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: plctechtb Dátum 2014. január 13., 08:54:00 DÉLELŐTT
Sziasztok Urak!

Valamennyire ide kapcsolódik, ezért nem nyitok neki új témát... Társasházi lakásoknál, főleg ahol villanytűzhely nélküli lakást terveztek annó 10A áll rendelkezésre lakásonként - ami semmire nem elég, viszont erre a teljesítményre van méretezve a ház felszálló vezetéke némi ráhagyással. Minap futottam bele egy olyan helyzetbe, hogy a tulajnak csak szerencsével tudtunk bővítést igényelni 25A-re (reg. szerelő végignézte a lépcsőházat hogy belefér-e még a bővítés). Még 1 lakást lehet a szóban forgó lph. ban bővíteni, a többieknek pedig marad a 10A...

Kérdésem: Mi a felállás ilyenkor? A felszálló vezeték gondolom már a lakóközösségé. A lakóközösség pénzéből elvégzett munkákat meg ismerjük milyen hozzáállással szokták megszavazni. A: (nyugdíjas) Nekem elég a 10A a többi meg csinál amit akar B: (mélymagyar) Neki van, a többinek meg minek... Ő nem fizet...

Elviekben viszont alanyi jogon jár a 32A... A bővítéssel/felszálló vezeték cserével ilyenkor miújság? Mit tudnak tenni a lakók? Mit lehet ilyenkor tanácsolni?

Találkoztatok már ilyen helyzettel?

Köszönet!
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2014. január 13., 10:23:39 DÉLELŐTT
A szomorú az egészben, hogy valóban nem 32 A-ig csatlakozási díjat, ez mindenkinek jár. Viszont a társas házak méretlen fővezetéke a társas ház kezelésében van. Ennek a felújítása illetve tervezésének a költsége a társas házközösségét terheli.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: plctechtb Dátum 2014. január 13., 10:28:43 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Novill Dátum 2014. január 13., 10:23:39 DÉLELŐTT
A szomorú az egészben, hogy valóban nem 32 A-ig csatlakozási díjat, ez mindenkinek jár. Viszont a társas házak méretlen fővezetéke a társas ház kezelésében van. Ennek a felújítása illetve tervezésének a költsége a társas házközösségét terheli.

Akkor jól gondoltam. Köszi Novill!
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. január 13., 17:00:46 DÉLUTÁN
Elvileg, sőt a gyakorlatban is van arra lehetőség, hogy a meglévő -sok esetben 25-ös alu- felszálló mellé, nyilván nem azzal közös csőben, hanem külön csövezve fel lehet vinni  a ház késesbiztis főelosztójától egy 5x10-es MBCU, vagy MT, de inkább 5x16-os NAYY (van ilyen, igaz nálunk nem nagyon gyártják, de pl a VLG kínálatában létezik és messze a legolcsóbb, tehát kb az 5x4-es MT-vel van egy árban a métere!) kábelt és ezzel kipipálható az adott kéró "alanyi jogú" igénye. Ha pedig tartósan az 1 fázisra rendezkedik be a delikvens, akkor még 2 másik szomszédos kérón is lehet segíteni az adott felszálló kábellel. Az már más kérdés, hogy ezt ki, hogyan, merre, meddig csengeti; azaz az egyes tulajok és/vagy a th a közös pénzből, ez már döntsék el a ringben... 8)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: kergabor Dátum 2014. augusztus 14., 20:00:58 DÉLUTÁN
Tiszteletem az Uraknak!
Szeretnék segítséget kérni egy villanyóra almérőként történő bekötéséhez. Azt hittem egyszerű, fázist bekötöm az 1-esre, továbbviszem a 3-astól aztán ennyi. De igy nem jó, mert nem mér. Hol hibáztam? Köszi előre is a támogatást.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2014. augusztus 14., 20:09:56 DÉLUTÁN
Egyszerű a hiba, mert adtál neki nullát!
Az áram tekercs 1 pontnál a bejövő fázis, 2-es elmenő fázis, a két utolsó pont a nulla. Az 1  és 2 között van a feszültség tekercs az áthidalónál, amely vége a nullára csatlakozik.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: kergabor Dátum 2014. augusztus 14., 20:20:33 DÉLUTÁN
Köszönöm. Nem biztos, hogy jól értem. Tehát a bejövő fázis az 1-re, kimenő fázis a 2-re. A 3-hoz és 5-höz kell valamit kötni?
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recens Dátum 2014. augusztus 14., 20:32:02 DÉLUTÁN
Igy kell.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2014. augusztus 14., 20:36:26 DÉLUTÁN
A képen látható fekete vezetékek a fázis vezetők, első a bejövő a második az elmenő. A kettő közé nem kötünk semmit.Itt fentebb lévő kapocsnak össze kell kötve lenni az 1 bejövő fázissal az áthidalás útján. Vannak olyan típusú órák ahol ez már nem is látszik, de belül össze van kötve. Az utolsó kettő a nulla vezetőé, egyébként itt a két utolsó pont azonos ponton van. Remélem így már érthető lesz.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: kergabor Dátum 2014. augusztus 14., 20:53:26 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2014. augusztus 14., 20:09:56 DÉLUTÁN
Egyszerű a hiba, mert adtál neki nullát!
Most az volt a baj, hogy adtam, vagy az, hogy nem adtam neki nullát? Mert nem adtam, de a válaszokból arra gondolok, hogy nullát is kell adni hozzá. A jobb oldalon csak egy csavar van, oda köthetem a bejövő nullát, meg ugyanide az elmenőt is?
Bocsánat, hogy így értetlenkedem, de ez az óra nem olyan nekem, mint a kapcsolási rajzon látható.

Üzenet összefûzve: 2014. Augusztus 14., 21:19:29 pm

Most csináltam egy olyan változatot, hogy az 1-re bekötöttem a bejövő fázist, a 3-ra az elmenő fázist, a jobb oldali csavarhoz, ami 5-össel van jelőlve bekötötem a bejövő nullát meg az elmenő nullát. Egy vasalót tettem fogyasztónak, mert annak van teljesítménye. A vasaló bekapcsolt, de az óra nem forog. Még mindig rosszul csinálok valamit, vagy lehet, rossz az óra?

Üzenet összefûzve: 2014. Augusztus 14., 21:46:57 pm

Multiméteres próbálkozás során az látszik, hogy az 1-es és a 3-as pont között van összeköttetés, de a 2-es és az 5-ös között nincs. Ez helyes így? Recens kapcsolási rajza alapján azt gondoltam, ott is kellene lenni kapcsolatnak.

Üzenet összefûzve: 2014. augusztus 14., 21:48:38 DÉLUTÁN

Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Novill Dátum 2014. augusztus 15., 07:00:22 DÉLELŐTT
A recens a ábra rajzát kell nézni. 1-es pontnak kívül vagy belül kapcsolódnia kell a 2 -es pont feszültség tekercséhez. Ezt nem látom a fényképen. Ha a 2-es és 5-ös pont ( feszültség tekercs) között szakadás van, nem fogja tekerni a számlálót fogyasztás esetén. Tudni kell, hogy a feszültség tekercs vékonyabb és sok menettel rendelkezik  mint az áram tekercs. Kicsit hasonló az amper mérő illetve a voltmérőhöz.  Az amper mérőt sorosan a voltmérőt párhuzamosan kötjük a fogyasztóval. Ha a volt mérőt kötjük be ampermérőként elszállhat a műszer. Ha ez az óra új, az üzletben nem rég vásároltad és a feszültség tekercset nem kötötted sorba , akkor vidd vissza az üzletbe cseréltesd ki. Nem áramváltós kialakításról beszélek egyébként.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: szmihaly Dátum 2014. augusztus 15., 15:02:32 DÉLUTÁN
Üdv!

A szóban forgó mérő a fénykép alapján egy 5A-s mérő,áramváltóhoz kitalálva. Itt külön kell megadni a 230-t a képen látható 2-es,és az 5-ös pontnak megjelölt helyre. Ha áramváltó nélkül kivánja használni,rövidre kell zárni az 1-s és a 2-s pontot. Ebben az állapotban használható 5A terhelésig.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: kergabor Dátum 2014. augusztus 15., 20:12:00 DÉLUTÁN
Tudatlan módon ezt nem is figyeltem a vételkor. Vaterán vettem, most próbálok egyezkedni az eladóval, megígérte, hogy kicseréli, nem volt tudomása az állapotáról. Az öt amper az nagyon kevés, almérésre nem tudnám használni.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: szmihaly Dátum 2014. augusztus 15., 20:50:46 DÉLUTÁN
Dehogy nem! Keritel hozzá egy megfelelő áramváltót, akár 2000 Amperig is használhatod, meg egyúttal gyakorlod az áttétszorzást, hogy ki tudd számolni hogy hány kilowatt is fogyott valójában. :) :) Vagy veszel egy közvetlen mérőt.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Zsolt718 Dátum 2014. augusztus 15., 22:23:46 DÉLUTÁN
Nem kötekedi akarok, de:
"Ha a volt mérőt kötjük be ampermérőként elszállhat a műszer."
Jó méréshatárban ilyenkor a tápfeszültséget mérjük a fogyasztón keresztül.

Ha az ampermérőt kötjük be voltmérőként, akkor van a baj: volt mérő(d)  ;)
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: kergabor Dátum 2014. augusztus 21., 20:49:51 DÉLUTÁN
Időközben megalkudtam az eladóval, és kicserélte az órát egy digitálisra. Csatoltam egy képet, ahol megszámoztam a csatlakoztatási lehetőséget. Szakadásvizsgálóval ellenőriztem az egyes pontok közötti kapcsolatot, de nem jelzett folyamatosságot semelyik pont között.
Jól gondolom-e, hogy a bemenő fázis az 1-esre, a kimenő fázis a kettesre kötendő, illetve bemenő nulla a hármasra, kimenő nulla a négyesre?
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: recens Dátum 2014. augusztus 21., 22:02:42 DÉLUTÁN
http://www.landisgyr.es/webfoo/wp-content/uploads/2012/09/H71_0200_7340b-5227-2A-y-ZCG100AS_ES-datos-Tecnicos.pdf
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: 980POWER Dátum 2014. augusztus 21., 22:16:00 DÉLUTÁN
,,E-on hálózati engedélyes tulajdona"  :o Ebből nem lehet probléma, mármint hivatalosan nem kerülhetne magánkézbe egy ilyen mérő. Jó tudom, ami nem látszik az nincs is, tehát nem mutogatjuk, de mi a valóság?
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: petike199600 Dátum 2015. június 19., 07:00:25 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Tegnap elég fárasztó napom volt. Elhívtak reggel 10 órakor egy társasházhoz ahol az egyik lakásban ha felnyomják a kismegszakítókat rögtön jön a puff és csatt. Hát elmentem hozzá. Mire odaértem az összes fogyasztó ki volt húzva az aljzatokból és az összes égőt kicsavarták a foglalatokból.  Na hát felmásztam a lakáselosztóhoz. 4 régi kismegszakítót láttam. Lenyomtam az összeset, majd visszakapcsoltam az óránál lévőt. Elkezdtem egyenként felnyomni őket és a 3-nál jött a zárlat. Ha azt lent hagytam akkor a negyediket is fel tudtam kapcsolni. Levettem a lakáselosztónak a burkolatát, nézegettem egy kicsit. Alu vezetékek mindenhol, egy akkora katyvasz az egész elosztó háta mögött hogy legszívesebben széttéptem volna neki az egészet. Na mindegy láttam ott az N sínen egy eléggé égett vezetéket. Lekötöttem és visszatudtam kapcsolni a 3. kismegszakítót is. Na mondom akkor megvan a hiba. Gondolom valami marhára összeégett a falban. Na akkor elkezdtem nézegetni a kötődobozokat merre vannak. Ja megjegyezném hogy egy szép 0 Ohm-os zárlat áll fenn. Na megtaláltam a konyhánál az egyiket de az már egy újabb szerelésnek a nyomai ahol réz vezetékek vannak némi alumíniummal ötvözve :D Ott szétcsíptem egy két kötést nem oldódott a problem. Az elosztótól nem messze volt egy kötődoboz tele zsúfolva agyáig ALU vezetékekkel. Szerintem itt rontottam el az egészet; Megpróbáltam kigubancolni a kötéseket mi merre hogyan miért. Szétcsíptem egy pár kötést. Ja alu vezetékek összecsavarva és le szigetelőszalagozva a kötések. Na a probléma továbbra is fennt állt. Még mindig agyáig zárlatos az a vezeték. Az a baj, hogy nem találtam meg, hogy merre vezették el az a kábelt. Cső nincs sehol, mindenhol MMfal vezetékek vannak. Látszólag olyan volt mintha abba a kötüdobozba ment volna a vezeték ezért csíptem szét a kötéseket de nem. A ház jó nagy részében lambériázva van és a tulaj szerint az a alatt van egy pár kötődoboz. Na aztán már kezdett esteledni, és olyan 5 óra körül kezdtem el visszakötni a szétcsípett kötéseket. Ezért mondtam hogy itt hibáztam mert amúgy is iszonyat rövid volt a vezeték már én meg elcsíptem így már nagyon nehéz volt őket újra összekötni. Az összes kötésrt amit szétcsíptem visszakötöttem eredeti állapotába nagy nehezen. Oda jutottunk el, hogy a házban mindenhol van áram a konektorokban, de világítás most nincs az egész házban... A bejárat közelében úgy oldottam meg a világítást átmeneti állapotként, hogy a fázist direktben kapja a lámpa egyik fele, és így múködik. A kapcsolók mindenhol irányfényes kapcsolók és nullát szakítanak. Még mielőtt eljöttem a tulaj megkért hogy valahogy a fürdőbe is csiholjak már neki fényt. Nekiálltam egy külső kábellel átkötni, de mielőtt bekötöttem volna rámértem a vezetékre és itt is nyakig zárlatos volt a kábel. Szóval a lámpához menő kábel zárlatos így ezt sem tudtam neki megoldani. Nagyon elkeseredtem tegnap, hogy ennyit szívtam vele és a végén így kellett otthagynom. Ma nem tudok hozzá menni mert nincs otthon úgyhogy van egy napom gondolkozni azon hogy mit csináljak nála. Mondtam neki hogy nem lenne hátrány az egész házat újrakábelezni mert 50 éves szerelés és elég sok villamos dolgot használnak, nagy teljesítménnyel. Erre most nem lesz pénzük.
Fogalmam sincs mitévő legyek, a falban egy csomó kábel zárlatos.
Adjatok nekem valami tippet hogy mit csináljak? Már kezdek oda jutni, hogy bár ne vettem volna fel a telefont mert eddig csak szívtam vele, de már nem hagyom ennyiben.
Egy kérdés ami ide kapcsolódik: Ti ha kihívnak titeket egy ilyen házhoz mint engem. Hogy kezditek a hibakeresést? Én leírtam az én metodikámat, kérlek titeket ha van valami észrevételetek akkor mondjátok meg nyugodtan mert tanulni szeretnék ebből. Válaszoljatok minél többen mert csak így fogok tapasztalatot szerezni.
Köszönöm szépen!
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Simon Endre Dátum 2015. június 19., 11:34:43 DÉLELŐTT
Szia Petike
Lakásokná nem, de ipari kábelhálózatoknál alkalmaztam alacsony szekunderfeszültségű un. nyomató transzformátort amivel a zárlatot vagy kiégettem vagy legalább felfedtem a hibahelyet. A módszer lényege a zálatba beadott 20-30A nagyságú áram kiégeti a hibahelyet illetve melegével jelzi a zárlatos áramkört és lakatfogóval páncélozott kábelen át is fellelhető a zárlat, ha az áramkör nem a belső ereken át záródik, (födzárlat.) Érzékeny és alacson méréshatáron lévő nyitott lakatfogóval és pulzáló táplálással (blinkrelé) pl. falban 10  cm-ről kimutatható a zárlatos kábelszakasz. Ezt kábelkötegekben azonosítására is használtam. Az én "nyomatóm" mikrósütő kibontott transzformátora, (csak a primerje) a szekundert mindíg alkalmilag tekerem rá, azt a flexi 10,16,25-ös huzaldarabot amit az alkalom megkíván (Ez később a táblaszerelések áldozata lessz.) Van egy párhuzamos vezérlésű 230 V/1400W-os triakos szabályozóm az a transzformátortól nem hűlyül meg és avval állíton be a szekunder áramot. Régebben a menetszámot állítgattam le-fel fűzögetve de ehhez már lusta vagyok. A lakatfogós árammérés a fűrészes jelalak miatt nem istenbizony, inkább a melegedésre hagyatkozom. A szokásos háztartási kapcsolók lehet hogy kifekszenek ettől de a cél miatt ez kis áldozat. Ez ipari nyomatóm 1,5 kA-t is tudott ahhoz toroidit használtam. A nyomatás nagy teljesítményű (nagí áramú) besorosított fogyasztókkal is megoldható erre is volt alkalmam ott 4 kW-os oljradiátort használtam meg E27/500W-os izzót és 400 W-os Hg fojtót Az izzónál praktice a fény is jelezte az átégést vagy a zárlat megszűntét. Ez az eljárás mivel hálózati feszültséggel történik nem játék, magányosan vagy hozzáértő társ nélkül kifejezetten ellenjavallom.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. június 19., 18:13:00 DÉLUTÁN
No para, Petya; velem is volt már olyan , hogy elhívott egyik isminek az ismijének az ismije, hogy mennyi-mennyi jót hallott rólam és hát az van, hogy brutál avétos a cibere, viszont della meg nyema! ÉN azért udvarias voltam, lecheckoltam mindent, 2 nap alatt készítettem egy tól-ig szerelési és árkalkulációt, majd elküldtem. Pár nap múlva "follow up-oltam" a témát és ment a szokásos sírás-picsogás, hogy jajj-jajj, de ennyi pénzük nincs, mire én közöltem, hogy nekem meg csak 1 életem van, melynek további részét nem szeretném amolyan Edmond Dantes módjára vmelyik "népszerű" kóterben tölteni, úgyhogy megköszöntem az érdeklődést és búcsút intettem nekik!
Ennyi...
Tanulság: nem kell mindenre rábukni, mint az a bizonyos gyöngytyúk a takonyra, mert bár megközelíthető úgy is a téma, hogy ebből a melóból is tanulsz, jó rutin szerzésre, stb, de a végén egész biztos, hogy nettó átb@szottsági feelinget fogsz érezni, ami igen rossz érzés tud ám lenni...  :'(
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: petike199600 Dátum 2015. június 19., 19:59:01 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat!
Gyurmaúr!
Én is ezt tervezem hogy küldök neki egy árat a komplett új szerelésre. Csak az a baj, hogy majdnem az egész ház lambériázva van és azt nem akarja leszedni mert az megint csak pénz. Festeni akar a közeljövőben elvileg... Csatornában nem szívesen vinném el a kábeleket.. Az egész ház tele van lommal, alig lehet megmozdulni. Azt sem tudom hol vágnám a csatornát :D Talán kidugnám a végét az ablakon a 3.emeleten :D Igazából azért érzem most hülyén magam, mert tegnap ugye kihívott azzal hogy az egész házban nincs áram, én pedig úgy jöttem el, hogy az összes konnektorban van áram kivéve a konyhában lévő konnektor, de viszont nincs világítása neki. Biztos azt gondolja magában most hogy na ez is egy hülye kontár volt... Nem szeretem az ilyet. Egyébként tegnap mikor ott voltam, azt mondta a tulaj hogy én voltam a 4. szerelő akit hívott az előttem lévő 3 szerelő valami kifogással lerázta őt. Lehet sok volt a munkájuk vagy lehet tudták hogy ezzel nem kéne foglalkozni :D Most mitévő legyek?? :( Olyan hülye érzés most ez...
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: 980POWER Dátum 2015. június 19., 21:48:53 DÉLUTÁN
A cégünknek szállító futár hívta a főnökünket egy társasházi lakás újra villamosítására, beton panel. Meg lett oldva, de a végén mégiscsak felvetődött a kérdés hogy nincs a közelben villanyszerelő? De van, csak nem vállalnak panelház javítást. Amúgy az egész újra lett horony marva, csak egy hölgy jött, hogy nincs ellene a zajnak, de déltől egyig, ha kérheti ne zajos munka legyen a gyerek had aludjon.
Sok ember fel se méri mi költsége van, mert csak az olcsó dolgokat látja a vezeték és a munka már nem látszik, és "ami nem látszik az nincs is" tartja a mondás.
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: petike199600 Dátum 2015. június 20., 19:41:48 DÉLUTÁN
Köszönöm közben a választ!
Tegnap még írtam egy SMS-t a nőnek hogy mennyibe fájna a komplett felújítás durván aztán most várom hogy elküldjön a fenébe.. :D
Ugye ilyenkor mit gondol az ember?!
Kihívott egy szerelőt azzal hogy nincs áram a házban én meg az egész villanyt fel akarom neki újítani... Áhh reménytelen. :(
Cím: Re:Társasházi lakás villanyszerelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. június 20., 21:43:25 DÉLUTÁN
Rá se ránts, ha ennyire inkorrektek, szarrágók, akkor inkább hagyd ki, ne érezzék azt, hogy te mindened odaadnád ezért a melóért, melyről 1000 méterről levirít, hogy nem más, mint egy kiadós szopórollerezés!! Azt jobb ,ha már most elfogadod, hogy az átlagmagyarja úgy hülye a villanyászathoz, ahogy van, de mert az nem robban és nem önt el mindent a víz, ezért telibe szarja, hogy milyenek a minőségi, szabályos és főként szabványos szerelés ismérvei.
Ha mégis a későbbiekben téged hívnak, mert esetleg voltak utánad is 1-en, 2-en, akikkel ugyanezt akarták eljátszani, nos onnantól viszont már te vagy a páholyban és ezt igenis éreztesd velük, azaz teljes mértékben te szabd a játékszabályokat, nyilván a jó ízlés keretein belül, de az lebegjen a szemed előtt, hogy mocskosúl járjál jól, viszont ők se érezzék áb@szottnak magukat, ugyanis a mai világban seperc vkit úgy lejáratni, akkorát alávágni, hogy csak nyekken! Tudod, Tékozló Homár és tettestársai... :P