Szeparál nulla

Indította Simon Endre, 2021. május 15., 19:11:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Rég ófa készülök megírni hogy javítsuk a fogyasztók  minél zavarmentesebb  lekapcsolását  hiba alkalmával. Hogy megvilágtsam a
kérdést pl. ne okozza a tüzhely mghibásodása a teljes lakás leoldását, csak az érintett (hibás) készüléket iktassa ki. Nilván a jellegéné fogva csoportosíthatók a három és az egyfázisu készülékek. Az egyfázisu fogyasztók ÁVK-i és a háromfázisu ÁVK-ja szeparált, eniatt az esetleg fennáló hiba megkeresése is egyszerübb.

Fecó

Tűzhely esetében ráadásúl elhagyható az ÁVK...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


pkajos

...miért is lenne elhagyható lakás esetén az ÁVK?

Fecó

Fix csatlakozású főzőlapnál szabvány szerint nem előírás.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


nyaki

A 40/2017 szerint, a 32A-nál kisebb csatlakozásnál a felülvizsgálat elhagyható, ha 30mA vagy annál kisebb ÁVK védi a fogyasztói hálózatot, azaz, a tűzhelyen is lesz ÁVK, hacsak valaki nem akar 6 évente felülvizsgálatot elvégeztetni. Ennek fényében a szabványi "ajánlás" okafogyottá kezd válni, ráadásul ha a szerelő vagy a tervező nem akar később magyarázkodni, akkor jobban jár, ha ab ovo berakja. Nyilván a korai szerelések esetében, a felújításig a szabványi előírást figyelembe kell venni.

pkajos

Igaz-igaz, valóban, az MSZ HD 60364-4-41 (ami szerint már a dugaljakon kívül, "egyedi háztartások" esetében a világítási áramkörök védelmére is előírta a kiegészítő védelmet), és/vagy MSZ 447:2019 az RCD védelem teljeskörűségét kötelezően nem írja elő lakások esetében.
   
Bár én még - pl. új lakások esetében- nem láttam olyan megoldást, tervet, kivitelezőt, hogy bármelyik felhasználói berendezést is nem védték volna.

Az RCD "másik" okos előnye sem elhanyagolható, nem egy tüzet akadályozott meg azzal, hogy a szigetelésromlásoknál el kezdte "bosszantani" a lakókat.

Jogos a "büntetés" ekkor: 
ha nem teljeskörűen védett (RCD-vel) a lakás, akkor a VMBSZ szerint nincs "engedmény"  kötelező az időszakos (VBF) felülvizsgálat is, no meg esetleg a lakás eladáskor is egy gonddal több.   

Fecó

A legnagyobb baj, hogy rajtunk kívül kutya nem foglalkozik a felülvizsgálatokkal lakások esetén, sőt szankciók sincsenek...

nyaki

Addig semmilyen szankció nincs, amíg tűz- vagy haláleset nem történik. Én úgy gondolom, hogy a jelenlegi jogi környezetben mindenki nyugodtabban alszik, ha egy lakásban mindent ÁVK véd.

tothgyula

De a "Villanyszerelők Lapjá"-nak legújabb száma is foglalkozik e témával.Igaz,hogy lakáseladás esetén!
Idézet a cikkből: "A 40 /2017.(XII.4.)NGM rendelet a lakások eladása vagy bérbeadása esetén-a kivételek megjelölése mellett-előírja az ingatlan villamos hálózatának felülvizsgálatát. EZ HASONLÓ A LAKÁSOK ENERGETIKAI AUDITJÁHOZ, AMELY AZ ADÁSVÉTELEK ELENGEDHETETLEN RÉSZÉT KÉPEZI." VÉGRE ITT LE VAN ÍRVA!
TAPASZTALATOM,HOGY SOK ESETBEN A FELÚJÍTOTT LAKÁST BÉRBEADJÁK.Még egy idézet a cikkből, melyet az ügyvéd nyilatkozott egy adásvétel kapcsán.
"Egy adásvételi jogügylet kapcsán ügyvédként semmi teendőm vagy kötelezettségem nincs a hivatkozott felülvizsgálat kapcsán, éppen annyira nincs,mint a vízórák hitelesítésével, vagy kémény ellenőrzésével."
A válasz is megtalálható e cikkben: "AZ ADÁSVÉTELI JOGÚ ÜGYLETEKBEN KÖZREMŰKÖDŐ JOGI VÉGZETTSÉGŰ SZAKEMBERTŐL ELVÁRHATÓ A VONATKOZÓ MŰSZAKI SZABÁLYOZÁSI TÁRGYÚ JOGSZABÁLYI ELŐÍRÁSOK ELÉGSÉGES MÉRTÉKŰ ISMERETE."

pkajos

Az ügyvéd magyarázata, példái nagyon gyengék. Milyen dolog az, hogy van egy kötelezés, egy jogszabály, amit figyelmen kívül hagy, de még csak meg sem említ.

Persze egyszerűbb a típus szerződést a számítógépből kinyomtatni - kitölteni, a földhivatali tulajdoni lapot elektronikusan rendezni, aztán mielőbb "számlázni", a komoly szakmai munkáért, teljesítményért a 100ezre(ke)t. 

A családomban nemrég volt egy ingatlan(ház) adás-vétel.  Megküldtem az ügyvédnek a jogszabályt és az érintett pontokat -mint újdonságot.

Mint eladók mi a felülvizsgálatot elvégeztük, az öreg ház minősítése - szinte- természetesen nem megfelelő volt, ami nem gond, de nem is elvárás a megfelelő minősítés.
Az eladónak amúgy is minden fontos körülményről információt kell adnia az ingatlannal kapcsolatban, elkerülendő a későbbi "szavatossági" vitákat.

A mi esetünkben nagyon megköszönte az infót, bemásolta ezt a kötelezést a szerződésbe, hogy ezt a vizsgálatot az eladónak el kell végeztetnie és a vevőnek átadni - a birtokba adásig.

Van ilyen ügyvéd is.