Számítógép, TV (+kábelmodem) villámvédelme

Indította t72killer, 2015. június 08., 20:18:08 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

t72killer

Üdv mindenkinek! A nyár - és a villámszezon - beköszöntével elgondolkodtam, hogy védeni kellene az érdékesebb elektronikát (számítógép, HDTV, modem) egy alkalmi villámcsapás pusztításától. Ismeretségi körben már égetett le (amúgy kikapcsolt) szgépet villám, ezt szeretném mindenképp elkerülni.

Tudom, a legbiztosabb megoldás, ha kihúzza az ember a kábeleket - csak ezt nem mindig szivesen teszi az ember ill nem feltétlen veszi észre nagy filmnézés/munka közben, hogy elkezdtek csapkodni a villámok.

Szóval adott a következő terep:
Panelházban lakás, nem legfelső emelet (közvetlen csapás esélye kevés), ebben koaxon érkező kábelTV és kábelnet. Mit tegyek a csatlakozókra, hogy a lehető legkomolyabb védelmet kapjam extrém költségek, nagy helyigény és fúrás-faragás elkerülése nélkül? Az elektromos hálózaton érkező impulzus kivédésére jó egy sima túlfeszvédős elosztó? Esetleg több az esély a kütyük túlélésére közelebbi villám esetén, ha két túlfeszvédőt teszek az útjába? (koaxon és villanyvezetéken is)

JUVILL



A téma visszatérő.
Megpróbálok röviden válaszolni, a kollégák majd kiegészítik.
Külső és belső villámvédelem szükséges.
Hogy az épületen milyen a külső villámvédelem, azt nem tudom.
A túlfeszültség bejöhet kábelen, csőhálózaton.
Az épület főelosztójában B fokozatú túlfeszültség védelem szükséges. Nálad, a lakás elosztójában C fokozatú, és készülékeknél D fokozatú. Minden zónahatárra túlfeszültség védelem szükséges.
Ez csak akkor megfelelő, ha védővezetős (nullázás) érintésvédelem van kialakítva a lakásban (természetesen a dg. aljzatoknál is), és megfelelő az EPH.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hali!
Az a gáz, hogy a kérdésfelvetésed nem fehér ,vagy fekete, ugyanis a villám/túlfesz védelem egy összetett történet, tekintettel arra, hogy a túlfesz lehet mondjuk 2 és lehet akár !50kV! is, ergo az ellene történő védekezés is akkor lehet (közel) hatékony, ha ezt az egész intervallumot lefedjük. Ez a valóságban annyit jelent, hogy ugye van egy lépcsőfok ("B"), mely a ház méretlen szakaszára, tehát többlakásos társasházak esetén a csatlakozó késes biztis szekrénybe, családi ház esetén a mérő(k) elé, azaz ott is a kábelfogadó késes biztis szekrénybe kell helyezni. A következő lépcsőfok ("C") kerül a mért főelosztóba, természetesen bizonyos protokollok betartásával, melyekből a legfontosabb a mérő(k) és a mért főelosztó közti mért főkábel hossza, ami nem lehet kevesebb, mint 15 méter! Amennyiben ez nem teljesíthető, akkor ú.n. csatoló induktivitást kell alkalmazni, vagy olyan eszközt beszerelni, melynél indifferens a kábelhossz, viszont ez sokkal drágább, mint a normál pl OBO V20-C típusú, mért főelosztóba, azaz kalapsínre pattintható kivitel. És már elérkeztünk a lakásba, ahol ugye vannak olyan dugaljak, melyekbe kényes cuccokat szoktunk csatlakoztatni. Nos, ide kellenek azok az elosztók, vagy a dugalj süllyesztékébe helyezhető filterek, melyek a legfinomabb, azaz "D" lépcsőfokot jelentik. De pl itt is fontos, hogy a védett dugalj ne legyen 5 méternél hosszabb kábeltávolságra a mért főelosztó, amit egy panel kecóban még lehet teljesíteni, de már egy nagyobb lakásban, családi házban nem minden esetben. Ezért is fontos, hogy alapos tervező, előkészítő munka előzzön meg egy építkezést, mert több szempontból fontos, hogy a mért főelosztó lehetőség szerint a lakóépület centrumában kapjon elhelyezést, többek közt ebből a szempontból is.
Amire neked szükséged van, illetve lehetőséged van a beépítésére, az a "C" és a "D" lépcsőfok, amivel megvédheted magad az 1-10kV közti túlfeszültségektől, tehát attól is, ha a ház aljában, vagy a sarkon található 10/0.4kV-os trafó esetleges üzemzavarából keletkező feszültséglökettől.
"C" lépcsőfok:http://www.id1.hu/shop/obo-tulfeszultseg-levezeto-v20-c-3npe-kombinalt-5094656
http://www.haluxvill.hu/tulfeszultseg-vedelem/eti-tulfesz/tulfeszultseg-levezeto-c-275-20-4-0.html
"D" lépcsőfok:http://www.haluxvill.hu/hosszabbitok-elosztok-csatlakozok/vezetekes-szerelt/eloszto-10-es-tulfeszultseg-vedett.html létezik -a Haluxnál vettem kb. 2 éve- olyan túlfeszvédett hosszabbító is, melynek van koax, illetve patch csatlakozója is, ergo minden beérkező adatkábelt képes szűrni. Érdemes megkérdezni őket.


Üzenet összefûzve: 2015. június 08., 23:02:20 DÉLUTÁN

Ezt még találtam az örökzöld vaterán:
http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/dehn_tulfeszultseg_adapter_230volt_2085853988.html
Hajrá!!

nyaki

Én úgy tudom, hogy a panelekben megtelepedő szolgáltatók, különös figyelmet fordítanak a készülékeik és kábelrendszereik túlfesz védelmére, hiszen gazdasági érdekük diktálja. A szabadvezetékes, többnyire a UPC-s koax/opto rendszerek is védettek ilyen szempontból.
A szolgáltatónál érdeklődnék elsősorban az ügyben.

t72killer

Köszönöm mind2 választ! Sejtettem, hogy nem egy db gyufásdoboznyi kütyü fog egy számítógépet megvédeni egy 60kV-os villámtól. Kicsi szétnézés után találtam egy jóöreg Hager mt013/450013-as megszakítót a kérdéses körön, ill a villanyóránál olvadóbiztosítékot - ergo c-lépcsőnek nyoma sincs. A házirend szerint asszem a C-lépcső beépítését is szakival kell végeztetni, a D-re már van eszköz - bár a Koaxokhoz (TV és net) még keresek megfelelőt.

Üzenet összefûzve: 2015. június 09., 00:07:35 DÉLELŐTT

Idézetet írta: t72killer Dátum 2015. június 09., 00:03:51 DÉLELŐTT
Köszönöm mind2 választ!
- mind3-at :-\

980POWER

Van egy úgy nevezett "A" lépcső is amit pl. a tetőre helyezett klíma kültéri egység vezetékeire lehet szerelni. Van a telefonvezeték és a koax kábel számára is kalapsínre pattintható védelmi egység, azt is a házba érkezési ponton kell elhelyezni. A KAT 5 -6 -7  kábelekre nem tudom, hogy van-e valami. Komoly tervezést igényel és a kivitelezés pedig sok nullás árat von maga után, egy társasházban nem is tudom egyedileg lehetne-e bármit csinálni, belső túlfesz védelmet meg lehet oldani lakásra vetítve is, az nem olyan drága, csak von maga után egy elektromos felújítást is, ha a rendszer nem felel mg. 100% védelem nincs egyik esetben sem.  Egy jó lakásbiztosításon el lehet gondolkodni, szerződés részleteiben van a lényeg, nagyon sok van a piacon, és van olyan is köztük amelyik fizet is, ha nem is teljes kártérítést.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: t72killer Dátum 2015. június 09., 00:03:51 DÉLELŐTT
Sejtettem, hogy nem egy db gyufásdoboznyi kütyü fog egy számítógépet megvédeni egy 60kV-os villámtól.

Én úgy gondolom, hogy itt elsősorban nem a kV-oknak van szerepe, hanem a túlfeszültségimpulzus energiájának.
Egy gyufásdoboz méretű eszköz is meg tud védeni egy készüléket akár 60-100lV-os impulzustól is ha annak energiája kicsi. De ha nagy, akkor ugyanezt a dobozt egy 2kV-os túlfesz is salakká olvasztja a védett készülékkel együtt.
Ez az oka annak ahogy a többiek által említett védelmi fokozatok vannak kialakítva.

Tehát ha csak a készülék mellé telepítesz túlfesz védelmet az mindenképpen többet ér a semminél, de nem biztosít 100%-os védelmet.

t72killer

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2015. június 09., 01:26:00 DÉLELŐTT
Van egy úgy nevezett "A" lépcső is amit pl. a tetőre helyezett klíma kültéri egység vezetékeire lehet szerelni. Van a telefonvezeték és a koax kábel számára is kalapsínre pattintható védelmi egység, azt is a házba érkezési ponton kell elhelyezni. A KAT 5 -6 -7  kábelekre nem tudom, hogy van-e valami. Komoly tervezést igényel és a kivitelezés pedig sok nullás árat von maga után, egy társasházban nem is tudom egyedileg lehetne-e bármit csinálni, belső túlfesz védelmet meg lehet oldani lakásra vetítve is, az nem olyan drága, csak von maga után egy elektromos felújítást is, ha a rendszer nem felel mg. 100% védelem nincs egyik esetben sem.  Egy jó lakásbiztosításon el lehet gondolkodni, szerződés részleteiben van a lényeg, nagyon sok van a piacon, és van olyan is köztük amelyik fizet is, ha nem is teljes kártérítést.

Az egész panelt érintő felújítást sajnos elfelejthetjük - pedig nem lenne rossz egy korszerű, nagyobb teljesítményű hálózat. A biztosítás folyamatban van - bár az adatok biztonsága és a kényelem érdekében hajlandó vagyok pár nullát elkölteni (najó, 5db 0-nál álljunk meg 8) ). A koax házba érkezési pontját se hiszem, hogy engednék egyéni akció keretében babrálni, mintha a lakás előtt láttam volna egy csatlakozót - ott viszont nincs a közelben földvezeték, amire rá lehetne csatlakoztatni a túlfeszvédő egységet:(. Ami tehát reálisnak tűnik: a kismegszakító mellé egy C-lépcső, D-nek a már használt túlfeszvédős elosztóm, ill még majd ráadásnak jön egy UPS, ami szintén véd a feszültségelkalandozás ellen.

Koaxra milyen D-szintű védelem javasolt? Van bármi értelme a földelés nélküli szimpla megoldásoknak?
Példa1

Példa2

Idézetet írta: Szirty Dátum 2015. június 09., 07:49:38 DÉLELŐTT
Én úgy gondolom, hogy itt elsősorban nem a kV-oknak van szerepe, hanem a túlfeszültségimpulzus energiájának.
Egy gyufásdoboz méretű eszköz is meg tud védeni egy készüléket akár 60-100lV-os impulzustól is ha annak energiája kicsi. De ha nagy, akkor ugyanezt a dobozt egy 2kV-os túlfesz is salakká olvasztja a védett készülékkel együtt.
Ez az oka annak ahogy a többiek által említett védelmi fokozatok vannak kialakítva.

Tehát ha csak a készülék mellé telepítesz túlfesz védelmet az mindenképpen többet ér a semminél, de nem biztosít 100%-os védelmet.
Amin még elgondolkoztam, ha duplázom a készülék melletti védelmet (pl túlfeszvédős elosztó+védett ups), az vajon mennyit javít a helyzeten? Ill koaxnál is tehetek egy egységet a fali csatira egy másodikat közvetlen a modem elé. Tudom, amatőr megoldás, de sajna az egész ház drótozásába nincs beleszólásunk, csak abba, ami a lakáson belül történik.

Gyurmaúr(fi-relé)

Figyu, ha rám hallgatsz, akkor beraksz (rakatsz) egy fullos "C" lépcsőfokot a mért főelosztódba, mert ott (talán) rendelkezésre áll egy minőségi PE -tehát legalább 10mm2-es MKh, vagy MAl?!?- vezető, illetve veszel egy olyan "D"-s cuccot, melyet a minap átküldtem a vaterás linken, s hogy fokozd még a biztonságot, végy egy olyan túlfesz védett hosszabbítót, melynek van koax, illetve patch in/out aljzata is, mert egy ilyen hosszabbító -legábbis a minőségi cucc, mely olyan 6-7 ezer pénz- amennyiben hibátlan PE vezetővel rendelkező fali dugaljba van csatlakoztatva, ez esetben tökéletesen teljesíti a tőle elvárható védelmet!

kergabor

Üdv Urak!
A heti vihar károsultja lettem, mert a tévénknek kaput lett. Éjszaka, az egyik nagy csattanás után elment az áram, félálomban azt érzékeltem, hogy az utcai világítás is megszünt, a szobában pedig a berendezések ledjei kialudtak. Reggel tapasztaltam, hogy az óránál lekapcsolódott a kismegszakító, illetve ez volt a lakáselosztóban a szobai áramkör kismegszakítójánál is a jelenség. A szomszéd órája nem volt lekapcsolódva. Visszakapcsolás után próbálgattam az eszközeimet, hogy nem érte-e valami sokk őket, de a tévé nem volt bekapcsolható, a többi eszköz, számítógép működőképes maradt. Azóta megcsinálták, a szerelő tájékoztatása szerint alaplapot kellett cserélni benne, állítása szerint egyértelműen a vihar volt a károkozó. 
Hallottam, hogy a legjobb, ha kihúzzuk a konnektorból a csatlakozót, de erre nem mindig van lehetőség, babrás is, meg jöhet váratlanul is a vihar.
Megoldás lenne-e, ha beiktatnék a csatlakozási rendszerbe egy távirányítos dugaljat, és azt is lekapcsolnám a nap végén, a tévénézés befejezése után? Azért távirányítósat, mert az kényelmes.
Mi a véleménye a szakértő Uraknak?